Olimpos, Türkiye’de beni en çok heyecanlandıran yerlerden biri. Çok uzun zaman önce ilk gittiğimde, hayatımda doğaya bu kadar yakın olduğum bir başka yer görmemiş olduğumdandır belki. Tamamen çam ağaçları ile kaplı bir vadiye kurulmuş. Ağaç evleri, uygun fiyatlı bungalov pansiyonları, antik kenti, pırıl pırıl plajı, sakinliğine inat capcanlı gece mekanları ile müptelalarını her yer kendine çeken bir cazibeye sahip.

İki yanı yemyeşil çam ormanlarıyla kaplı bir vadide yer alan Olimpos, vadiye serpilmiş benzersiz ağaç evleri ve bungalovları, antik kent kalıntıları, kristal berraklığında denizi ile doğa tatili denince tüm beklentileri karşılayan bir yer.

olimpos

Olimpos, Akdeniz sahillerimizin nadide yerlerinden bir. Tatil için Antalya’yı seçen sayısız yıldızdan biri olan Charlize Theron, çok sevdiği Olimpos’u ‘cennet gibiyidi’ sözleriyle anlatmış. Antik dönem tarihçisi Strabon’a göre Lykia bölgesinin en büyük kentlerindendi. Romalı devlet adamı ve hatip Cicero ise eski bir kent diye bahseder Olimpos’tan.

Türkiye’de doğaya en yakın olabileceğiniz en doğal tatil deneyimini sunan nadir yerlerden biri. Üstelik sıkıcı bir yer de değil. Ben de her fırsatta gitmeye çalışıyorum. Herkes geçmişte daha güzeldi dese de ben bugününü de dün kadar seviyorum.


İki yanı çam ormanlarıyla kaplı derin bir vadide, narenciye bahçelerinin arasına serpilmiş yüzlerce bungalov ve ağaç evler düşünün. Doğa ile iç içe telaşsız bir tatil geçirmek isteyen sırt çantalı gezginler, çadır kampı sevenler neredeyse her yıl birkaç günlüğüne buraya kaçıyor. Milli parkın içerisinde, antik Olimpos kentinin kalıntıları arasından yürüyerek ulaşılan pırıl pırıl bir kumsalı var.

Pansiyonların hepsi aile işletmesi. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinin dahil olduğu konaklama fiyatları oldukça makul. Ekoturizm ve aktiviteleri denince ilk akla gelen yerlerden. Hareketli bir tatil yapmak isteyenleri bekleyen bolca aktivite seçenekleri de var. ATV gezileri, trekking, rafting, yamaç paraşütü, at turu, tüplü dalış, kaya tırmanışı, kano turu, tekne turları bunlardan bazıları.

Her yıl, mevsim ne olursa olsun fırsatını bulunca en az bir defa Olimpos’a muhakkak kaçıyorum. Hiçbir şey yapmasanız dahi kamelyalara kurulup kitap okumak insanı gündelik hayatın telaşından uzaklaştırıyor. İnsan ruhunun dinlendiğini hissediyor Olimpos’ta. Bunun tadını bilenler ne demek istediğimi anlıyordur.

Olimpos Gezilecek Yerler

Beydağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Olimpos, özel koruma bölgesi olduğundan Akdeniz’in en bakir koylarından biri. Denize sıfır hiçbir tesisin yer almadığı Olimpos’ta sahilin yanı başında yer alan Likya Antik Kenti kalıntıları bölgede yapılaşma tehdidini önleyen sigorta görevi görüyor.

Denize en yakın işletmenin 300-350 metre içeride bulunduğu Olimpos Vadisi’nde 6 km boyunca sıralanan ağaç evler pansiyon olarak kullanılıyor. Doğayla uyumlu tesisler yıl boyunca sırt çantalı gezginler ve doğa tutkunlarını ağırlıyor. Olimpos’un çevresinde de en az Olimpos kadar gezilecek görülecek onlarca rota var.

1. Olimpos Antik Kenti

Olympos

Olimpos Beydağları Milli Parkı alanı içerisinde bulunan Olympos Antik Kenti, antik Likya kentlerinden biri. Akdeniz’e açılan Olympos’un önemli bir liman kenti olduğu ve kentin ortasından geçen Olympos Çayı’nın gemilerin girdiği liman özelliğine sahip olduğu günümüze ulaşan arkeolojik verilerden anlaşılıyor.

Olympos, MÖ 168’de Likya Birliği’nde üç oy hakkına sahip 6 şehirden biriydi. MÖ 1. Yüzyılda Phaselis’le birlikte korsan Zeniketes’in kontrolü altındaydı. Korsan saldırılarından çok etkilenen ve fakirleşen kent, orta çağda toparlandı. Osmanlı’nın deniz hakimiyetiyle 15. yüzyılda terk edildi.

Nehrin iki yanındaki çok sayıda antik tapınak, mezar ve kalıntılar defne ve böğürtlen çalısı ve diğer bitki örtüsüyle kaplı. Dar vadinin iki tarafında kurulmuş antik kenti gezmeyi unutmayın. Vadinin denize açıldığı yerdeki, iri taşlıklı plaj şahane. Derenin kuzey kısmındaki kayalık üzerinde Olympos’un son dönemini yansıtan orta çağ kalesi ve kalıntıları var. Oradan Olimpos Koyu manzarası olağanüstü.

Olympos Antik Kenti ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.00, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Olympos Antik Kenti giriş ücreti 30TL. Müze Kart geçerli.

2. Olimpos Plajı

olimpos görülecek yerler

Olimpos Antik Kenti’nin sahil bölümü iri çakıl taşlı Olimpos Plajı‘na ev sahipliği yapıyor. Deniz kaplumbağaları caretta carettaların yumurtlama bölgesi olan plaj, Türkiye’nin en bakir, temiz, doğası korunmuş alanlarından biri.

Olimpos sahilindeki deniz, dağlardan gelen akarsuyun birleştiği bir noktada olduğundan deniz suyu diğer bölgelere göre her zaman daha serin oluyor. Sahilde Deliktaş mevkisinden itibaren Çıralı’dan ayrılan sahil Antalya’nın Kumluca ilçesi sınırlarında. Olimpos Koyu’nda denize girmek, koyun güneybatısındaki mağaralarda yüzmek, tekne turları ile koy çevresini keşfetmek ve tepelere tırmanıp sahile kuş bakışı bakmak yapılacak aktiviteler arasında.

Olimpos Plajına ulaşmak için Olimpos Antik Kenti’nin içinden geçmek gerekiyor. Antik kente ve plaja Müze Kart ile ücretsiz giriş yapılabiliyor. Müze kartınız yoksa tek giriş için 60TL, eğer Olimpos’ta konaklıyorsanız 10’lu plaj kartı için ise 40TL ödenmesi gerekiyor

3. Çıralı

olimpos çıralı

Çıralı, Olimpos Sahili’ni paylaşan iki yerleşim yerinden biri. Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Çıralı, nesli tükenmekte olan caretta caretta kaplumbağalarının yuvalama yeri olduğundan koruma altında. Sahilin hemen ardında bulunan köy dağınık bir yerleşime sahip. Narenciye ve meyve ağaçlarıyla bezeli bu bölgede çok sayıda konaklama tesisi bulunuyor.

Çıralı yakınlarından Ulupınar Köyü, Kemer ilçesi sınırlarında. Yüzyıllık çınarların gölgesinde, serin suların aktığı bu yerleşim yeri Phaselis’ten sonra Tekirova’yı geçer geçmez önemli bir mola yeri. Yemyeşil ormanlarla çevrili köy, huzurlu bir durak. Çıralı Plajı’na herhangi bir zaman sınırlaması olmadan ücretsiz girilebiliyor.

4. Yanartaş

olimpos yanartaş

Çıralı yakınlarında bulunan Yanartaş, volkanik bir yamacın farklı noktalarında yılın her dönemi hiç sönmeden yanan ateş öbeklerine sahip. Antik bir patikadan yarım saatlik yürüyüşle ulaşılan Yanartaş’ın mitolojik bir öyküsü de var.

Antik çağdan bu yana hiç sönmediğine inanılan Yanartaş, 230 metre yükseklikteki kayalardan sızan ateşi ile büyüleyici bir yer. Antik çağda son nefesinde bile ağzından ateş püsküren bir varlığın yaşadığı düşünülen Yanartaş, Olimpos’un en gözde ziyaret yerlerinden. Olimpos gezilecek yerler listenize muhakkak ekleyin. Yanartaş ziyaret saatleri konusunda herhangi bir zaman kısıtlaması yok. Ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

5. Adrasan

olimpos yakınlarında gezilecek yerler

Olimpos’un 8 km güneyinde yer alan Adrasan, Kumluca ilçesi sınırlarında. Musa Dağı’nın gölgesinde uzayan yay uzayan Akdeniz‘in en güzel kumsallarından birine sahip. 2 km’den fazla uzunluktaki Adrasan Koyu, Antalya’nın batısındaki kıyı şeritleri içinde en uzun olanlarından.

Asıl yerleşim yerinin sahilden 5 km batıda, deniz seviyesinden yüksek bir konumda olduğu Adrasan, etkileyici kumsalı ve komşusu Gelidonya Feneri ile biliniyor. Adrasan Deresi, kasabanın en çekici yeri. Derenin iki kıyısı geniş teraslı mekanlar ve otellerle dolu. Çok sayıda pansiyon ve otelin olduğu Adrasan, konaklamak için de en uygun yerlerden.

📍Adrasan Nasıl Gidilir

6. Suluada

olimpos suluada

Adrasan’da bulunan Suluada, Antalya’nın Maldivleri benzetmesi yapılan, muhteşem turkuaz renkli deniz suyuyla tekne turlarının gözde duraklarından. Bembeyaz renkli iki ayrı kumsala sahip olan Suluada, ismini üzerinde bulunan tatlı su kaynağından alıyor. Denizin ortasında yer alan adanın su kaynağının şifalı olduğuna inanılıyor.

Suluadatekne turları Adrasan’dan kalkıyor. Olimpos’ta kaldığınız pansiyona söylerseniz sizin için tekne turunu rezerve ederler. Yalnız Suluada tekne turlarına çok talep olduğundan gitmeden en az 2 hafta önceden rezervasyon yaptırmaya bakın. Olimpos’ta kaldığınız pansiyona söylerseniz sizin için tekne turunu rezerve ederler.

Yine Adrasan ve Çıralı’dan kalkan Suluada dışında diğer enfes koylara uğrayan bir tekne turu daha var. Sazak, Ceneviz Limanı (Porto Ceneviz), Çoban Limanı, Akvaryum gibi şahane görülmesi gereken noktalara uğruyor.

Ceneviz Koyu, Olimpos’a 5 km uzaklıkta yer alan, bölgede tekne turlarının uğrak noktalarından biri. Yemyeşil orman dokusu ve masmavi denizi ile görsel şölen yaşatan koy, büyüleyici bir güzelliğe sahip.

7. Likya Yolu ve Gelidonya Feneri

olimpos civarında gezilecek yerler

Dünyanın en güzel uzun yürüyüş rotaları arasında gösterilen Likya Yolu, Fethiye’den Phaselis’e 509 km uzunluğundaki bir rota. Yılın her dönemi rahatlıkla yürünebilmesi nedeniyle doğa ve yürüyüş tutkunlarının akın ettiği rota üzerinde Olimpos da bulunuyor. Harika manzaralar sunan rota üzerinde belirli aralıklarla yerleştirilen bilgilendirme levhaları ile tarihi ve doğal güzellikleri takip edebilirsiniz.

Teke Yarımadası’nın güney ucunda yer alan Gelidonya Feneri, Likya Yolu güzergahının üzerinde. Türkiye kıyılarında, deniz seviyesinden en yüksek noktada bulunan Gelidonya Feneri, aynı zamanda ülkemizin en eski deniz feneri. Aynı burunda MÖ 1200’lü yıllardan kalma Fenike gemi batağı da yer alıyor. Manzarası, doğası ve tarihi dokusuyla şahane bir yer.

8. Olimpos Tahtalı Dağı

olimpos tahtalı

Yunan mitolojisinde Olympos Dağı, tanrıların evi olarak adlandırılıyor. Bu yüzden Anadolu ve Yunanistan coğrafyasında 20’ye yakın dağa Olimpos adı verilmiş. Olympos-Beydağları Sahil Milli Parkı içerisindeki 2,374 m yüksekliğindeki Tahtalı Dağı’nın antik dönemdeki ismi de Olimpos’tu.

Olimpos Tahtalı Dağı’na ulaşmak için teleferik sistemi bulunuyor. 600 metre yüksekten binilen teleferikle 2,365 metreye kadar çıkılabiliyor. 10 dakikalık yolculuk sırasında unutulmayacak manzaraya doya doya bakabilirsiniz. Dağ çevresinde yamaç paraşütü de yapılıyor.

Olimpos Tahtalı Dağı ziyaret saatleri 1 Ocak – 31 Mart hafta içi 09.30-16.30, hafta sonu 09.30-17.00, 1 Nisan – 30 Nisan hafta içi 09.30-17.30, hafta sonu 09.30-18.00, 1 Mayıs – 31 Mayıs 09.30-18.30, 1 Haziran – 30 Eylül 09.00-19.00, 1 Ekim – 31 Ekim 09.00-18.00, 1 Kasım – 31 Aralık hafta içi 09.30-16.30, hafta sonu 09.30-17.00. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Olimpos Tahtalı Dağı giriş ücreti çift yön 75TL, çift yön 7-12 yaş 37,50TL, 0-6 yaş çocuk ücretsiz. Gündoğumu 100TL, 7-12 yaş 50TL, günbatımı 145TL, 7-12 yaş 72,50TL. Müze Kart geçerli değil.

9. Olimpos Beydağları Milli Parkı

Antalya’nın Kemer ve Kumluca ilçeleri arasında yer alan Olimpos Beydağları Milli Parkı, 1972’den bu yana milli park bölgesi olarak koruma altında. Batı Torosları oluşturan Beydağları’nın başladığı noktada bulunan milli parkın içerisinde Olimpos, Adrasan, Çıralı, Yanartaş ve Antik Likya Yolu gibi cazibe merkezleri bulunuyor.

Yüzölçümü 34,452 hektar olan milli park önemli bir bitki ve yaban hayatı bölgesi. 25’i endemik olan bine yakın bitki türünün bulunduğu milli parkta yaban keçisi, vaşak, kurt, tilki, ayı gibi hayvanlar bulunuyor. Sahil şeridinde ise Akdeniz foku ve caretta carettalar var.

Olimpos gece hayatı

Olimpos doğa tutkunlarının sadece doğayla baş başa vakit geçirdiği, gündüzleri denize girdiği ve tekne turlarına katıldığı aktivitelerden ibaret bir yer değil. Geceleri de capcanlı bir yer olan Olimpos’ta kafe ve barlar sabahın ilk ışıklarına kadar açık. Her akşam canlı müzik ve bol eğlence sunan mekanlarda müşteri kitlesi genç ağırlıklı.

Olimpos’a nasıl gidilir

Olimpos, Antalya’nın Kemer ile Kumluca ilçeleri arasında bulunuyor. Kumluca sınırlarında yer alan Olimpos, Antalya’dan Finike, Kaş yönüne uzanan sahil yolu üzerinde konumlanıyor. Antalya merkezden 85 km uzaklıkta yer alan Olimpos’a, Kemer’i geçtikten sonra 29 km sonraki yol ayrımından sola dönerek 11 km ilerledikten sonra ulaşabilirsiniz.

Olimpos’a en yakın havalimanı Antalya’da. Antalya Havalimanı’ndan Olimpos’a gitmek için önce Otogar’a ulaşmak gerekiyor. Tramvay ve belediye otobüsü ile Otogar’a ulaştıktan sonra Kumluca, Finike, Kaş, Fethiye yönüne giden minibüslerle Olimpos Kavşağı’na kadar gelip, bu noktadan minibüslerle Olimpos’a geçebiliyorsunuz. Olimpos’a nasıl gidilir blog yazımda daha detaylı bilgiler paylaştım, göz atın dilerseniz.

Olimpos otelleri

Olimpos’un dünyaca ünlü ağaç evleri, Türkiye’de turizmde özgün bir model olarak kabul gören bir sistem. Tamamen ahşaptan yapılan ve genellikle bungalov evler gibi bağımsız birimlerden oluşan bu yapıların birçoğu pansiyon ve butik otel olarak kullanılıyor.

Olimpos gezimde genellikle Çamlık Pansiyon ağaç evlerinde kalıyorum (☎️ 0242 8921257 – 0543 5733110). Fiyatı oldukça makul, yemekler şahane, gelen ziyaretçileri de genelde kafa dengi hoş insanlar.

Portakal ve meyve bahçeleri içerisinde yer alan Olimpos otelleri, her türlü konforu sunan klima, duş, tuvalet, sıcak su, kablosuz internet, televizyon gibi olanaklara sahip. Pansiyonlar kahvaltı ve akşam yemeği şeklinde hizmet veriyor.

Olimpos yılın her dönemi ayrı bir güzelliğe sahip. Kalabalığın çekildiği, çevrenin sakinleşip sessizleştiği eylül ayı Olimpos’un en güzel dönemi olarak biliniyor. Kavurucu sıcağın etkisinin ortadan kalktığı eylül dönemi yürüyüş, deniz keyfi ve çevreyi keşfetmek için de uygun.

Dolu dolu bir yaz tatili yapmak isteyenler için ise haziran, temmuz ve ağustos ayları Olimpos’un en kalabalık, en sıcak ve en popüler dönemi. Birçok pansiyonda yer bulmanın zorlaştığı bu dönemde erken rezervasyon şart. Pansiyonların bahçesinde ise çadırınızla konaklayabiliyorsunuz.

3 YORUM 💬

  1. Sulu ada benim favorim,yıllar öncesinde ilk gittiğimde kimsecikler yoktu ama artık çok popüler.Tekne turları tıklım tıklım, özellikle bayram dönemlerinde Sulu ada’ya giden teknelerde yer bulmak çok zor. Gitmeyi düşünenler önceden tekne turu için rezervasyon yaptırsın.

  2. Gelidonya Feneri-Karaöz arası benim sevdiğim rotalardan.Biraz zorlu ama buna değer.Gelidonya Feneri’nin çevresi baharda çok güzel ,Likya yolu’nun üzerinde olması ve muhteşem manzarası burayı daha da özel kılıyor.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın