Noel Baba olarak bilinen St. Nikolas’ın yaşadığı yer olduğuna inanılan Demre, Likya Birliği’nin en önemli kentlerinden. Günümüzde Antalya‘nın bir ilçesi olan Demre, doğal güzellikleri, berrak denizi, bakir koyları ve antik dokularıyla Türkiye‘nin en özel bölgelerinden.

Tarihi MÖ 3. yüzyıla uzanan Demre’nin en önemli yapılarından Noel Baba Kilisesi her yıl 6 Aralık’ta Noel Baba Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Bir antik kentler diyarı olan Demre’de yer alan Myra Tiyatrosu, Andreake Antik Kenti, Kaya Mezarları ve Simena Antik Kenti, Demre’nin göz nuru tarihi yapıları.

demre gezilecek en guzel yerler

Demre Gezilecek Yerler

Antalya Körfezi’nin batısında, Teke Yarımadası’nın güneyinde kalan Demre, doğu ve kuzeyde Finike, batıda Kaş, güneyde ise Akdeniz ile çevrili. Demre Çayı’nın getirdiği verimli alüvyon arazisi üzerine kurulu, üç tarafı dağlarla çevrili Demre, Antalya’ya 150 km uzaklıkta.

Hristiyanlar için kutsal kabul edilen ve Noel Baba’nın mezarının bulunduğu Demre, inanç turizmi bakımından oldukça önemli bir konuma sahip. St. Nicholas (Noel Baba) Müzesi, Myra Antik Kenti, Andriake Antik Limanı, Kekova Adası, Çayağzı Limanı ve Plajı, Sülüklü Plajı ve Taşdibi Limanı gibi doğal, tarihi ve eşsiz değerlere sahip ilçeye, başta Antalya olmak üzere çevre turizm merkezlerinden de günübirlik turlar düzenleniyor.

📍Antalya Gezilecek Yerler

1. St. Nicholas Müzesi

demre görülecek yerler

Tüm dünyanın Noel Baba olarak tanıdığı St. Nicholas, MS 243’te Patara’da doğan ve yardımseverliği ile halkın sevgisini kazanan, Hristiyanlar için çok önemli bir isim. Denizcilikle uğraşan, Demre’ye (Myra) yerleşerek Myra Piskoposluğuna seçilen St. Nicholas, ölümünden sonra da kendi adına yapılan kiliseye defnedildi.

St. Nicholas Müzesi (Noel Baba Müzesi) olarak bilinen kilise, tarihte pek çok kez tahrip olsa da dönem dönem onarılarak günümüze dek gelmeyi başaran önemli bir tarihi yapı. Tüm yaşamını insanlara ve çocuklara yardıma adayan, bu sayede de Noel Baba Efsanesi olarak dünyaca bilinen St. Nicholas için, her yıl 6 Aralık’ta çok sayıda Hristiyan ziyaretçi ile ayinler düzenleniyor.

📍Antalya’nın En Güzel Tarihi Yerleri

2. Myra Antik Kenti

demre gezilecek yerleri

Likya’nın antik kentlerinden Myra Antik Kenti, ilçenin kuzeyindeki dağın yamacında antik kent kalıntıları ve kaya mezarlarının bulunduğu, Demre’nin en önemli adresi. Merdivenleri tırmanarak, kayalara oyulmuş yapıların içine kadar ulaşmanız mümkün. Likya birliğine bağlı Myra, Greko-Romen mimari tarzdaki 10 bin seyirci kapasiteli amfi tiyatrosuyla, yıl boyu pek çok ziyaretçi ağırlıyor.

📍Antalya’nın En Güzel Tatil Yerleri

3. Andriake ve Likya Uygarlıkları Müzesi

demre tarihi yerleri

Myra’nın liman kenti olarak bilinen Andriake (Andriace/Çayağzı), Myra’ya beş dakika, Demre merkeze ise 1 km uzaklıktaki Çayağzı’nda yer alıyor. Roma döneminde deniz ticaretinde önemli bir yere sahip olan kentte yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan ‘Granarium’, günümüzde Likya Uygarlıkları Müzesi olarak hizmet veriyor. Müzede yöresel gelenekleri ve kendine özgü mezar mimarileri ile zengin Likya uygarlığından günümüze ulaşmış arkeolojik eserler sergileniyor.

4. Kekova

demre gezilecek yerler

Kekova (Batıkşehir), denizin içinde Likya tipi lahitlerin ve Lykia kaya mezarlarının bulunduğu, denizden ulaşımın Çayağzı’ndan kiralanan kayıklarla yapıldığı bir cennet ada.

Tarihte yaşanan depremlerle suya batarak adını buradan alan Kekova, su altı arkeolojisi bakımından büyük öneme sahip bir bölge. Hellenistik ve Roma Çağı’na ait kalıntıların bulunduğu Kekova, yalnızca Demre’nin değil tüm Akdeniz bölgesinin en değerli bölgesi.

Göz at: Mavi Yolculuk Turları

5. Kaleköy

demrede gezilecek yerler

Küçük bir Likya kıyı kenti olan ve Kaleköy olarak anılan Antik Simena Kenti’nde yer alan Antik Simena Kalesi, MÖ 4. yüzyıldan günümüze dek ulaşan, Kekova ve çevresinin muazzam manzarasına nazır bir konumda. 1. derece arkeolojik sit alanı olan antik kent, Türkiye’nin sadece denizden ulaşılabilen nadir yerleşimlerinden biri.

Kekova Adası’nın karşısında bulunan yarımada üzerinde bulunan Simena’nın kalesi içinde, doğal kayaya oyulmuş ve antik Likya şehirlerinin en küçük tiyatrosu olan 7 oturma sırası ile 300 kişilik bir tiyatro yer alıyor.

Göz at: Mavi Tur Nedir

6. Demre plajları

demre sülüklü plajı
Demre Sülüklü Plajı

Enfes güzellikteki bakir koylarıyla gerçek bir saklı cennet olan Demre’de kendinizi Akdeniz’in sularına bırakabileceğiniz nefis plajlar var. Tamamen ince kumla kaplı, 1 km uzunluğundaki Çayağzı Plajı, Demre ilçe merkezine 2 km uzaklıkta bulunuyor.

Caretta Caretta kaplumbağalarının üreme alanı Sülüklü Plajı ise merkeze 1.5 km uzaklıkta yine tamamen kum bir plaj. Demre’nin en uzun sahil şeridi olan Taşdibi ve Beymelek Plajı Beymelek Sahili’yle birleşerek uzunluğu 5 km’yi bulan şahane bir bölge.

7. Beymelek Lagünü

Çevresi Gülmez Dağı ile çevrili, güney sahili kum ve mille denizden ayrılmış Beymelek Lagünü’nün tabanı siyah bir mil ile kaplı. 355 hektar alana sahip bir göl oluşturan lagün, Türkiye’nin önemli doğal yaşam alanlarından biri.

İçerisinde 2 küçük adanın da bulunduğu Beymelek’te göçmen kuşların yanı sıra 30’un üzerinde kuş türü ve 20’nin üzerinde balık türü yaşıyor. Beymelek Dalyanı’nda yaşayan en özel canlı ise mavi yengeç.

8. Burguç Suyu

demre burguç suyu

Demre merkezinden Kaş’a doğru 1 km uzaklıkta, hemen anayol kenarında bulunan Burguç Suyu, yaz kış buz gibi gürül gürül akan doğal bir kaynak. İçmek için uygun olmasa da, soğuk fizik tedavi için ideal termal tedavi havuzları, sıra banyoları ve lokal banyo tedavilerinin uygulandığı kaynak, Likya döneminden bu yana pek çok rahatsızlığın tedavisine yardımcı olmasıyla ünlü.

9. Antik Kyaenai Kenti

demrede gezilecek tarihi yerler

Antik Kyaenai Kenti, Kaş’a 23 km uzaklıkta, Yavı Köyü’nün 240 metre yükseklikteki sarp kayalıklarında kurulu bir antik bölge. Rüzgârın buradaki kayalara çarparak çınlamasıyla Çınlayan Kayalar olarak da bilinen Kyaenai’nin Grek kökenli ismi ‘koyu mavi’, ‘lapis lazuli’ anlamına geliyor.

MÖ 4. yüzyılda kurulduğu düşünülen Kyaenai Antik Kenti’nde, tiyatro, akropol ve nekropol sahaları ile Roma Devri’ne pek çok lahit ve kabartma görülebilecek tarihi yapılar arasında.

Göz at: Likya Yolu’nda Görmeniz Gereken 12 Antik Kent

10. Rhodiapolis Antik Kenti

Rhadiopolis demre

Demre’ye 47 km uzaklıkta yer alan Rhodiapolis Antik Kenti, Antalya’nın Kumluca ilçesi, Sarıcasu Köyü’nün yakınlarındaki bir tepe üzerinde yer alıyor. İsminden dolayı Rodoslular tarafından kurulan bir şehir olarak bilinen Rhodiapolis’in tarihi geçmişi MÖ 6. yüzyıla uzanıyor. Antik kentte nekropol, Helenistik devir kulesi ve sarnıçlar görülebilecek eserler arasında.

Bakir koyları, temiz plajları, şifalı suları, antik kentleri ve muazzam doğasıyla saklı bir cennet olan Antalya’ya bağlı Demre, Kaş ile Finike arasındaki konumuyla da oldukça avantajlı. Antik Lykia’nın bu güzel bölgesi keyifli bir Akdeniz turunda rotanızda olmalı.

2 YORUM

  1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

    148,1k Takipçiler
    Takip et
       
     
  2. Demre’yi iki kez ziyaret ettim.Çok keyifli bir yer ama çok az biliniyor. Kaleköy’ün dokusu ruhu bambaşka.Bu yaz tekrar Demre tarafına gitmeyi planlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın