Petronas Twin Towers, dünyanın en yüksek yapılarından birisi. İnşa edildiği 1994 yılından 2003 yılına kadar, 452 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek gökdeleniydi. Ta ki 17 Ocak 2003 yılında Taipei 101 tarafından bu birinciliği elinden alınana kadar. Bu görkemli ikiz kuleler Burj Dubai ve Taipei 101 binalarından sonra dünyanın en yüksek 3. gökdeleni olarak Kuala Lumpur şehrinin kalbinde yükseliyor.

Hala dünyanın en yüksek ikiz kulesi olma unvanını elinde bulunduran, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur‘da yükselen Petronas İkiz Kuleleri, 88 katlı ikiz bir yapıdan oluşuyor. İslami esintiler taşıyan 8 köşeli yıldız mimarisi özelliklerini taşıyan kule, New York’s Dünya Ticaret Merkezi ve London’s Canary Wharf ‘ın da mimarı olan Arjantinli César Pelli tarafından tasarlanmış.

Petronas Tower
Petronas Tower

33.000 plaka paslanmaz çelik, 55.000 plaka lamine camın kullanılan bina, Malezya çelik endüstrisinin yetersizliği ve ithalat maliyeti nedeniyle, ucuz ve sağlam betonarmeden yöntemi ile inşa edilmiş. Yapıldığı arazinin yapısından dolayı, yer altına 120 metre kadar iniyor ve bu özelliği ile de dünyanın en derin temel üzerine inşa edilmiş binası unvanını taşıyor.

2 farklı inşaat şirketine ihale edilen gökdelen, bu 2 şirket arasındaki rekabete de sahne olmuş. Tower 1 binasını yapan Hazama Corporation’dan 1 ay sonra çalışmaya başlayan ve inşa sırasında 25 mm dikey kayma sorunu yaşamasına rağmen, Tower 2 binasını yapan Samsung Constructions yarışmayı kazanmış.

Petronas İkiz Kuleleri

Petronas İkiz Kuleleri
Petronas İkiz Kuleleri

Yer seviyesinden 170 metre yükseklikte yer alan ve 41 ve 42 katlar arasında 58.4 metre uzayarak iki kuleyi birbirine bağlayan Skybridge, Koreli firma Samsung tarafından inşa edilmiş. Çift katlı ve 750 ton ağırlığındaki köprü, her gün 09:00-19:00 arası ziyaretlere açık tutuluyor.

Bu köprü de aynı zamanda, dünyanın en yüksekteki çift katlı köprüsü olma unvanına sahip. Her kule 29 çift katlı yüksek hızlı asansörler, 6 ağır hizmet asansörleri ve 4 yönetici asansör ile servis edilir.

İkiz kulelerin içerisinde yer alan Suria KLCC ise sadece Malezya’nın değil dünyanın da en ünlü alışveriş merkezleri arasında yer alıyor. Petronas Twin Towers, Malezya Flarmoni Orkestrasına da ev sahipliği yapıyor.

Kuala-Lumpur-Petronas

SkyBridge Ziyaret Saatleri: Salı-Pazar 09:00-21:00 (13:00-14:30 arası kapalı, Pazartesi günleri kapalı). Bilet Satışı: Günlük 1000 civarında limitli bilet satışı yapılıyor. 08:30’da satış başlıyor. İlk gelen ilk alır sistemi geçerli. Erişkin: 80 RM, Çocuk: 33 RM (3 yaşından küçüklere ücretsiz). Petronas İkiz Kuleler için bilet almak istiyorsanız şu linki tıklayın.

7 YORUM 💬

 1. Petronas Kuleleri gerçekten etkileyici bir mimariye sahip. Bunun yanında Kuala Lumpur daha fazla gezilecek yerlere de sahip.

 2. Kuala Lumpur mart sonu hava durumu nasıldı? Ne tür kıyafet götürülmeli? Aşı yaptırılmalı mı? Ne alınır, ne yenir, nereler ziyaret edilir?

  • Kuala Lumpur ve batı kıyıları tüm yıl boyunca tatil yapmaya elverişli bir iklime sahip. Malezya tatili için en uygun mevsimler ise Aralık-Mart arasındaki aylardır. Aşı yaptırmanıza gerek yok, yanınıza sinek kovucu sprey alabilirsiniz.

   Kuala Lumpur’da Petrones Kulesi’ne çıkın. Batu Mağarası, Kuş ve Kelebek Parkı’na uğrayın. Müzelerle ilgileniyorsanız National Museum ve Islamic Arts Museum’a uğrayın. Sunway Lagoon hem alışveriş hem de eğlence için bir komplex. Burada havuzlar ve yapay plajlar yer alıyor.

   Bukit Bintang bölgesi yeme içme ve gece hayatı için her şeyin bulunabileceği bir yer.
   ChinaTown’da alış veriş yapabilirsiniz.

   İşinize yarayabilir:
   https://yoldaolmak.com/malezya-gezi-rehberi.html
   https://yoldaolmak.com/malezya-gezisi-hakkinda-pratik-bilgiler.html

 3. Doğruyu söylemek gerekirse, 2000’li yıllarda ortaya çıkan Türkiye, Malezya mı olacak sorusundan sonra, ikiz kuleleri ve şehrin o bölgesini gördükten sonra çok şaşırmıştım. Tüm şehirde elektrik tasarrufu gerekliliğinden yapılan kesintilere rağmen kulelerin özellikle gece görünümü inanılmaz etkileyiciydi. İnsan kendisini gerçekten küçük bir nokta gibi hissediyor. Kulelerin kadraja sığmaması da cabası. Aynı zamanda caz müzik sevenlere söylemeden geçemeyeceğim, kulelerin karşı caddesinin çaprazında çok güzel caz klüpleri var, etkileyici derecede iyi müzik yapıyorlar.

 4. Ben bu kuleye tamamen tesadüfen çıkmıştım. 🙂 Aslında, turumu Bangkok’a gitmek üzere planlamıştım, geçen sene gittiğimde en ucuz bileti Malezya Havayolları veriyordu, bu yüzden zorunlu Kuala Lumpur aktarması vardı. Bende belki gezerim diye aktarma süresini 12 saat olarak ayarlamıştım, uçaktaki hostese Kuala Lumpurda 12 saatte ne yapılır diye sorduğumda bu kuleyi önermişti bana.

  Ama gidenlere bir tavsiyem var, kuleye çıkmak için her 15 dakikada bir 20 kişi alıyorlar ve akşama kadar olan tüm biletler öğlen saat 12’ye kadar satılmış oluyor, yani kuleye çıkma planınız varsa sabah erken saatlerde gitmenizde fayda var.

 5. Petronas Kulelerini görmüş bir kişi olarak, kuleleri anlatımın ancak bu kadar iyi olabileceğini söylemeliyim. Ellerinize sağlık.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın