Kendine özgü mimarisi, müzeleri ve tarihi geçmişi ile günümüzde 8 milyonu aşkın insanın yaşadığı Londra, dünyanın en önemli başkentleri arasında. Thames Nehri kıyısında Romalılar tarafından yaklaşık iki bin yıl önce kurulan kurulan kozmopolit şehir, tarih boyunca dünyanın politik, kültürel, sosyolojik ve sanatsal buluşmalara tanıklık etti.

British Museum Londra, eğer Londra’yı ziyaret edecekseniz, gidilecek en ilginç yerlerden birisi. Bu popüler müzede İngiltere tarihiyle ilgili birçok değerli doküman ve antikalar başta olmak üzere başyapıt sayılabilecek sayısız eser bulunuyor.

british museum

British Museum, Londra

Yaklaşık 7 milyon esere sahip olan British Museum, 15 Ocak 1759’da ziyarete açıldı. Müzenin dünyaca ünlü bir merkez haline gelmesinde en önemli pay sahibi isim Sir Hans Slome.

1660-1753 yılları arasında yaşayan ve İngiltere’de soylular tabakasından olan ünlü koleksiyoncu Slome’un yaşadığı süre boyunca topladığı 70 bin parçalık sanat koleksiyonu onun ölümüyle birlikte İngiliz devletine miras kaldı.

İngiliz devletine tek kalemde bu kadar çok eserin miras kalmasıyla birlikte İngiliz hükümeti bir müze kurulması yönünde girişim başlattı. Slome’un koleksiyonuna eklenen Edward ve Robert Harley kardeşlerin el yazması, sikke ve antikalardan oluşan eserleriyle birlikte müzenin açılması için gereken tüm eserler hazırlandı.

Son olarak dönemin İngiltere Kralı II. George’un kütüphanesi bağışladığı müze Bloomsbury’deki Montagu House’da açıldı. Müzenin tasarımcısı ise Sir Robert Smirke.

Malta

British Museum’da sergilenen eserlerin çoğu hediye, miras, satın alma ya da dünyanın farklı yerlerinden kaçırılma yoluyla elde edildi. Müze, eskiçağ yapıtları bölümü, sikkeler ve madalyalar bölümü, baskılar ve çizimler bölümü ve insanlık müzesi adı altında sergilenen etnografi bölümü olmak üzere toplam dört bölümden oluşuyor.

british museum londra

Müzede Bodrum’dan kaçırılan ve antik dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Bodrum Halikarnas Mozolesi de sergileniyor. Müzede tüm dünyanın en çok ilgisini çeken dört başyapıt ise Rosetta Taşı (Rosetta Stone), Elgin Mermerleri (Elgin Marbles), Büyük Mahkeme (The Great Court) ve artık müzeye ait olmayan Büyük Ferman (Magna Carta).

Rosetta taşı bir metre yüksekliğinde ve tam 2 bin 200 yıl öncesine ait. İlk olarak 1799 yılında bulunduğunda üzerindeki hiyeroglif yazıların şifresi çözülmeye başlandı. İlginç olan ise aynı yazı 3 farklı dilde yazılmıştı.

Bir diğer önemli başyapıt da Elgin Mermerleri. Bu mermerlerden yapılmış tüm heykeller Yunanlılara ait. Ancak 19. yüzyılda Lord Elgin hepsini İngiltere’ye getirterek aslı Yunan olan bu heykellerin tekrar Yunanistan’a geri götürülmesi konusunda oldukça çok eleştiriye maruz kaldı.

Elgin Marbles, British Museum
Elgin Marbles, British Museum
bristish museum bilgi
bristish museum hakkında bilgi
Rosetta Taşı

Londra’da gezilecek yerler arasındaki en önemli yerlerden British Museum’da görülmesi gereken bir başka yapı da Büyük Mahkeme. II. Kraliçe Elizabeth Mahkemesi olarak da bilinen bu yapı gerçekten görülmeye değer. Tam avlunun ortasında bir okuma odası var ve yüksek tavanı, uzun masalarıyla adeta eski tarz bir kütüphaneyi andırıyor.

British Museum, Londra
Adres: Great Russell St, Bloomsbury, London WC1B 3DG, İngiltere Çalışma saatleri: 10.00–17.30 Telefon: +44 20 7323 8299
Web sitesi: www.britishmuseum.org

Her daim ziyaretçilere açık durumda olan müzede yer alan birçok değerli tarihi eser British Museum‘u ziyaret etmeniz için geçerli sebep oluşturmaya yetiyor.

Önceki blog yazısıYahudi Cemaatinin İbadethanesi: Dohány Sinagogu, Budapeşte
Sonraki blog yazısıTemenni Tepesi ve Anıt Mezarları, Ürgüp
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın