Makedonya’nın başkenti Üsküp’ün ortasında geçen Vardar nehri şehri ikiye bölüyor. Bir tarafta Arnavutlar ve Türkler, diğer tarafta ise Makedonlar yaşıyor. Vardar Nehri’ni süsleyen köprüler arasında en ünlüsü ise Taş Köprü. Makedonya Meydanı ile Eski Çarşı‘yı birbirine bağlayan ve Fatih Sultan Mehmet köprüsü olarak da bilinen Taş Köprü, aynı zamanda şehrin sembollerinden birisi.

Türk ve Arnavutların yoğunlukta yaşadığı, Osmanlı’ya ait eserlerin bulunduğu bölgeyi, Makedon nüfusun ağırlıkta olduğu kesime bağlayan tarihi 12 kemerli Taş Köprü, Bizans imparatoru Jüstinyen tarafından 6. yüzyılda yapılmış. Köprü, 214 etre. uzunluğunda 6 metre genişliğinde.

Üsküp’ün Süslü Köprüleri, Makedonya

Üsküp 2014 Projesi ile çok hızlı bir değişim ve yenileme çalışmaları geçiriyor. Şehrin hızla değişen bu çehresini kimileri beğeniyor, kimileri ise isyanda. Proje kapsamında Vardar Nehri üzerine yeni köprüler de eklendi. Eye Bridge ve Art Bridge adındaki köprüler öyle şatafatlı yapılmış ki, eskinin o sade mimarisi yanında bayıyor insanı.

The Art Bridge; 2,5 milyon Avro’ya mal edilen The Art Bridge’de, her bir yanda 14 ve ortada da 1 adet olmak üzere, Makedonyalı ressam ve müzisyenlerin ait 29 heykel bulunuyor. 83 metre uzunluğundaki köprü 9.2 metre genişliğinde; merkez kısım genişliği ise 12 metre.

Uskup-Kopruler-Makedonya
The Art Bridge

Eye Bridge ise Taş Köprü ve Art Bridge arasında yer alıyor ve 1,5 milyon Avro’ya mal edilmiş. Üzerinde 28 adet heykel bulunuyor.

Freedom Bridge; Eski köprülerden biri olan 1936 yılında yapılmış köprü, 1,15 milyon Avro harcanıp yenileniyor. Goce Delčev Bridge ve Revolution Bridge ise diğer köprüler.

Malta
Önceki blog yazısıNice Nerede 📍 Nice’e Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıGürcü Pidesi: Haçapuri
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

3 YORUM

  1. 26 Temmuz-6 Ağustos arası Bosna, Makedonya, Arnavutluk, Sıbıstan, Karadağ gezisi yapmak istiyorm. Tek kişiyim (kadın). En önemli şehirlere gitmek istiyorum. (Seçtiğim ülkeler vize istemiyor sanırım, o yüzden bu ülkeleri seçtim.)
    Nereden başlayıp nasıl bir rota çizmeliyim? Sadece giderken ve dönüşte uçağa binmek diğer yerlere otobusle gitmek istiyorum. Sınırlarda sorun yaşamamak için hangi şehirden hangi şehire gitmeliyim? Cevabınız için şimdiden teşekkürler. Sevgiler

    • Üsküp, Ohrid, Struga, Ohrid, Tiran, Kruja, Berat, İşkodra, Budva, Kotor, Herceg Novi, Trebinje, Mostar, Saraybosna, Niş, Üsküp rotasını izlemiştim. Dilerseniz benzer rotayı yapabilrisiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın