Aşılması zor dağlarının eteğinde kurulmuş Kaş, arnavut kaldırımlı sokakları, dört mevsim pırıl pırıl güneşi, kristal berraklığındaki deniziyle tam bir cennet. Antalya‘nın en batıdaki ilçesi Kaş’a bir defa gidildi mi, bir daha kopmak istenilmeyen ve insanı baştan çıkaran bir büyüsü sarıyor insanı. Günümüz sakinlerinin bir kısmı, yolu sadece buraya düşen ve Kaş’ın baştan çıkarıcılığına kendisini kaptıranlardan oluşuyor.

Son yıllarda nüfus artışının ve turizmin Akdeniz’de yarattığı kentsel tahribat Kaş’a fazla uğramamış. Kaş eski mimari dokusunu her şeye rağmen koruyor. Gezerken, sokakların ruhunu hissedebiliyorsunuz. Kaş’ta Akdeniz mavisinin tadına bir defa vardığınızda, her yaz kendinizi buraya tekrar atmanın hayallerini kuracağınızı söyleyeyim. Instagram’dan beni takip etmek isterseniz hesabım @yoldaolmak.

Kaş

Kaş Gezilecek Yerler

Kaş’ın merkezi oldukça küçük. Kasaba sırtını yüksek dağlara dayamış. Hemen önünde de teknelerin bulunduğu liman yer alıyor. Çarşı içerisinde gezilecek yerlerin çoğunu birkaç saatte gezebilirsiniz. Diğer yerlerin hemen hepsine ya tekne ile ya da özel aracınız veya dolmuşla gitmeniz gerekiyor.

Kaş Gezi Rehberi blog yazımda da Kaş hakkında çok detayı bilgiler var. Kaş’a Nasıl Gidilir blog yazımda da ulaşım ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Yaz döneminde ve hafta sonları uygun otel bulmak güçleşiyor. Aşağıda önerdiğim otelleri gitmeden en az 2 hafta öncesinden araştırmaya bakın.

Kaş’ta Nerede Kalınır 🏡 Kaş, çok yıldızlı, her şey dahil otellerdense kendine has irili ufaklı butik otelleriyle ön plana çıkıyor. Her bütçeye uygun seçenekler var. FLY INN, Neva Boutique Hotel, Sole Suites ve Carruba Boutique Hotel oldukça şahane seçenekler. VPN yükleyerek bookingden rezervasyon yapabilirsiniz. Kaş’ta iyi otelde kalmak istiyorum diyorsanız Luff Suites nefis. Ayrıca Chateau Kas Peninsula, Club Hotel Barbarossa bakabileceğiniz lükse segmentte oteller.

Apart isteyen için Kasinn Apart Turuncu ve Duygu Apart ilginizi çekebilir. Ayrıca Kaptan Ergun’un Büyük Çakıl plajına yakın nefis villası var, onu da kiralayabilirsiniz. (☎️ 05427312358). Kaş’ta yaşayan Klaus Haas‘ın Yeniköy‘de birkaç odalı şirin köy evi var (☎️ 05357638545). Klaus’un yine çok şahane mavi tur teknesi de var.

Kaş’ta Nerede Denize Girilir 💦 Kaputaş, İnceboğaz, Akçagerme, Hidayet’in Koyu, Belediye plajı, Limanağzı Bilal’in Yeri ve Nuri’s Beach gayet güzel.

Küçükçakıl Plajı, kaş merkezde minik bir koy, giriş ücreti yok. Al havlunu git. İşletme istersen de karşılıklı iki tane var. İki işletmede de 30 lira tüketim zorunluluğu var. Yani yediğini içtiğini ödüyorsun. Denize kaynak su karıştığı için suyu buz gibi ama her daim turkuaz.

Büyükçakıl Plajı, genelde müdavimlerin takıldığı bir plaj. Merkezden yürüyerek 20 dakika, araçla 5 dakika mesafede. Ortam sezonda bile diğer plajlara göre sakin. Denizi bir tık dalgalı. Gün batımının en güzel izlendiği yerlerden.

Hidayet’in Koyu, Zeytin ağaçlarının gölgesinde bir koy. Merkezden araçla 5 dakika ve her 10 dakikada bir dolmuş var. Denizi turkuaz, yeşil, açıklarda ise Akdeniz mavisi. Sualtı öyle fevkalade ki aynı zamanda dalış noktası. Şezlong 15, şemsiye 10 lira.

Limanağzı, Kaş merkezden minik teknelerle kişi başı gidiş dönüş 25 liraya gidilen sakin bir bölge. Üç koy yan yana sıralanıyor. Bilal’in Yeri eskilerden, müzik yok, yeşili çok. Arka taraf zeytin bahçesi. Çocuklu aileler için uygun. Diğeri seçenek Nuri’s Beach.

Kaş’ta Nerede Yenir 🥘 Müpptela Ocakbaşı, akşam yemeği için oldukça başarılı. Cumartesileri fasıl eşliğinde keyifli akşam yemeği yiyebileceğiniz mekân, yaz dönemi çok ilgi gördüğünden gitmeden rezervasyon yaptırın (☎️ 0537 0512077). 🥘 Sempati Restaurant, nefis menüsüyle rakı ve balıklı akşam yemeği için iyi bir adres. 🥘 Dudu Mutfak, kahvaltıya, yemeğe, tatlıya, kahveye, biraya gideceğiniz şirin bir aile işletmesi.

Kaş’ta yapılacak en güzel şey tekne turuna çıkmak. Kaptan Ergun bu işin Kaş’taki profesyoneli. boattripturkey.com sitesinden tekne turlarını inceleyin. Gerekirse telefonla kendisine ulaşın (☎️ 0 542 7312358). Önceden rezervasyon yapın ✔️

1. Kaş Merkez

kaş görülecek yerler

Uzun Çarşı, Kaş sokakları içerisinde en güzeli. Kaş’ın ortasında geçen sokak, begonvillerle sarmalanmış ahşap eski cumbalı konaklarla bezeli. Taş zeminli samimi sokakta küçük butikler, antikacılar, hediyelik eşya dükkanları, kuyumcu ve halıcılar sırlanıyor. Uzun Çarşıdan sağa ve sola sapan sokakların hepsi de çok tatlı.

Uzun Çarşının sonunda Çınar ağacının gölgesinde, kendilerine özgü mezar lahitlerinin en bilineni olan Aslanlı Lahit duruyor. Diğer adıyla Kral Lahdi, ruhun ölümsüzlüğüne inanan ve bu yüzden ölümden korkmayan Likyalılardan kalma. Üzerinde sekiz satırlık Likya dilinde yazılar olsa da henüz kimse okuyamamış.

Antiphellos, Kaş’ın en eski Anadolu medeniyetlerinden Likya Medeniyeti dönemindeki ismi. Antiphellos Antik Kenti kalıntıları, kaya ve anıt mezarları ve 4,000 kişilik tiyatrosu Kaş merkezden rahatlıkla yürüyerek ulaşılabilecek uzaklıkta.

Kaş’a gidince yapılacak şeylerden birisi de bir akşam üstü Korkuteli yolu üzerindeki seyir noktasına çıkmak olsun. Çukurbağ Yarımadası, Limanağzı Koyu, İnceburun ve Uluburun yarımadaları ve tam karşıda Meis Adası sizi karşılıyor. Yemyeşil yarımadalar, irili ufaklı adalar ve nefis koylar. Gün batımında manzaranın seyrine doyum olmuyor.

Makedonya
Flyista

2. Kaputaş Plajı

kaş gezilecek yerler
kaş kaputaş plajı

Kaputaş, Akdeniz’in en güzel plajlarından biri. Kaş-Kaputaş arası 20 km ve araçla 20 dakika kadar sürüyor. Türkiye tanıtımlarında Ölüdeniz ile birlikte görselleri kullanılan Kaputaş’a, Kaş merkezden minibüsler de gidiyor. Kaş ile Kalkan arasındaki Kaputaş Plajı, yaz dönemleri gündüzün tıka basa dolu olduğundan sabah erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederim.

Ben tepeden bakmayı seviyorum, aşağıda ağaç gölgesi yok. Deniz her daim dalgalı. Sularla oynaşmayı sevenler ve sıcağa tahammülü olanlar için nefis. Çok çabuk derinleşen kumsalın denizi genellikle dalgalı olsa da kristal berraklığında bir görünüme sahip.

Kumsal kısmı çok ince taştan oluşuyor, kum gibi çok güzel. Deniz içinde kıyıdan itibaren taşlık alandan oluşuyor, ayaklarınız çok acıyabilir deniz ayakkabısı ile girmeniz iyi olur.

Kaş Belediyesi tarafından işletilen plaja giriş ücretsiz. Dik bir merdivenden 165 basamakla aşağıya inebiliyorsunuz. Plajda 1 şezlong 1 şemsiye 20 TL. Yemekler de uygun fiyatlı ve başarılı. Tuvalet, soyunma kabini ve duş imkanları var ve ücretsiz.

3. Kekova

kaş kekova
kaş blog

Kekova Adası, Antalya’nın Demre ilçesi sınırlarında yer alan kayalık bir ada. Enfes koylarıyla, tekne turları ve mavi tur yatlarının önemli rotalarından biri. Şimdiye kadar Akdeniz’de gördüğüm el değmemiş gibi duran en güzel koylar burada.

Tarihte yaşanan depremlerle yıkılıp suya batmış antik yerleşim kalıntılarına sahip ada, su altı arkeolojisi bakımından büyük öneme sahip. Doğal SİT alanı olarak koruma altına alınan Kekova bölgesi Türkiye’nin en iyi dalış rotaları arasında gösteriliyor. Kekova Adası’nın tam karşısında bulunan yarımada üzerindeki Simena Kaleköy en az Kaş kadar güzel.

Kaş limanından her gün hareket eden günübirlik teknelerle Kekova ve civardaki güzel yerlere gidiliyor. Kekova, Üçağız, Batıkşehir, Kaleköy (Simena), Akvaryum ve Tersane koylarını ile Korsan Mağarasını kapsayan Kekova tekne turu ile bölge gezilebiliyor.

ⓘ Kekova, Akdeniz Mavi yolculuk turlarının da en güzel duraklarından birisi. Demre, Kaş veya Fethiye kalkışlı, Kekova ve civarını gezdiren mavi tur için Egemen‘i arayın (☎️ 0532 5912445). Daha önce 2 defa mavi turla, bir defa da günübirlik turla Kaleköy’ü Egemen’in mavi turlarıyla ziyaret etmiştim. En güzel 3 gece tekne konaklamalı mavi tur ✔️

4. Kaleköy (Simena)

kaşta görülecek yerler
Simena Kaleköy
kaleköy turu
Kaleköy Kalesinden manzara

Bir köy düşünün; zeytin ağacının 500 yıllık olanına ‘daha bu genç’ deniyor. Manzarası begonvillerle birlikte, kale surları, taş evlerin çatısı üzerinden içerisi lahitlerle dolu masmavi Akdeniz’e bakıyor. Karada olup da karayolu ulaşımı olmayan Türkiye’nin en güzel köylerinden Kaleköy burası.

Antalya gezilecek yerler arasında yer alan Kekova Adası’nın tam karşısında, Kaş ile Finike arasında kalan Kaleköy’ün kendisi kadar manzarası da Türkiye’nin en güzellerinden. Kaleköy’ün tarihteki adı ise Antik Likya kentlerinden Simena. Müze Kartla girebileceğiniz Simena Ören Yerinde, Orta Çağdan kalma Simena Kalesi, kale surları, birkaç bloktan oluşan tapınak, kaya mezarları ve antik tiyatro görülebiliyor.

Tekne turlarıyla değil de kendiniz ziyaret etmek istiyorsanız, araçla Kaleköy’ün 1 km kadar gerisine kadar yapılan bir yolla gelip, oradan yürüyerek de Kaleköy’e ulaşılabiliyor. Kaş Merkez’den yaklaşık 40 km uzaklıkta. Sadece dört pansiyon olduğu köyde kalmak isteyenlerin aylar önceden yer ayırtması gerekiyor.

I am Here Cafe en güzel manzaraya sahip. Keçi sütü ile hazırladıkları dondurma oldukça meşhur, tadına bakın. Kafenin hemen yanında ise İstanbul’u bırakıp Kaleköy’e yerleşen Tuba’nın Bahçesi tezgahında el yapımı doğal sabun ve el işi hediyelik eşyalar alınabilir.

5. Demre

kaşta nereler gezilir
Myra Antik Kenti
Kaş Demre
Andriake Antik Kenti Su Sarnıcı

Antalya’nın diğer bir ilçesi olan Demre, Kaş’a 1 saat uzaklıkta. Kaş’a kadar gelmişken bölgedeki önemli yerlerden Demre‘ye de yarım gününüzü ayırın. Tarihi MÖ 3. yüzyıla uzanan Demre’de görmeniz gereken 3 önemli yer var.

Myra Antik Kenti, Likya Birliği içinde 3 oy hakkına sahip 6 büyük kentten biriydi. Likya döneminden kalma kaya mezarların bulunduğu önemli bir antik kent. Noel Baba olarak bilinen St. Nicholas’ın yaşadığı, piskoposluk yaptığı ve bazı mucizelerini gösterdiği yer olarak çok önemli.

Noel Baba Kilisesi, Demre merkezinde yer alan 8. yüzyıldan kalma bir Ortodoks kilisesi. En çok cömertliği ve hediye verme düşkünlüğüyle tanınan St. Nicholas, ölümünden sonra da kendi adına yapılan bu kiliseye defnedilmiş.

İtalyan korsanları 1087 yılında Aziz Nikolas’a ait kemikleri kaçırıp İtalya’nın bölgelerinden Puglia‘nın başkenti Bari’ye götürmüşler. Bizim topraklarımızda doğmuş, bizim topraklarımızda da ölmüş St. Nicholas’a ait kemikler, bugün Bari’deki St. Nicholas Bazilikasında saklanıyor.

Andriake ve Likya Uygarlıkları Müzesi, Myra’ya 5 dakika, Demre merkeze ise 1 km uzaklıktaki Çayağzı’nda yer alıyor. Myra’nın liman kenti olarak bilinen Andriake kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan ‘Granarium’ günümüzde Likya Uygarlıkları Müzesi olarak hizmet veriyor. Müzede, Likya Uygarlığı hakkında güzel bilgiler veriliyor. 24 metre uzunluğunda, 12 metre genişliğinde ve 6 metre derinliğindeki yeraltı su sarnıcı çok etkileyici.

6. Kalkan

kaş kalkan gezilecek yerler
Kaş gezilecek yerlerin güzel noktalarından Kalkan

Kaş civarında görülecek yerlerden birisi de Kalkan. Yunanistan’a bağlı bir ada olan Meis’ten gelen tüccarların kurulduğu düşünülen Kalkan, uzun yıllar boyunca ulaşım zorlukları nedeniyle bakir kalan bir coğrafya olmuş. Ulaşım imkanları artana kadar daha çok mavi tur teknelerinin uğradığı güvenli bir sığınak olan Kalkan, 80’li yıllardan itibaren özellikle gelir seviyesi yüksek turist akınına uğradı.Antalya Kaş’a kadar gitmişken, Kaş’a 20 km mesafede yer alan şirin ilçe Kalkan da keşfetmeli. Son yıllarda İngiliz turistlerin yoğun ilgi gösterdiği tatil merkezi doğallığını korumayı başarması nedeniyle de tercih ediliyor. Şahane bir plajı çevreleyen Kalkan’ın liman, çarşı ve plajları mutlaka görülmeli.

7. Patara

kaş gezilecek görülecek yerler
Patara Antik Kenti
Patara Kum Tepeleri

Patara, hem antik kent kalıntıları hem de kumsalının güzelliğiyle Kaş’tan gidip görebileceğiniz bir yer. Antalya’nın en güzel tarihi yerleri arasındaki Patara’ya Kaş’tan 40 dakikalık bir karayolu yolculuğu ile ulaşılabiliyor.

Patara Antik Kenti, Likya Medeniyetinin en önemli kentlerinden diğer biri. Dünyanın ilk parlamento binasının bulunduğu yer olarak tarihte kendine önemli bir yer edinmiş. Tanrı Apollon’un doğduğu yer olarak bilinen Patara’da Vespasianus Hamamı, Patara Tiyatrosu, Korint Tapınağı, Bizans Kilisesi, Roma Zafer Takı gibi önemli yapıların kalıntılarını görebilir. Antik kent giriş ücreti 24 TL.

Patara Plajı ise ülkemizin en güzel 10 plajından birisi. Yaklaşık 14 km uzunluğundaki şahane sahilin incecik kumlarının keyfini çıkarın. Patara girişte 30TL ödüyorsunuz ve size bir kart veriyorlar. Bununla 10 gün boyunca geçerli olan 10 giriş hakkınız bulunuyor.

Denizi sığ olduğundan iyi yüzme bilmeyenler için de ideal. Plajın bir bölümünde atla gezi de yapabilirsiniz. Patara Kum Tepeleri en güzel fotoğrafları çekeceğiniz yer. Kaş ve Fethiye‘nin arasında yer alan kumsal, Caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanı aynı zamanda.

ⓘ Patara, Xanthos Antik Kenti, Tlos Antik Kenti, Saklıkent Kanyonu rotasını erkenden çıkarsanız 1 güne sığdırabilirsiniz.

8. Xanthos Antik Kenti

kaş tarihi yerler

Xanthos Antik Kenti, Antik Çağ’da Likya Uygarlığının en büyük idari merkeziydi. UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Ksantos Antik Şehri, Kaş-Fethiye karayolunun 70 km’sinde yer alıyor. Kaş’ta görmeniz gereken yerlerden antik kentin geçmişi, MÖ 7. yüzyıla kadar uzanıyor.

arasındaki Ksanthos’taki eserlerin çoğu Helenistik devire ait. Harpy Anıtı, kent surları, agora, mozaik zeminli kilise, tiyatro ve nekropolisteki mezar anıtları görülebilir. 1840’lı yıllarda antik kentte kazılar yapan İngiliz Fellows’un ortaya çıkardığı birçok eser bugün British Museum’da sergileniyor.

9. Saklıkent Kanyonu

kaşta görülecek en güzel yerler
Saklıkent Kanyonu
kas-saklikent-kanyonu

Tlos ve Patara arasında yer alan Saklıkent Kanyonu, uzunluğu 14 km olan çok güzel bir kanyon. Yürüyüş parkurunda suyun yüksekliği değişse de en fazla bele kadar geliyor. Yer yer daralan kanyonda geçmenin zor olduğu kayalar yolunuza çıkabiliyor.

Kanyonun sonunda ise küçük bir şelale var. Yaz sıcağında, buz gibi suya sahip kanyonda yürümek güzel bir aktivite olur. Kanyon yürüyüşü sonrasında yorgunluğunuzu atabileceğiniz nehrin kenarına dizili çok hoş restoranlar var. Kaş merkeze uzaklığı 1 saat.

Saklıkent’in 13 km kuzeyinde yer alan, Ksanthos vadisinin muhteşem manzarasına hâkim olan Tlos Antik Kenti‘ni de ziyaret edebilirsiniz. Kanatlı at Pegasus ile kahramanı Bellerophontes’in yaşadığı yer olarak bilinen Tlos’taki kaya mezarları, kilisesi, tiyatrosu ve agorası çok etkileyici.

ⓘ Saklıkent Kanyonu, Tlos Antik Kenti ve Yakapark üçgenini Kaş’ta gezilecek yerler programınızın 1 günü için düşünebilirsiniz.

10. Meis Adası

kaş meis adası

Kaş’ta nereden bakarsanız bakın manzaranıza giren Meis Adası, Kaş’ın güzelliğine güzellik katıyor. Kaş’a sadece 2,1 km uzaklıkta yer alan Meis Adası, aynı zamanda Yunanistan‘ın ana karaya en uzak adalarından biri. Şehirleşmeye teslim olmamış, küçük ve sevimli bir ada Meis. Günübirlik bir ziyaret olarak Kaş gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Yeşil Pasaportunuz varsa, Kaş’tan kalkan teknelerle 20 dakikalık bir feribot yolculuğu sonrası kendinizi bir başka ülkenin topraklarında buluyorsunuz. Yeşil pasaportunuz veya Schengen vizesiniz yoksa Yunan Adaları Kapı Vizesi ile de gidebilirsiniz.

Günübirlik didiş-dönüş feribot ücreti 25€. Feribotlar, Kaş’tan Meis’e 10.00’da, Meis’ten Kaş’a 16.00’da hareket ediyor. Gece turu ise 17.30’da Kaş’tan kalkıyor, Meis’ten ise 23.00’de dönüyor. Meis’e giderken ayrıca 50 TL yurtdışı çıkı harcı ödemeniz gerekiyor.

Kaş gezilecek yerler listesine eklenecek başka çokça yer daha var. Kaş ve Elmalı arasında bulunan Kıbrıs Kanyonu; Kaş’a 60 kilometre uzaklıkta bulunan Gömbe Yaylası ile 60 metre yüksekten çağlayan Uçarsu Şelalesi eklenebilir. Buralara Kaş yayla turları düzenleniyor. Yamaç paraşütü, tekne turları, mavi tur, tüplü dalış, jeep safari Kaş’ta yapılacak aktiviteleri arasında.

Önceki blog yazısıSörf Cenneti: Kuta, Lombok
Sonraki blog yazısıHinduların Kutsal Mağara Tapınağı: Batu Temple Cave
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

140 YORUM

 1. En güzel kahvaltı mekanlarından biri de yine bir aile işletmesi olan Taşbahçedir. Yeri biraz gizlidir. Mavi barı geçince devamında gelen Ehlikeyf lokantasının içinden geçilir. Kaş’a gidenlerin mutlaka denemesi gereken bir kahvaltı mekanı

 2. Kaş Akdeniz’de en sevdiğim yerlerden birisi. Sakin, dingin ve huzurlu. Büyük Çakıl ve Küçük Çakıl Plajları sevdiğim yerlerden. En güzeli de sahilden başlayarak Antik Tiyatroya uzanan kıyıda yürüyüş yapmak👍

 3. Kaş’ta park yeri bulamamak temel sıkıntı değil, giderek daha çok ziyaretçi çekmesi sıkıntı!
  Elbette, hiçbir zaman Bodrum olmayacak ama giderek daha çok ticarileşiyor.
  Antalya’da yaşıyorum, teknem Kaş marinaya bağlıydı.
  Bir coğrafyayı daha güzel yapan orada yaşayan yerli insanlardır ancak aralarında rekabet giderek artıyor; uyanık ve sahtekar olmak giderek rağbet görüyor, içtenlik yok oluyor.
  Avşa adasını bilirmisiniz? Bir zamanlar bakir, mükemmel bir tatil yeri idi, kıyıdan 20 metre uzakta el kadar midye çıkartırdım. Daha sonra tatilcilerin hücumuna uğradı, birkaç yıl moda oldu ve sonra fıss..
  Tatilciler çekirge sürüleri gibidir; paraları olduğu için hiçbir sorumluluk duymaz, kondukları yerleri yok ederler! Tabiî ki bunda aç gözlü yöre yaşayanlarının da de payı vardır.
  Yakında Avşa Adası gibi canına okunduğuna şahit olacaksınız.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın