Makedonya’nın başkenti Üsküp’ün ortasında geçen Vardar nehri şehri ikiye bölüyor. Bir tarafta Arnavutlar ve Türkler, diğer tarafta ise Makedonlar yaşıyor. Vardar Nehri’ni süsleyen köprüler arasında en ünlüsü ise Taş Köprü. Makedonya Meydanı ile Eski Çarşıyı birbirine bağlayan ve Fatih Sultan Mehmet köprüsü olarak da bilinen Taş Köprü, aynı zamanda şehrin sembollerinden birisi.

Türk ve Arnavutların yoğunlukta yaşadığı, Osmanlı’ya ait eserlerin bulunduğu bölgeyi, Makedon nüfusun ağırlıkta olduğu kesime bağlayan tarihi 12 kemerli Taş Köprü, Bizans imparatoru Jüstinyen tarafından 6. yy’da yapılmış. Köprü, 214 m. uzunluğunda 6 m. genişliğinde.

Uskup-Kopruler-Makedonya

Üsküp 2014 Projesi ile çok hızlı bir değişim ve yenileme çalışmaları geçiriyor. Şehrin hızla değişen bu çehresini kimileri beğeniyor, kimileri ise isyanda. Proje kapsamında Vardar Nehri üzerine yeni köprüler de eklendi. Eye Bridge ve Art Bridge adındaki köprüler öyle şatafatlı yapılmış ki, eskinin o sade mimarisi yanında bayıyor insanı.

Göz at: Üsküp Gezilecek Yerler

The Art Bridge; 2,5 milyon Avro’ya mal edilen The Art Bridge’de, her bir yanda 14 ve ortada da 1 adet olmak üzere, Makedonyalı ressam ve müzisyenlerin ait 29 heykel bulunuyor. 83 metre uzunluğundaki köprü 9.2 metre genişliğinde; merkez kısım genişliği ise 12 metre.

Eye Bridge ise Taş Köprü ve Art Bridge arasında yer alıyor ve 1,5 milyon Avro’ya mal edilmiş. Üzerinde 28 adet heykel bulunuyor.

Freedom Bridge; Eski köprülerden biri olan 1936 yılında yapılmış köprü, 1,15 milyon Avro harcanıp yenileniyor. Goce Delčev Bridge ve Revolution Bridge ise diğer köprüler.

Önceki makaleDecor35 Dergisi: Mistik Bir Atmosfer, Tayland
Sonraki makaleNiçin Seyahat Etmeliyiz?
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here