Makedonya Tatil

Ras Muhammed Milli Parkı, sadece Mısır’ın değil dünyaca da haklı bir üne sahip bir marine park. Mısır’ın Sina Yarımada’sının güneyinde, ünlü tatil beldesi Şarm El Şeyh yakınlarındaki ulusal park, dünyanın en ünlü dalış noktalarından birisi aynı zamanda.

Süveyş Körfezi ve Akabe Körfezinin birleştiği yerde olan Ras Muhammed (Muhammed Burnu) Ulusal Parkı, Şarm El Şeyh’in yaklaşık 20 km güneyinde, Sina Yarımadası’nın güney ucunda, Kızıldeniz’in mercan resifleri ve Sina Çölü arasında uzanıyor. Mısırlılara göre, burası Avustralya’daki Büyük Mercan Resifinden sonra dünyadaki dalınacak en güzel yer.

Park, su altı yaşam açısından oldukça zengin ve renkli. 200’den fazla yumuşak ve sert mercan türüne ev sahipliği yapan Ras Muhammed Milli Parkı’nda, binin üzerinde balık çeşidi yaşıyor.

Şarm El Şeyh’te, Ras Mohamed National Park’a yapılan scuba dalış veya şnorkelle dalış turları çok rağbet görüyor. Teknede güneşlenme, Kızıldeniz’in masmavi ve tertemiz sularında yüzme, rengarenk deniz yaşamına şahit olma… Neden rağbet görmesin ki!

Ras Mohammed National Park, Sharm El Sheikh, Egypt

Mısır’da hemen her otelde bir temsilcisi olan Pegas Tur ile Ras Muhammed Milli Parkı’na gittim. Rus pazarındaki en büyük Türk bayraklı tur operatörlerinden Pegas, 1994’de Moskova merkezli olarak Ramazan Akpınar tarafından kurulmuş. Rusya’dan Türkiye’ye en çok turist gönderen tur operatörü olmanın yanında, başta Mısır olmak üzere Rusya’dan Tayland ve diğer ülkelere de gönderiyor.

Tekne turu fiyatı 60$; dalış yapmak isteyenler için tek Open Water Diving 100$. Buna yemek ve otelden transfer dahil, ancak şnorkel ve paletleri, tekneye binmeden önce toplama yerinden kiralamak gerekiyor.

Ras Mohammed National Park, Sharm El Sheikh, Egypt

Tekne 4 farklı yerde şnorkelle dalmak için duruyor. Bu noktaların ikisi ise scuba dalış için izin verilen yerler. Ben Ras Muhammed Deniz Parkı’nda Jackson Reef ve Wood House Reef dalış noktalarında; Shark’s Bay’dan kalkan Pyramids Diving Center teknesi ile dalmıştım (2 dalış 70€). Milli Parktaki bu her iki dalış noktası da benim gibi Asya-Pasifik’te bir çok dalış noktasında dalmış birini fazlasıyla tatmin etmişti.

Teknede içecek ve yemek servisi yapılıyor. Yanınıza almanız gerekenler varsa şnorkel takımlarınız, güneş gözlüğü, güneş kremi, havlu, parmak arası terlik ve fotoğraf makinesi elbette. Su altı fotoğraf kamerası olanlar çok güzel kareler yakalayacaktır.

Dünyada en çok ülkeye uçan aynı zamanda en büyük beşinci uçuş ağına sahip olan Türk Hava Yolları, Mısır’ın Sharm El Şeyh şehrine haftada 4 defa tarifeli seferi var. İstanbul-Şarm El Şeyh arası ise 2,5 saat sürüyor. Mısır, vize isteyen ülkeler arasında yer alıyor.

MaltaFlyista
Önceki İçerikSeyahate Çıkarken Ne Tür Kıyafetler Almalı
Sonraki İçerikNereye Dergisi: Uluru, Avustralya
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

3 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz