Şarm El Şeyh (Sharm el Sheikh), Mısır’ın bir numaralı tatil merkezi. Sina Yarımadasının güney ucunda Kızıldeniz kıyısında bulunan Mısır’ın tatil şehri Şarm El Şeyh, tertemiz mavi suları, altın renkli plajları, zengin sualtı yaşamı ve mercan resifleriyle aynı zamanda önemli bir dalış merkezi. Bizim için Antalya ne ise Mısırlılar için Şarm o konumda.

Kızıldeniz kıyısında küçük bir balıkçı kasabasıyken, İsrail egemenliği dönemde modern ve gelişmiş bir görünüme kavuşmuş.Bölgedeki siyasi istikrarsızlıklara inat birçok barış görüşmesi ve uluslararası toplantının gerçekleştiği Şarm, Barış Şehri (City of Peace) olarak tanınıyor. Deniz, kum ve güneş sevenler için çok sayıda seçeneğin olduğu tatil cennetinde yılın 12 ayı bu imkanlardan yararlanmak mümkün.

Şarm El Şeyh gece hayatı çok renkli. Gün boyun deniz, kum ve güneşin keyfini çıkaran tatilciler, hava karardıktan Şarm sokaklarını doldurmaya başlıyor. Kelimenin tam anlamıyla şehir bir parti havasına bürünüyor ve bu sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor. Sırt çantam ile, sabahın 4’de Naama Bay’daki otelime doğru yürürken, hala sokaklardan gençler dans ediyor ve yere serili minderlerde yayılmış nargilelerini tüttürüyorlardı.

Şarm El Şeyh’i ziyaret edecek en iyi zaman Mart-Ekim ayları arası. Şubat ayında dahi Kızıldeniz’de yüzdüğümü anımsıyorum. Mısır para birimi Mısır Poundu ya da Mısır Lirası. Türkiye’den 1 saat geride. Şarm, Piramitler’den çok uzak. Piramitler Giza’da ve Şarm El Şeyh ise 532 km uzaktaki Sina’da yer alıyor. Otobüsle yaklaşık 9 saat sürüyor.

Malta

Şimdiye kadar Şarm’a 2 defa gitme fırsatı buldum. Her mevsim tatil için ideal. Şharm El Şeyh güvenli mi sorusu çok soruluyor. Bunun için hazırladığım Mısır Güvenli Mi blog yazıma göz atın.

ŞHARM EL ŞEYH’TE NEREDE KALINIR
🏨 Şarm gece hayatına yakın olmak istiyorsanız Nama Bay’de veya Soho’da kalın. Savoy Sharm El Sheikh Hotel ve Sierra Sharm El Sheikh Hotel, Sina Dağları ile Kızıldeniz arasındaki meşhur Soho Square’in hemen yanında yer alan kesinlikle beğeneceğiniz 5 yıldızlı oteller. Naama Bay Hotel & Resort ise Naama Bay’in merkezinde kaldığım bir otel. Rixos Sharm El Sheikh Resort, Nabq Körfezinde bulunuyor. Her yönüyle olağanüstü! Kendisine özel beyaz kumlu plajı, 11 yüzme havuzu, 7 alakart restoranı ve 5 barı ile tatilcileri kendine hayran bırakacak güzellikte.

Şarm El Şeyh Gece Hayatı

Sharm El Şeyh, Mısır devlet bakanı tarafından özel turizm bölgesi olarak tasarlanmış bir bölge. Öyleki Mısır’daki devrim olmadan önce, turistler ve burada çalışanlar dışında Mısırlılar buraya giremiyordu. Şimdiyse kontroller kalkmış ve şehrin cazibesine kapılanlar, para kazanmak isteyenler akın akın buraya geliyor.

Daha çok doğu Avrupa ve Rusya’dan gelen genç tatilcilerin yoğunlukta olduğu şehir, otelleri, marinaları, gece kulüpleri ve casinoları ile capcanlı. Benim için Şarm, daha çok Kızıldeniz ve dalış anlamına geliyordu; doğrusu bu kadar canlı ve aktif bir gece hayatı beklemiyordum.

Mısır’ın turistik cazibe merkezlerinden Şarm El Şeyh gece hayatının en hareketli yeri de kuşkusuz Naama Bay. Adını aldığını koyun çevresindeki oteller ve gece kulüpleriyle Şarm’ın kalbinin attığı Naama Bay, neredeyse 24 saat ayakta.

Naama Bay

Trafiğe kapalı alışveriş caddeleri, yan yana sıralanan kafe ve restoranlarla turistlerin tüm ihtiyaçlarına yanıt veren Naama Bay, hareket ve eğlence arayanların favorilerinden. Gündüzün nefis Naama Bay plajı veya otel havuzunda tembellik yapan herkes havanın kararmasıyla birlikte kendini eğlenceye kaptırıyor.

Işıl ışıl caddeleri, turistlerin doldurduğu kalabalık mekanlar ve yoğun müzik sesiyle nerede olduğunuzu şaşıracağınız bir bölge. Starbucks’tan Hard Rock Cafe’ye, Mc Donald’s’tan Carrefour süpermarkete birçok uluslararası markanın da konuşlandığı Naama Bay bir bakıma Şarm El Şeyh’in şehir merkezi konumunda. Burası aynı zamanda Şarm gece hayatının da kalbi.

Nargile kokusunun baştan çıkarıcılığı arasında yürüyeceğiniz caddelerde mekanların önünde bekleyen her çalışanın kendi mekanına sokmak için yoğun mücadele vermesiyle bir miktar sıkılsanız da bu ilgi Mısır’da çok sıradan bir olgu. İlgiden bunaldıysanız, tavsiyemi dinleyin ve size ilgiyi gösterenle göz teması kurmayın.

Pasha, Black House, Camel Bar, Taj Mahal, Jolie Ville gibi eğlence mekanları sıkça tercih edilirken, görece daha yerel kalan New Panorama Sharm’da vakit geçirebilirsiniz. Muhteşem Naama Bay manzarası ve Mısır gecelerinin olmazsa olmazlarının tamamının yaşanabildiği mekan özellikle adındaki panoramadan da anlaşılacağı gibi kente neredeyse kuş bakışı bakılacak yükseklikte yer alıyor.

Türkiye’de çay tiryakisiyseniz Mısır’da hayalkırıklığı yaşayabilirsiniz. Mısır’da üretilen Lipton dışında hemen hemen hiçbir mekanda başka çaya rastlamak mümkün değil. Öte yandan getirilen çaylar genellikle sallama oluyor.

Dünyadaki en uygun fiyatlı ve en kaliteli nargileye ise Mısır’da rastlanıyor. Burada nargileyi içince Türkiye’de nargile diye sunulan ürünün ne olduğunu anlamak pek mümkün olmuyor.

Mekanların çoğunda arabesk müzikler eşliğinde dansöz çıkıyor. Mekanın her noktasından rahatlıkla görülebilen dansöze zaman zaman sahneye atlayan konuklar eşlik ediliyor. Geleneksel Mısır kültüründe sahnedeki dansöze eşlik etmek sıradan bir olay. Zaman zaman sahneye çıkıp dansa eşlik edenler arasına katılabilirsiniz.

Türkiye’de popüler olan bazı şarkıların Arapça uyarlamalarını da duyabilirsiniz. Kadınlardan çok erkekler dansa meraklı olduğunu öğrenince şaşırmayın. Ard arda çıkan dansözden sonra Afrika konseptli erkek dansçılar sahneye çıkıyor. Afrika müzikleriyle dans şovlarını gerçekleştiriyorlar. Gecenin en ilginç danslarından biri ise tennure dansı.

Belli ritüellere dayanan ve gerçekte semazenlerin giydiği beyaz kıyafeti andıran etekle sahneye çıkan dansçılar gecenin finalinde inanılmaz bir gösteri sunuyor. Rengarenk etekteki her bir rengin farklı bir sufi öğretisini temsil ettiği tennure dansında bu dansı denemek isteyenlere etek giydiriliyor.

Soho Square

Soho Square, Şarm El Şeyh’e gidiyorsanız en az bir gecenizi ayrımanız gereken bir eğlence kompleksi. Özellikle çocuklu aileler ve yabancıların tüm ihtiyaçlarını karşılaması nedeniyle Soho bu kesimlerin kaçış ve dinlenme noktasına dönüşmüş. Savoy Group tarafından, White Knight Koyu’nun göbeğinde hayata geçirilen Soho Square Projesi aileler, çiftler ve arkadaşların uğrak noktası.

‘Yemek, dans, alışveriş ile yaşayan yer’ mottosuyla Şarm El Şeyh’i ziyaret eden tüm turistlerin en az bir gecesini ayırdığı meydan, sunduğu alternatiflerle akla gelebilecek tüm ihtiyaçlara yanıt veriyor. Normal günlerde 2 bin 500, tatil ve yoğun günlerde ise 8 bine yaklaşan günlük ziyaretçisiyle 7’den 70’e herkese hitap eden Soho Square özellikle güvenli yapısıyla dikkat çekiyor.

Sharm El Sheikh Savoy, Royal Savoy ve Sierra Sharm El Sheikh Hotel arasında konumlanan ve her yaşa hitap eden yapısıyla Soho Meydanı tam bir cazibe merkezi. Sohbet ederken bilgi aldığım, Savoy Group Genel Müdürü Jacques Peter hemen hemen her kesime hitap eden, özgün ve kaliteli bir yapı oluşturduklarını, bu yapının takdirle karşılandığını belirtmişti.

Tüm giriş çıkışlarda özel güvenliğin bulunduğu, alanda bulunan çalışanlar ve dükkan kiracılarının Soho’nun ilkelerine uyma taahhüdünü sağladığı alanda güvenli bir şekilde zaman geçirmek mümkün. Hanutçu gibi bir sorunun olmadığı, kazıklanma korkusu yaşamadan dükkanları ziyaret edebileceğiniz Soho’da ATM, vergisiz alışveriş noktası, ücretsiz wifi ve ücretsiz servis imkanı da bulunuyor.

Her biri birbirinden farklı konseptlerle dizayn edilmiş kafe ve barlar özellikle akşam saatlerinde doluyor. Mandarin Bar, Ice Bar, Oxygen Bar, Cafe Chino, The Quenn Vic, Pangaea Night Club, Crystal Lounge, Electric Bar, Fontana Bar, Polo Bar, Movenpick Ice Cream Bar, Shisha Islands Water ve El Kahwa damak tadı ve ilgilere göre ziyaretçilerini bekliyor.

Mısır yemekleri için Luxor Restoran, Tayland mutfağı için Mai Thai Restoran, Kuzey Hindistan mutfağı için Bombay Restoran, et ve ızgaralar için L’entrecote Steak House, Japon mutfağı için Soho Sushi Teppanyaki, Akdeniz mutfağı için Fusion 21, Fast Food ağırlıklı beslenmek isteyenler için ise Akuna Matata alternatif olabilir.

Bu yaşayan yapının en iyi restoranlarından Mandarin Bistro‘da yemek yiyebilirsiniz. Dünya mutfaklarının farklı lezzetlerinin sunumu harikaydı. İçerisinde buz pateni pisti, bowling salonu, çocuklar için oyun alanı, video oyun salonu ve canlı performansların sergilendiği sahnenin bulunduğu Soho Meydanı, yaşayan bir merkez olmanın hakkını veriyor tam anlamıyla.

Farklı kesimlere hitap eden birçok alışveriş mekanının bulunduğu meydanda geleneksel hediyelik eşyaların satıldığı çok sayıda dükkan da yan yana sıralanmış durumda. Ayrıca süpermarket, spor mağazası, alkol ve sigara satılan bir dükkanın yanı sıra cep telefonu ve teknoloji ürünleri satan bir dükkan da ziyaretçilere hizmet veriyor.

Soho’ya adını veren meydanın tam kalbinde ise büyük bir havuz bulunuyor. Gece belli aralıklarla su şovlarının yapıldığı havuz tüm ziyaretçilerin buluşma ve dükkanları konumlandırma noktası olarak da önemli bir görevi yerine getiriyor.

Hiçbir güvenlik endişesi olmadan geç saatlere kadar rahatlıkla dolaşabileceğiniz meydanda farklı aktiviteler, alışveriş noktaları ve lezzetler sizi bekliyor. Mısır seyahat planı yapanların Şarm’ı rotalarına eklemelerinde yarar var. Sina Dağları ile Kızıldeniz arasında meşhur Soho Square‘in hemen yanında yer alan 5 yıldızlı Savoy Sharm El Sheikh Hotel güzel bir konaklama tercihi olur.

La Dolce Vita Disco

Şarm El Şeyh gece hayatının en ünlü ve en çok ilgi gören yeri ise çölün ortasında yer alan La Dolce Vita Disco. Burası, arabayla şehrin 20 dakika kadar dışında yer alıyor. Şahane bir ambiansı ve çok iyi müzik yapan DJ’leri var. La Dolce Vita’nın en popüle DJ’lerinden Çağdaş’ın da bizlere selamı var. Burası, Şarm gece hayatını keşfetmek isteyenlerin ilk durağı olmalı.

Sina Yarımadasının turizm açısından yükselen değerlerinden Şarm El Şeyh, Kızıldeniz’in berrak sularının sakladığı sürprizlerin en azından bir kısmını keşfedebilmek için ideal bir uçuş noktası.7 Yorumlar

  1. Temmuz’da eşim ve 2 yaşında bebeğim ile kaçmak istiyorum 4-5 gün ama hangi bölgede kalmalıyım karar veremedim… bu konuda yazılarınızı okudum ama kararsızım. ara sıra otelden çıkıp yerel çarşı pazar mekanlarına da uğramak istiyoruz ama araçsız hareket etmeliyiz dolayısı ile neresi bize uygun olur ? yazılar içinde elinize sağlık. Şarm rehberinde yoruma kapatmışsınız ondan buraya yazıyorum.

  2. Adamlar yapmış dedirtiyor, Avrupa’dan farkı yok. Ne ararsan var, kaliteli yerel veya Avrupai restoran, dünya mutfakları, eğlence klüpleri, barlar, Irish pub, buz pisti, müzikli su dansı ve dahası. Gidin görün.

  3. Şarm El Şeyh’dekine Little Buddha’ya gitmiştim. nezih mekanlar, müzik, hizmet güzel. Asya yemeklerini seviyoruz, fiyatları biraz yüksek olsa da ancak yılda bir gittiğimizden tatilde sorun etmiyoruz, denk gelirse tabi.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz