Kuzey Afrika’da, bereketli Nil Havzası’nın çevresinde yer alan Mısır, sadece Arap dünyasının değil, Milattan Önce 3000’lere uzanan köklü tarihiyle bütün insanlığın en önemli kültür merkezlerinden birisi. Bu nedenle geçmişten günümüze, konu turizm olunca en çok ilgi gören ülkelerden birisi. Bir yanda Antik Mısır Tarihi, diğer yanda 4 mevsim tatil imkanı sunan Kızıldeniz ve uygun fiyatlı otel ve resortlarıyla aslında baştan çıkartıcı bir ülke.

Ne yazık ki güven konusundaki algılar yüzünden, Mısır hakettiği ilgiyi göremiyor. Mısır güvenli mi sorusu, benim Mısır seyahatlerim sırasında Facebook YoldaOlmak sayfasından ve gelen maillerde en çok sorulan soru oldu. Zaten sık seyahat eden bir millet değiliz; olası güvenlik şüpheleri de seyahatlerimizi sekteye uğratıyor. Aslında seyahat güvenliği konusunda, gereksiz yere ciddi endişesi olan insanlarız.

Ras Mohammed National Park, Sharm El Sheikh, Egypt
Ras Mohammed National Park, Sharm El Sheikh, Egypt

Mısır’da tatil gayet iyi bir fikir mi? Bana göre evet! Mısır ilginç bir ülke. Sürekli haberlerle ülkedeki şiddet ve sokak eylemleriyle bahsedilse de, bu olaylar Şarm El-Şeyh ve Hurghada gibi tatil yerlerindeki hayatı gölgelemiyor. Dünyaca ünlü bu tatil bölgeleri; deniz, sualtı, kum, güneş, otel ve yemekler için harcanan paranın tam karşılığını veriyor.

Nereden mi biliyorum? 2014’de toplamda 40 günden fazla zamanımı Hurghada, Şarm El Şeyh, Luksor ve Aswan’da geçirdim. Bana Mısır güvenli mi diye soracak olursanız, deneyimlerime dayanarak cevaplıyorum; Evet, Mısır güvenli!

The Oberoi Hotel, Hurghada, Mısır
The Oberoi Hotel, Hurghada, Mısır

Yakın zamanda, Mısır’da Hüsnü Mübarek’i tahtından eden bir halk devrimine tanık olduk. Bu devrimle Mısır, dünya ve Türkiye gündemini epeyce meşgul etmişti. Mübarek’in 30 yıllık iktidarı sonrasında, 2012 seçimleriyle Cumhurbaşkanı seçilen Mursi, Temmuz 2013’te askeri müdahaleyle devrildi.

Devrim başladığında Kahire’den çok uzakta Kızıldeniz kıyılarında tatil yapan Rus Turistler, tatillerine devam etmişler, Kızıldeniz’in mercan resiflerinin, lüks otellerinin, tatil köylerinin tadını çıkarmayı sürdürmüşlerdi. Yine de bu dönemde Mısır Turizmi ciddi düzeyde etkilendi.

Malta

İstanbul’daki gezi olaylarında nasıl Alanya’daki, Antalya’daki, Bodrum’daki turisti etkilemiyorduysa; Mısır’daki devrim gösterileri de Hurghada, Şarm El Şeyh tatilcilerini etkilemesi beklenemez. Kahire’nin bir bölümünde olan gösterinin, tüm şehre ve hatta tüm ülkeye mal edilmesi pek de adil değil.

Mısır güvenli mi
Şarm El Şeyh, Mısır

Mısır’a, ilk defa 2004 yılında turla gitmiştim. Kahire ve oradan da karayoluyla Şarm El Şeyh turu yapmıştım. Aradan geçen 10 yılın ardından 2014’de Mısır’ı tekrar ziyaret ettim. 16-30 Mart arasında Hurghada ziyaretimde 15 gün kaldım. 24 Nisan ile 1 Mayıs (2014) arasında 7 gün süren Şarm El Şeyh seyahatim oldu.Yine bu seyahatimde, bir dönem ziyaretinin güvenlik nedeniyle yasak olduğu, ancak şimdilerde güvenli olan St. Cathrine turuna katıldım.

26 Temmuz-2 Ağustos arasında ise VipScuba ile nefis bir Kızıldeniz dalış turu yaptım. 7 gün boyunca Kızıldeniz’in bir çok önemli dalış noktasında şahane dalışlar yaptık.

Kızıldenizde-Dalis
Kızıldeniz Dalış Turu, VipScuba

11-25 Aralık arasında yine Hurghada’daydım. Bu defa 3 gün Hurgada Sahl Hesheesh bölgesinde The Oberoi Otel‘de kaldıktan sonra, özel araçla Luksor’a geçtim ve orada 3 gün süren Royal Viking ile Nil Cruise turuna katıldım. Cruise gemisi, Nil boyunca bir çok yerde durdu ve o bölgedeki Antik Mısır’a dair tapınakları ziyaret ettik. Edfu Tapınağı, Kom Ombo Tapınağı, Philae Tapınağı, Ebu Simbel Tapınağı gibi hafızamda unutulmaz izler bırakan yerleri görme şansım oldu.

Nil Cruise turumu Aswan’da sonlandırıp, yine özel araçla Luksor’a geçtim. Luksor’dan da karayolu ile Hurghada Soma Bay bölgesine geri döndüm.

Edfu Temple, Mısır
Edfu Temple, Mısır

Hiçbir ülke güvenlik açısından sıfır risk barındırmaz. Yaşadığımız ve kendimizi güvende hissettiğimiz şu coğrafyada, son 24 saatte, insanı ürpertecek olayları alt alta dizdiğimizde inanması zor gelebilir. Seyahatim sırasında gün ve gün deneyimlerimi fotoğraflarla Facebook YoldaOlmak sayfasından paylaştım. Bunun üzerine ülkenin durumu konusunda karar vermek aslında siz okuyuculara kalıyor.

Vatandaşlarımıza uygulanan Mısır vizesi meselesi işi zorlaştırsa da Mısır gitmeye ve görmeye değer bir ülke. Hurghada ve Şarm El Şeyh’i tatil rotanıza koyun. Fiyatlar hala yerde sürünüyorken, kaçırmayın, gidin.

Önceki blog yazısıNasıl Sırtçantalı Oldum?
Sonraki blog yazısıRomantik Şehir Heidelberg
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

46 YORUM

 1. Mısır Kahire’de 3 gün kaldık.Bazı bankaların kapısında 24 saat polis arabasıyla nöbet tutuyor.Taksilerle pazarlık yapmanız bile,vardığınızda fazla para talep ediyorlar ve vermek zorunda kalıyorsunuz,çünkü güvenlik yok. İyi yemek istiyorsanız, Türkiye’deki parayı ödüyorsunuz. Ucuzluk sadece taksilerde. Hilton Zamalek de kaldık, yeteri kadar temiz değildi. Çok fakirlik var, kazık atan atana. Tek başına gidilecek yer değil. Turla gitmek daha güvenli olur sanırım.

 2. Merhaba, öncelikle güzel tecrübelerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler. Haftasonu Şarm el Şeyh’e gidiyoruz. Tiran Adası ve tüplü dalış fiyatları tahmini hangi fiyat aralıklarındadır. Teşekkür ederim.

 3. İnsanları yanlış bilgilendiriyorsunuz!
  Dünyanın birçok yerini gezdim aklımda Afrika ülkeleri ve mısır vardı yazınıza güvenip eşimle gittik… Hayatımda bu kadar rezil bir yer görmedim. Rixos Sharmal El Sheikh’de kaldık iki hafta. Her yere özel arabayla ve sürücüyle gittiğimiz halde insanların yapış yapış bir şey satma çabaları, sözde 5 yıldız otelleri, terör örgütü mensubu kılıklı polisleri gelişmemişliğin buram buram koktuğu Mısır’da sayenizde bir de ekstradan 3000 Euro harcadık. Bir de ucuz tatil yeriymiş, turiste her şey 100 Eurodan başlıyor. Yerliyseniz bu paraya bir ay yaşarsınız, ona da yaşamak denirse! Oteldeki iğrenç yemekleri saymıyorum bile döndükten 2 hafta sonra ancak sindirim sistemimiz normal hale döndü.Güvenlik sıfır her yer eşkıya dolu…

  Arkadaşlar paranızı böyle salak saçma yerlere, hayatınızı tehlikeye atarak ve de sinirlerinizi laçka ederek harcamayın. Mısır hiçbir yere gidemeyen kaba beleşçi Rus turistler için doğru bir mekan ama normal insanlar için asla. Buraya vereceğiniz parayla dünyanın her yerinde istisnasız kral gibi tatil yaparsınız! Üç beş ülke görüp blog yazanları ve milleti yalan yanlış bilgilendirenleri de kınıyorum! Dünyayı gezdim, böyle yalan yanlış bir şeyler yazmak aklıma gelmedi ayıp ya ayıp!

  • Biraz abartılı bir tepki vermişsiniz bence. Yaşadıklarınız kişisel bir deneyimden öteye gidemez. Ben de bir arkadaşımla birlikte bir haftalık bir Şarm El Şeyh tatili yaptık. Sierra Hotel’de kaldık ne yemek konusunda ne de fiyatlar konusunda sıkıntı yaşamadık. Sokakta yapışan satıcılar konusunda haklısınız ancak göz teması kurmayınca bir şey yapamıyorlar. Onun dışında toplamda 200 dolar bile harcamadık. Biraz fazla tepkisel yaklaşmışsınız gibi geldi bana.

  • Bence abartmışsiniz. Biz bu yıl Nisan ve Mayıs ayında dalış için olmak üzere iki kez gittik. Kasımda da aksilik olmazsa gideceğiz. Konaklama ve yemekler oldukça ucuz. Türkiye ‘nin yarı fiyatına. Su altı harikulade. Türkiye’deki dalış ve konaklama olanakları bakımından kıyas bile edilemez. Dünyada dalış konusunda ilk ondadır. Beklenti ve konfor göreceli bir kavram ama, su altına ilginiz varsa cennettir Şarm El Şeyh… Düşürülen Rusya yolcu uçağı sonrası güvenlik de üst seviyede. 3 gece Hilton’da Yarım Pansiyon konaklayip, 6 dalışı 230-250 € ödeyerek geçireceğiniz başka biryer varsa söyleyin tercihimizi oradan yana yapalım. Bence abartmışsiniz…

  • Yazdıklarınıza çok güldüm 🙂 O kadar tutarsız ki yazdıklarınız.

   “Dünyanın birçok yerini gezdim aklımda Afrika ülkeleri ve Mısır vardı yazınıza güvenip eşimle gittik” demişsiniz ancak zaten çok gezen biri iseniz az çok gittiğiniz yerlerde neyle karşılaşacağınızı bilirsiniz. Sadece gerçekten bu yazıyı okuyup gittiyseniz, hata zaten sizindir.

   “Bir de ucuz tatil yeriymiş, turiste her şey 100 Eurodan başlıyor.” demişisiniz ve yazının birçok yerinde çok pahalı demişsiniz ve yazınınızın sonunda “Mısır hiçbir yere gidemeyen kaba beleşçi Rus turistler için doğru bir mekan ama normal insanlar için asla.” demişsiniz. Şimdi beleşçi turistler gitsin diyip aşırı pahalı diyorsunuz.

   Baya iyi gaza gelmişsiniz.

 4. Hayatımda ilk defa yurt dışına birkaç ay önce Beyrut’a giderek çıktım. İkincisini de de para biriktirip Mısır’a gitme planları yapıyordum ki yazınızı gördüm aklımdaki tüm soruları cevaplamış oldunuz, bunun için teşekkür ederim. Mısır’dan sonraki planım Fas Tunus Cezayir ve İspanya olacak ve sonrası İran mutlaka sitenizden ip uçları alacağım. Ortadoğu Avrupa’dan daha etkileyici ve çekici tamamını gerçekten gezmek ve görmek istiyorum.

 5. Aynı önyargı ve korkularım İran’a dair vardı iranlı arkadaşlar edinene ve medya ötesi güzellik ve gerçeklikleri öğrenene kadar. Bu kazandığım bakışaçımla Mısır için hiçbir endişem yoktu . Keşke bu yazıyı yazmasaydınız da korkusu olan rakiplerim elenmiş olsaydı . Tabiki şaka yapıyorum :)) İçlere su serpen bir yazı olmuş. Gezip görmeye teşvik edici her yazıyı keyifle okuyorum .

 6. Mısır tatili yapmak, çocukluğumdan bu zamana istediğim birşey. Ve birşeyi istemek yapmanın yarısıdır. Tüm önyargılardan, korkulardan ve hesaplardan sıyrılmış olarak..

 7. Böylesine güzel bir tatil keyfini, korkularımızın gölgelemesi yazık olur bence. Dünyadaki suç oranları ortalamasına bakacak olursak, Türkiye’nin bu sıralamadaki derecesi, yadsınamaz ölçüde üst sıralarda. Yani; böyle büyük bir aksiyonu, ülkemizde de zaten yaşıyorsak, fazla sorgulamaya girmemek gerek.

 8. Merhaba Kemal Bey,

  Facebook üzerinden gördüğünüz tüm şehirleri adım adım, sizlerle birlikteymiş gibi takip ediyoruz. Gördüğünüz şehirlere ilişkin resimler ve yorumlarınız oldukça açıklayıcı, gitmeyi düşünen bizler için faydalı oldugunu düşünüyorum. Resimlerinize bakınca keşke orada olsaydım diyorum ve iş arkadaslarımada paylaştıgınız resimleri gösteriyorum. İçimiz geçiyor, inşallah bizde gideriz bi dahaki yıl diyoruz..

  Gezmeyi, yeni yerler görmeyi, yeni tatlar almayı seven bir aileyiz. Bu zamana kadar İtalya, Paris ve Londra gezilerimiz oldu. Hepsinden de oldukça memnun kaldık. Şarm El Şeyh ise gitmeyi arzu ettiğimiz bir diğer şehir.

  Bizlere böyle bir fırsat yarattıgınız için tesekkur ederiz, kazanmak ümidiyle.

 9. Gidilecek yere gitmeden önce kısa bir Google turu yapmak, gidenlerin yorumlarını okumak, insanın karşılaşabileceği ihtimalleri zaten üç aşağı beş yukarı gösteriyor.

  Kendi ülkemizde güvenlik nasılsa, diğer ülkelerdeki güvenlik de benzer sıkıntılarda. Bence bizler Türk milleti olarak yurt dışını öcü gibi görüyoruz. O yüzden bu tarz durumlar çok sık yaşanıyor.

 10. Çok kısa süreden bu yana sizi takip ediyorum. Gezdiğiniz tüm ülkeler, yaptığınız her şey çok keyifli görünüyor. Aynı keyfi bize de yaşatıyorsunuz. Çok teşekkür ediyorum. Çocukluğumdan buyana hep Mısır’ı merak ettim. Benim için ayrı bir gizemdi. Umarım bu güzel ülkeyi görmek bana kısmet olur. Tekrar teşekkürler…

 11. Sualtı turizmine yönelik zenginliği bakımından Şharm El Şeyh’i görmeyi çok istiyorum. Fakat ülkede yaşanmış sıkıntılardan dolayı kafamda soru işaretleri vardı. Teşekkürler bu aydınlatıcı yazı için. Elinize sağlık.

 12. Nefes aldığımız dünyada hiç bir yer için güvende olduğunu söylememiz mümkün değil ki. Ama nedense özellikle söz konusu olan yerler ortadoğu ülkeleri ise sanırım önyargılar daha çabuk devreye giriyor. 11 Eylül’ü Amerika gördü, daha yeni Paris’te korkunç bir olay geçti ama kimse güvenli değil midir tereddütü yaşamıyor. Yazınız gayet açıklayıcı, detaylı bir yazı olmuş. İç rahatlatıyor. 😉

 13. Yoldaolmak.com cok yeni kesfettim. Harikasiniz. Misir’a iş amaçli gittim ama Sharm ve Hurgada çok daha turistlik ve görülmeye değer sanirim. Petra, Ürdün’e de gittim, sizin deneyimlerinizi de cok begendim. 🙂

 14. Gayet güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. 2005 yılında Kahire’de bulunmustum. Elbette sıkıntılı taraflari da var ama İstanbul’dan çok farklı gelmedi bana.

 15. 3 yildir Kahire’de yasiyorum. Herhangi bir guvenlik problemi yasamadim. Misir’da özellikle turistik bolgeler iyi korunuyor. Bu yil özellikle tarihi turistik bolgeler temizlenmiş ve güvenlik onlemleri arttililmis durumda, cok rahat dolaba biliyorsunuz. Misir halki da cok sempatik, sicak insanlar. Her ulkede dikkat etmeniz gereken seyler vardir, onlara dikkat ettiginiz zaman cok keyiflidir Misir’da dolasmak.

 16. Öncelikle yanınız ve deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Arap dili ve edebiyatı öğrencisiyim ve dolayısıyla Mısır, Ürdün, Katar, Tunus gibi birçok ülkeye gitmek istiyorum. Açıkçası yazınızı okumadan önce benim de Mısır konusunda şüphelerim, endişelerim vardı ama dediğiniz gibi güvenlik açısından sıfır risk olan bir yer bulmak mümkün değil. Umarım Mısır’a gidip ben de sizin gibi deneyimlerimi paylaşabilirim.

 17. Ayık olmak lazım, biz de Türkiyede yaşıyoruz. Buraya gelen batılı turist ne tür kaygılar taşıyorsa orada da benzer tehlikeler mevcuttur. Mısır’ın turist potansiyeli Türkiyeden yüksektir bu bağlamda güvenlik vb. konularda daha hassas olacaklarını tahmin ediyorum. Turist velinimettir mantığıyla…

 18. Bu bahsettiğiniz rota çok keyifli görünüyor. Ne yazık ki Mısır’ınkine benzer önyargılar Lübnan gibi diğer ülkeler için de geçerli. Bence sizin izlenimleriniz bu anlamıyla gerçekten benim gibi gitmek isteyenlere fikir veriyor. Teşekkürler.

 19. Altı yedi yıl önce Mısır ziyaretim olmuştu fakat Hurgada ya gidememistik. Son zamanlarda Hurgada’ya gitmeyi planlıyorum ancak yaşanan siyasi kargaşadan sonra güvenlik konusunda tereddütlerim vardı. Yazınız benim için gerçekten çok faydalı oldu. Çok teşekkürler.

 20. Merhaba,
  Evlilik nedeniyle İstanbul’dan ayrılıp Kahire’ye yerleşip, 2 seneden fazla yaşamış biri olarak; tüm gezi tutkunlarını temin ederim ki; Kahire, Şarm-el Şeyh, Hurgada kesinlikle görülmesi gereken yerler listesinde başı çekmeli…
  Kahire’de Heliopolis semtinde yaşadım. Burası İstanbul’un Bebek, Etiler gibi semtlerine denk sayılabilecek nezihlikte semtidir.. O kadar özledim ki, halkın siyasi olaylarından dolayı, ülkenin itibar ve güven kaybetmesine de bir o kadar üzülüyorum..
  Gidin, Gezin, su altına dalın ve mutlaka ama mutlaka her şeyde pazarlık yapın.. Ben tekrar gidebilmek ama bu sefer turist olarak gezebilmek için küçük de olsa bir fırsat arıyorum..
  Sevgiler,

 21. Mısır gercekten de cok guzel bir ulke. Eskiden tur firmalari 300 dolara 4 gun turlar yapardi. Neredeyse 4 yildir tur duzenlenmiyor. Abi bu konuda tamamen senin destegin ve organizasyonlarin harika olur. Hem tarihi guzellikleri ve deniziyle boyle guzel musluman ve bizi seven( yavas yavas hasan sas:)) bir ulkenin ihmal edilmemesi lazim. Yazilarin super, eminim organizasyonlarin da oyle olacaktir. Sevgiler.

 22. Mısır tarihi ve kültürel yapısıyla bana hep mistik gelmiştir. Dolayısıyla da hep ilgi çekicidir ve kesinlikle seyahat planına alınması gerekir. Ben gitmeyi çok istiyorum. Güvenlik konusuda aynen dediğiniz gibi dünyanın heryerinde riskler var ve Mısır’dan çok daha tehlikeli ülkelerde mevcut. Bence özellikle bu soğuk kış aylarında gidip tadını çıkartmak gerek.

 23. En çok merak ettiğim, devrimden sonra özellikle devam eden Mısır’daki iç sorunlar nedeniyle otel konaklama fiyatlarında düşüş yaşandı mı? Çünkü ciddi anlamda turist kaybı gerçekleşti.

 24. Ablam ve enistem balayinda Şarm El-şeyh’e gitmislerdi. Guvenlikle ilgili hicbir sorun yasamadiklarini ve herkesin onlara ozel ilgi alaka gosterdigini soyler hep. Bizede kismet olur umarim birgun gormek. Sevgiler

 25. Bugüne kadar hep korktuk Mısır’dan, içimizi ferahlattınız resmen. Bir sanat tarihçisi olarak görmeyi en çok dilediğim yerlerden birisi Mısır. Her şeyin başlangıcı olan Mezopotamya’yı keşfetmek çok tatmin edici olurdu.

 26. 3 sene önce bir Kurban Bayramında 5 bayan gitmiştik gayet güvenliydi. Biraz Mısır erkekleri vıcık vıcık olsa da siz muhatap olmayınca kontrolü ele alıyorsunuz ( bayanlar için bir uyarı 🙂 ).

  Ancak kesinlikle görülmesi gereken bir ülke. Tekrar görmeyi şimdi daha bilinçli bir gezi yapmayı çokkkk isterim.

 27. Bilmedigimiz yerlere ve şeylere karsı fazla endiseliyiz gerçekten. Halbuki seyahatin güzel yanı, bilmedigimiz, bizim icin yeni şeyler görme ve yaşama olasılığı.

 28. Daha once 8 gun Misir’da olma sansim oldu. Yemekler haric oldukca keyifli bir seyahatti. Özellikle Şharm El Şeyh cok guzeldi ve tadi damagimda kaldi. Birakin 2 kez daha bir cok kez daha gidebilirim. Ayrica guvenlik her yerde oldugu gibi extra bir sorun yok aslinda. Sadece ulkenin yerli erkekleri bayanlarla pek konusma taraftari degiller. Iletisim konusunda erkekler bu ulkede daha rahat.

  Tabiki entresan bir ulke, gormege dege,r ama Piramitler mi Luksor mu derseniz Luksor derim. Çünkü Piramitler cok bakimsiz ve icindeki her sey zaten Kahire Muzesinde. Gideceklere iyi yolculuklar, tekrar soyluyorum her seye ragmen tekrar tekrar gitmeye deger bir ulke.

 29. Mısır’da yaptığınız dalışlar kaç metreye ve kaç yıldızlı dalgıç olarak yapılabiliyor ?

  • Dalış sertifikanızın el verdiği limitle riçinde dalış yapabiliyorsunuz. İster deneyimli, ister hiç dalış yapmamış biri olun, dalış yapmanız mümkün. Tabi dalış hocalarının eşliğinde.

 30. Sharm ve Hurghada bolgesi tamamen turizme donuk yerler. Yani Kahire uzerinden gidilmedigi surece gayet guvenli yerler bence. Resmi makamlarda guvenlik acisindan riskli gidilemez denmedigi surece rahatca gidilebilir.

 31. Bence de her şeye rağmen gidilip görülmeye değer. Gecen yaz ben de gönüllü olarak Kahire’de kaldım, fakat Şharm’a tatile paramız yetmemisti. 🙁 İnsallah bu sefer görme şansım oluuur.

  • Ilgimi çeken gizemli bir yer. Sans benden yana olursa insalah gitmek, görmek, gezmek nasip olur. Sayenizde o kadar bilgileniyoruz ki, emeginize saglik yüreginize saglik. Iyi gezmeler olsun size.

 32. Bu güvenlik meselesi gerçekten bazen abartılıyor malesef. Ben de Kiev’e de gitmiştim. Karışık olan yerlere gitmedikçe sorun yok bence. 🙂

 33. Aslında Mısır uzun süredir aklımda olan bir ülke, fakat bahsettiğiniz güvenlik endişeleri maalesef bende de var ki biz Arap Baharı’nın en canlı günlerinde hiçbir karışma belirtisi göstermemesine rağmen Fas’a korka korka gitmiştik. Bunları yaparken de geçen yaz, Gezi eylemlerinden korkan birilerini Türkiye’ye gelmeye teşvik etmiştim. İnsan işin içinde olunca her şey daha kolay oluyor belki de, uzaktan zor. Cesaret verdiniz, teşekkürler.

 34. Misir guvenli bir sehir. Tatil yerlerinde sorun yok. Anlamiyorum su bizim milletin guvenlik derdini. Kendi ulkelerine donup bakmiyorlar herhalde, yada icinde yasadiklarindan olsa gerek kaniksamislar.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın