Ras Muhammed Milli Parkı, sadece Mısır’ın değil dünyaca da haklı bir üne sahip bir marine park. Mısır’ın Sina Yarımada’sının güneyinde, ünlü tatil beldesi Şarm El Şeyh yakınlarındaki ulusal park, dünyanın en ünlü dalış noktalarından birisi aynı zamanda.

Süveyş Körfezi ve Akabe Körfezinin birleştiği yerde olan Ras Muhammed (Muhammed Burnu) Ulusal Parkı, Şarm El Şeyh’in yaklaşık 20 km güneyinde, Sina Yarımadası’nın güney ucunda, Kızıldeniz’in mercan resifleri ve Sina Çölü arasında uzanıyor. Mısırlılara göre, burası Avustralya’daki Büyük Mercan Resifinden sonra dünyadaki dalınacak en güzel yer.

Park, su altı yaşam açısından oldukça zengin ve renkli. 200’den fazla yumuşak ve sert mercan türüne ev sahipliği yapan Ras Muhammed Milli Parkı’nda, binin üzerinde balık çeşidi yaşıyor.

Şarm El Şeyh’te, Ras Mohamed National Park’a yapılan scuba dalış veya şnorkelle dalış turları çok rağbet görüyor. Teknede güneşlenme, Kızıldeniz’in masmavi ve tertemiz sularında yüzme, rengarenk deniz yaşamına şahit olma… Neden rağbet görmesin ki!

Malta

Ras Mohammed National Park, Sharm El Sheikh, Egypt

Mısır’da hemen her otelde bir temsilcisi olan Pegas Tur ile Ras Muhammed Milli Parkı’na gittim. Rus pazarındaki en büyük Türk bayraklı tur operatörlerinden Pegas, 1994’de Moskova merkezli olarak Ramazan Akpınar tarafından kurulmuş. Rusya’dan Türkiye’ye en çok turist gönderen tur operatörü olmanın yanında, başta Mısır olmak üzere Rusya’dan Tayland ve diğer ülkelere de gönderiyor.

Tekne turu fiyatı 60$; dalış yapmak isteyenler için tek Open Water Diving 100$. Buna yemek ve otelden transfer dahil, ancak şnorkel ve paletleri, tekneye binmeden önce toplama yerinden kiralamak gerekiyor.

Ras Mohammed National Park, Sharm El Sheikh, Egypt

Tekne 4 farklı yerde şnorkelle dalmak için duruyor. Bu noktaların ikisi ise scuba dalış için izin verilen yerler. Ben Ras Muhammed Deniz Parkı’nda Jackson Reef ve Wood House Reef dalış noktalarında; Shark’s Bay’dan kalkan Pyramids Diving Center teknesi ile dalmıştım (2 dalış 70€). Milli Parktaki bu her iki dalış noktası da benim gibi Asya-Pasifik’te bir çok dalış noktasında dalmış birini fazlasıyla tatmin etmişti.

Teknede içecek ve yemek servisi yapılıyor. Yanınıza almanız gerekenler varsa şnorkel takımlarınız, güneş gözlüğü, güneş kremi, havlu, parmak arası terlik ve fotoğraf makinesi elbette. Su altı fotoğraf kamerası olanlar çok güzel kareler yakalayacaktır.

Dünyada en çok ülkeye uçan aynı zamanda en büyük beşinci uçuş ağına sahip olan Türk Hava Yolları, Mısır’ın Sharm El Şeyh şehrine haftada 4 defa tarifeli seferi var. İstanbul-Şarm El Şeyh arası ise 2,5 saat sürüyor. Mısır, vize isteyen ülkeler arasında yer alıyor.

8 Yorumlar

 1. Yaklaşık 6 yıldır dalış yapıyorum. Uzun zamandır en büyük hayalim Şarm’a gidip ordaki mercanları, resifleri ve rengarenk balıkları görmek. Umarım en kısa zamanda hayalim gerçek olur. 🙂

  • Geçen hafta Kızıldeniz’deydim. Hurgada’dan başlayan ve Şarm El Şeyh’i de kapsayan, VipScuba Teknesinde dalış turu. Şahaneydi! Kızıldeniz dalış için bir cennet ve yakın bir destinasyon.

   • Merhaba Kemal bey

    Biz direk sharm el sehy rixosa gidecegiz sarm bolgesi icin direk sarma gideceksek vize gerekmiyor diyorlar bilginiz varmi bu konuda

    • Merhaba Fatih Bey,
     Sharm’a ben de Mayıs’ta gitmeyi düşünüyorum. Siz gittiniz mi? Vize almak gerekiyor mu? Gerekiyorsa ne kadara aldınız? Şahsi başvurumu gerekiyor? Beni de aydınlatır mısınız?

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz