Aşılması zor dağlarının eteğinde kurulmuş Kaş, arnavut kaldırımlı sokakları, dört mevsim pırıl pırıl güneşi, kristal berraklığındaki deniziyle tam bir cennet. Antalya‘nın en batıdaki ilçesi Kaş’a bir defa gidildi mi, bir daha kopmak istenilmeyen ve insanı baştan çıkaran bir büyüsü sarıyor insanı. Günümüz sakinlerinin bir kısmı, yolu sadece buraya düşen ve Kaş’ın baştan çıkarıcılığına kendisini kaptıranlardan oluşuyor.

Son yıllarda nüfus artışının ve turizmin Akdeniz’de yarattığı kentsel tahribat Kaş’a fazla uğramamış. Kaş eski mimari dokusunu her şeye rağmen koruyor. Gezerken, sokakların ruhunu hissedebiliyorsunuz. Kaş’ta Akdeniz mavisinin tadına bir defa vardığınızda, her yaz kendinizi buraya tekrar atmanın hayallerini kuracağınızı söyleyeyim. Instagram’dan beni takip etmek isterseniz hesabım @yoldaolmak.

Kaş Gezilecek Yerler

Kaş’ın merkezi oldukça küçük. Kasaba sırtını yüksek dağlara dayamış. Hemen önünde de teknelerin bulunduğu liman yer alıyor. Çarşı içerisinde gezilecek yerlerin çoğunu birkaç saatte gezebilirsiniz. Diğer yerlerin hemen hepsine ya tekne ile ya da özel aracınız veya dolmuşla gitmeniz gerekiyor.

Kaş Gezi Rehberi blog yazımda da Kaş hakkında çok detayı bilgiler var. Kaş’a Nasıl Gidilir blog yazımda da ulaşım ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Yaz döneminde ve hafta sonları uygun otel bulmak güçleşiyor. Aşağıda önerdiğim otelleri gitmeden en az 2 hafta öncesinden araştırmaya bakın.

1. Kaş Merkez

kaş görülecek yerler
kaş gezilecek yerler

Kaş’ın ortasında geçen, eski cumbalı konaklarla bezeli Uzun Çarşı, Kaş sokakları içerisinde en güzeli. Begonvillerle sarmalanmış ahşap evlerin olduğu taş zeminli sokak, manzarasıyla, sağlı sollu mekânlarıyla, kedileriyle konuklarını mest ediyor. Küçük butikler, antikacılar, hediyelik eşya dükkanları, kuyumcu ve halıcıların olduğu sokak, Alaçatı ve Bodrum’daki çarşılar gibi ancak daha az kalabalık ve daha samimi. Uzun Çarşı’dan sağa ve sola sapan sokakların hepsi de çok tatlı.

Uzun Çarşı’nın sonunda Çınar ağacının gölgesinde, kendilerine özgü mezar lahitlerinin en bilineni olan Aslanlı Lahit duruyor. Diğer adıyla Kral Lahdi, ruhun ölümsüzlüğüne inanan ve bu yüzden ölümden korkmayan Likyalılardan kalma. Üzerinde sekiz satırlık Likya dilinde yazılar olsa da henüz kimse okuyamamış.

Malta

Antiphellos, Kaş’ın en eski Anadolu medeniyetlerinden Likya Medeniyeti dönemindeki ismi. Antiphellos Antik Kenti kalıntıları, kaya ve anıt mezarları ve 4,000 kişilik tiyatrosu Kaş merkezden rahatlıkla yürüyerek ulaşılabilecek uzaklıkta.

Kaş’a gidince yapılacak şeylerden birisi de bir akşam üstü Korkuteli yolu üzerindeki seyir noktasına çıkmak olsun. Çukurbağ Yarımadası, Limanağzı Koyu, İnceburun ve Uluburun yarımadaları ve tam karşıda Meis Adası sizi karşılıyor. Yemyeşil yarımadalar, irili ufaklı adalar ve nefis koylar. Gün batımında manzaranın seyrine doyum olmuyor.

Kaş’ta Nerede Denize Girilir 💦 Kaputaş, İnceboğaz, Akçagerme, Hidayet’in Koyu, Belediye plajı, Limanağzı Bilal’in Yeri ve Nuri’s Beach gayet güzel.

Küçükçakıl Plajı, kaş merkezde minik bir koy, giriş ücreti yok. Al havlunu git. İşletme istersen de karşılıklı iki tane var. İki işletmede de 30 lira tüketim zorunluluğu var. Yani yediğini içtiğini ödüyorsun. Denize kaynak su karıştığı için suyu buz gibi ama her daim turkuaz.

Büyükçakıl Plajı, genelde müdavimlerin takıldığı bir plaj. Merkezden yürüyerek 20 dakika, araçla 5 dakika mesafede. Ortam sezonda bile diğer plajlara göre sakin. Denizi bir tık dalgalı. Gün batımının en güzel izlendiği yerlerden.

Hidayet’in Koyu, Zeytin ağaçlarının gölgesinde bir koy. Merkezden araçla 5 dakika ve her 10 dakikada bir dolmuş var. Denizi turkuaz, yeşil, açıklarda ise Akdeniz mavisi. Sualtı öyle fevkalade ki aynı zamanda dalış noktası. Şezlong 15, şemsiye 10 lira.

Limanağzı, Kaş merkezden minik teknelerle kişi başı gidiş dönüş 25 liraya gidilen sakin bir bölge. Üç koy yan yana sıralanıyor. Bilal’in Yeri eskilerden, müzik yok, yeşili çok. Arka taraf zeytin bahçesi. Çocuklu aileler için uygun. Diğeri seçenek Nuri’s Beach.

Kaş’ta yapılacak en güzel şey tekne turuna çıkmak. Kaptan Ergun bu işin Kaş’taki profesyoneli. boattripturkey.com sitesinden tekne turlarını inceleyin. Gerekirse telefonla kendisine ulaşın (☎️ 0 542 7312358). Önceden rezervasyon yapın👍

Kaş’ta Nerede Yenir 🥘 Müpptela Ocakbaşı, akşam yemeği için oldukça başarılı. Cumartesileri fasıl eşliğinde keyifli akşam yemeği yiyebileceğiniz mekân, yaz dönemi çok ilgi gördüğünden gitmeden rezervasyon yaptırın (☎️ 0537 0512077). Sempati Restaurant nefis menüsüyle rakı ve balıklı akşam yemeği için iyi bir adres. Dudu Mutfak, kahvaltıya, yemeğe, tatlıya, kahveye, biraya gideceğiniz şirin bir aile işletmesi.

Kaş’ta Nerede Kalınır 🏡 Kaş, çok yıldızlı, her şey dahil otellerdense kendine has irili ufaklı butik otelleriyle ön plana çıkıyor. Her bütçeye uygun seçenekler var. Kaş’ta daha önce 2 defa konakladığım Aphrodite Pansiyon ve Meltem Pansiyon oldukça uygun. Ayrıca Anı Pansiyon ilginizi çekebilir.

Kaş’ta iyi otelde kalmak istiyorum diyorsanız şahane manzaralı Sea View Hotel nefis. En üst kattaki suit odasının manzarası olağanüstü. Ayrıca Linda Beach Hotel bakabileceğiniz diğer Kaş kalınacak yerler arasında.

Yirmi yıldan fazladır Kaş’ta yaşayan Klaus Haas‘ın Kaş’ın güzel köylerinden Yeniköy‘de birkaç odalı şirin köy evi var. Ben 2 defa kaldım, çok sevdiğim bir yer. (☎️ 05357638545). Klaus’un yine çok şahane mavi tur teknesi de var. Bir defa da Klaus’un teknesiyle açıldım, çok keyifli.

2. Kaputaş Plajı

kaş gezilecek yerler
kaş kaputaş plajı

Kaputaş, Akdeniz’in en güzel plajlarından biri. Kaş-Kaputaş arası 20 km ve araçla 20 dakika kadar sürüyor. Türkiye tanıtımlarında Ölüdeniz ile birlikte görselleri kullanılan Kaputaş’a, Kaş merkezden minibüsler de gidiyor. Kaş ile Kalkan arasındaki Kaputaş Plajı, yaz dönemleri gündüzün tıka basa dolu olduğundan sabah erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederim.

Ben tepeden bakmayı seviyorum, aşağıda ağaç gölgesi yok. Deniz her daim dalgalı. Sularla oynaşmayı sevenler ve sıcağa tahammülü olanlar için nefis. Çok çabuk derinleşen kumsalın denizi genellikle dalgalı olsa da kristal berraklığında bir görünüme sahip.

Kumsal kısmı çok ince taştan oluşuyor, kum gibi çok güzel. Deniz içinde kıyıdan itibaren taşlık alandan oluşuyor, ayaklarınız çok acıyabilir deniz ayakkabısı ile girmeniz iyi olur.

Kaş Belediyesi tarafından işletilen plaja giriş ücretsiz. Dik bir merdivenden 165 basamakla aşağıya inebiliyorsunuz. Plajda 1 şezlong 1 şemsiye 20 TL. Yemekler de uygun fiyatlı ve başarılı. Tuvalet, soyunma kabini ve duş imkanları var ve ücretsiz.

3. Kekova

kaş kekova
kaş blog

Kekova Adası, Antalya’nın Demre ilçesi sınırlarında yer alan kayalık bir ada. Enfes koylarıyla, tekne turları ve mavi tur yatlarının önemli rotalarından biri. Şimdiye kadar Akdeniz’de gördüğüm el değmemiş gibi duran en güzel koylar burada.

Tarihte yaşanan depremlerle yıkılıp suya batmış antik yerleşim kalıntılarına sahip ada, su altı arkeolojisi bakımından büyük öneme sahip. Doğal SİT alanı olarak koruma altına alınan Kekova bölgesi Türkiye’nin en iyi dalış rotaları arasında gösteriliyor. Kekova Adası’nın tam karşısında bulunan yarımada üzerindeki Simena Kaleköy en az Kaş kadar güzel.

Kaş limanından her gün hareket eden günübirlik teknelerle Kekova ve civardaki güzel yerlere gidiliyor. Kekova, Üçağız, Batıkşehir, Kaleköy (Simena), Akvaryum ve Tersane koylarını ile Korsan Mağarasını kapsayan Kekova tekne turu ile bölge gezilebiliyor (100 TL).

ⓘ Kekova, Akdeniz Mavi yolculuk turlarının da en güzel duraklarından birisi. Demre, Kaş veya Fethiye kalkışlı, Kekova ve civarını gezdiren mavi tur için Egemen’i arayın (☎️ 0532 5912445). Daha önce 2 defa mavi turla, bir defa da günübirlik turla Kaleköy’ü Egemen’in mavi turlarıyla ziyaret etmiştim. En güzel 3 gece tekne konaklamalı mavi tur.

Malta

4. Kaleköy (Simena)

kaşta görülecek yerler
Simena Kaleköy
kaleköy turu
Kaleköy Kalesinden manzara

Bir köy düşünün; zeytin ağacının 500 yıllık olanına ‘daha bu genç’ deniyor. Manzarası begonvillerle birlikte, kale surları, taş evlerin çatısı üzerinden içerisi lahitlerle dolu masmavi Akdeniz’e bakıyor. Karada olup da karayolu ulaşımı olmayan Türkiye’nin en güzel köylerinden Kaleköy burası.

Antalya gezilecek yerler arasında yer alan Kekova Adası’nın tam karşısında, Kaş ile Finike arasında kalan Kaleköy’ün kendisi kadar manzarası da Türkiye’nin en güzellerinden. Kaleköy’ün tarihteki adı ise Antik Likya kentlerinden Simena. Müze Kartla girebileceğiniz Simena Ören Yerinde, Orta Çağdan kalma Simena Kalesi, kale surları, birkaç bloktan oluşan tapınak, kaya mezarları ve antik tiyatro görülebiliyor.

Tekne turlarıyla değil de kendiniz ziyaret etmek istiyorsanız, araçla Kaleköy’ün 1 km kadar gerisine kadar yapılan bir yolla gelip, oradan yürüyerek de Kaleköy’e ulaşılabiliyor. Kaş Merkez’den yaklaşık 40 km uzaklıkta. Sadece dört pansiyon olduğu köyde kalmak isteyenlerin aylar önceden yer ayırtması gerekiyor.

I am Here Cafe en güzel manzaraya sahip. Keçi sütü ile hazırladıkları dondurma oldukça meşhur, tadına bakın. Kafenin hemen yanında ise İstanbul’u bırakıp Kaleköy’e yerleşen Tuba’nın Bahçesi tezgahında el yapımı doğal sabun ve el işi hediyelik eşyalar alınabilir.

5. Demre

kaşta nereler gezilir
Myra Antik Kenti
Kaş Demre
Andriake Antik Kenti Su Sarnıcı

Antalya’nın diğer bir ilçesi olan Demre, Kaş’a 1 saat uzaklıkta. Kaş’a kadar gelmişken bölgedeki önemli yerlerden Demre‘ye de yarım gününüzü ayırın. Tarihi MÖ 3. yüzyıla uzanan Demre’de görmeniz gereken 3 önemli yer var.

Myra Antik Kenti, Likya Birliği içinde 3 oy hakkına sahip 6 büyük kentten biriydi. Likya döneminden kalma kaya mezarların bulunduğu önemli bir antik kent. Noel Baba olarak bilinen St. Nicholas’ın yaşadığı, piskoposluk yaptığı ve bazı mucizelerini gösterdiği yer olarak çok önemli.

Noel Baba Kilisesi, Demre merkezinde yer alan 8. yüzyıldan kalma bir Ortodoks kilisesi. En çok cömertliği ve hediye verme düşkünlüğüyle tanınan St. Nicholas, ölümünden sonra da kendi adına yapılan bu kiliseye defnedilmiş.

İtalyan korsanları 1087 yılında Aziz Nikolas’a ait kemikleri kaçırıp İtalya’nın bölgelerinden Puglia‘nın başkenti Bari’ye götürmüşler. Bizim topraklarımızda doğmuş, bizim topraklarımızda da ölmüş St. Nicholas’a ait kemikler, bugün Bari’deki St. Nicholas Bazilikasında saklanıyor.

Andriake ve Likya Uygarlıkları Müzesi, Myra’ya 5 dakika, Demre merkeze ise 1 km uzaklıktaki Çayağzı’nda yer alıyor. Myra’nın liman kenti olarak bilinen Andriake kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan ‘Granarium’ günümüzde Likya Uygarlıkları Müzesi olarak hizmet veriyor. Müzede, Likya Uygarlığı hakkında güzel bilgiler veriliyor. 24 metre uzunluğunda, 12 metre genişliğinde ve 6 metre derinliğindeki yeraltı su sarnıcı çok etkileyici.

6. Kalkan

kaş kalkan gezilecek yerler
Kaş gezilecek yerlerin güzel noktalarından Kalkan

Kaş civarında görülecek yerlerden birisi de Kalkan. Yunanistan’a bağlı bir ada olan Meis’ten gelen tüccarların kurulduğu düşünülen Kalkan, uzun yıllar boyunca ulaşım zorlukları nedeniyle bakir kalan bir coğrafya olmuş. Ulaşım imkanları artana kadar daha çok mavi tur teknelerinin uğradığı güvenli bir sığınak olan Kalkan, 80’li yıllardan itibaren özellikle gelir seviyesi yüksek turist akınına uğradı.

Antalya Kaş’a kadar gitmişken, Kaş’a 20 km mesafede yer alan şirin ilçe Kalkan da keşfetmeli. Son yıllarda İngiliz turistlerin yoğun ilgi gösterdiği tatil merkezi doğallığını korumayı başarması nedeniyle de tercih ediliyor. Şahane bir plajı çevreleyen Kalkan’ın liman, çarşı ve plajları mutlaka görülmeli.

7. Patara

kaş gezilecek görülecek yerler
Patara Antik Kenti
Kaş Patara
Patara Kum Tepeleri

Patara, hem antik kent kalıntıları hem de kumsalının güzelliğiyle Kaş’tan gidip görebileceğiniz bir yer. Antalya’nın en güzel tarihi yerleri arasındaki Patara’ya Kaş’tan 40 dakikalık bir karayolu yolculuğu ile ulaşılabiliyor.

Patara Antik Kenti, Likya Medeniyetinin en önemli kentlerinden diğer biri. Dünyanın ilk parlamento binasının bulunduğu yer olarak tarihte kendine önemli bir yer edinmiş. Tanrı Apollon’un doğduğu yer olarak bilinen Patara’da Vespasianus Hamamı, Patara Tiyatrosu, Korint Tapınağı, Bizans Kilisesi, Roma Zafer Takı gibi önemli yapıların kalıntılarını görebilir. Antik kent giriş ücreti 24 TL.

Patara Plajı ise ülkemizin en güzel 10 plajından birisi. Yaklaşık 14 km uzunluğundaki şahane sahilin incecik kumlarının keyfini çıkarın. Patara girişte 30TL ödüyorsunuz ve size bir kart veriyorlar. Bununla 10 gün boyunca geçerli olan 10 giriş hakkınız bulunuyor.

Denizi sığ olduğundan iyi yüzme bilmeyenler için de ideal. Plajın bir bölümünde atla gezi de yapabilirsiniz. Patara Kum Tepeleri en güzel fotoğrafları çekeceğiniz yer. Kaş ve Fethiye’nin arasında yer alan kumsal, Caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanı aynı zamanda.

ⓘ Patara, Xanthos Antik Kenti, Tlos Antik Kenti, Saklıkent Kanyonu rotasını erkenden çıkarsanız 1 güne sığdırabilirsiniz.

8. Xanthos Antik Kenti

kaş tarihi yerler

Xanthos Antik Kenti, Antik Çağ’da Likya Uygarlığının en büyük idari merkeziydi. UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Ksantos Antik Şehri, Kaş-Fethiye karayolunun 70 km’sinde yer alıyor. Kaş’ta görmeniz gereken yerlerden antik kentin geçmişi, MÖ 7. yüzyıla kadar uzanıyor.

arasındaki Ksanthos’taki eserlerin çoğu Helenistik devire ait. Harpy Anıtı, kent surları, agora, mozaik zeminli kilise, tiyatro ve nekropolisteki mezar anıtları görülebilir. 1840’lı yıllarda antik kentte kazılar yapan İngiliz Fellows’un ortaya çıkardığı birçok eser bugün British Museum’da sergileniyor.

9. Saklıkent Kanyonu

kaşta görülecek en güzel yerler
Saklıkent Kanyonu
kas-saklikent-kanyonu

Tlos ve Patara arasında yer alan Saklıkent Kanyonu, uzunluğu 14 km olan çok güzel bir kanyon. Yürüyüş parkurunda suyun yüksekliği değişse de en fazla bele kadar geliyor. Yer yer daralan kanyonda geçmenin zor olduğu kayalar yolunuza çıkabiliyor.

Kanyonun sonunda ise küçük bir şelale var. Yaz sıcağında, buz gibi suya sahip kanyonda yürümek güzel bir aktivite olur. Kanyon yürüyüşü sonrasında yorgunluğunuzu atabileceğiniz nehrin kenarına dizili çok hoş restoranlar var. Kaş merkeze uzaklığı 1 saat.

Saklıkent’in 13 km kuzeyinde yer alan, Ksanthos vadisinin muhteşem manzarasına hâkim olan Tlos Antik Kenti‘ni de ziyaret edebilirsiniz. Kanatlı at Pegasus ile kahramanı Bellerophontes’in yaşadığı yer olarak bilinen Tlos’taki kaya mezarları, kilisesi, tiyatrosu ve agorası çok etkileyici.

ⓘ Saklıkent Kanyonu, Tlos Antik Kenti ve Yakapark üçgenini Kaş’ta gezilecek yerler programınızın 1 günü için düşünebilirsiniz.

10. Meis Adası

kaş meis adası

Kaş’ta nereden bakarsanız bakın manzaranıza giren Meis Adası, Kaş’ın güzelliğine güzellik katıyor. Kaş’a sadece 2,1 km uzaklıkta yer alan Meis Adası, aynı zamanda Yunanistan‘ın ana karaya en uzak adalarından biri. Şehirleşmeye teslim olmamış, küçük ve sevimli bir ada Meis. Günübirlik bir ziyaret olarak Kaş gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Yeşil Pasaportunuz varsa, Kaş’tan kalkan teknelerle 20 dakikalık bir feribot yolculuğu sonrası kendinizi bir başka ülkenin topraklarında buluyorsunuz. Yeşil pasaportunuz veya Schengen vizesiniz yoksa Yunan Adaları Kapı Vizesi ile de gidebilirsiniz.

Günübirlik didiş-dönüş feribot ücreti 25€. Feribotlar, Kaş’tan Meis’e 10.00’da, Meis’ten Kaş’a 16.00’da hareket ediyor. Gece turu ise 17.30’da Kaş’tan kalkıyor, Meis’ten ise 23.00’de dönüyor. Meis’e giderken ayrıca 50 TL yurtdışı çıkı harcı ödemeniz gerekiyor.

Kaş gezilecek yerler listesine eklenecek başka çokça yer daha var. Kaş ve Elmalı arasında bulunan Kıbrıs Kanyonu; Kaş’a 60 kilometre uzaklıkta bulunan Gömbe Yaylası ile 60 metre yüksekten çağlayan Uçarsu Şelalesi eklenebilir. Buralara Kaş yayla turları düzenleniyor. Yamaç paraşütü, tekne turları, mavi tur, tüplü dalış, jeep safari Kaş’ta yapılacak aktiviteleri arasında.

Önceki blog yazısıYurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır
Sonraki blog yazısıKekova Tekne Turları Hakkında Tüm Bilgiler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

140 YORUM

 1. En güzel kahvaltı mekanlarından biri de yine bir aile işletmesi olan Taşbahçedir. Yeri biraz gizlidir. Mavi barı geçince devamında gelen Ehlikeyf lokantasının içinden geçilir. Kaş’a gidenlerin mutlaka denemesi gereken bir kahvaltı mekanı

 2. Kaş Akdeniz’de en sevdiğim yerlerden birisi. Sakin, dingin ve huzurlu. Büyük Çakıl ve Küçük Çakıl Plajları sevdiğim yerlerden. En güzeli de sahilden başlayarak Antik Tiyatroya uzanan kıyıda yürüyüş yapmak👍

 3. Kaş’ta park yeri bulamamak temel sıkıntı değil, giderek daha çok ziyaretçi çekmesi sıkıntı!
  Elbette, hiçbir zaman Bodrum olmayacak ama giderek daha çok ticarileşiyor.
  Antalya’da yaşıyorum, teknem Kaş marinaya bağlıydı.
  Bir coğrafyayı daha güzel yapan orada yaşayan yerli insanlardır ancak aralarında rekabet giderek artıyor; uyanık ve sahtekar olmak giderek rağbet görüyor, içtenlik yok oluyor.
  Avşa adasını bilirmisiniz? Bir zamanlar bakir, mükemmel bir tatil yeri idi, kıyıdan 20 metre uzakta el kadar midye çıkartırdım. Daha sonra tatilcilerin hücumuna uğradı, birkaç yıl moda oldu ve sonra fıss..
  Tatilciler çekirge sürüleri gibidir; paraları olduğu için hiçbir sorumluluk duymaz, kondukları yerleri yok ederler! Tabiî ki bunda aç gözlü yöre yaşayanlarının da de payı vardır.
  Yakında Avşa Adası gibi canına okunduğuna şahit olacaksınız.

 4. Yaklaşık 10 yıl kadar önce üniversite yıllarımda gittiğim Akdenizin en güzel köşesi. maceralı bir tatildi :)). 8 kişi araba kiralamıştık konyadan antalyaya. bir arkadaşımız antalyalıydı onun rehberliğinde çıktık yola ailesi demre de oturuyordu. Gömbedeki uçarsu festivali için mayıs ayında gitmiştik. demre gömbe antalya merkez gezdikten sonra en güzel denizin tadı nerde çıkar dedik arkadaş bizi kaşa götürdü 9 günlük tatilimizin 5 günü kaşta kalmıştık. sezon başlangıcı olduğu için sakindi bi pansiyona gittik yanılmıyorsam hilal pansiyon sahibi abi hiç kimse olmadığı için bizi ücretsiz ağırlamıştı sanki bi yakınımızın evi gibi kendimiz alıp kendimiz hazırlıyorduk yemekleri falan bize çiğ köfte partisi vermişti :))

  Bizi kaşın en güzel yerlerine götürmüştü ve bi gün tekne gezisi yapmıştık batıkkentti sanırım denizin dibinde merdivenler falan vardı çömlek kırıkları bilen biriyle oraları keşfetmek mükemmeldi. bi gece bizi bi tepeye çıkardı ve meis adası harika gözüküyordu ışıkların suya yansıması ve sabaha karşı gün doğumunda orayı izlemek nefis bir duyguydu. o tepe de minibüste köfte ekmek yapan bir amca var bugüne kadar o kadar lezzetli bir köfte yememiştim 1 ekmek arası köfte yedik gecenin 4 ünde 😀 geceleri gayet güzel eğlenceli mekanları var gündüzleri taşdibi ve patara sahillerine gittik taşdibinde su cam gibi mükemmeldi. patara da kum harika yengeçler geziniyor biraz etrafta ama çok tatlılar :)) onlar yüzünden az kalsın boğuluyordum ama olsun yine de çok tatlılar :)) Türkten çok yabancı turist vardı bu dikkatimi çekmişti. neyse sanırım çok uzattım ama kesinlikle gidilip görülesi yer beni yıllar öncesine taşıdınız güzeldi güzel anılar biriktirmeniz dileğiyle 🙂

 5. Kaş, Kalkan, Fethiye, Ölüdeniz ve Dalyan’a kadar uzanan bir seyahatti benim ki ve yakın yerler. Mutlaka gezin görün derim. İztuzu plajı Dalyan’da ve gerçekten çok güzel. Kalkan Saklıkent ayrı güzel. Anlatılmaz yaşanır derler ya öyle…

 6. biz 2 ve 8 yasındakı 2 cocugumuzla gitmeyi planlıyoruz eylul ayı 2.haftasında. Çocuksuz iken gittiğimizde hayran kaldığımız Kaş’a bir de cocukla gidelim bakalım ne olacak dedik. Daha önce Küçükçakıl ve Buyukçakıl plajında denıze gırmıstık ve oralar cok soguktu. Limanağzındaki beachler ve Hidayet Koyu deniz ve plaj olarak nasıldır? Suyu soguk mu, kum var mı yoksa hep cakıl yada kayalık da denize oradan atlamak mı gerekiyor. Yahut hep merdıvenle mi iniliyor. Planlarımızı ona gore yapacagız da. Şimdiden cevaplarınız için teşekkur ederim.

  • Merhaba ben ve arkadaşım yeni döndük Kaş’tan …İnce Boğaz diye bir plaj var çok güzel…Evet biraz çakıllı ve taşlar var deniz ayakkabısı ile girmekte yarar var. Bir de Akçagerme plajı çok güzel yani biz çok sevdik ve hiç soğuk değil çok güzel bir tatildi. Ama eylül de soğuk olur mu bilemiyorum pek sanmam…İyi tatiller

  • Merhabalar biz arkadasimla yeni donduk tatilden. Limanagzina gitmeyi dusunuyorsaniz Bilali Beach ugramanizi tavsiye ederim. Yalniz sabahin erken saatlerinde gitmeniz gerekiyo cunku gercekten cok tercih edilen bir yer. Denizi muhtesem, cakil, kum karisimi ve deniz ayakkabisi kesinlikle olsun. Şezlong ve şemsiye ucretsiz, fakat biseler yemek icmek zorunda kaliyosunuz. Benim Kaş’ta favorim kesinlikle Hidayet Koyu diyebilirim, 20TL karsiliginda taksiyle ulasim saglaayabilirsiniz. Daha elit bir ortam vardi, sezlong ve semsiye ucreti+yediginiz ictiginiz fiyatlar abarti degildi. Denizi de muhtesem ve deniz gozlugunuzle baliklari gozlemleyebilirsiniz. Cam gb su. Şu an hayaliyle yasiyorum. Velhasıl kelam Kaş’ın her yeri ayri güzeldi diyebilirim. İyi tatiller.

  • Küçükçakıl’da dalkıran pansiyon tavsiye ederim. Odalar çok yeni değil ama fiyat açısından o bölgede en uygun ve samimi kendinizi evinizde hissedeceğiniz bir pansiyon.

 7. Sesiz, sakin kafa dinlenecek bir yer var mı acaba Kaş bölgesinde? Deniz meniz önemli değil, sessiz sakin insandan uzak hayvanlara yakın…

  • Sarnıç Apart Kaş. Süper bir apart. 2 yatak odalı, mutfaklı, 2 banyolu tertemiz bir apart. Biz 4 gece kaldık. Telefonla arayıp fiyat alabilirsiniz. İnternetteki fiyat abartılı.

  • Kaş’a 5-6 km uzaklıkta Yeniköy’de doğa park otel var. Tam aradığım yer, sahibi muhtardan bir o kadar orijinal ve dogal.

 8. PROJE: Bu tip tatil yerlerine motorlu araç sokulmamalı buralar doğa harikası yerler sırf kaş için söylemiyorum araçların bırakılması: şehir girişinde park a araç bırakıldıktan sonra elektirikli otolar hizmet vermeli bunlardan indi bindi istediği yere götürülmesi için para alınmamalı kalacağı süre için çok cüzi miktarda hizmet ücreti alınmak kaydıyla hizmet araçları kullanan kişiler daha önceden eğitim verilmeli hem vatandaş rahat eder hem turist hemde isminden söz ettirir daha buna benzer yapıla bilecek çok hizmet var önemli olan istemek ve burayı yönetenlerin turzimle geçinen halkın biraz ileriye bakabilmesi ile alakalı diyorum

 9. Bir Kaşlı olarak her türlü yorumlara mesafeli ve anlayışla yaklaşıyorum. Her yorumcunun kendisine göre haklı tarafları var. Dinlenmek ve sakin bir tatil geçirmek isteyen arkadaşlar böyle Ramazan ve Kurban bayramlarında değil diğer tatil dönemlerinde gelirlerse daha rahat ederler ve zevk alırlar. Hangi tatil yöresine giderseniz gidin muhakkak fırsatçılar oluyor. Kendinize dikkat etmek ve açık göz olmanız gerekiyor. Yani keklenmiyeceksiniz. !980 li yılların Kaş’ı ile 2016 nın Kaş’ı tabii ki aynı değil. Yine de tatil için tavsiye ederim.

 10. Kaş bence Dünya harikası bir yer. Eşim ile her sene tatilimizi n bir bölümünü burada geçirmeden yapamıyoruz. İstanbul’dan Kaş’a giderken yolun nasıl bittiğini ve zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz. Yarım ada’da bulunan Eleni Hotel de kalıyoruz. Tepede ve mavi boyalı balkonundan Meis adası ve o muhteşem güneş in batışını bir kadeh viski ile seyretmenin mutluluğ tarif edilemez. Ancak yaşanır. Ben eşim ile her yaz yaşayan şanslı bir Kaş severim.

 11. Gündüz deniz, akşam Sütleğen yaylasnda uyumanın keyfi bir başka…Türkiye nin en güzel cevizi burda…Öğretmen Yusuf diyor ki…

 12. Tayli boat ile 1 haftalik yatılı tekne gezisinde muhteşem. Kimsenin olmadigi koylarda yüzüp Aliyenin yemeklerini tatmadan ve İsmail kaptanın tuttuğu balıkları yemeden gece yıldızların altında uyumadan Kaş tatili olmaz.

 13. Bayram tatilin de Kaş’a gitmeyi düşünüyordum. Bu makale sayesin de gezilecek gorulecek yerleri belirledim. Emeğiniz için teşekkürler!

  • Kesinlikle gitmeyin,araba park etmeye yer yok esnaf 1’i 5’e satar kazıkcının daniskaları cok sıcak plaj diye hiçbirşey yok olanda taş kaya lanet olası berbat bir yer şuan kaştayım geldiğim ve geleceğime bin pişman oldum

   • Evet kesinlikle gitmeyin, ne kadar az sığır gelirse Kaş’ın tadı o kadar çok çıkıyor;
    *Küçücük şehir tabiki araba park etmeye yer olmayacak, sanki geldiğin yerlerde (Ankara, İstanbul, İzmir) çok fazla araba park edilecek yer var. Kaş’ın problemi değil, Türkiye böyle.
    *Akdeniz ve Ege’nin birçok yerinde tatil yaptım, en ucuzu Kaş diyebilirim, şezlong parası ödemenize gerek yok, iki dilim pizza bir bira alsanız akşama kadar takılabiliyorsunuz. Üstelik fiyatları da gayet normal, bira Ankara’da birçok mekanda 13 TL, Kaşda plajlarda ve iskelelerde de 13 TL. Pizza da aynen ucuz. NEsi pahalı?
    *Çok sıcak? Kuzum siz kar yağarken mi denizde yüzüyorsunuz? Akdeniz’desiniz, deniz kıyısında, mevsim de yaz. 15 derece falan mı olmasını bekliyordunuz?
    :))))))),
    *Plaj var, kaputaj plajına gidebilirsiniz, park edecek yer yok dediğinize göre altınızda araba da var, e bir zahmet pataraya’da uğrayın, hiç taş, kaya yok patarada. Üstelik sizin gibi taş kaya sevmeyenler olduğu kadar benim gibi iskele, taş, ve kayalık sevenler de var. Kaş’ın merkezi tam bu kişilere göre, Gopro’mu alıyorum, kayalık yerden bir dalıyorum binlerce balık, kum olmadığı için deniz cam gibi berrak. Çekimler muhteşem oluyor 😉
    *Bin pişman olduysanız bir daha Kaş’a uğramayın lütfen, suratı beş karış insanları sokaklarda görmekten biz de bıktık.

   • 1 i 5 e satan yer Bodrum kardeşim ben oraya gittikten sonra Kaş’ı bedava buluyorum ve de senin gibi hiç gelmesin. Her iki kişiden biri arabayla geliyor o yüzden park sıkıntı oluyor normal olarak!

   • Evet araç park etmek sıkıntı. Yalnız plaj konusunda size, katılmıyorum dünyanın sayılı plajlarının olduğu bölge Kaş. Özellikle de Kaputaş harika. Herhalde siz biraz kızgın anınızda yazdınız.

 14. Tabiki Kaşın muhteşem yaylası Gömbe yaylasına cıkmadan tatili tamamlamış sayılmazsınız. Gömbeye gelip Uçar su Yeşil göl gezisini yaptıktan sonra Sabancı Pastanelerinde o meşhur dondurmayı yemeden dönmek gerçekten büyük bir hata olur. Sabancı Pastanelerinin oraya özgü yaptığı o dondurmayı başka hiçbir yerde yiyemedim. KESİNLİKLE UĞRAYIN……………..

 15. Merhaba sizce burası balayı için uygun bir belde mi? Açıkçası çok fazla açık kız görmek istemiyorum :)))

 16. Ben Kaş Kalkan Patara Demre bu kıyı sahilini gezmeye doyamadım. İmkanım gereği her yıl tatilimi Kaş koylarında yapmayı planlıyorum. Kaputaş en harika plajlardan birisi. Fazla anlatacak da bir şey bulamıyorum. Saygılar.

 17. ben kaşta uzun soluklu bir tur yaptım,mükemmel bir yer burası ve bir diğer yer kekova.çok ayrıntılı vakit ayırıp gün gün ayrı ayrı gezmenizi tavsiye ederim.

 18. Merhaba paylaşım için teşekkürler bu sene bazı işlerim Dolayisiyla biraz gecikmeli olarak 1-8 Ekim arası ilk kez kaşa gideceğim. Kaş merkezde bit otele küçük Çakıl plajına yakın olan bir yerde reZervasyon yaptırdım 4 kişi ailecek gideceğiz ama nasıl bir gezme Plan’ı yapabilirim biraz kafam karıştı söylediğimiz yerler çok güzel bir De deniz o mevsimde nasıl olur acaba girilebilir mi hala

 19. Kaş huzurun doğallığın en güzel anlamını bulduğu harika bir yer… Yıllardır başka yerlere tatile gitsem de yine de birkaç günlüğüne uğrayıp o muhteşem havasını koklamak istediğim bir yer…Kekova, Batık Şehir, Simena ve şimdiye kadar gördüğüm en otantik köylerden Üçağız Köyü mutlaka görülmesi gereken yerlerden

 20. Büyükçakıl, Küçükçakıl, Gömbe yaylası, Uçarsu ve Yeşilgöl, Letoon antik kent de mutlaka görülmeli. 18 yıldır tatilini Kaş’ta geçiren birinden öneriler.

 21. Hidayetin koyuna gidecekler muhakkak erken gitmeli yoksa sezlong ve semsiye bulunmuyor; taslara sermek icin birsey lazim ama deniz mukemmel ; limanagzi plajlarindan daha berrak; sualti resimleri cekince aradaki fark çok belli

 22. Kalamar koyu cok keyifli ayrıca yamac parasutu ve ınanılmaz dalıs noktaları ıle dolu dolu gecırılen bır yaz dilerim. Bıldırcın yemeyi de unutmayın.

 23. En güzel gençlik anılarımın yaşandığı , doğa nın
  beni gerçekten çıldırttığı yer, gizli deliliğim ilk orada açığa çıkmıştır elimde olmadan …….

 24. Mehmet Erdem kabutaş’a aşık oldum .. Muhteşem bir yerdi .. Kaş merkez de çok sıcak ve keyifli bir yer .. Keşif için önümüzdeki yıl devam edeceğim..

 25. Xhantos Travel’da tekne turu öneririm. Kalabalık yok, teknede saçma ve gereksiz müzik yok. Butik tur. Kanyon geçişi yine çok güzel. Sıcakta buzzzz gibi su. Have fun…

 26. Buralar harıka yerler hepsını. gördüm ama bır daha bır daha bır daha dıyorum anlatılmaz yasanırrrr güzel ulkemmm

 27. Kaşta yaşıyorum yaklaşık 7 senedir burası çok güzel her noktası ayrı cennet ayrı manzara .Buyrun bakın bu da evimizin manzarası burasi sıcak ve şirin bir yer.

 28. Merhaba, biz de bu sene kas’a gitmek istiyoruz. Ancak otelde kalmak yerine ev kiralamaya karar verdik, nereden kiralamamiz gerektigine dair öneriniz var midir? Teşekkürler

 29. Kekova . 30 yıldır geziyorum , kekova gibi huzurlu dinlendirici, otantik bir yer görmedim. Denize yakın bir butik otelde sabah denizi görerek uyanmanızı tavsiye ederim.

 30. Alanya’dan kasa bodruma kadar her yeri gezdim sayılır tatil düsunenler icin ilk tercihim marmaris datca bodrum civarı ayni guzellikler oralarda da var denizi kesinlikle daha güzel ama en önemlisi havasındaki nem oraninin daha az olmasi alanyadan marmarise kadar olan bolge nemden rahat gezemeyeceginiz yerler omurdeki bir kere gelinip gorulur ama surekli her sene tatile gidenler kesinlikle marmaris bodrum arasini tercih etsin derim deniz 10 numara hava 10 numara doga 10 numara tesisler de 10 numara bodrum ust tarafi ege tarafinda tesisler kalitesizlesmeye basliyor

 31. Asar koyu.Aperlai antik kenti eminim pek cogunuz adini bile duymadiniz. Karadan yol yoktur kastan yada ucagizdan tekneyle ulasilir. Antik likya yolu uzerindedir. Tekneyle gezenler ve antik likya yolunu yuruyenler iyi bilirler.

 32. Görülesi yerler gercekten guzel antalyam benimm cennet sehrimm tavsiyeler bilgi paylaşimlari icin tesekkurederiz zevkle takip ediyorum.inanin yolunuz her daim acik olsun insallah☺☺☺

 33. Kekovaya tekne turu yapilacaksa kesinlikle demre cayagzindan binilmeli yarim saate kekovada ve tum gun koylari geziyor kastan binilirse 1.5 saat gidis 1.5 saat donus yolda zaman kaybediliyor ve demreden daha ekonomik oluyor

 34. MEiS tam karsida yarim saatlik feribotla geciliyor 50 euro her sabah 8.30 da kas limandan hareket ediyor shengen kapida alinmiyor onceden hazir olmali

 35. Kaş Bilokma Restoran'(veya turistlerin deyimiyle Mama’s Kitchen)da etli yaprak sarması,sarımsaklı yoğurt eşliğinde veya kuzu incik..
  Üzerine de taze taze lokma tatlısı..
  Restoran işletmecisi olan hanımefendinin annesinin elinden çıkma..

 36. Buyukcakil’da gunduz deniz, aksam yemek keyfi: Illa ki Memed’in yerinde. Icerdeki Deniz Gezmis fotograflari, eski plaklar da cabasi. Ustelik sacma fiyatlar da yok. Fotograf orada cekilmistir.
  Uyuyan Dev’in ustunden izlemek Kas’i; bu da benzersiz.

 37. Ahh… cukurbag yarimadasinda Aquapark Hotelkaş vardi 2sene once gittik mukkemmeel bir manzara vardi kocca bir balkon gecen senede gidicekti ama sanirim kapanmis yada tadilattaymis yazik cok guzeldi 🙁

 38. Bi de linkte Demre ve Xanthos gördüm, Demre biraz uzak ama gitmeye değer, Xanthosda pek birşey yok. Kekova mavi yolculukta Batık şehir var onu göreceksiniz. Ha bi de Saklıkent safari turu mutlaka yapmanız gerekenlerden. Mavi Kaş turizmi şu an kim işletiyor bilmiyorum,ofisi hemen merkezde Akın var orda, eğer bulursanız benden selam söyleyin arkadaşımdır yardımcı olur. Yine de aklıma geldikçe yazmaya devam edicem)

 39. Kekova turu icin tur sirketleri ile gorusun, oraya kadar servis sonra tekne . Daha mantikli. Yemek yencek yerler listenize Enistenin yerini de ekleyin; Ykb nin karsisi ve de muhakkak Nedim Abinin yerinde ev yemekleri; A101 in karsisi alt tarafta. Herhalde gecen yazdan bu yana kapanmamislardir yarin haber ederim. Çok hos mekanlar vardir

 40. Tante rosa isminde bi kafe var orda kahvaltı yapın, güzeldir. Mavi Kaş turizm ile mavi yolculuk yapın, Kekova adasına mutlaka gidin. Meis adasına günlük turlara gidin.

  • Kaşta villa evleri var, yarımada diye geçiyor. İnternet sitesi var ev kiraladığın, oradan buluyorsunuz.

  • Yarımada oldukça pahalı, manzarası harika ama. Oteller var bir sürü ama kalmayı tavsiye etmem, günlük dinlenmek için Aquapark oteli tercih edin eğer hala tamirde değilse en güzel manzara Aquapark otelinde. Ücretsiz havuza girebilir tüm gün dinlenebilirsiniz

  • Villalar aslında o kadar da pahalı değil. Mersinde düz evlere bile 200 lira günlük çekiliyor ki çoğu facia halde. Sezonda bile 1 haftalık 4-7 bin tl arası villalar var. 4 yatak odalı villa bunlar kafa dengi 4 çift gidip aile başına 2000 tl harcanarak mükemmel tatil olur.

 41. kesinlikle ölmeden önce gidip görülesi yerler kaputaş deniziyle kumuyla her şeyi ile hayran olduğum ilk yerdi benim.. zamanınız ve özgürlüğünüz kısıtlı değilse bir an önce gidin keyfin dibine vuurun kardeşim! :’)

 42. Kale Köy. Tekneyle gidilen antik bir likya köyü. Harika bir ada. Kalınacak pansiyonlar da var tek tük. Nefis.

 43. Limanagzindaki plajlar❤️Ucarsu yu bulmak hem Çok zor hem de Elmaliya cikan dag yolu mesafe az olmasina ragmen cokbunaltici. Kas belediyespor cay bahcesinde aksamlari cay-kahve-dondurma. Akcagerme plaji ozellikle cocuklu ailelere. Kas’in her kösesi cennet. Büyük Çakil plajlari özellikle favorimiz Ada restorant Fatih. 10 gün göz acip kapayana kadar geciyor 1996 dan beri her yaz❤️❤️❤️

 44. Bugün ne paylaşım var diyerek severek açıyoruz sayfayı, paylaşımlar, tavsiyeler yoğun iş temposunda o kadar makbule geçiyor ki :))

 45. Görülmesi gereken bir cennet. Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz doğaya ve tarihe dair ve ora kebap gizli bahcenin yemekleri…

 46. Bunların dışında:

  Teknelerle geçilen Limanağzı, üzerinden ve içinden geçen Likya Yolu, Ağullu Köyü’nde Talay Restaurant’ta lahmacun ve köy mantarı, Demre’de Kaya Restaurant’ta mavi yengeç, Yarımada yolundaki İnceboğaz Plajları ve Hidayet Koyu, İslamlar Köyü’nde Alabalık. Yeniköy’de Muhtar’ın Yeri’nde kahvaltı ve oğlak; Mumuda ve Baldıraz’dan manzara.

 47. Kaş, resmen kendimi bulduğu yerlerden birisi… Kafanızı yukarı kaldırdığınızda yamaç paraşütü yapanlar, denizde yüzdenler, biraz derinlere bakınca dalış yapanlar… Herkesin bir şeyler bulabildiği bir yer bence. Küçük Çakıl ve Limanağzı ise favorilerimden. Tatil olsa da gitsek.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın