Fethiye, Muğla’nın olduğu kadar Türkiye’nin de en değerli turizm merkezlerinden biri. Bir tatil cenneti olan Fethiye, birbirinden özel doğal plajları, dünyaca ünlü doğa harikası koyları, tarihi uygarlıklardan kalma antik kalıntıları ile eşsiz bir tatil vadediyor.

Akdeniz’in en güzel kıyılarından biri olan Fethiye Körfezi’ni keşfe çıkmak, bir Fethiye seyahatinin olmazsa olmazı. Fethiye’ye tatile gelen her tatilcinin ortak seçimi olan 12 Adalar tekne turu huzurlu ve eğlenceli bir gün geçirmek için en ideal günlük aktivitelerden biri.

fethiye tekne turları
Ölüdeniz’den kalkan Fethiye tur tekneleri

Fethiye’nin şahane ada ve koylarını keşfetmek için en güzel yollarında tekne turları, Akdeniz ile Ege’nin birleştiği noktada nefis bir gün geçirebilirsiniz. Tüm gün güneşlenip dinlenebileceğiz konforlu tekneler, ziyaretçilerini Fethiye ve Göcek çevresindeki birbirinden güzel ada ve koylara götürüyor.

Fethiye Limanından başlayan turda bardan, büfesine, güneş yatağından tuvalet ve banyosuna dek tam donanımlı tekneler, tertemiz Akdeniz koylarında serinlemeye davet ediyor. Her bir noktada verilecek yaklaşık 1 saatlik duraklarda yüzebilir, güneşlenebilir veya nefis koylarda gezintiye çıkabilirsiniz. Donanımlı teklerle yapılan tur, güneşin batmaya yakın olduğu enfes saatlerde Fethiye’ye dönüyor.

Malta

Tura çıkmadan önce ise yanınıza güneş kremi ve atıştıracak bir şeyler almanızda fayda var. Diğer yandan yaz sezonunda oldukça yoğun talep olan turlardan, birkaç gün öncesinde rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Fethiye Tekne Turları

Fethiye tekne turları, Göcek Adaları olarak da bilinen Fethiye 12 Adalar bölgesinde yapılıyor. Fethiye 12 Adalar Tekne Turu ücreti kişi başı 90-120TL arasında değişiyor. Tekneler büyüklüklerine göre farklı sayıda konuğu ağırlarken, teknelerin ortalama misafir kapasitesi 35-50 arasında değişiyor.

Fethiye 12 Adalar tekne turu

Fethiye’nin meşhur 12 adalar bölgesi Göcek açıklarında yer alıyor. Göcek Fethiye’ye bağlı bir belde. Sabah saat 10.00’da Fethiye Limanından hareket eden 12 Adalar tekne turu akşam saat 18.00’e kadar sürüyor. Fethiye Körfezden kalkan tekne turunda ziyaret edilecek noktalar arasından Kızıl Ada, Düz Ada, Yassıcalar Koyu, Bedri Rahmi Koyu, Tersane Adası, Kızıl Ada, Kleopatra Hamamı ve Samanlık Koyu ve birkaç farklı koy bulunuyor.

Tekne sahipleri gün içerisindeki tekne yoğunluğuna göre rotayı belirliyor. Tekne turu klasik rotada, limandan kalktıktan sonra ilk durak olan Şövalye Adası‘na uğruyor. Sonra, Yassıcalar Koyu, ardından da Göbün Koyu’na geçiliyor. Genellikle öğle yemeği molasının da verildiği Göbün’ün ardından rota Tersane Adası, Bedri Rahmi Koyu, Kleopatra Hamamı, Kızıl Ada ve Samanlık Koyu olarak devam ediyor.

fethiye tekne turu
Göcek Adaları

Ölüdeniz Tekne Turu

Ölüdeniz çevresindeki enfes koyları görebileceğiniz bu tur daha sakin ve dazha yakın koyları ziyaret ediyor. Ölüdeniz’de karayoluyla ulaşımı olmayan, ancak görülmesi şart birçok koy ve adacığa uğruyor.

Gemile Adası (St. Nicolas Adası), Soğuk Su Koyu, Mavi Mağara, Kelebekler Vadisi, Deve Plajı ve Akvaryum Koyu gibi yerlere uğruyor. 12 Adalar turu gibi uzun bir yolculuk yok, hemen hepsi de yakın yerler. Gidilen 5-6 nokta var, yorucu değil. Fethiye Ölüdeniz tekne turu sabah saat 10.30’da başlayıp akşam 19.00’da sona eriyor.

Gemile Koyu
Gemile Koyuna demirlemiş tur tekneleri
fethiye tekne turu tavsiye
Yaptığım 4 saatlik özel tekne turundan bir fotoğraf.

Fethiye Gezilecek Yerler ve Fethiye Gezi Rehberi blog yazılarımda Fethiye hakkında çokça bilgi paylaştım. Fethiye coğrafyası hem tarih hem kültür hem de tarih olarak çok zengin. Fethiye Merkezde Gezilecek Yerler ve Fethiye Çevresinde Gezilecek Yerler blog yazılarıma da muhakkak göz atın.

Tekne turu dışında yapılacak zengin aktivite seçenekleri var. Yamaç paraşütü de mutlaka listenizde olsun. Ölmeden önce en az bir defa yapılması gereken bir aktivite.

4 Yorumlar

  1. Ölüdeniz’e tavsiye üzerine geldim ve çok beğendim. Gezilecek yerler olsun, hotel olsun her şey çok güzel. Güler yuzlu karsilandik, kaya hotel tavsiye ederim. Ölüdeniz carsisina yakın nezih temiz bir mekan.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz