Kızıldeniz, Afrika ile Asya’da yer alan Arap Yarımadası arasında uzanan Kızıldeniz, Bab el Mendeb Boğazı ile Hint Okyanusuna, Süveyş Kanalı ile de Akdeniz’e bağlı. Sina Yarımadasının güney ucunda yer alan Şarm El Şeyh’te, 10 yıl önce yaptığım bir tatilde, Kızıldeniz ile ilk defa tanışma fırsatı bulmuştum.

Kızıldeniz’e aşık olduğumu her fırsatta dile getiriyorum. Bana hep ilginç gelen rengi ve kıvamı, deniz altı yaşamının renkliliği, balıklar, yunuslar, mercanlar… Bunu anlamak için dalış yapıyor olmanız da gerekmiyor. Daha önce yarı deniz altı ile Kızıldeniz gezimin videosunu da paylaşmıştım. Sırf bu denizaltı ile bile şahit olunan deniz yaşamı insana scuba dalış sertifikası almaya iter!

Denizin dokusu, rengi, deniz altı yaşamının renkliliği ve zenginliği, o zamana kadar hiç şahit olmadığım bir deneyimdi ve beni büyülemişti. İlkler hep hafızada yer ediyor zaten. İlk amatör dalışımı ve hatta ilk şnorkelle yüzme deneyimini de Kızıldeniz’de yaşamıştım.

Kızıldeniz Dalış Turu

Bu defa, profesyonel bir dalgıç olarak Hurgada, Kızıldeniz’de, hayatımın yine ilklerinden birini yaşadım. 7 gece, 8 gün süren, tekne konaklamalı, profesyonel bir dalış organizasyonu ile Kızıldeniz’deydim. İstanbul’da yer alan ve dalış turları düzenleyen VipScuba ile bu defa Kızıldeniz’e geldim.

Şimdiye kadar dünyanın bir çok yerinde dalış sporu yapma fırsatım olmuştu. Bali, Filipinler, Malezya, Borneo, Tayland… Böylesi kusursuz denebilecek bir organizasyonla ilk defa karşılaştım ve bunu ülkemizden birilerinin yapıyor olmasından da gurur duydum.

Türk Hava Yolları ile gerçekleştirdiğimiz, 2,5 saatlik, konforlu bir direkt uçuş ile, İstanbul’dan Mısır’ın tatil şehri Hurgada’ya uçtuk. Havalimanında pasaport kontrolü geçtikten sonra otobüslerimize bindik. Kısa bir yolculuk sonrası, Hurgada Marina’da demirlemiş teknemizde, olağanüstü bir gün doğumunu seyre dalmıştık.

Dalış teknemiz ECHO II teknesinde, 8 gün tam pansiyon olarak konakladık. ECHO II, modern, yeni ve beklentileri karşılayacak konfora sahip bir tekne. VipScuba’nın havalimanında bize verdiği çantada yok yoktu. Sabun, deodorant, şampuan, diş macunu, diş fırçası, dalış günlüğü, dalış programı, kalem, t-shirt, nefis bir matara ve şimdiye kadar gördüğüm en nefis valiz isimliği…

Malta

Geçtiğimiz aylarda Pulmantur Sovereign Gemisi ile Akdeniz Cruise Turu yapmıştım. VipScuba Teknesi ECHO II’deki odalar, cruise gemisindeki odalar kadar iyiydi. Odada banyo ve tuvalet, mini buzdolabı yer alıyor. Dışarıyı gören ufak, yuvarlak bir penceremiz de vardı

Çarşaflar tertemiz, hijyen gayet iyi ve yataklarımızın üzerinde özenle katlanmış havlu ve bornozlar dahi vardı, ki ben bunları hiç beklemiyordum.

Sonraki günlerde gördüğüm ise, çarşaflarımız her gün değiştiriliyor, odamız temizlenip toparlanıyordu. Konaklama açısından tam notu almıştı. Diğer yandan odamda uyumak yerinde çoğunlukla tekne güvertesinde uyumayı tercih ettim.

Bu dalış turu 28 Temmuz-2 Ağustos 2014 arasında, yaz döneminde düzenlendi. Herkesin ilk aklına gelen şey, havanın çok sıcak olacağı, bu mevsimde Mısır’a gidilmemesi gerektiğiydi. Halbuki bu biraz yanıltıcı bir önyargı. Teknede gece ince pike ve bazen de yorganla güvertede uyudum.

Gece yarısına doğru hava üzerinize bazen ince bir şeyler almanızı gerektirecek kadar serinliyor, hem de nefis tatlı bir esintiyle gelen bir serinlik. Kısaca Kızıldeniz 4 mevsim tatil veya dalış yapılacak bir destinasyon.

Dalış Teknesinde yeme-içme

Hep derim; bizim milleti mutlu etmek için önce doyuracaksın. Dünyada nereye gidersek gidelim, genel olarak, yeme-içme konusunda mutlu olmamız zor (ben kolay mutlu olanlardanım bu arada). Damak tadımıza uymayan yemeklerden pek hazzetmeyiz.

Bu tür tekne organizasyonlarında yemek konusuna hep şüphe ve endişe ile yaklaşma önyargımız var. Önyargı diyorum, en azından bizim katıldığımız bu organizasyonda, yemeklerden mutsuz olan bir kişi görmedim. Kilo almamış kimse yoktur herhalde!

Yemek için ayrı şef, tatlı için ayrı şefin olduğu bir tekenden bahsediyorum. Günde 3 ana öğün yemek ve aralarda da ikramlar, ikramlar ve ikramlar… İlk 2 gün yemeği fazla kaçırınca kendimi zorunlu diyete bağladım, ki bunu hayatımda yaptım nadirdir. Kısaca yemekler hoş, içecekler bol ve alternatifli. Yine de aç kaldım diyecek olan olursa da, onu orada denize atmalı, n’apalım.

Çay, kahve, Türk kahvesi, meyve suları (mango, ananas, portakal), cola, fanta… her türlü içecek var. Bolca sıvı almanız konusunda her zaman hatırlatmalar yapılıyor. Bunları niye mi anlattım; yanınıza valizle şişe suyu, kraker, bisküvi vs şeyler almayın, yük etmeyin diye söylüyorum.

Kizildenizde-Dalis

Dalış sporu, çoğu dalgıcın tutkuyla bağlı olduğu bir spor dalı. Aktivite su altında gerçekleştiğinden diğer sporlardan veya etkinliklerden farklı tabi. Bu nedenle kendine münhasır temel güvenlik uygulama ve prosedürlerini iyice anlamak veya tekrar anımsamak gerekiyor.

Teknede uyulması gereken kurallar ve dalış ile ilgili bilinmesi gereken şeyler brifing ile sunuluyor. Bilinmesi gereken güvenlik ve tekne kuralları ile ilgili daha önce bize kitapçık verilmişti. Brifing ile bunlar tekrar hatırlatıldı.

Teknede brifing veya bir araya gelmek için çan kullanılıyor. Çan çaldığında kısa sürede sunum yapılacak ana yerde toplanmanız gerekiyor. Her dalış öncesi brifing ile, dalış yapılan yer ile ilgili gerekli teknik bilgiler verilip, dalış gurupları oluşturuluyor.

Brifinglerin temel hatırlatması ise elbette güvenlik. Dalış sporu her ne kadar, yapılması biraz korkulan bir aktivite olsa da, aslında oldukça güvenli ve problem yaşanma riskinin oldukça düşük olduğu bir spor. Dalışta, aslında kazaların bir çoğu su altında değil de teknede gerçekleşiyor.

Malta

Bu nedenle güvenlik uyarılarını ve tavsiyelerini çok iyi dinlemek gerekiyor. En basiti, ıslak zeminlerde yürürken dikkatli olmak ve bir yere tutunarak yürümek. Çok basit deyip geçmeyin, her ne kadar teknedeki ıslak alanlar çok kaygan olmasa da, kayıp düşenlere şahit olmak mümkün.

VipScuba organizasyonunun, güvenlik konusundaki titizliği takdir edilmeyi hak ediyor. Bizler kişilik olarak aslında sınırlandırılmaya ve belirlenmiş kuralların sınırında kalmaya uymakta biraz inatçıyız. Çoğu hizmet sunan organizasyon da, müşteri memnuniyetini yükseltmeyi düşünerekten güvenlik konusunda esnek davranmaya meyillidirler.

Zira parayı veren sizseniz, sizi memnun etmek için bazen kurallardan taviz verebiliyorlar. Konaklama, yeme, içme gibi şeyleri aslında ben hiç önemsemem. Önceliğim organizasyonun güvenilirliği ve profesyonelliğidir. Her 3 teknede de, VipScuba ekibinin güvenlik uygulamalarındaki hassasiyeti benim onları sizlere tavsiye etmeme yeterli.

Kızıldeniz Dalış Rotası

Kızıldeniz Dalış Turu
Kızıldeniz Dalış, Hurgada, Mısır | Fotoğraf: Tahsin Ceylan

Mısır’ın tatil şehri Hurgada’dan başlayarak Kuzeye Şarm El Şeyh’e kadar muhteşem reefler ve batıklarla dolu olan, Kuzey Safari Dalış Turu idi bizimkisi. Tiran Adası ve dünyaca ünlü Blue Hole, Dahab, dünyaca ünlü batık SS Thistlegorm ve diğer reeflere yapılan rotanın her biri diğerinden etkileyiciydi.

Gerek deniz altı yaşamının renkliliği ve gerekse de farklı deniz yaşamlarını görme ve tanıma açısından bana çok faydası oldu. Dalış rotası ile ilgili bilgileri fırsat buldukça tek tek yazacağım. Toplamda yapılan 25 dalış yapma fırsatı sunuluyor, ben bunun 17 tanesini yaptım. Dalışlar ücretsiz Nitrox ile yapıldı.

Teknede bizimle olan ve kendisiyle birlikte dalış yapma keyfini yakaladığım, dünyaca ünlü ve ödüllü su altı fotoğrafçımız Tahsin Ceylan hocamız ile olmak da ayrıca bir keyifti. Akşam saatlerinde hocamızın sunumlarını dinlemek veya sohbetlerinde, deneyimlerinde faydalanmak benim için bulunmayacak bir fırsattı.

Kızıldenizde-Dalis
Kingston Reef, Kızıldeniz Dalış, Hurgada, Mısır | Fotoğraf: Tahsin Ceylan
Tahsin-Ceylan-Kizildeniz
Tahsin Ceylan Hocam ile Kızıldeniz Selfiesi

Doğa, çevre bilinci, sualtı fauna ve flora bilgilerini; işini tutkuyla yapan, engin bilgilere sahip Tahsin Hoca’dan dinlemek; fotoğraf teknikleri konusunda eğitim almak; onun nefis su altı fotoğraflarına şahit olmak, hatta bazılarında model olmak benim için keyifli bir deneyimdi. Bu vesileyle de kendisine teşekkür ederim.

Kızıldeniz dalış turu etkinliğine Türk Hava Yolları ve VipScuba davetlisi olarak katıldım. Organizasyonun başında, sonuna kadar acaba bir noktada kusur veya geliştirmelerini gerektiren bir şey bulur muyum diye kafa yordum, bulamadım. VipScuba, adını hak eden bir organizasyona imza atmış.

Dalışta benle olan arkadaşlarımın dediği gibi VİP hissettik kendimizi. Burada önemli olan tabi, böylesi bir hizmeti sınır ötesinde, Kızıldeniz’de alabilmek. Tüm dalış ekibi, ve tekne çalışanları şaşırtıcı derece içten, samimi ve profesyoneldiler. Mısır’ı iyi bilen veya Mısırlılarla iş yapanlar ne demek istediğimi iyi anlayacaklardır.

Dalış için uzak destinasyonlara gitmeye işenenler, Kızıldeniz’de Hurgada’dan başlayarak Kuzey Kızıldeniz rotasındaki bu enfes dalış rotasını deneyebilirler. Türk Hava Yolları ile Hurgada’ya direk uçuş, her şeyin dahil olduğu tam pansiyon konaklama, profesyonel güleryüzlü ekip, iyi organizasyon, nefis yemekler ve konforlu konaklama imkanı bu dalış turunu farklılaştırıyor.

Seyahatin amacı dalış ve ek olarak da biraz tatil havası hissetmekse, böylesi tekne organizasyonlu (live on boat) dalış turları gibisi yok. Yorulmadan, dinlenerek, yeni arkadaşlar edinerek, yeni şeylerin öğrenileceği, keyifli bir aktiviteye eşlik etmek gayet eğlenceli.

Önceki blog yazısıNereye Dergisi: Uluru, Avustralya
Sonraki blog yazısıİstanbul’da Gün Batımı
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

44 YORUM

 1. Olanağı olan herkesin, en az bir kez gitmesi ve görmesi gereken bir bölge.. Akıl almaz bir su altı güzelliği.. Dalgıç olunmadan da gidilebilir, kıyı itibariyle muhteşem güzellikler başlıyor. Tabii dalgıçsanız daha da iyi, baş döndürücü bir doğa sizi bekliyor..

 2. Ne kadar güzeeel keşke benim olsaa. 🙂

  En çok gitmek istediğim yerlerden biri Kızıldeniz. Dilerim Kızıldeniz güzel bir başlangıç olur benim için.

 3. Bir hayali gerçekleştirmek yeniden doğmaya benzer. Hayalimi gerçekleştirip yeniden doğmama yardimci olursanız bir tatil değil bir ömür hediye etmiş olacaksınız. Kozalı günlerimin karanlığından bol şans efendim.

 4. An ıtıbarıyla yakın bır arkadasım da orada hatta Instagram’da su altından fotografını paylasmıs. Bız soguktan donarken bunları gormek bıraz kıskandırmadı desem yalan olur. : )

 5. Sizi gazetede okudum ve hemen geldim. 🙂 Yazılarınıza göz gezdirebildiğim kadarıyla çok beğendiğimi de söylemek isterim. Hayatta en sevdiğim şey seyahat etmek. Çok şükür eşim de, kızım ve oğlum da gezmeyi seviyorlar, bu nedenle seyahat etmek bizim ailece en büyük tutkumuz. Yolculuğun kendisi de ayrı bir maceradır bizim için, Kaş’a giderken bir an önce varmayı değil, yolların tadını çıkarmayı da severiz. Eşime 5 Mayıs’ta doğumgünü hediyesi olark Mısır tatilini vermeyi çok isterim, siz bizim paramızı ödersiniz, biz de çocukları ekleriz, ailece şahane bir tatil yaparız sayenizde:)

 6. Bu arada daha önceki Mısır gezimde maalesef Şarm El Şeyh’e gidememiştim. Sonraki durak Şarm El Şeyh ve Thistlegorm batığı olacak.

 7. Hurghada ve El Gouna bölgesinde 8 dalış yaptım. Sualtı fotoğrafçılığı da yaptığım için inanılmaz bir deneyimdi. Tayland’ta da dalmıştım ama Kızıldeniz bir başka.

 8. Dedem hep “su altına dalmak uzaya çıkmanın bir diğer yoludur” derdi. su altı dünyasını keşfeden biri kendini bir daha alamaz, bağımlılık yaratır. ama bağımlılıkların en güzelidir. kendim adına dalmak bir nevi meditasyon gibi.

 9. Acaba dil sıkıntısı çeker miyim diye çok korkuyorum? Dalış birifi alırken özellikle bu kanu hakkında ne önere bilirsiniz? Daha önce sadece deneme dalışı yaptım 2 sefer aynı gün içinde.

 10. Bu yazınızla profesyonel bir dalgıç olduğunuzu da öğrendik! 🙂 Ne mutlu size.

  Suudi Arabistan’da yaşayan bir arkadaşım sık sık Kızldeniz’de dalar (Onun ki sadece balık avı tutkusu. 🙂 Tuttuğu envai balık türlerini Facebook’ta paylaşır,sonra da bir güzel mideye indirir. 🙂

  Deniz altı bambaşka bir dünya ve çok ilgimi çekiyor. TV’de deniz altı belgesellerini gözümü kırpmadan izlerim ancak dalmak her yiğidin harcı değil kanımca. Bir makalede okumuştum, Kızıldeniz’de hala keşfedilmemiş canlıların yaşadığı yazıyordu. Ne derece doğru bilemem ama sizin ki iyi cesaret Kemal bey. 🙂 Ben sıramı sizin gibi dalmayı seven ve profesyonel insanlara veriyorum seve seve. 🙂 Hiç bir kuvvet beni deniz altına indiremez, korku fena bir şey. 🙂

  • Kızıldeniz’de sürekli yeni yeni türler keşfediliyor. Deniz altı fotoğrafçımız Tahsin Hocam’da bundan bahsetmişti. Dalmak apayrı bir dünyaya açılan bir yolculuk gibi. Korku ise beyindedir ve çoğunlukla da sonradan öğrenilir.

 11. Bu çok güzel! Facebook sayfamda “VipScuba dalış” etkinliğine gidiyor” diye işaretlemiştim. Çok havalı olmuştu bee! Keşke gerçek olsam.

 12. Sizi keşfedişim Facebook’a yüklemiş olduğunuz bir Kızıldeniz fotoğrafını arkadaşımın beğenmesiyle başladı ve dalış konusundaki arzumun doğmasını sağladı. Bu sene sizin sayenizde ya da ileride kendi bütçemle yaşamak istediğim an; mercanların arasında rengarenk balıklarla yüzmek… Dalışı yakından takip etmemi sağladığınız için minnettarım. Bir de kampanyanız sayesinde bloğunuzu farketmiş oluyorum, keyifli paylaşımlar için ayrıca teşekkürler.

 13. Dünyanın her yeri o kadar güzel ki daha keşfedilmeyen nereleri var diye insan merak ediyor hele sizin yazılarınız ve fotoğraflarınızla daha da merak uyandırıyor. inşallah dünyayı keşfetmeden ölmem. Yazı ve paylaşımlarınız için teşekkürler.

 14. Eşimin işi dolayısıyla Cidde’de iken Kızıldeniz’e şnorkel ile dalış yapıyorduk ve gördüğüm en güzel deniz altı canlılığıydı. İnşallah Mısır’a da gidebiliriz.

 15. Eşim tam bir dalış tutkunu. Ona tur ararken buldum sitenizi ve VipScuba organizasyonunu. Tüm Mısır ve Kızıldeniz yazılarınızı okuduk bol bol. Umarım bizim de bu yıl bitmeden VipScuba ile bir dalış deneyimimiz olur. 🙂

 16. Çocukluğumdan beri Mısır ve Giza Piramitleri en çok gitmek istediğim yerlerden biridir. Sizin güzel yazılarınızı ve fotoğraflarınızı gördükten sonra artık Şarm el Şeyh ve Hurghada da öyle. Haritada gördüğüm kadarıyla Kahire ve bu bölge arasında kuş uçuşu kabaca İstanbul-Ankara kadar mesafe var sanırım. Umarım bir gün güzel bir Mısır turu yapabilirim. 😀

 17. Merhabalar,

  Kızıldeniz en çok dalmak istediğim yerlerden biri. Dalışa başlayalı uzun zaman oldu ama henüz fırsatım olmadı. İlk fırsatta burdaki bilgilerle güzel bir yolculuk yaparım umarım.

  Teşekkürler…

 18. VipScuba ile ilgili övgüleri daha öncede duymuştum Harika bir su altı macerası olduğu fotoğraflardan belli. Dalış için gidilecekler listesini en başına yerleştirdim yazınızı da okuyunca.

 19. Şarm El Şeyh’i dalış için giden arkadaşlarımı dinledikten sonra merak etmeye başladım, bir ortadoğu planı yapmalı diye düşünürken burada da karşıma çıktı 🙂 Hadi bakalım yolculuk kimbilir ne zaman 😉

 20. Ülkemizde denizlerin hızla kirletildiği bi dünyada hala dünyanın farklı yerlerinde kirlenmemiş doğaya, havaya sahip cıkılabilmiş bi yer bulmak ne güzel. Balıklarla yüzmek suyun berraklığının tadını cıkarıp saatlerce seyretmek güzel olsa gerek. Cennetten bi parça bulmuşçasına bütün kirli dünyaya inat. Gidip Kızıldeniz’i saatlerce izlemek isterdim bakalım. Kim bilir belki hayat rotam beni oralara atar. 🙂

 21. Ya yazıyı okuduktan sonra gitme isteğim şiddetli derecede arttı. Ben de gidip denizin o maviliginde kaybolmak istiyorum!

 22. Kızıldeniz’i çok merak ediyoruz eşimle. Bir çok ülkeyi ayrıntılı anlatıyorsunuz, pratik bilgiler veriyorsunuz çok teşekkür ederiz.

 23. Mısır, Kızıldeniz scuba diving yapanlar için “dream destinasyon” gerçekten 🙂 Yazı da şahane. Ellerinize sağlık 🙂

 24. Kizildeniz’de hep dalmak istedim. Verdigin bilgiler super. Umarim gider ve bu hayalimi gerceklestiririm. 🙂

 25. Mısır, seyahat listemin üstlerinde değildi ama senin Kızıldeniz fotoğraflarından etkilendim önce scuba dersi aldım sonra da gopro :)2015 de gitmeyi ve dalış yapmayı çok istiyorum…

 26. Evet tekne ile dalış turuna çıkılacaksa Temmuz-Ağustos çok uygun bir mevsim. Ancak Kahire, Luxor, Aswan gibi şehirler de gezilmek isteniyorsa biraz soru işareti. Biz Ekim ayında gittiğimizde bile sıcaktan yere yapışmıştık.

  • Haziran-Temmuz-Ağustosta kahire, Luxor ve Aswan kavurucu olur. Ama eğer teknede kalınacak şekilde dalış turu yapılacaksa ve Temmuz veya Ağustos farketmiyor, gayet güzel bir havası var. Ben Temmuz sonu ve Ağustos başı 1 hafta Kızıldeniz’deydim. Gece teknenin güvertesinde uyudum, üşüyecek derecede serinlik var.

 27. Kizildeniz bir harika! Gidin dalin, bilmiyorsaniz da ogrenin. Vaktiniz yoksa da fun dalis yapin. O zaman dedigimi anlayabilirsiniz.

  • Kızıldeniz bağımlılık yapar! 🙂 Dalış için başlanacak en iyi ve en yakın destinasyon. VipScuba da benzersiz organizasyonuyla her şeyi kusursuz yapıyor. Tavsiye ederim.

 28. Hayalimdeki deniz, bucket listte. Bu kadar yakın olup da gidememiş olmam üzücü. İlk fırsatta Kızıldeniz’in altında olacağım. Hacı olmaya 🙂

  • Hayalleri süsleyecek kadar güzel bir denizdir Kızıldeniz. Denizin altı ise bambaşka renkli. Hem de yakın bir adres, iki buçuk saatte ulaşılabiliyor. THY direkt uçuyor Hurgada’ya.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın