uçak bileti

Meis Adası’nın ışıkları eşliğinde uykuya dalmak, her adımda özgürlüğü hissetmek, gün batımında sükuneti yakalamak… Bir defa gidildi mi, bir daha kopmak istenilmeyen, antik kentlerin gizemli dünyasında geçmişe yolculuğa çıkarken, bir yandan da o muhteşem koylara bırakmak tüm sıkıntıyı, yorgunluğu… İşte tüm bu güzel duyguları dibine kadar yaşayabileceğiniz bir yer Kaş.

1Kaputaş Plajı

uçak bileti

Bana göre Akdeniz’in en güzel plajlarından biri Kaputaş. Kalkan mevkiinde yer alan bu güzide plaj, kum ve çakıl karışımı bir yapıya sahip olmasına rağmen, dünyanın en çekici plajları arasında yer alıyor. Kaş görülecek yerler denince akla ilk gelmesi gereken yerlerden.

Dünyanın birçok ülkesindeki Türkiye tanıtımlarında Ölüdeniz ile birlikte görselleri kullanılan Kaputaş’ta yüzmek, ömrünüzde iyi ki yapmışım diyebileceğiniz bir deneyim olacak kuşkusuz. Kaputaş ile Kaş arası 20 km ve araçla 20 dakika civarında sürüyor.

Instagram’dan takip edin: instagram.com/yoldaolmak

2Antiphellos Antik Kenti

Antiphellos Antik Kenti

Mevzu bahis bir yeri tam olarak keşfetmekse eğer, o zaman o yerin geçmişini de bilmek gerekiyor. Antiphellos Antik Kenti’nde, Kaş’ın binlerce yıllık tarihi geçmişine yakından bakabilirsiniz. Likya lahitleri, kaya ve anıt mezarlar ile 4,000 kişilik Kaş Antik Tiyatrosu görülmeye değer.

Deniz kenarından rahatlıkla fark edilebilen sur kalıntıları insanı kendine hayran bırakıyor. Antiphellos Antik Kenti’ne Kaş Merkez’den yürüyerek ulaşabilmek mümkün.

Kaş Otel tavsiyesi: Şahane manzaralı Sea View Hotel.

3Kekova

Kekova

Kara ulaşımının olmaması, dış dünyayla kısa bir süreliğine de olsa bağlantınızı kesmiş hissiyatı verecek Kekova’da. Ülkemizin tek batık kentine ev sahipliği yapan Kekova, yolunuz Kaş’a düştüğünde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

Doğal SİT alanı olarak koruma altına alınan Kekova Türkiye’nin en iyi dalış rotaları arasında gösteriliyor. Kaş Merkez’den her gün hareket eden teknelerle ulaşabilirsiniz bu güzide yere. Kekova’ya gitmişken Simena Antik Kenti’ni de bir görün derim.

Kaş Otel tavsiyesi: Linda Beach Hotel.

4Kalkan

Kalkan, Antalya

Kaş civarında görülecek yerlerden birisi de Kalkan. Antalya Kaş’a kadar gitmişken, Kaş’a 20 km mesafede yer alan şirin ilçe Kalkan da keşfetmeli. Son yıllarda İngiliz turistlerin yoğun ilgi gösterdiği tatil merkezi doğallığını korumayı başarması nedeniyle de tercih ediliyor. Şahane bir plajı çevreleyen Kalkan’ın liman, çarşı ve plajları mutlaka görülmeli.

5Xanthos Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti

Kaş’ın en büyük antik kenti olma özelliği taşıyan Xanthos Antik Kenti, Kaş’ta mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Fethiye-Kaş karayolunun 70 km.sinde bulun ve Likya uygarlığının en eski yerleşim yeri olan antik kentin geçmişi, M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanıyor. 1840’lı yıllarda antik kentte kazılar yapan İngiliz Fellows’un ortaya çıkardığı birçok eser bugün British Museum’da sergileniyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ndeki Ksantos’ta kaya mezarları, lahit mezarlar ve Likya kültürüne özgü dikme mezar anıtları görmeye değer.

Kaş Otel tavsiyesi: Lukka Hotel.

6Demre

Demre, Antalya

Antalya’nın şirin bir ilçesi olan Demre, Kaş gezi listenizde mutlaka olmalı. Özellikle Likya döneminden kalma kaya mezarların bulunduğu Myra Antik Kenti, Demre’nin en can alıcı noktalarından. Antik kent gezinizin ardından, Demre’nin merkezini de gezmenizi tavsiye ediyorum. Kent merkezinde yer alan, “Noel Baba” olduğuna inanılan Aziz Nicholaos’ın ölümü ile yapılan Noel Baba Kilisesi Hristiyan dünyasının yakın takibinde. Noel Baba’nın ölümünden sonra bu kilisede yattığı ve daha sonra kemiklerinin İtalyan denizciler tarafından Bari’ye götürüldüğüne inanılıyor. Demre Kaş’a yaklaşık 40 km uzaklıkta.

7Patara Plajı

Kas-Patara-Plaji
Patara Plajı’nda caretta carettaların ayak izlerine rastlayabilirsiniz

Ülkemizin en güzel ilk 15 plajı içerisinde yer alıyor Patara Plajı. Kaş ve Fethiye’nin arasında yer alan Patara Plajı, maalesef değeri yeterince bilinmeyen plajlarımızdan biri. Bu durum bizler için gerçekten de üzücü. Peki, eski Yeşilçam filmlerinde, çöl sahnelerinin bu plajda çekildiğini biliyor muydunuz? Bunun nedeni ise Patara’nın oldukça geniş ve uzun bir kumsaldan meydana geliyor oluşu. Deniz kaplumbağalarının (caretta carettalar) yumurtalarını bıraktığı plaj koruma altında. Sahil boyunca yavru caretta carettaların ayak izleriyle karşılaşmak çok güzel bir duygu. Plajın bir bölümünde atla gezi de yapabilirsiniz. Kaş’tan Patara Plajı’na 40 dakikalık bir karayolu yolculuğu ile ulaşılabiliyor.

Kaş otel tavsiyesi: Ucuz konaklama Anı Pansiyon.

8Saklıkent Kanyonu

Kas-Saklikent-Kanyonu
Saklıkent Kanyonu bir çoban tarafından tesadüfen keşfedilmiş

Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu Saklıkent Kanyonu bölgede en çok tanınan noktalardan biri. Rafting, trekking gibi doğa sporlarının yapıldığı Saklıkent, Milli Park ilan edildiği 1996 yılından beri koruma altında. Yılda 300 bine yakın turisti ağırlayan Kanyon’un keşif hikayesi ise çok ilginç. Rivayete göre bir çobanın kaçırdığı keçinin Kanyon bölgesine kaçmasının ardından tanınan Saklıkent, ilgili kurumların harekete geçmesiyle bir doğa harikası olarak kayıtlara geçirilir. Kaş’a 63 km mesafedeki kanyona 1 saatlik yolculuk ile ulaşılabiliyor.

Kaş otel tavsiyesi: Uygun konaklama Meltem Pansiyon.

9Kaleköy (Simena)

Simena, Kekova
Simena, Kekova

Kaş ile Finike arasında bulunan Antik Likya Kentlerinden Simena, günümüzde Kaleköy olarak anılıyor. Karayolu bağlantısı olmayan Kaleköy’e sadece denizden ulaşılıyor. Denizin içindeki Likya Lahdi’nin karşıladığı ziyaretçilerin bu antik kente hayran olmamaları mümkün değil. Mavi yolculuk yapan Akdeniz tutkunlarının rotasında mutlaka yer alan Kaleköy, binlerce yıllık tarihi zenginliği ve doğal güzellikleri ile görenlerin unutamayacağı bir yer. Sadece dört pansiyon ve 100’e yakın yatağın bulunduğu Simena’da kalmak isteyenlerin aylar önceden yer ayırtması gerekiyor. Kaleköy, Kaş Merkez’den yaklaşık 40 km uzaklıkta.

10Meis Adası

Kas-Meis-Adasi
Meis Adası’na Kaş’tan kalkan teknelerle ulaşılabiliyor

Kaş’a sadece 2,1 km uzaklıkta yer alan Meis Adası aynı zamanda Yunanistan‘ın ana karaya en uzak adalarından biri. Adadaki tek yerleşim yeri olan Kastellorizo, Megisti ya da Meis olarak da anılıyor. Yeşil Pasaportlu Türk vatandaşlarının vizesiz olarak seyahat edebildiği Meis’e Kaş’tan kalkan teknelerle kolayca ulaşmak mümkün. Meis’te yaşayan az sayıda nüfus günlük alışverişlerini Kaş’tan yapıyor. Kaş’a kadar gelip vakti olanlar için iyi bir alternatif Meis.

Instagram hesabım @yoldaolmak

Antalya‘nın en batıdaki ilçesi olan Kaş, antik tiyatrosu ve şehirleri, küçük ve sakin beldeleri, dudak uçurtan koyları ile dolu dolu bir tatil için bulunmaz bir yer. Kaş görülecek yerler listesine 2010 yılında Çekül Vakfı’nın desteği ve gönüllülerle kurulan Kaş Kültür Evi ile AYDER (Alternatif Yaşam Derneği) tarafından kurulan Kaş’taki Düşler Akademisi görmeniz gereken yerler. Gidin gezin, çok güzel şeyler yapılıyor burada.

Kaş ve Elmalı arasında bulunan Kıbrıs Kanyonu; Kaş’a 60 kilometre uzaklıkta bulunan Gömbe Yaylası ile 60 metre yüksekten çağlayan Uçarsu Şelalesi eklenebilir.

Kaş otelleri arasında önerdiğim yer Sea View Hotel, Küçük çakıl’ın hemen yanı başında, şahane deniz manzaralı ve hemen önünde kendisine ait denize girilecek mekanı var. Kaş’ta otel alternatifi olarak her bütçeye ugun seçenekler var. Kaş’ta gerçek bir köy evinde kalmak isteyenler için Yeniköy en güzel adres. Yirmi yıldan fazladır Türkiye’de yaşayan Klaus Haas ile mutlaka irtibata geçin (05357638545).

Kaş çarşıdaki Sempati Restaurant nefis menüsüyle akşam yemeği için en iyi adres. Vakit geçirilecek hoş mekan olarak da Fıchı Cafe&Pub tavsiyem.

Eğer bir tatilde aradığınız şey huzursa, o zaman Kaş sizin için biçilmiş kaftan.

Önceki makaleÖzgürlükler Şehri Amsterdam’da Gezilecek Yerler
Sonraki makaleSingapur Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti.

131 YORUMLAR

 1. Kaş, Kalkan, Fethiye, Ölüdeniz ve Dalyan’a kadar uzanan bir seyahatti benim ki ve yakın yerler. Mutlaka gezin görün derim. İztuzu plajı Dalyan’da ve gerçekten çok güzel. Kalkan Saklıkent ayrı güzel. Anlatılmaz yaşanır derler ya öyle…

 2. biz 2 ve 8 yasındakı 2 cocugumuzla gitmeyi planlıyoruz eylul ayı 2.haftasında. Çocuksuz iken gittiğimizde hayran kaldığımız Kaş’a bir de cocukla gidelim bakalım ne olacak dedik. Daha önce Küçükçakıl ve Buyukçakıl plajında denıze gırmıstık ve oralar cok soguktu. Limanağzındaki beachler ve Hidayet Koyu deniz ve plaj olarak nasıldır? Suyu soguk mu, kum var mı yoksa hep cakıl yada kayalık da denize oradan atlamak mı gerekiyor. Yahut hep merdıvenle mi iniliyor. Planlarımızı ona gore yapacagız da. Şimdiden cevaplarınız için teşekkur ederim.

  • Merhaba ben ve arkadaşım yeni döndük Kaş’tan …İnce Boğaz diye bir plaj var çok güzel…Evet biraz çakıllı ve taşlar var deniz ayakkabısı ile girmekte yarar var. Bir de Akçagerme plajı çok güzel yani biz çok sevdik ve hiç soğuk değil çok güzel bir tatildi. Ama eylül de soğuk olur mu bilemiyorum pek sanmam…İyi tatiller

  • Merhabalar biz arkadasimla yeni donduk tatilden. Limanagzina gitmeyi dusunuyorsaniz Bilali Beach ugramanizi tavsiye ederim. Yalniz sabahin erken saatlerinde gitmeniz gerekiyo cunku gercekten cok tercih edilen bir yer. Denizi muhtesem, cakil, kum karisimi ve deniz ayakkabisi kesinlikle olsun. Şezlong ve şemsiye ucretsiz, fakat biseler yemek icmek zorunda kaliyosunuz. Benim Kaş’ta favorim kesinlikle Hidayet Koyu diyebilirim, 20TL karsiliginda taksiyle ulasim saglaayabilirsiniz. Daha elit bir ortam vardi, sezlong ve semsiye ucreti+yediginiz ictiginiz fiyatlar abarti degildi. Denizi de muhtesem ve deniz gozlugunuzle baliklari gozlemleyebilirsiniz. Cam gb su. Şu an hayaliyle yasiyorum. Velhasıl kelam Kaş’ın her yeri ayri güzeldi diyebilirim. İyi tatiller.

 3. Sesiz, sakin kafa dinlenecek bir yer var mı acaba Kaş bölgesinde? Deniz meniz önemli değil, sessiz sakin insandan uzak hayvanlara yakın…

  • Sarnıç Apart Kaş. Süper bir apart. 2 yatak odalı, mutfaklı, 2 banyolu tertemiz bir apart. Biz 4 gece kaldık. Telefonla arayıp fiyat alabilirsiniz. İnternetteki fiyat abartılı.

  • Kaş’a 5-6 km uzaklıkta Yeniköy’de doğa park otel var. Tam aradığım yer, sahibi muhtardan bir o kadar orijinal ve dogal.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here