Şarm El Şeyh, Mısır’ın dünyaca ünlü bir tatil kenti. Yıl boyunca tatil için uygun iklimi ve Kızıldeniz’in berrak suları ile, güneş, kum ve deniz keyfi düşleyen misafirleri kendine çekiyor.

Avrupa’ya yakın olması nedeniyle de oldukça ilgi görüyor. Nisan ayının sonlarına doğru gittiğim Şarm El Şeyh’in sokakları özellikle Doğu Avrupa ve Rus tatilcilerle dolup taşıyordu. Kışın bile 20-25° C olan hava sıcaklığının bunda büyük etkisi var tabi.

Şarm El Şeyh sadece deniz tatili sunmuyor elbette. Benim gibi aktivite yapmaya düşkün gezginler için de seçenekleri var. Kızıldeniz’de dalış, şnorkelle dalış için tekne turları; deniz altını ıslanmadan izlenebildiği yarı denizaltı, yarı tekne ile yapılan geziler, Sina çölünde safari; 3 din için de kutsal sayılan ve dünyanın hala aktif en eski kiliselerinden biri olan St. Cathrine Kilisesi ziyareti ilgi gören aktivitelerin başında geliyor.

Şarm El Şeyh Safari

Daha önce Hurgada çöllerinde yaptığım Hurgada ATV Safarisi sonrası, aynı deneyimi Sina Çölünde Şarm şehrinde de yapma fırsatım oldu. ATV denen bu araçları sürmek oldukça kolay ve keyifli. Önce kısa bir brifing veriliyor, araçları nasıl kullanacağınıza dair. Sonra da burnunuzu kapatacak şekilde sarong veya başka örtüleri kullanıp aracınıza atlıyorsunuz. Çölün tozunu dumana katıp, hoş manzaraya sahip dağlar arasında yol alıyorsunuz. Güvenlik için dileyen kask da kullanabiliyor. 16 yaşından küçüklerin kullanmasına ise izin yok.

Malta

Genelde grup olarak yapılan bu etkinlik 2 saat sürüyor. Dağların yakınında yer alan sade ve basit Bedevi evlerini görme şansı da var. Hurgada’daki gibi tam gün süren bir etkinliğe katılmadım, ancak burada da Bedevi köyleri ziyaretinin dahil olduğu, gün doğumu veya gün batımını da kapsayan safari turları bulunuyor.

Sina Çölünde ATV Safarisi, Şarm El Şeyh
Sina Çölünde ATV Safarisi, Şarm El Şeyh

Şarm El Şeyh Çöllerinde ATV Safarisi etkinliğini, daha önce United Submarines ile deniz altı gezisi yaptığım firmadan aldım. Şirketin sahibi Mohamed Daher ile de tanışın ve etkinliklerin hepsini paket olarak alın, selamımı söylerseniz de indirim yapacaktır eminim.

Şarm El Şeyh’e gitmek ise çok kolay. Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan haftada 4 defa direkt tarifeli seferleri bulunuyor. Mısır için vize gerektiğini de hatırlatayım.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz