Anadolu, dünyanın en çok hikaye barındıran, tarih boyunca yerleşim yeri olagelmiş büyüleyici bir kara parçası. Anadolu coğrafyasını süsleyen dağların ve tepelerin arasında, ovalarda veya deniz kenarında kurulmuş, hikayesi ile bizlerin ilgisini çekmeye çalışan köylerimiz var. Birçoğu sade ve kendi halinde görünen köylerimiz, derinlerine indiğinizde her biri size bağrındaki hikayelerini ve zenginliklerini sunuyor.

Türkiye’de Görmeniz Gereken 10 Köy

9Harran, Urfa

Harran-En-Guzel-Koyler

Şanlıurfa’nın 44 km güneydoğusunda yer alan tarihi Harran, özellikle evlerinin mimarisi olarak dünyada eşine az rastlanır bir yer. Sümerce kesişen yollar anlamına gelen yer, Asur ve Babil dönemlerinde gök cisimlerin kutsal sayıldığı Paganizmin önemli bir merkeziydi.

Harran’ın sembolü konik kubbeli evler, İtalya’nın Puglia Bölgesindeki trulli evlerine ilham olduğu söyleniyor. Şehir surları, Emevi döneminden kalan iç kale, Anadolu’nun ilk camilerinden Ulu Cami kalıntıları ve kutsal kuyu görülecek yerlerden bazıları.

Önceki blog yazısıYolda Olmak! TRT Radyo 1 Öğrenci İşleri Programına Tekrar Konuk Oldu
Sonraki blog yazısıLikya Yolu’nda Görmeniz Gereken 12 Antik Kent
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

59 YORUM

    • Bu listeyi hazırladığımda Cumalıkızık’ı görmemiştim. Listeye ekleyeceğim ve henüz gitmediğim halde listeye eklenebilecek en az 10 köy daha sayabilirim. Listenin son paragrafında Cumalıkızık’tan bahsetmiştim.

  1. Merhaba Karadeniz olarak sizleri Kandıra Kerpe’de görmek ve güzel yorumlarınızı yayınlamanızı bekleriz…

  2. Genelde paylaşımlar Ege köyleri Bursa da Osmanlı köyü olan cumalıkızık ve Gölyazı bunlara eklenebilir diye düşünüyorum

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın