Ege kıyıları, karakteristik özelliklere sahip enfes köyleriyle keşfetmeyi sevenler için tam anlamıyla bir cennet. Çok kültürlü geçmişi simgeleyen mimari yapıları, bir yanda deniz bir yanda yemyeşil ormanların olduğu doğal güzellikleri, gelenekleri koruyan dokusuyla bu köylerden etkilenmemek mümkün değil. Bu yerler arasında şaman inançlarının yaşam tarzını etkilediği Tahtakuşlar Köyü bana en ilginç gelen köylerden biri.

tahtakuslar etnografya galerisi

Edremit-Çanakkale yolu üzerinde, Çamlıbel yakınlarındaki Alevi köyü Tahtakuşlar, kendine özgü gelenekleri, Hıdrellez’de süslenen mezarları, başta testiyle yapılan defin törenleri ve Kazdağı‘nın tertemiz havası ve enfes manzarasıyla bölgenin ziyaret edilmesi gereken yerlerinden.

Geçmişte göçebe olan Alevi Türkmen aşiretinin yerleştiği, zamanla köy yaşantısına uyum sağladığı Tahtakuşlar, 130 hane ve yaklaşık 600 nüfusa sahip. Köy her ne kadar Alevi-Türkmen köyü olarak bilinse de köylülerin bir kısmı kendisini şaman olarak ifade ediyor.

Orta Asya’dan Horasan’a 13. yüzyılda Moğolların baskısıyla göç eden Türkmenler, İslami baskıyla karşılaşınca daha ılımlı gördükleri Alevilik inancını benimsemiş. Anadolu’da Toroslara yerleştiklerinde ise orman ürünlerini işlemelerinden dolayı ‘Tahtacı Türkmeni’ olarak anılmışlar uzun yıllar.Alibey Kudar

Geleneklerine bağlı, güler yüzlü, misafirperver ve aydın insanların yaşadığı Tahtakuşlar’ın hemen girişinde daha önce belki de benzerini hiç görmediğiniz ilginç bir geleri karşılıyor sizi.

Şaman kültürünün sembollerini taşıyan eşyalarla bezeli Tahtakuşlar Alibey Kudar Etnografya Galerisi, geleneksel Türkmen giysilerinden, el yapımı yün torbalara, çocuk yelekleri ve günlük yaşamdan farklı objelere kadar engin bir koleksiyona sahip.

Tahtakuşlar Etnografya Galerisi

Tahtakuşlar Galerisi, Şaman kültürünün günlük hayattaki yerini ve köydeki mirası, köy ziyaretçilerine yansıtan önemli bir yer bence. 1932’de Tahtakuşlar’da doğan Alibey Kudar galerinin kurucusu. 26 yıl öğretmenlik, uzun yıllar da halk eğitim merkezi müdürlüğü görevi yapan Kudar, Savaştepe Köy Enstitüsü mezunu. 80’li yıllarda Akçay İlkokulu öğretmeniyken emekli olmuş ve sonrasında köyüne yerleşmiş.

Özveri gerektiren bir süreç, araştırma ve derlemelerin sonucunda şamanizm kültürüne ait inanç ve kültür varlıklarını bir araya getiren Kudar, Türkiye’nin ilk özel etnografya galerisini kuran kişi unvanına sahip. Bu galeri aynı zamanda ülkemizde bir köyde kurulan ilk etnografya müzesi ve sanat galerisi. 1991’de bu yana ailesiyle galeriyi yöneten Kudar, köyün isminin geniş kitlelerce duyulmasına da katkı sağlamış.

Tahtakuşlar, Kaz Dağı

Galeride sergilenen objeler arasında ev eşyaları, yöreye özgü kıyafetler, halı, çadır, kilim, nazarlıklar, takılar, kozalaklar ve çok daha fazlası bulunuyor. Müzenin en ilgi gören parçalarında biri 360 kilogram ağırlığı ve 197 santimetrelik boyu ile dünyanın en büyük deniz kaplumbağası. Sırtı tamamen deri kaplı olan kaplumbağa, caretta caretta türünden farklı. Yolunu şaşırarak karaya çıkan ve nefes alamadığı için boğularak ölen kaplumbağa özel bir muhafazanın içerisinde.

Tahtakuşlar Köyü

Unutulmaya yüz tutan Türkmen kültürünün gönüllü temsilcisi olan Alibey Kudar ve oğlu Selim Kudar’ın çabaları ve çalışmaları ile geleri genişlemeye devam ediyor. 1992 yılında açılan Selim Turan Galerisi ve 1994’te açılan kütüphane ile galeri zenginleştirilmiş.

El sanatları ve resim sergilerinin düzenlendiği galeride Türkmen sanatına ait örnekler görülebiliyor. Ayrıca dünyanın farklı ülkelerinden gönderilen objeler de sergide. Haftanın 7 günü açık olan galerinin girişinde Kaz Dağları’nda yetişen şifalı bitki ve otlar, otantik eşyaların satıldığı bir bölüm de var.

Tahtakuşlar Köyü, Kaz Dağları

Edremit Körfezi’nin seyre doyum olmayan mavisi ile tarih boyunca farklı efsanelere öykülere tanık olan yemyeşil Kaz Dağları’nın arasındaki köyün mezarlığı da görmeye değer. Ünlü Saz Şairi ve Bağlama Sanatçısı Ali Ekber Çiçek’in mezarı da köyde.

Gözlerinizi kapatın ve kendinizi doğanın seslerine bırakın:

On dört bin yıl gezdim divanelikte
sıdk-ı ismin duydum pervanelikte
içtim şarabını mestanelikte
kırkların ceminde haydar haydar haydar dara düş oldum…

kemal-kaya-alibey-kudar

Kaz Dağı çevresinde konaklama tesislerinin çoğunluğu kıyılara toplanmış. Edremit Çamlıbel Köyü’nde yer alan Albatross Dağ Evleri (0266) 387 3834) benim önerim. Facebook sayfasına göz atın. Şahane bir manzarası var.

20 YORUM

 1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

  145,1k Takipçiler
  Takip et
 2. Babam Rahmetli Mehmet Hayati KÖSELEY ile aynı okuldan , Savaştepe Köy Enstitüsünden mezun olmuşlar. Yıllar sonra babamla müzeyi gemeye gittiğimizde Köy Enstitüsü anıları anlatıldı..Kahkahalar havada uçuştu.. Alibey Kudar ve Tüm Köy Enstitülülerin durağı uçmağ olsun..

 3. Bu müzeyi 2016 Haziranında eşimle gezdim. Ali bey ile tanıştım, çok saygıdeğer ve kıymetli bir insan. rehberimiz de çok bilgili ve iyi idi. Çok memnun kaldık. Havası dahil her şey çok güzel, doğal ve sade. Tavsiye ederim.

 4. Müzeyi ziyaret etmiş, çok beğenmiş 3 adet te kahverengi değişik ebatlarda kilim almıştık! Yıllardır kullanıyoruz…

 5. Annem o köylü gezinizi yaz aylarına ,haftasonuna denk getirin ki düğün,geleneksel kıyafetleri ,adetleri daha yakından görebilin derim

 6. Evet Yasemin, oraya gitmiştim. Hoş bir köy müzesi. Alevi köyü kendi etnografya müzesini kurmuş 🙂

 7. Alibey Kudar, eşine verdiği değeri ve ona olan sevgisini eşinin sağlığında bir büstünü yaptırarak göstermiş..Müzenin sağ kısmındaki iç bahçede görülebilir..

 8. Ordan güzel bir anı aldık koyunların orjinal renginde dokunmuş kilimler var fotoğraf ta sağda elleri ne sağlık emeği geçenlerin

 9. 10 yıl önceki ilk ziyaretimde oradan aldığım DÜŞ KAPANI hala evimin girişinde duruyor. Bize öğretilmeyen öz kültürümüzün unsurlarını tanıtan harika bir müze. Kilim desenleriyle ilgili kitap çok değerli.

 10. Kemal bey bende kaz dağlarını görmeyi çok istiyorum en uygun zaman da mayıs ayıdır diye düşündüm ama kısıtlı zamanım var muhtemelen hafta sonu gideceğim sizce nasıl bir yol izlemeliyim ki kaz dağlarını gördüm diyebileyim . Bu köyü de görmeyi çok isterim. Müsait olursanız cevaplayın lütfen ama olmazsanizda anlayışla karşılarım ☺

 11. Ali Bey ve oğlu çok değerli insanlar. Müze veya sanat galerisi de çok özgün ve güzel. kaz dağlarına gidince görün.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın