Makedonya‘nın başkenti Üsküp‘ün can damarı olan Üsküp Türk Çarşısı, Balkanların en büyük çarşısı. Eski Çarşı ismiyle de anılan bu yer, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü (Taş Köprü), Mustafa Paşa Camii ile Üsküp Kalesi arasındaki geniş alanda uzanıyor.

Vardar Nehri’nin iki kıyısına kurulmuş Üsküp, Makedon dilinde Skopje olarak adlandırılıyor. Burası tarihi ve kültürel özellikleriyle yabancılık hissetmediğimiz bir yer.

Skopje Turkish Bazaar

Üsküp Eski Çarşı, Makedonya

Bedesteni, kubbeli mekanları, dört kapısı, dört ana caddesi bulunan çarşıda 1600’lü yıllarda 2,150 civarında dükkan varmış. Kuyumcu, çantacı, kitapçı, butik, hediyelik eşyacı ve esnaf lokantasına kadar farklı meslek grupları çarşıda bir arada.

Geçmişte 12 caminin yer aldığı çarşıda günümüzde yalnızca Murat Paşa ve Mustafa Paşa camileri ayakta. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından restore edilen Murat Paşa Camii’nde cumaları Türkçe vaaz duymak mümkün.

Şehri ziyaret eden müslümanların namaz saatleri dışında da ilgi gösterdiği cami bahçesi günün her saati dolup taşıyor.

Uskup çarşı fotoğrafları
Skopje Market
Uskup Bazaar

Bedesten de dahil olmak üzere günümüzde 712 dükkanın faaliyet gösterdiği Eski Çarşı, yakın geçmişte yaşanan ekonomik krizlerden olumsuz etkilenmiş.

Malta

Makedonya’da sürdürülen resmi tarih ve kimlik yaratma çabalarından da nasibini alan çarşı, özellikle yabancı turist gruplarının bölgeden uzak tutulması ile iş yapamaz hale getirilmiş.

Makedonya’nın Türk vatandaşlarından vize istememesi ve Türkiye’den daha ekonomik olmasıyla birlikte artan Türk turist sayısı, çarşı esnafını sevindiriyor. Hemen hemen her köşesinde Türkçe bilen, Türkiye’de akrabası bulunan birilerine rastlamak güzel. Üsküp’te yer alan Alexander The Great havalimanına uçabilirsiniz.

Önceki blog yazısıMalta Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıFriedrichshafen Gezilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

  1. Eski carsida kofte gemeden donmemek lazim cay kafve icin ise carsidan yukari dogru ciktiginizda sag tarafta kalan alaattinin yeri diye bi kafe var yanilmiyosam isimde. Sahibi turk kokenli biri sehrin triklerini paylasmak konusunda oldukca yardimci oldu tavsiye edebilirim

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın