Mısır’ın Kızıldeniz kıyısındaki kenti Hurgada, yurtdışında ki en ucuz deniz, kum, güneş tatilinin yapılabileceği yerlerden birisi. Deneyimlerime göre söyleyebilirim ki, şimdiye kadar gördüğüm en ucuz tatil destinasyonlarından birisi. Ucuz dememe bakmayın, iyi bir tatil için sunduğu seçeneklere göz atılırsa, bir çok destinasyonu da gölgede bırakacak cazibeye sahip.

Hurgada, Kızıldeniz’in tertemiz mavi sularına nazır bir şehir. Deniz, güneş ve kum tatilinin keyfinin doya doya yaşanabileceği bir yer olmasının yanı sıra, Mısır’ın antik döneminin en önemli miraslarından Karnak ve Krallar Vadisi’ne yakınlığı, dalış sporu için sunduğu zengin seçenekler; çöl ve bedevi hayatını yakından izlemek için alternatif safarileri ile de göz dolduruyor.

İster romantik bir balayı tatili için yer arayışında olanlar olsun, isterse de ailecek güvenli ve huzurlu tatil yeri bakanların beklentileri tatmin edecek seçenekler sunuyor.

Hurghada, Kızıldeniz, Mısır
Hurghada, Kızıldeniz, Mısır

Kahire’nin 600 km. güneyinde yer alan Hurgada, Mısır’ın Kızıldeniz Eyaletine bağlı 260.000 nüfuslu bir şehir. Yirminci yüzyılın başlarında küçük bir balıkçı köyü olan şehir, seksenlerden bu yana, Mısır Hükümeti tarafından teşvik edilerek, Mısırlı ve yabancı yatırımcıların desteğiyle büyüyerek, Şarm el Şeyh’e alternatif bir destinasyon olarak turizme kazandırılmış. Açılan tatil köyleri ve oteller ile birlikte tam bir tatil destinasyonuna dönüşmüş.

36 km’lik sahil şeridine sahip Hurgada’da hayat turizm üzerine kurulu. Avrupalıların özellikle ilgi gösterdiği şehir, bugün Alman, İtalyan ve Rus turistlerin Ortadoğu’daki en gözde tatil tercihleri arasında yer alıyor.

Bugün, Hurgada, Kızıldeniz kıyısındaki en önemli turizm tesislerini barındıran; su sporları için uluslararası bir merkez. Rüzgar sörfü, yelken, derin deniz balıkçılığı, yüzme ve her şeyden önce şnorkel yüzme ve dalış için eşsiz bir yer. Konaklama maliyetlerinin ve yaşam giderlerinin nispeten daha ucuz olması sebebiyle çok sayıda expat da şehre yerleşmiş durumda.

Hurgada-Misir-Tatil
Hurgada, Misir

Hurgada şehri 3 bölüme ayrılmış; şehrin geleneksel yanını yansıtan, eski şehir bölgesi El Dahar (Downtown); yeni ve daha modern bir turizm merkezi Sakkala ve tamamen otel, alışveriş merkezleri ve mağazalardan oluşan Sahl Hasheesh bölgesi.

El Dahar, alçak katlı konutların olduğu, gri görünümündeki henüz bitmemiş inşaatları, tozlu sokakları, eski limanı, balıkçı pazarı, camisi ile tipik yerel hayatın yansımasının keşfedilebileceği bir yer. Çarşıların labirent gibi olduğu El Dahar’da, geleneksel mağazalara dalıp baharat, takı ve hediyelik eşya, papirüs, parfüm ve meyve tezgâhlarına göz atmakta fayda var. Yapışkan dükkan sahiplerine yakalanmak kaçınılmaz, mutlaka pazarlık yapılmalı.

El Dahar’da yer alan 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş bir Kıpti Katedrali Saint Shenouda ve şehrin her yanından görülebilen Hurghada Al Mina Camii görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Yine Hotel Empire Beach yakınındaki Hurghada Akvaryum, daha önce akvaryum görmemiş olanlar için Kızıldeniz’in zengin deniz yaşamını yakından görmek için tavsiye edilir.

Hurgada Camii
Hurgada Camii

Sakkala ise alış veriş merkezlerinin, postane ve otobüs terminalinin ve otellerin yer aldığı, El Dahar’a göre oldukça düzgün yapılanmanın olduğu, şehrin yeni ve modern yüzünün görülebileceği bir yer. Kuzeyden güneye giden uzun bir alışveriş caddesi ve çevresindeki mağazalar ile burası tam bir kasaba görünümünde. Sahilinde ise dünyaca ünlü zincir oteller sıralanıyor. Ana cadde üzerinde çok uluslu fast food zincirleri (McDonalds , Pizza Hut, KFC) bulunuyor.

Sakkala kuzey kenarında yer alan Hurghada Marina, 200 yat kapasitesi ile oldukça yeni ve modern. Burası şehrin en gözde cafe ve restoranlarına ev sahipliği yapıyor.

Birçok restoran, bar ve fast food restoranları, hediyelik eşya mağazaları ve butikleri bulmak mümkün. Akşam saatlerinde iyi yemek bulunabilecek, canlı müzik ile oryantal şovların izlenebileceği bir yer. Üzerine iyi kahve içilebilecek ve nargile severlerin hoş vakit geçireceği cafeler unutulmamalı.

Citadel Azur Otel, Sahl Hasheesh, Hurgada
Citadel Azur Otel, Sahl Hasheesh, Hurgada

Sahl Hasheesh, Hurghada’nın 18 km güneyinde, Kızıldeniz kıyısında yer alan, 41 milyon metrekare büyüklüğündeki modern bir yaşam kompleksi. Ulaşım açısından da bir çok avantajı olan bu bölge, peyzaj açısından da göz dolduruyor. Kızıldeniz Riviera’sında muhteşem beyaz kumlu plajları, Avrupalı ve Rus tatilcilerle dolup taşıyor.

Benim kaldığım The Citadel Azur Resort ise başlı başına büyük bir kasaba gibiydi. Otelin Kızıldeniz boyunca sıralanmış cafe ve restoranları, alışveriş mağazaları, çok sayıda havuz ve denize girecek birbirinden farklı kıyılarıyla büyüleyiciydi. Tamamı taştan olan The Citadel Azur Resort Hotel, kayalara oyularak 14 yılda yapılmış. Begonvil çiçekleriyle renklenmiş Akdeniz Köyü görünümlü otel, tatilde dinlenmeyi düşünenler bu oteli listelerinde ilk sıraya yerleştirebilir.

El Memsha (Köy yolu), Hurgada merkezin 5 km uzağında modern diğer bir yer. Burada yer alan cafe, bar ve restoranlar, Downtown ve Marina bölgesine göre daha ucuz. Ünlü Hard Rock Cafe ve Little Buddha Gece Kulüpleri de burada bulunuyor.

Azerbaycan

El Gouna, 16 otel, 420’den fazla restoran, bar, shop ve hizmet ofisleri ile bir kaç AVM, 18 delikli bir golf parkuru, bir marina, küçük bir havalimanı, bir üniversite ile kütüphane ve bir hastanesiyle devasa bir tatil ve yaşam kompleksi. Kızıldeniz Riviera’sında hiç yoktan var edilmiş tatil merkezi El Gouna, enerjiden, suya, sebze ve meyveye kadar her şeyi kendisi üretiyor, bu özellikleriyle dünyanın en çevreci otellerine de model oluyor.

El Gouna, Hurgada
El Gouna, Hurgada

Mısır’ın Venedik’i olarak isimlendirilen, lüks, güvenli ve eğlenceli bir tatil sunan El Gouna, keyifli bir tatil için ihtiyaç duyulan her şeyi misafirlerine sunuyor.

Makadi, Hurgada’nın 30 km güneyinde yer alan, yine Kızıldeniz kıyısında kurulmuş diğer bir popüler bir turizm beldesi. Çöl tarafından çevrili olmasına rağmen, yeşil ve tertemiz olan yer, Avrupai bir görünüme sahip. Yüksek standartlardaki yıldızlı oteller, her şey dahil sistemiyle hizmet veriyor.

Kızıldeniz, tatilin yanında, yüzme, dalış ve diğer su sporlarıyla adeta bir turizm cenneti. Hurgada’da Kızıldeniz’in nimetlerinden sonuna kadar faydalanan bir şehir. Yüzbinlerce turist, deniz ve resort keyif, tekne turları ve su sporları deneyimi için buraya geliyor. Hurgada’ya giderken, güneş kremi, şnorkel, güneş gözlüğü tatil çantasına ilk konulması gereken şeyler.

Malta
Giftun Adasi, Hurgada
Giftun Adasi, Hurgada
Kızıldeniz'de Dalış, Hurgada
Kızıldeniz’de Dalış, Hurgada

Dalış meraklıları, Kızıldeniz’in rengarenk balıkları ve mercanlarını keşfetmek için Hurgada’da dalıyor. Tanınmış dalış noktaları vardır. Sahil şeridi boyunca bulunan irili ufaklı takım adalar dalışa uygun bölgeler yaratmış. Bunlar içinde en önemlisi Giftun Adaları.

Büyük Giftun Adası üzerinde yer alan Mahmya Plajı görmeye değer güzellikte. Turkuaz renkteki Kızıldeniz’in dingin sularının kıyısında uzanan 2 km’de uzun olan plaj, incecik beyaz kumlara sahip. Hurgada’dan günübirlik tekne turlarıyla adaya gidiliyor.

Kızıldeniz’in renkli deniz altını, nadir balıkların ve mercan resiflerinin izlemek isteyenler için altı cam teknelerle yapılan turlar Hurgada gezisinin olmazsa olmazları arasında. Yine Kızıldeniz’in en berrak yerlerine yapılan katamaran turlarına göz atmalı.

Yüzme bilmeyenler ve ıslanmaktan hoşlanmayanlar ise, denizaltına binip, Kızıldeniz’in 15 metre dibine kadar inip, yepyeni bir deneyim yaşayabiliyor. Benim ilk denizaltı deneyimim de Hurgada’da oldu ve heyecan vericiydi.

Beduin, Hurghada
Beduin, Hurghada

Hurgada, yapılacak şeyler açısından oldukça zengin seçenekler sunuyor. Kaldığım 15 gün boyunca zamanım dolu dolu geçti; şnorkelle dalış, yüzme, tekne turları, güneşlenme, havuz ve deniz keyfi gibi tembelliklerin yanında; dalış, denizaltı ile dalma, çölde ATV ve Spider ile gezi, 4X4’lerle çöl turu, deveye binme, bedevi kültürüne yakından bakış, oryantal ve tennura dansı izleme, Kum Müzesi, Binbir Gece Masalları gece şovu ve akvaryum gezisi ve adını sayamayacağım bir çok aktiviteyi yapma fırsatı buldum.

Karnak Tapınağı, Luksor, Mısır
Karnak Tapınağı, Luksor, Mısır

Mısır, Antik Çağdan günümüze en ihtişamlı eserleri görmek için, gidilmesi gerekli ülkelerin belki de en başında geliyor. Tarihi 5.000 yıl öncesine kadar giden tapınakların yer aldığı Luksor ve Krallar Vadisi, turistlerin akın akın ziyaret ettiği yerlerin başında. Üstelik burası, Hurgada’ya otobüsle 4 saat.

Hurgada’dan katıldığım günübirlik turla bu gizemli tarihi bölgeyi gezdim, ancak 1 gün yetmiyor. Mısırın gizemli tarihine ilgi duyanlar ve vakti olanların, Aswan ile birlikte Luksor’a daha uzun süre ayırmasını tavsiye ederim.

Hurgada-Yemekleri

Hurgada yemek kültürü deniz lezzetleri üzerine kurulmuş. Balık çeşitleri zengin, ayrıca karides, kalamar gibi deniz canlıları çok taze ve günlük olarak restoranlardaki tezgahlarda yerini alıyor. Porsiyonlar büyük, mezeler çok çeşitli ve menüyle birlikte geliyor masaya. Fiyatlar ise Türkiye ile kıyaslanmayacak derecede ucuz. Star Fish tercih edilecek yerlerin başında geliyor.

Hurgada, yılın hemen her mevsimi tatil yapmaya elverişli. Yarı tropik çöl iklimine sahip olmakla birlikte Ekim-Mayıs arasında ortalama gündüz sıcaklığı 17-25 derece arasında seyrediyor. Haziran-Ağustos arası ise sıcaklık 35 derece. Sıcak yaz ayları bile, serin esen rüzgârlarıyla bir keyfe dönüşüyor. Hurgada tatili için en iyi mevsim Nisan-Ekim arası.

Arabella-Azur-Resort
Arabella Azur Resort, Hurghada (Ghardaka)

Mısır hükümeti özellikle kıyı şehirlerine turist çekmek için uğraşıyor. Bu açıdan Hurgada, hükümetin önem gösterdiği şehirlerden başında geliyor. Burası, Mısır’daki siyasi karışıklıklardan izole bir turizm cenneti gibi. Özellikle her şey dahil oteller daha çok deniz, yeme içme ve eğlence ağırlıklı tatil anlayışına sahip olanlar tarafından tercih ediliyor. Dolayısı ile ülkede olan bitenden uzakta güvenli ve ucuz bir tatil yapma fırsatı var.

Hurghada Uluslararası Havaalanı’nın 45 km güneyinde, Mısır’ın Kızıl Deniz kıyısındaki sahil beldesi Soma Bay, otel tatili sevenler için yine alternatif bir rota. Buradaki Kempinski Hotel Soma Bay giderseniz aklınzda olması gereken yerlerden biri.

Türk Hava Yolları haftanın her günü İstanbul’dan Hurgada’ya karşılıklı seferler düzenliyor. Hem Hurgada uçak bileti fiyatları hem de Hurgada otelleri uygun fiyatlı. Mısır vize isteyen bir ülke ve vizeyi yaklaşık 10 günde veriyor. Erken başvurmakta fayda var. Ankara veya İstanbul’dan vize başvurusu yapılabilir.

Kızıldeniz’in enfes renkleri ve berraklığı, muhteşem su altı dünyası, temiz kumsalları, lüks olmasına rağmen oldukça ekonomik otelleri, çöl ve bedevi hayatını yakından tanıma fırsatı, aktiviteleri, Antik Mısır’a dair arkeolojik eserlerin görülebileceği Luksor’a yakınlığı ile Hurgada, keyifli ve huzurlu bir tatil için bir vaha gibi. Not edin ve gidin.

Önceki blog yazısıKızıldeniz Tekne Turu, Şarm El Şeyh
Sonraki blog yazısıVietnam Turu Yapmak İçin 10 Neden
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

85 YORUM

 1. Mısır tatil için olduğu kadar muazzam bir coğrafya ve kültüre tanıklık etmek için de ideal bir destinasyon

 2. Merhaba. Martta Hurghada’ya gidiyoruz. Sormak istedigim acaba aşı vuruluyor musunuz gitmeden? Hastalik kapma durumu oluyor mu? Biraz tedirginim.

 3. An itibarı ile bilgilendirme amaçlı paylaşıyorum bu yazıyı; internetten bulduğum İstanbul merkezli baş harfi Ma…. ile başlayan bir vize şirketine haziran 27 de evrak gönderimi yaptım 30 unda başvuru yapmışlar şu an 24 Temmuz daha vize çıkmadı, sanıyorum yaşanan diplomatik krizlerden olsa gerek.

  Mısır konsolosluğuna telefon ile ulaşmak imkansız, sürekli bir telefon nasıl meşgul çalar mısır konsolosluğu canlı örneği. Çalıştığım şirketteki kadında asla bilgilendirici konuşma yapan bir çalışan değil. Başından savmak için can atıyor, sanki biz müşteriler soru sorarak hanımefendinin canını sıkıyormuşuz gibi bir tavrı var. Demek istediğim, Mısır için 30-40 gün önceden başvurmakta fayda var. Yapbiliyorsanızda kendiniz başvurun bence.

  • 30 40 gün de yetmiyor bence imkanınız varsa risk almak istemiyorsanız 3 ay önceden başvurun,benim 45 gün oldu uçak biletimin günü geçti hala cevap yok.

 4. Merhaba ,

  Vize icin Ankaradan kiminle contact kurdugunuz bilgisini alabilirmiyiz , ayrıca ucreti ne kadar
  tsk ‘ler

  • Kugulu parkın karşısında Mısır Büyükelçiliği yani biraz aşagısı. Zor değil vize almak, Mısır vizesi ücreti 95 lira.

 5. Merhaba, yazınızı çok beğendim, ayrıntılı ve bilgilendirici olmuş. Biz de nisan ayında balayı ve aynı zamanda kitesurf için Mısır a gitmeyi planlıyoruz. Bunun için Hurgada ve El Gouno arasında kaldık. Siz hangisini önerirsiniz?

 6. Kemal bey merhaba, bu Mart ayının 3. haftası Hurghada ya gideceğim. Hava durumuna baktığımda sanki denize giremem gibi hissettim. otele mail attım cevap da alamadım. Mart ayında denize giriliyor mu yoksa çok mu soğuk olur?

 7. Balayı için Ağustos ayında Sunrise Crystal Bay Resort Hotel’de kalmayı düşünüyoruz, fakat balayı için uygun mudur? Sizin de yorumunuzu alabilir miyim?

 8. Kemal bey ben turlara pek güvenmiyorum ayrıca turlarda heryeri gezemeyebiliyorsunuz. Tek başına gidenler için nasıl bir rota öneriyorsunuz.

  • Kastettiğiniz yer Hurghada ise turlarla gezin derim. “her yeri” gezmeniz için zaten bolca vakit lazım. Mısır gezilerinde turlarla gezin derim. Güvenmemek için sebebiniz nedir?

   • Yani şu açıdan; işi paraya döken tur şirketleri var. Bir de bazıları yüzeysel gezdiriyor. Profesyonel değil o açıdan söyledim.

 9. Merhaba,
  Ben de sizin gibi bir gezgin ve dalgıçım. Hurghada’ya gideceğim ve Luxor ve Kahire turlarına katılmak istiyorum. Sizin gittiğiniz turun detaylarını benimle paylaşabilirseniz çok sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler
  Yaprak

 10. Merhaba, biz Mayısın ilk haftasında gidiyoruz. Luxora gitmek için bildiğiniz tur şirketi var mıdır? Türkçe rehber hizmet verbilien? Çocukla birlikte olduğumuz için tek başımıza yola çıkmaktan açıkçası sakınıyoruz.

  • Ben size şöyle bir şey söyleyebilirim gitmeyin dolandırılırsnız, çünkü Arapça bilmiyorsunuz çünkü Mısırlılar örneğin Han Halil çarşısında Kahire’de papirüsü 150 TL’den de alabilrsin, 25 TL’den de biz. Arapça bildiğmiz için dolandıramıyolar. Bir de insanlar fakir oldugu için hırsızlık ve dolandırcılık eskiye nazaran devrimden sonra daha çok. Ondan dolayı sana Şarm el Şeyh veya hHurghada’ya gitmeniz tavsiye ederim.

   • Bu arada unuttugum şeylerden biri şu an Mısır ekonmik kriz geçirdiğinden dolayı Hurgada ve Şarm el Şeyh otel fiyatları ve diğer şeyler ucuz, çünkü turist sayısı düştü. Ondan şuan tatil yerlerinde tatil yapmak gerçkten çok ucuz.

  • Asem tur firmalarını Hurgada’da kaldığınız otelden öğrenebilirsiniz. Her otelin bir tur listesi var. Onlar size yardımcı olur. Türkçe rehberlik hizmeti maalesef orada yok. Tek başınıza gitmeyin zaten, gerek konaklamalı, gerekse günübirlik turlar var.

   Başka söylenenlere kulak asmayın. Alışveriş yaparken pazarlık yapmanız gerekiyor. Kimse kimseyi dolandırmıyor. Yusuf beyin dolandırıcılığı bizim kapalı çarşıda turistlere yapıyorlar, Mısır da aynısı.

 11. Selam. Mayıs ayı ikinci haftasında Hurghada’ya balayına gitmek istiyoruz. Dalış ve kültür gezisi yapmayı planlıyoruz. Bize fiyatlar olsun, gidilecek yerler olsun ve neleri nerelerde yapmamız konusunda fikrinizi paylaşırmısınız.

 12. Ziyaret etmek için çok güzel bir yer. Birçok faaliyetler yapmak ve bu güzel yerde zevk. Gerçekten güzel şehir tatile gitmek için.

 13. Hayallerimin rotası oldunuz eminim güzel bir duygudur. Tatili kazanırsam bunu nasıl başardığınızı bizzat soracağım. 🙂

 14. Şarm El Şeyh’e gitmiştim sizing de dediğiniz gibi en fazla keyif aldığım yaz tatillerinden birisiydi hem de Ekim’de 🙂 Daha sonra Haziran’da da gittim. Ama Ekim’i tercih ederim. Hurgada’ya gitmeyi çok istiyorum. Aslında Makati Bay’a gitmek istemiştim ama Mısırlı bir arkadaşım El Gouna’nın ordan çok daha güzel olduğunu söyledi. Sizin fikrinizi de almak isterim tabiki. Sadece otellere baktığım zaman otel fiyatlamalarının Mısır vatandaşları için ayrı turistler için ayrı olduğunu gördüm bu da biraz beni ürkütmüştü. İki yeri de görmüş biri olarak Şarm ile Hurghada’yı kısaca kıyaslar mısınız?

  Teşekkür ederim.

 15. Üniversitede okurken sosyal ağ üzerinden tanıştığım Mısırlı arkadaşımı sayesinde Mısır’a olan ilgim başladı. Hiç yurt dışı deneyimim olmadı eğer öyle bir deneyime ulaşma imkanı bulursam Mısır’a gitme konusunda kararlıyım. Bu yaz düğünüm var ve balayı için Mısır’a gitmeyi çok istiyorum. Eğer maddi imkanlarımızı ayarlarsak bu deneyimi yaşamayı çok istiyorum. Buradan fotolara bakınca çok güzel görünüyor. 🙂

 16. Sizden daha önce Sharm el Seyh iklimi hakkında bilgi istemiştim siz de hemen geri dönerek o tarihte bulunmadım demiştiniz. Biz hala gidemedik siz gittiniz döndünüz ondan sonra da bu yarışma düzenlendi. Bunu bir işaret kabul ederek yarışmaya katılmak istiyorum. 🙂 Ayrıca dalış yapıyorum ve orası benim için gerçek bir cennet olacak…

 17. Erkek arkadaşım ve ben Avrupa’nın tüm ülkelerini otostopla dolaştık. Avrupa’yı fethettiğimizi düşünüp gözümüzü doğuya ve mistisizmine çevirdiğimiz şu günlerde yarışmanızla karşılaşmak içimizde yanan doğu ateşini daha da körükledi. Seyahatin tarihlerini göremedik ama bu bizim için belki bir balayı hediyesi olur. Sizin ilhamınızla yollarda ve takipteyiz.

 18. Güzel yazınız için teşekkürler. Şu ana kadar Mısır’daki tatil bölgelerini sizin kadar iyi anlatan kimse olmadı. Beni tek düşündüren girişte Türklere bir sıkıntı yaratıyorlar mı? Teşekkürler.

  • Hiçbir sıkıntı yok. Hurgada ve Şarm El Şeyh turizm ile geçiniyor. Deniz, güneş, kum tatili kadar, aynı zamanda Antik Mısır ve Kültür turu açısından da bu bölgeler gitmeye değer yerler.

 19. Merhabalar Kemal Bey. Şarm El Şeyh şehrinin ve diğer şehirleri çok güzel tanıtmışsınız. Mısır’a gitmeyi eşimle birlikte çok istiyoruz ve daha öncede hiç gitmedik. Tanıtımlarınız için çok teşekkür ederim.

 20. Arkadaşlar şuan sakın gelmeyi düşünmeyin. Şu an sadece kum fırtına ve soğuk hava var. Yılbaşında oradaydım ama hiç dalamadık. Şarm varken Hurgada’yı tercih etmek Fethiye yerine Şile’ye gitmek gibi dersem hiç abartmış olmam. Şharm bam başka. Kesinlikle Şarm derim.

  • Daha 2 hafta önce oradaydım ve denize de girdim, 2 defa da dalış yaptım. Ocak, Şubat aylarında bu bilinen ve beklenen bir şey zaten. Bu dönemde oteller daha sakin ve fiyatlar bu yüzden daha makul.

   Sıcaklık 28 dereceye kadar da çıkıyor, deniz sıcaklığı 23 derece civarında. Rüzgar Kızıldeniz çevresinde sürekli var ve o yüzden Dünya Kitesurf şampiyonasının yapıldığı yerlerden birisi. Nasıl Fethiye ve Şile farklı farklı yerlerse Hurghada ve Şharm de öyle. Her ikisini de beğenirim.

 21. Merhaba acaba Hurghada’dan Luxora otobus veya tren var mı? Ulaşımı sizce nasıl yapabiliriz? Ben sırtçantamla Hurghada, Aswan, Luxor, Kahire, İskenderiye, Şarm el Şeyh yapmak istiyorum. Sizce 8 gün yeterlimidir? Hangisini çıkarmak mantıklı olur. Bir de şubatın ilk haftası hava nasıldır, acaba denize girilir mi? Tshirtle dolaşılır mı?

 22. Sitenizi eşimle birlikte keyifle takip ediyoruz. Yerinizde olmak isterdim desem sanırım abartı olmaz, ancak evli bir kamu çalışanı olarak o kadar cesur değilim. Gezgin bir ruha sahibim. Herhalde bu açlığımı siz ve sizin gibi gezginleri izlemekle gidemediğim zamanlarda avutmaya çalışıyorum. Ne var ki: “Bir defa görmek, bin defa duymaktan daha kıymetlidir”.

  Her yıl Mısır”a gitmeniz bizim de Hurgada ve Şarm El Şeyh”i programımıza dahil etmemizi sağladı. Bir de dalış tutkusu tabi. Yaz gelmeden kısmetse gideceğiz. E tabi kazanan olarak gidersek ayrıca duacınız oluruz. 🙂 Sağlıcakla kalın.

 23. Sayenizde bilgi ve kültür birikimimden artış olacağına eminim. Çok hoş olur böyle bir tatile gitmek. Size sonsuz teşekkürler! Gidemediğimiz yerlerden veya giderken sizin bilgilerinizden faydalanıp yapılan geziden daha fazla doyum almamızı sağladığınız için. Sağ olun var olun!

 24. Merhabalar,

  Ben balayi icin Sharm el Sheikh veya Hurghada arasinda ikilemde kaldim. Acaba tavsiyeniz hangi yonde olur. Sizin dusunceleriniz benim icin onemli. İyi gunler dilerim.

 25. Hurghada hakkındaki paylaşımlarınızdan sonra, semestir tatili için yer ayırttım. Tatil dönüşü yorumlarımı tekrar buraya yazacağım, görüşmek üzere.

 26. Bu şehir oldukça ilginç ve sıcak görünüyor. Sıcaktan kastım mimarinin şehre kattığı hava. Ben İskenderiye’de 2 gün çok iyi bir otelde kalmama rağmen büyük sorunlar yaşadım ve fazla beğenemedim. Şarm el Şeyh’i önerdiler. Umarım oraya da giderim ve düşüncelerim biraz değişir.

 27. Gerçekten çok iyi bir şekilde görsel unsurlar kullanarak çok iyi bir şekilde anlatmışsınız bu yazıyı okuduktan sonra gerçekten gidip orayı tanıyıp görüp tatil yapmayı gerçekten çok istiyorum…

 28. Sizinle birlikte sanal dünyada da olsa gezmek büyük bir zevk! Şimdi düşüncelerimde yaratıyorum ve bu tatili istiyorum. 🙂 Teşekkürler Kemal Bey!

  • Güzellik ve insnaların şehirlerden beklentileri farklı. Öyle ki Paris ve New York’a gidip de beğenmeyenleri bilirim. İtalya’ya gidip de aç kaldım diyenleri. Şehrin güzel olduğundan hiç bir yerde bahsetmiyorum. Tek tek, bu çoğrafyada neler yapılabileceğinden ve kişisel bakış açım ve deneyimlerimden söz ediyorum.

   Gidip kendiniz görün ve karar verin. 🙂

 29. Klasik avrupa gezilerinden hoşlanmayan (ki hiç yurt dışına çıkmadım) biri olarak Hurghada ve Şarm El Şeyh çok dikkatimi çekti. Gezilerinizde sadece şuraya gidilir tarzı değil gözden kaçan ama karşılaşınca sinir bozabilecek (örn: prizler) şeyleri paylaşmanız ve yerele inmeniz gerçekten çok hoş.

  Sadece yerel lezzetler hakkında bilgi olur ve fotoğraflarıyla birlikte paylaşırsanız planlama yaparken aklımızdaki soru işaretlerinin tümünü çözmüş olacaksınız. Yoldan ayrılmamak dileğiyle.

 30. Hurghada’ya bundan 10 yıl önce gittiğimde çok sevmiştim. Mısır’da yeniden dalabilme ihtimali bile çok güzel.

 31. Bu yazıyı paylaşmakla hiç ama hiç aklımda olmayan Mısır’ı keşfetmemi sağladınız. Avrupa’dan sonra bir sonraki rotam Uzakdoğu olur diye düşünmüştüm ancak Mısır’ı gördükten sonra -deniz, güneş ve tarih aşığı biri olarak- tek hayalim Mısır’a gitmek oldu. Bir öğrenci olarak bütçemi de sarsmayacak yer olması, benim için fazladan bir artı. Yol göstericiliğiniz için teşekkürler.

 32. Site gerçekten de çok yol gösterici. Hurghada, Şarm el Şeyh seyahati düşünmeye başlamıştım bile, sizin yazılarınızı okuduktan sonra.

 33. Suya düşen hayaller yükseltirmiş ya denizleri. Mısır o yüzden içimde hep ukde. Savaş nedeniyle gezimiz iptal olmuştu ve hala nasip olmadı gitmek. Sizin deneyimleriniz, fotograflarınız ve tecrübeleriniz sayesinde hayallerimize ışık olmaya devam ediyor. Siz hep gezin biz de hep takipte kalalım. Yolunuz açık olsun…

  • Aslında Mısır’da hiç savaş olmadı. Bizdeki gezi olayları neyse orada da Kahire’de bunun benzeri yaşandı. Hurghada, Luksor, Şarm El Şey ve Aswan sakindi. Tıpkı gezi olaylarında İstanbul’da insanlar ölürken bile Antalya’nın, Bodrum ve Alanya’nın turizm olarak hayatına devam etmesi gibiydi. Antalya’daki turist için istanbul’daki gaz bombalarının bir önemi yoktur.

   Basının yarattığı algının bizim özgürlüğümüze engel olmasına izin vermeyelim.

 34. Benim gibi dusuk butce ile gezen ogrenciler icin resotler 5.yildizli oteller uzak bir kavram olsada hayali bile guzel. Birgun neden olmasin.

 35. Nedense hiç aklımda olmayan bir yeri farketmemi sağladınız! Aslında gerçekten gitmek istediğim bir yermiş sayenizde farkettim. Teşekkürler! 😉 En kısa zamanda Kızıldeniz’de dalmak tek dileğim. 🙂

 36. Kesinlikle değerlendirmek isteyeceğim bir destinasyon ve yazınızı da çok faydalı buldum. Teşekkürler paylaşım için!!

 37. Yine Hurghada çıktı karşıma. Yaz tatili için sizden öneri istemiştim 2.5 yaşındaki oğlumla ve siz bu bölgeyi tavsiye etmiştiniz gidemedik ama hep aklımda kaldı. Şimdi yine eşimi ikna etmeye çalışıyorum.
  Daha Türkiye’yi gezemedik bilmediğimiz yerde ne işimiz var diyor. Yesil pasaport icin önümüzdeki ay başvuru yapacam kafaya koydum 🙂

  • Türkiye’yi de gezin tabi ama bu yurtdışı gezilerini ertelemek anlamına gelmemeli bana göre. Hurgada 2,5 saatlik uzaklıta bir tatil kendi. Kentin ana merkezinin pek bir cazibesi yok. Ben ilk gittiğimde 2 hafta kaldığım için bir çok yerini keşfettim, ama belki kimisine cazip gelmez. Ama nefis koyları var, nefis de denizi. Her şey bir yana o Kızıldeniz’in tadı ve keyfi için gitmeye değer.

   Giftun Adası, orada şnorkelle dalmak, tekne turlar, deniz altı, çölde safari, kum müzesi, liman bölgesi… Bence gidin.

 38. Kemal Bey Hurgada’yı anlatan bu güzel yazınız için çok teşekkürler, ellerinize sağlık çok güzel olmuş. Biz de ailece Hurgada’ya gitmek istiyoruz, ancak size bir sorum olacak, denizde denizanası varmı ydı? Biliyorum sorum komik gelecek ama çocuklar için sormak istedim. Cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Ben denizanası şikayeti duymadım. Hayatımda gördüğüm en güzel denizdir Kızıldeniz ve şehir ve oteller bir yana sırf Kızıldeniz için bile gelinir buraya.

   Çocuklar için de eğlenceli olan çok aktiviteleri var. Göz atın:
   hhttps://yoldaolmak.com/ulkeler/ortadogu/misir/hurghada

  • Bilgiler için çok teşekkürler Kemal bey. 1 sorum var sadece,
   Para işi için akıl verirmisiniz? Burada dolar mı yapalım pound mu yapalım yoksa orada daha mı ucuzdur döviz Türk lirasıyla mı gidelim. Demek istediğimi anladınız sanırım. Şimdiden teşekkürler.

 39. İyi günler. Umarım Hurgada’da eğlenmişsinizdir. Biz de eşimle birlikte gitmeyi düşünüyoruz. Sıkılmadan tadında bırakmak için, kaç gün kalmamız yeterli olacaktır?

 40. Bir sorum daha var, Haziran ayında Erasmus ile İtalya’ya gitmiştim. Bunun için 6 aylık gri pasaport almıştım. Bu pasaportu Hurghada için de kullanabilir miyim?

  • Mısır vize isteyen bir ülke. 10 günde vize veriliyor. Genelde pasaport süresinin en az 6 ay olması isteniyor, bazı ülkeler 3 aylık pasaportlara da vize verebiliyor.

 41. Merhaba bizde uzun süredir hurghada ya tatile gitmeyi düşünüyoruz ama çocuklarla cesaret edemiyoruz 4 ve 6 yaşında iki çocuğumuz var çocuklarla gitmemizi tavsiye edermisiniz?

 42. Daha önce Şharm El Sheikh’e gittik, çok sevdik. Bu sene de Hurgada’ya gitmeyi düşünüyoruz. Galiba vize için başvurmamız gerekecek. Ne kadar sürede vize veriyorlar, bir değişiklik var mı acaba?

  • Mısır ile vize almak kolay olmasına rağmen süreç 10 günü bulabiliyor. Ben Ankara’dan biri aracılığıyla başvuruyorum. Sadece 2 fotoğraf ve apsaportu gönderiyorum, 10 gün sonra pasaport geliyor.

   Deniz, kum, güneş tatili yanında aktiviteleri ve Kızıldeniz’in güzelliğiyle de Hurgada tercih edilebilecek bir yer. Kasaba merkezi çok cazibeli olmasa da El Gouna, Liman bölgesi oldukça iyi. Türk Hava Yolları da direk uçuyor, otel fiyatları da uygun.

 43. Bu yaz Hurgada’dayız. Geçen yaz Şarm El Şeyh’teydik ve Mısır’ı çok beğendik. Bu defa da Hurgada’da Kızıldeniz’de dalacağız. Memnun kalacağız yazılarınızdan okuduğumuz kadarıyla.

 44. Güzel yazınız için teşekkürler. Benim gibi 2 küçük çocuğu olanlar için uygun bir tatil yeri gibi görünüyor. Yazılarınızda dediğiniz gibi Kızıldeniz bambaşka görünüyor. Meraktayız.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın