Şarm El Şeyh, Mısır’ın dünyaca ünlü bir tatil kenti. Deniz, kum ve güneşin zarafet ile buluştuğu bu turistik bir şehir, Sina Yarımadasının en güney ucunda konumlanmış. Kızıldeniz’de yer alan kent 5 yıldızlı otelleri, rengarenk mercan balıkları arasında yüzme keyfi sunan ince kumlu plajları, eşsiz mercan kayalıkları, su sporları aktiviteleri, alışveriş ve eğlence merkezleriyle Sina’nın en gözde tatil merkezleri arasında.

Seksenlerin başında büyümeye başlayan şehir, yapılan oteller, cafe ve marinalar, gece kulüpleri ve casinoları ile tam bir turistik cennete dönüşmüş. Bir yanı Sina Çölü, diğer yanı Kızıldeniz olan Şarm El Şeyh’in turistler tarafından en çok ilgi gören yeri ise Naama Bay. Burası kaliteli ünlü kafe ve barları, restoranlarıyla şehre tatile gelenlerin uğrak noktası.

Şarm El-Şeyh, Mısır’ın Sina Yarımadasında, Kızıldeniz kıyısında bir tatil kenti. Mısır denince bir çoğunun aklına hemen Piramitler gelir, oysa benim aklıma Kızıldeniz geliyor. Kızıldeniz’in berrak suyu bile benim için Şarm El Şeyh’e gelmek için yeterli bir sebep. Son olarak 2004 yılında görmüştüm Şarm’ı ve o zamandan bu yana çok değişmiş ve hareketlenmiş.

ŞHARM EL ŞEYH’TE NEREDE KALINIR
🏨 Savoy Sharm El Sheikh Hotel ve Sierra Sharm El Sheikh Hotel, Sina Dağları ile Kızıldeniz arasındaki meşhur Soho Square’in hemen yanında yer alan kesinlikle beğeneceğiniz 5 yıldızlı oteller. Naama Bay Hotel & Resort ise Naama Bay’in merkezinde kaldığım bir otel. Rixos Sharm El Sheikh Resort, Nabq Körfezinde bulunuyor. Her yönüyle olağanüstü!

Malta

Naama Bay, Sharm El Sheikh, Mısır

Naama Bay, havalimanı ile Şarm El Şeyh Old City arasında yer alıyor ve her iki yere de sadece 10 dakika uzaklıkta. Sokakları cıvıl cıvıl ve sabahlara kadar hareketli. Cadde boyunca sıralanmış, ışıl ışıl cafeler ve restoranlar, hazır nargileleriyle misafirlerini bekliyor. Cadde boyunca bu tesislerin önünde turist avına çıkan Mısırlılar’ın davetlerini duymazlıktan gelerek ve Naama Plajına geçtim

Şehrin kuzeyinde bulunan Naama Beach, buranın en ünlü koyu. Naama Plajı ününü fazlasıyla hak ediyor bana göre. Turistlerin ziyaret ettiği gözde plajlardan olan bu koyun etrafında, kendisine özel plajı olan şık oteller ve resortlar, alışveriş ve aktivite merkezleri ile dalış merkezleri sıralanmış. Kızıldeniz’de güneşin ve denizin tadını çıkarmak isteyenler için burası iyi bir seçim.

Turistlerin ziyaret ettiği gözde plajlardan olan bu koyun etrafında, kendisine özel plajı olan şık oteller ve resortlar, alışveriş ve aktivite merkezleri ile dalış merkezleri sıralanmış. Kızıldeniz’de güneşin ve denizin tadını çıkarmak isteyenler için burası kesinlikle nefis bir seçim.

Naama Bey, yeme-içme açısında çokça alternatife sahip; dileyen için fast food zincirleri, dileyen için ise Avrupa mutfağı menülerine sahip cafe ve restoranlar var. Yemekler damak tadımıza uygun, lezzetli ve ucuz.

Al Sultan Qabous Caddesi; Hard Rock Cafe, KFC, TGI Fridays, Pizza Hut gibi mekanlara ev sahipliği yapıyor. Yine Little Budha ve Mexican Bar’da bu caddenin, King of Bahrain Caddesi ile kesiştiği yerde yer alıyor. Cadde boyunca sıralanmış, şark köşesi tarzındaki yer minderlerine sahip çok sayıda cafe bulunuyor. Hemen hepsi de içki ve nargile servisi yapıyor. Bu cadde üzerinde yine bazı balık restoranlar da bulunuyor.

King of Bahrain Caddesi ise Şarm El Şeyh’in en çok ilgi gören, en canlı ve renkli caddesi. Burada sıralanmış cafe ve restoranlar daha kaliteli ve çoğu masa sandalye düzeninde hizmet veriyor. Caddeye nazır sıralanmış, minderli koltuk ve kanepelerde kurulup, nargilesini yudumlayanlar çoğunlukta.

Fairuz, Pomodoro, Camel Bar & Roof, McDonald’s Naama Bay bu cadde üzerinde yer alıyor. Kaldığım Tropitel Naama Hotel, Al Sultan Qabous Caddesi ile King of Bahrain Caddelerinin kesiştiği yerdeydi.

Akşamları yemek ve eğlence için uygun bir yer, ancak biraz gürültülü olduğunu söyleyebilirim. Mekân önlerinden geçerken, sürekli sizi içeri davet eden veya bir şeyler satmaya çalışanların olduğu bir yer. Daha nezih ve sakin bir yer beklentisinde olanlar Soho Square doğru bir tercih olur.

Denize kıyısı olan her şehirde, mutlaka bir akşamımı gün batımını izlemeye ve fotoğraflamaya ayırırım. Gün batımı öncesinde, henüz canlanmaya başlamış Naama Bay’in geniş caddeli sokaklarında yürüdüm. Burası son yıllarda Bodrum veya Marmaris’i aratmayacak düzeyde gelişmiş.

Altın renkli kumsalları ile Naama Bay kıyısınca çok sayıda beach clublar sıralanıyor. Bunlardan şezlong ve şemsiye kiralamak mümkün; hatta özel localar ve VIP kısımları en çok rağbet gören yerleri. Gün batımına doğru ise, yürüyen, koşan ve bazı su sporları yapanların dışında pek kimse kalmamıştı. Ben bu halini daha çok seviyorum. Şahen fotoğraflar çektim ve yukarıda izleyebileceğiniz video için de çekimler yaptım.

Şarm El Şeyh’e gitmek için vize gerekmiyor. Ancak Mısır’ın diğer bölgelerine gidecekseniz Mısır vizesi almak gerekiyor. Vize işlemlerinin 10 gün hatta 2-3 ay kadar sürebildiğini akılda tutmakta fayda var. İstanbul’dan gece yarısı sonrasında bindiğim THY uçağı 2,5 saatten biraz daha kısa bir sürede Şarm El Şeyh Uluslararası Havalimanına indi. Havalimanında şehre Naama Bay’a gitmek ise taksi ile 10 dakika sürüyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz