Andaman Denizindeki 104 adadan oluşan Langkawi Adaları, Malezya’nın en önemli turizm bölgelerinden. Olağanüstü doğal güzellikler güzelliklerle bezenmiş ada, tatilciler için tam bir cennet. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi ağırlayan adanın turkuaz renkli denizi, doğal güzellikleri ve renkli gece hayatı muhteşem bir tatil deneyimi sunuyor.

1987’de vergisiz alışveriş bölgesi ilan edilen Langkawi Adası, bu adımın ardından turizmde hızla popülerleşen bir destinasyona dönüştü. Yoğun turist ilgisine rağmen doğal güzelliklerin ve çevrenin sıkı kurallarla korunduğu ada vahşi tüketimden uzak, huzurlu bir atmosfere sahip.

Langkawi-Tasik-Dayang-Bunting
Pregnant Lady Lake, Langkawi Islands, Malaysia

Langkawi Adasına dair çok efsaneler bulunuyor. Malezya‘nın bu ünlü tatil adası ile ilgili efsanelerin birine göre ada, yaratılan ilk kara parçası olarak kabul ediliyor, yaşamın ilk başladığı yer. Adada yer alan dünya tarihinin en eski ormanları da sanki efsaneyi destekliyormuş gibi görünüyor. Zira bu yaşlı yağmur ormanları 10 milyon yaşında.

Pregnant Lady Lake, Tasik Dayang Bunting olarak bilinir ve Kuah şehrinin güney tarafında yer alıyor. Tepeler arasında yer alan bu muhteşem derin göl Pulau Dayang Bunting tepeleri arasında yer alıyor.

Malta

Yerel efsaneye göre, gölün şifalı olduğuna inanılıyor. Bu nedenle Kısır Kadınlar Hamamı anlamına gelen Dayang Sari olarak da adlandırılıyor. Efsaneye göre bir prenses, doğumdan sonra ölen ilk bebeğini bu göle bırakmış ve Tanrı gölü şifalı olarak kutsamış. Ayrıca gölü çevreleyen teperler, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi, uzanmış hamile bir kadın olarak göründüğünden efsanenin arkasında bunun olduğu da düşünülüyor.

Langkawi Adaları’nın, yemyeşil orman ve kayalıklarla çevrili bu en büyük gölüne sabahları kalkan tekne turları düzenleniyor. Gölde yüzmek ise keyifli bir aktivite. Pantai Cenang bölgesinde lüks konaklama düşünenler Casa Del Mar, Meritus Pelangi Beach Resort & SPA otellerini tercih edebilirler. Pantai Kok bölgesinde ise Sheraton Langkawi Beach Resort, Tanjung Sanctuary Langkawi veya Berjaya Langkawi Resort tavsiye edilir.

Bir yanardağın ağzında oluşmuş bir göl ile deniz arasında kayalıklar bulunuyor. Deniz seviyesi yükseldiğinde göl ve deniz birleşiyor. Bu tropika cennette, çanta kapmak için etrafta gezen maymunlara dikkat etmek şart.

4 Yorumlar

  1. Keşke buraları da gorebilsem, ama maalesef tatil surem bu yil ancak Tayland’a yetiyor. Seneye sizin Malezya rotalarinizi izleme niyetindeyim.

    Langkawi ve Melaka en çok merak ettiğim yerler.

  2. Burayı görmek kısmet oldu bana. Biraz bulutlu bir havada teken turumuz geçmişti. Güneşli havada daha güzel olduğunu düşünüyorum. Doğası çok güzel. Mavi ve yeşil bir arada.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz