Kızıldeniz’e hayran olduğumu ve hatta aşık olduğumu her fırsatta dile getiriyorum. Kızıldeniz, bugün Mısır’ın Piramitlerden çok ziyaret alan ve gelir getiren bir hazinesi. Sadece Mısır değil elbet, Ürdün, İsrail de bu doğa harikası güzellikten sonuna kadar faydalanıyor.

Bugün Mısır’ın Şarm El Şeyh, Hurgada, Marsa Alem şehirleri; İsrail’in Elliat şehri ve Ürdün’ün Akabe şehri, sadece ülkelerinin değil, sınırları aşan bir üne sahipler. Bundaki en büyük sebep de Kızıldeniz elbette.

Yarı Denizaltı ile Kızıldeniz Keşfi, Şharm El Şeyh

Şarm El Şeyh’te, Kızıldeniz’in su altı zenginliğini keşfetmek için çok özel turlar yapılıyor. Alta kısmı denizaltı şeklinde tasarlanmış olan tekneler ile, ıslanmadan Kızıldeniz’in altına inmek mümkün. Tabi bu yarı-denizaltı ile Kızıldeniz’in altına tekrar inme fırsatı kaçırmadım.

Hurgada’da denizaltı ile Kızıldeniz’in neredeyse 20 metre altına kadar inmiştim. Çok keyifli bu aktivite hayatımdaki bir ilkti ve tam bir denizaltı ile Kızıldeniz’in altındaydım. Bu defa Şarm El Şeyh’te de benzerini deneme fırsatım oldu.

Malta

Denizaltılı tekne ile 1:30 saat süren bu aktivitenin ücreti ise 50$. 68 yolcu alabilen, klimalı denizaltının, Kızıldeniz’deki renkli yaşamı izlemek için oldukça geniş pencereleri var. Pencereler önünde sıralanmış oturma yerlerinde yerinizi alıp, keyifle seyre dalıyorsunuz. Nefis!

Sharm Yari Denizalti
Kizildeniz-Denizalti-Sharm
Denizaltının içerisi

Mercanlar, rengarenk balıklar, kocaman balıklar, minicik balıklar, mürenler, dev tuna balıkları ve dahası… Bunları görmek için ıslanmanıza, scuba dalış veya şnorkelle dalmanıza gerek yok üstelik. Özellikle aileler, çocuklar için kaçırılmayacak bir aktivite.

Pencereden balıklar kadar, onları izleyen ve heyecanlanan çocukları izlemek de benim için o kadar keyifliydi. Yaşlılar, yüzme bilmeyenler, denize girmek için engeli olanlar, böylece bu güzellikleri görebilme şansını yakalamış oluyor.

Sarm-El-Seyh-Denizlati

Günde 6 defa bu denizaltı seferleri yapılıyor (8:30 10:00 11:30 13:00 14:30 16:00). Ben bu turu Cinderella Activities Co. firması aracılığıyla yaptım. Giderseniz sahibi Mohamed Daher’e selamımı söyleyin, eminim fiyatlarda ayrımcı olacaktır.

Firmanın çok sayıda organize ettiği aktiviteler var ve toplu alırsanız indirim alma şansı daha yüksek (daher@cinderellasharm.com).

Tabi bunları görmeniz için Mısır’ın Şarm El Şeyh şehrine girmeniz gerekiyor. Mısır’ın dünyaca ünlü bu tatil beldesine 2004 yılında, yani tam 10 yıl önce gitmiştim.

Türkiye’de 2,5 saatlik bir yolculukla ulaşılabiliyor. Türk Hava Yolları haftanın her günü İstanbul’dan Şarm El Şeyh’e karşılıklı seferler düzenliyor. Hem Şarm El Şeyh uçak bileti fiyatları hem de Şarm El Şeyh otelleri uygun fiyatlı.

Şarm El Şeyh, uzun yolculukları sevmeyen, deniz, kum, güneş tatilini seven ve hareketli bir gece yaşamı da olsun diyenler için uygun bir tatil yeri.

1 Yorum

  1. 2 sene önce gitmiştim. Tesisler çok güzel, ucuz ve kaliteli. Dalış yapma şansımız da olmuştu. Mükemmel bir denizaltı hayatı var. Bunu deneyimlebilmek gerçekten çok heyecan vericiydi.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz