Meis Adası’nın ışıkları eşliğinde uykuya dalmak, her adımda özgürlüğü hissetmek, gün batımında sükuneti yakalamak… Bir defa gidildi mi, bir daha kopmak istenilmeyen, antik kentlerin gizemli dünyasında geçmişe yolculuğa çıkarken, bir yandan da o muhteşem koylara bırakmak tüm sıkıntıyı, yorgunluğu… İşte tüm bu güzel duyguları dibine kadar yaşayabileceğiniz bir yer Kaş.

Instagram hesabım: instagram.com/yoldaolmak

10Antiphellos Antik Kenti

Antiphellos Antik Kenti

Mevzu bahis bir yeri tam olarak keşfetmekse eğer, o zaman o yerin geçmişini de bilmek gerekiyor. Antiphellos Antik Kenti’nde, Kaş’ın binlerce yıllık tarihi geçmişine yakından bakabilirsiniz. Likya lahitleri, kaya ve anıt mezarlar ile 4,000 kişilik Kaş Antik Tiyatrosu görülmeye değer. Deniz kenarından rahatlıkla fark edilebilen sur kalıntıları insanı kendine hayran bırakıyor. Antiphellos Antik Kenti’ne Kaş Merkez’den yürüyerek ulaşabilmek mümkün.

9Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı

Bana göre Akdeniz’in en güzel plajlarından biri Kaputaş. Kalkan mevkiinde yer alan bu güzide plaj, kum ve çakıl karışımı bir yapıya sahip olmasına rağmen, dünyanın en çekici plajları arasında yer alıyor. Kaş görülecek yerler denince akla ilk gelmesi gereken yerlerden. Dünyanın birçok ülkesindeki Türkiye tanıtımlarında Ölüdeniz ile birlikte görselleri kullanılan Kaputaş’ta yüzmek, ömrünüzde “iyi ki yapmışım” diyebileceğiniz bir deneyim olacak kuşkusuz. Kaputaş ile Kaş arası 20 km ve araçla 20 dakika sürüyor.

8Kekova

Kekova

Kara ulaşımının olmaması, dış dünyayla kısa bir süreliğine de olsa bağlantınızı kesmiş hissiyatı verecek Kekova’da. Ülkemizin tek batık kentine ev sahipliği yapan Kekova, yolunuz Kaş’a düştüğünde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Doğal SİT alanı olarak koruma altına alınan Kekova Türkiye’nin en iyi dalış rotaları arasında gösteriliyor. Kaş Merkez’den her gün hareket eden teknelerle ulaşabilirsiniz bu güzide yere. Kekova’ya gitmişken Simena Antik Kenti’ni de bir görün derim.

7Kalkan

Kalkan, Antalya

Kaş civarında görülecek yerlerden birisi de Kalkan. Antalya Kaş’a kadar gitmişken, Kaş’a 20 km mesafede yer alan şirin ilçe Kalkan da keşfetmeli. Son yıllarda İngiliz turistlerin yoğun ilgi gösterdiği tatil merkezi doğallığını korumayı başarması nedeniyle de tercih ediliyor. Şahane bir plajı çevreleyen Kalkan’ın liman, çarşı ve plajları mutlaka görülmeli.

6Xanthos Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti

Kaş’ın en büyük antik kenti olma özelliği taşıyan Xanthos Antik Kenti, Kaş’ta mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Fethiye-Kaş karayolunun 70 km.sinde bulun ve Likya uygarlığının en eski yerleşim yeri olan antik kentin geçmişi, M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanıyor. 1840’lı yıllarda antik kentte kazılar yapan İngiliz Fellows’un ortaya çıkardığı birçok eser bugün British Museum’da sergileniyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ndeki Ksantos’ta kaya mezarları, lahit mezarlar ve Likya kültürüne özgü dikme mezar anıtları görmeye değer.

5Demre

Demre, Antalya

Antalya’nın şirin bir ilçesi olan Demre, Kaş gezi listenizde mutlaka olmalı. Özellikle Likya döneminden kalma kaya mezarların bulunduğu Myra Antik Kenti, Demre’nin en can alıcı noktalarından. Antik kent gezinizin ardından, Demre’nin merkezini de gezmenizi tavsiye ediyorum. Kent merkezinde yer alan, “Noel Baba” olduğuna inanılan Aziz Nicholaos’ın ölümü ile yapılan Noel Baba Kilisesi Hristiyan dünyasının yakın takibinde. Noel Baba’nın ölümünden sonra bu kilisede yattığı ve daha sonra kemiklerinin İtalyan denizciler tarafından Bari’ye götürüldüğüne inanılıyor. Demre Kaş’a yaklaşık 40 km uzaklıkta.

4Patara Plajı

Kas-Patara-Plaji
Patara Plajı’nda caretta carettaların ayak izlerine rastlayabilirsiniz

Ülkemizin en güzel ilk 15 plajı içerisinde yer alıyor Patara Plajı. Kaş ve Fethiye’nin arasında yer alan Patara Plajı, maalesef değeri yeterince bilinmeyen plajlarımızdan biri. Bu durum bizler için gerçekten de üzücü. Peki, eski Yeşilçam filmlerinde, çöl sahnelerinin bu plajda çekildiğini biliyor muydunuz? Bunun nedeni ise Patara’nın oldukça geniş ve uzun bir kumsaldan meydana geliyor oluşu. Deniz kaplumbağalarının (caretta carettalar) yumurtalarını bıraktığı plaj koruma altında. Sahil boyunca yavru caretta carettaların ayak izleriyle karşılaşmak çok güzel bir duygu. Plajın bir bölümünde atla gezi de yapabilirsiniz. Kaş’tan Patara Plajı’na 40 dakikalık bir karayolu yolculuğu ile ulaşılabiliyor.

3Saklıkent Kanyonu

Kas-Saklikent-Kanyonu
Saklıkent Kanyonu bir çoban tarafından tesadüfen keşfedilmiş

Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu Saklıkent Kanyonu bölgede en çok tanınan noktalardan biri. Rafting, trekking gibi doğa sporlarının yapıldığı Saklıkent, Milli Park ilan edildiği 1996 yılından beri koruma altında. Yılda 300 bine yakın turisti ağırlayan Kanyon’un keşif hikayesi ise çok ilginç. Rivayete göre bir çobanın kaçırdığı keçinin Kanyon bölgesine kaçmasının ardından tanınan Saklıkent, ilgili kurumların harekete geçmesiyle bir doğa harikası olarak kayıtlara geçirilir. Kaş’a 63 km mesafedeki kanyona 1 saatlik yolculuk ile ulaşılabiliyor.

2Kaleköy (Simena)

Simena, Kekova
Simena, Kekova

Kaş ile Finike arasında bulunan Antik Likya Kentlerinden Simena, günümüzde Kaleköy olarak anılıyor. Karayolu bağlantısı olmayan Kaleköy’e sadece denizden ulaşılıyor. Denizin içindeki Likya Lahdi’nin karşıladığı ziyaretçilerin bu antik kente hayran olmamaları mümkün değil. Mavi yolculuk yapan Akdeniz tutkunlarının rotasında mutlaka yer alan Kaleköy, binlerce yıllık tarihi zenginliği ve doğal güzellikleri ile görenlerin unutamayacağı bir yer. Sadece dört pansiyon ve 100’e yakın yatağın bulunduğu Simena’da kalmak isteyenlerin aylar önceden yer ayırtması gerekiyor. Kaleköy, Kaş Merkez’den yaklaşık 40 km uzaklıkta.

1Meis Adası

Kas-Meis-Adasi
Meis Adası’na Kaş’tan kalkan teknelerle ulaşılabiliyor

Kaş’a sadece 2,1 km uzaklıkta yer alan Meis Adası aynı zamanda Yunanistan‘ın ana karaya en uzak adalarından biri. Adadaki tek yerleşim yeri olan Kastellorizo, Megisti ya da Meis olarak da anılıyor. Yeşil Pasaportlu Türk vatandaşlarının vizesiz olarak seyahat edebildiği Meis’e Kaş’tan kalkan teknelerle kolayca ulaşmak mümkün. Meis’te yaşayan az sayıda nüfus günlük alışverişlerini Kaş’tan yapıyor. Kaş’a kadar gelip vakti olanlar için iyi bir alternatif Meis.

Antalya‘nın en batıdaki ilçesi olan Kaş, antik tiyatrosu ve şehirleri, küçük ve sakin beldeleri, dudak uçurtan koyları ile dolu dolu bir tatil için bulunmaz bir yer. Kaş görülecek yerler listesine 2010 yılında Çekül Vakfı’nın desteği ve gönüllülerle kurulan Kaş Kültür Evi; Kaş ve Elmalı arasında bulunan Kıbrıs Kanyonu; Kaş’a 60 kilometre uzaklıkta bulunan Gömbe Yaylası ile 60 metre yüksekten çağlayan Uçarsu Şelalesi eklenebilir. Kaş için harika bir rota çizmek istiyorsanız, işe önce Kaş otelleri ve Kaş otel fiyatları araştırması ile başlayın. Eğer bir tatilde aradığınız şey huzursa, o zaman Kaş sizin için biçilmiş kaftan.

Sizin de ekleyecekleriniz vardır mutlaka, yorum kısmına neden eklemiyorsun?

Önceki makaleRomantik ve Şirin Kasaba: Positano, İtalya
Sonraki makaleGürcü Mutfağı: Batum Yemekleri
“Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. Gittiği her ülkede uzun süre kalarak lokal kültürleri ve farklılıkları daha iyi anlamak taraftarı. Sadece ülkenin herkes tarafından ziyaret edilen ünlü yerlerine değil, yolların onu ulaştırdığı bilinmez yerlere de gitmeyi seven birisi.

110 YORUMLAR

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here