Güneydoğu Avrupa‘da Balkan Yarımadası’nda, Adriyatik Denizi kıyısında uzanan Hırvatistan, eşsiz kıyı şeridi, doğal güzellikleri, bakir koy ve körfezleri, kayak merkezleri ve orta çağ esintili kale görünümlü kentleriyle bölgenin en turistik rotalarından.

Balkan coğrafyasını şekillendiren çok sayıda tarihi önemli olaya ev sahipliği yapan Hırvatistan, günümüzde ağırlıklı olarak turizm endüstrisi ile öne çıkan bir destinasyon.

hirvatistan nerede

Hırvatistan hakkında kısa bilgiler 🇭🇷

Resmi adı Hırvatistan Cumhuriyeti olan Hırvatistan, Avrupa’da hayat standartlarının en yüksek olduğu ülkelerden biri. Güçlü bir sanayi üretiminin olduğu ülkede turizmden de büyük gelir elde ediliyor.

Tarih boyunca Adriyatik Denizi kıyısındaki kale görünümlü orta çağ kentleriyle bölgenin en önemli ticaret limanlarına ev sahipliği yapan ülke her biri özerk yönetime sahip olan bu liman kentleriyle günümüzde turizm pastasından büyük oranda pay alıyor.

Başkenti Zagreb olan Hırvatistan’da Hırvatistan’ın resmi dili Hırvatça konuşuluyor. Ülkede Sırpça, Boşnakça ve diğer Slav dillerinin bilinme oranı da yüksek. Ülkenin büyük çoğunluğu Hristiyanlığın Katolik mezhebine inanıyor. Hırvatistan para birimi Kuna. Hırvatistan, Türkiye’den 1 saat geride. Ülkenin nüfusu 4.6 milyon.

Hırvatistan’a gitmek için Yeşil Pasaport sahibi olmanız, Hırvatistan vizesi ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir Hırvatistan tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Hırvatistan nerede📍

Hırvatistan bir Avrupa ülkesi. Güneydoğu Avrupa’da Balkan Yarımadası’nın Adriyatik Denizi kıyısı boyunca uzanan ülke, Orta Avrupa, Adriyatik Denizi ve Balkanların kesişim noktasında yer alıyor.

Coğrafi konumu ile önemli bir yere sahip olan ülkenin doğusunda Sırbistan, güneydoğusunda Bosna Hersek, kuzeybatısında Slovenya, kuzeydoğusunda Macaristan, güneyinde ise Karadağ ve Adriyatik Denizi bulunuyor.

ⓘ Hırvatistan gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Hırvatistan’a nasıl gidilir ✈️

Hırvatistan’a hava yoluyla ulaşım: Hırvatistan’a Türkiye’den ulaşım için en kolay ve en hızlı yöntem hava yolu ulaşımını tercih etmek. Türkiye’den Hırvatistan’ın başkenti Zagreb ve turizm cenneti Dubrovnik’e direkt ulaşım bulunuyor.

Türk Hava Yolları ve Hırvat Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan direkt seferleri ile ülkeye ulaşmak mümkün. Hırvatistan’ın Split, Zadar, Rovinj ve Pula gibi kentlerine başkent Zagreb’den aktarmalı uçuşlarla gidilebiliyor.

hırvatistan nasıl gidilir
Plitvice Şelaleleri

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Hırvatistan’a kara yoluyla ulaşım: Hırvatistan’a Budva, Kotor, Mostar, Saraybosna gibi Balkan şehirlerinden düzenli otobüs seferleri bulunuyor. Ayrıca Balkan coğrafyasındaki bu kentlerden araç kiralayarak da Hırvatistan’ın farklı kentlerine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hırvatistan gezilecek yerler 📌

Hırvatistan‘da en çok yerli ve yabancı ziyaretçi ağırlayan şehir Adriyatik Denizi kıyısında bulunan orta çağ kenti Dubrovnik. Mermer caddeli ve surlarla çevrili şehir geleneksel barok mimaride inşa edilen eski binalara ev sahipliği yapıyor. Şehrin kalbinde kafe ve mağazalarla kaplı bir cadde olan Placa bulunuyor.

Barok bir Avrupa başkenti olan Zagreb ile Plitvice Gölleri görkemli turkuaz renkleri, yüzlerce şelale ve çok çeşitli bir vahşi yaşamı barındırdığı için Hırvatistan’ı ziyaret ederken mutlaka görülmeli.

Azerbaycan

Hırvat yarımadasının sağ avucunda yer alan Istria da var. Istria yeşil düzlükler ve vadilerin sonsuz bolluğu ile karakterize ediliyor. Tepelerin üstünde sanatçılar ve esnaflar tarafından kurulan köy yerleşimleri var ve kıyı şeridi güneşin doğuşunu izlemek için harika bir yer.

Ülkenin hem endüstri hem de turizm sektörlerinden büyük gelir sağladığı diğer önemli şehirleri, Rijeka, Pula, Fiume, Zadar, Sibenik.

Önceki blog yazısıGiresun Nerede 📍 Giresun’a Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıTokyo Nerede📍Tokyo’ya Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın