4. Soli Antik Kenti

Mersin Antik Kentleri: Soli
Mersin Antik Kentleri: Soli

Mersin’in Mezitli ilçesine bağlı Viranşehir semtinde bulunan Soli Antik Kenti‘nin tarihi MÖ 700’lü yıllara uzanıyor. Dorların kurduğu ve halen ayakta kalan kalıntıların görülebildiği şehir, tarihten bugüne Soloi, Solipolis ve Pompeipolis isimleriyle anılmış.

İlk kez yerleşim yeri olarak kullanıldığı MÖ 700’lü yıllardan günümüze kadar birçok uygarlığın dikkatini çeken kent, Persler, Makedonya İmparatorluğu ve Selevki İmparatorluğu’nun egemenliğine girmiş.

malta

SİT alanı olarak koruma altına alınan bu yerde 41 tane sütun, hamam ve su kemeri görülebilecek eserler arasında bulunuyor. Mersin ziyaretinde farklı bir deneyim için bu antik kent listeye eklenmeli.

       

Mersin’de otel önerisi: Sultaşa Otel ve HostaPark Otel

11 YORUM

  1. Hani yanlış anlamayın da, Yumuktepe’ye giderseniz cebinizde ne varsa vermek zorunda kalırsınız uyuşturucu bağımlısı olan kişilere.

  2. Hiç adını duymadığımız yerler (Mersinliyim:) ). Sadece Soli’ye gitmiştim bir de Anamerium şehrine. Çok güzel yerler varmış.

  3. En az bilinen yerler Alahan manastırı ve Uzuncaburç bence, her ikisi de uluslararası üne kavuşacak yapılar.

  4. Kütahya çavdarhisar Aizanoi antik kent ziyaret edin benim oğlum kısa dönem askerlik yaparken yanına gitmiştik çok güzel insanı hayran bırakıyor dünyanın ilk borsası orda kurulmuş.

  5. Akkale, Yanıkhan, İmirzeli, Öküzlü ve olmazsa olmazımız Kız Kalesi…Alahan Manastırı, Ayaş Elaiussa-Sebaste Antik Kenti…tarihe yolculuk…

    • Sadece çok ilgili olan beğenecektir. Bakımsız, kendi haline bırakılmış, küçücük bir kısmı tel örgü ile çevrilmiş, bilgilendirme için bir levha bulabilirseniz başarı olur…Kısaca üzücü…

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın