Hadaba, Mısır’ın tatil kenti Şarm El Şeyh’in 6 yerleşim alanından biri. Popüler turistik merkez Naama Bay’e 6 km uzaklıkta olan Hadaba, şehrin ana yerleşim yeri. Kızıldeniz kıyısı boyunca uzanan bu yerleşim alanı, 5 yıldızlı otellerin yanında 3 ve 4 yıldızlı ekonomik otellere ve lüks villalara ev sahipliği yapıyor.

Arapça’da uçurum anlamına gelen ve Ras Um Sid burnun üzerinde yükselen El Hadaba, Şarm El Şeyh’in huzurlu sakin ve huzurlu yüzünü temsil ediyor. Bir yanda Sina Çölünde yükselen çıplak dağlar, diğer yanda ise enfes Kızıldeniz manzarası ile muhteşem bir konuma sahip.

Tropik iklimlerde gördüğüm etkileyici yerlerden tek eksiği ise yeşil dağların çıplaklığı. Bunu eksikliği Kızıldeniz‘in masmavi suları ve su altı zenginliği ile telafi ediyor. Ras Um Sid yarımadası üzerinde, altın renkli kumsallarıyla muhteşem bir kıyı şeridine sahip.

Plajların bazıları otel veya beach kulüplerce işletiliyor. Buralara giriş, şezlong ve şemsiye kullanımı için ücret ödenmesi gerekiyor. Sazlıklardan yapılmış şemsiyeler, güneş, kum ve nefis deniziyle Şarm El Şeyh’te tatil düşleyenlerin tercih edebileceği yerlerden birisi, sakin ve huzurlu. Bu arada Şarm El Şeyh’te üstsüz güneşlenmenin yasadışı olduğunu hatırlatalım. Ne olur ne olmaz!

Malta

Hadaba, Şarm El Şeyh, Mısır

Hadaba, Şarm El Şeyh, Mısır

Şnorkelle dalmak ve yüzmenin yanında, çeşitli su sporları yapmaya da uygun. Rüzgar sörfü, parasailing, muz bot, ve kano gibi alternatifler sunuluyor. İskele çevresinde hemen kıyıya yakın mercan kayalıkları yer alıyor.

Meraklısı için hatırlatayım, Şarm El Şeyh, dünyanın en iyi dalış yapılacak yerlerinden birisi. 2004 yılında ilk dalışımı da Şarm’da yapmıştım. Dalış sertifikası olmayanlar için Hadaba ve Şarm El Şeyh çevresindeki dalış okulları, bu heyecan verici sporu öğrenmek ve dalmak için uygun bir seçim. Daha renkli deniz hayatına şahit olmak isteyenler için Ras Mohamed Milli Parkı daha uygun elbette.

Hadaba, hareketli Şarm El Şeyh gece hayatını keşfetmek için gidilecek yerlerden biri olan Naama Bay’a, taksiyle 10 dakika uzaklıkta. Şarm’ın eski şehir bölgesi Sharm Old Town ise taksiyle birkaç dakikada ulaşmak mümkün.

Ekim- Nisan arası Şarm El Şeyh’in kış mevsimi ve hava sıcaklığı 20-30C arasında seyrediyor. Mayıs-Eylül arası ise sıcak olsa da tatil için elverişli bir iklim sunuyor. Bu dönem yine dalış için de en uygun vakitler. Ekim-Kasım arası en uygun mevsimler, ancak bu dönem Şarm El Şeyh oldukça çok ilgi görüyor. Mısır vize isteyen ülkelerden birisi ve vize almak 10 gün sürebiliyor. Türk Hava Yolları haftada 4 defa İstanbul’dan Şarm El Şeyh’e karşılıklı tarifeli seferler düzenliyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz