Kumluca, Antalya’nın batısında yer alan, Akdeniz boyunca uzanan bir ilçe. Olimpos Antik Kenti ve Adrasan gibi Türkiye’nin en güzel tatil merkezlerinden ikisine ev sahipliği yapan Kumluca, Antik dönemde Likya medeniyetinin hayat verdiği topraklarda kurulu. Kumluca, doğa, tarih ve kültür turizminin yanı sıra seracılık ve hayvan yetiştiriciliği ile de öne çıkıyor. İlçede yayla turizmi de oldukça yaygın.

Osmanlı Döneminde uzun yıllar Yörüklerin kış döneminde geçici olarak yerleştiği bir bölge olarak kalan Kumluca, 19. yüzyıldan itibaren yaz-kış yaşanılan bir bölgeye dönüştü. Antalya’ya bağlı bir ilçe olan Kumluca’nın nüfusu 69 bin, ilçenin yüzölçümü ise 1.253 kilometrekare. Kumluca’ya bağlı 27 köy (kırsal mahalle) bulunuyor.

kumluca nerede
Rhadiopolis Antik Kenti’nden Kumluca

Kumluca Gezi Rehberi

Kumluca, Türkiye’de Akdeniz Bölgesi’nin Batı Akdeniz Bölümünde yer alıyor. İlçe, Antalya Körfezi’nin batısındaki Teke Yarımadası ile Fethiye Körfezi arasında bulunuyor. Kumluca güneyinde Akdeniz, kuzeyinde Korkuteli, doğusunda Kemer, batı ve kuzeybatısında ise Elmalı ile çevrili.

İlk çağlardan bu yana sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Kumluca, Likyalılar, Fenikeliler, Romalılar gibi dünya ve bölge tarihine yön veren topluluklara yerleşim yeri oldu. Haçlı seferleri sırasında Venedik, Cenova ve Rodos şövalyelerinin istilasına uğrayan Kumluca, 15. yüzyılda Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katıldı.

Malta

Olimpos, Akdeniz Bölgesinde, Antalya Kumluca’ya bağlı bir mahalle. Antalya Körfezinin batı kıyısında, Kemer ve Kumluca ilçeleri sınırında bir vadide kurulmuş. Antalya’nın beğenilen tatil yerlerinden Olimpos, Kemer’den yaklaşık 28 km batıda, bağlı olduğu Kumluca ilçesine 40 dakika uzaklıkta yer alıyor. Antalya’ya uzaklığı ise 83 km.

Olimpos, Kumluca ilçesine bağlı, doğal güzellikleri, antik şehir kalıntıları, nefis koyu ve temiz plajı ile pek güzel bir doğa tatili rotası. Çam ağaçlarının süslediği derin bir vadide, yüksek dağlar arasına kurulu Olimpos, özellikle sırt çantalı gezginlerin gözdesi.

Narenciye veya çam ağaçlarıyla çevrili ucuz ve salaş pansiyonları, ağaç evleri ve bungalovlarıyla ünlü. Tarihte Likya uygarlığının hüküm sürdüğü topraklarda kurulu olan Olimpos, korunaklı koyları nedeniyle Akdeniz ticaret yolları üzerinde önemli bir sığınak görevi görüyordu.

Fethiye’den Antalya’ya uzanan ve dünyanın en güzel yürüyüş rotalarından biri olan Likya Yolunun güzergahında yer alan Olimpos, 80’li yıllardan itibaren doğayla baş başa vakit geçirmek isteyen sırt çantalı gezginlerin gözdesi haline geldi.

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Yazır Köyü’nün sahil kesiminde bulunan Olimpos’ta çok sayıda ağaç ev, pansiyon ve kamping alanları bulunuyor. Olimpos, Akdeniz Bölgesi’nin en önemli turizm merkezleri arasında.

Olimpos sahilindeki deniz, dağlardan gelen akarsuyun birleştiği bir noktada olduğundan deniz suyu diğer bölgelere göre her zaman daha serin oluyor. Olimpos Plajına ulaşmak için Olimpos Antik Kenti’nin içinden geçmek gerekiyor. Antik kente ve plaja Müze Kart ile ücretsiz giriş yapılabiliyor.

Olimpos Sahili, Deliktaş denilen noktadan itibaren Çıralı’dan ayrılıyor. Aynı sahil şeridinde yer alan iki farklı yerleşimden Olimpos Kumluca’da, Çıralı ise Kemer sınırlarına dahil. Sahilin Çıralı tarafında deniz kaplumbağalarının koruma altına alınmış yuvalama bölgesi var. Müze kartınız yoksa tek giriş için 60TL, eğer Olimpos’ta konaklıyorsanız 10’lu plaj kartı için ise 40TL ödenmesi gerekiyor

Olimpos, Antalya’nın Kemer ile Kumluca ilçeleri arasında bulunuyor. Kumluca sınırlarında yer alan Olimpos, Antalya’dan Finike, Kaş yönüne uzanan sahil yolu üzerinde konumlanıyor. Antalya merkezden 85 km uzaklıkta yer alan Olimpos’a, Kemer’i geçtikten sonra 29 km sonraki yol ayrımından sola dönerek 11 km ilerledikten sonra ulaşabilirsiniz.

Olimpos’a en yakın havalimanı Antalya’da. Antalya Havalimanından Olimpos’a gitmek için önce Otogara ulaşmak gerekiyor. Tramvay ve belediye otobüsü ile Otogara ulaştıktan sonra Kumluca, Finike, Kaş, Fethiye yönüne giden minibüslerle Olimpos Kavşağı’na kadar gelip, bu noktadan minibüslerle Olimpos’a geçebiliyorsunuz.

KUMLUCA’YA NASIL GİDİLİR
Kumluca’ya hava yoluyla ulaşım
: Kumluca’ya en yakın havalimanı Antalya’da. Antalya Havalimanı Kumluca ilçe merkezine 109 km uzaklıkta. Antalya Havalimanı’nda Türkiye’nin ve dünyanın birçok kentinden farklı hava yolu şirketlerinin direkt uçak seferleri bulunuyor.

Antalya Havalimanından Kumluca’ya ulaşım: Antalya Havalimanından Kumluca’ya direkt toplu ulaşım yok. Antalya Havalimanından tramvay, HAVAŞ servisi ya da belediye otobüsü ile Antalya Otogarına ulaştıktan sonra otogardan her 30 dakikada bir hareket eden Batı Akdeniz firmasının otobüsleriyle Kumluca’ya gidebilirsiniz.

Antalya-Kumluca otobüsleri Antalya Otogar-Akdeniz Üniversitesi-Migros Yanı-Konyaaltı Deniz Sahil Yolu, Liman, Beldibi, Göynük, Kemer, Çamyuva, Tekirova, Yarıkpınar, Beycik, Ulupınar, Çıralı Yol Kavşağı, Olympos Yol Kavşağı, Adrasan Yol Kavşağı, Kumluca, Finike, Turunçova güzergahını izliyor. Yolculuk 1 saat 35 dakika sürüyor.

Kumluca’ya kara yoluyla ulaşım: Kumluca, Antalya şehir merkezine 95 km, İzmir’e 494 km, İstanbul’a 779 km, Ankara’ya ise 621 km uzaklıkta yer alıyor. Kumluca, Antalya-Fethiye Karayolu üzerinde, Antalya’nın batısında konumlanıyor. Antalya şehir merkezinden Kumluca’ya ulaşım için D400 karayolunu kullanmak gerekiyor.

KUMLUCA NEREDE KALINIR
Olimpos’un dünyaca ünlü ağaç evleri, Türkiye’de turizmde özgün bir model olarak kabul gören bir sistem. Tamamen ahşaptan yapılan ve genellikle bungalov evler gibi bağımsız birimlerden oluşan bu yapıların birçoğu pansiyon ve butik otel olarak kullanılıyor. Olimpos gezimde genellikle Çamlık Pansiyon ağaç evlerinde kalıyorum (☎️ 0242 8921257 – 0543 5733110).

Fiyatı oldukça makul, yemekler şahane, gelen ziyaretçileri de genelde kafa dengi hoş insanlar. Portakal ve meyve bahçeleri içerisinde yer alan Olimpos otelleri, her türlü konforu sunan klima, duş, tuvalet, sıcak su, kablosuz internet, televizyon gibi olanaklara sahip. Pansiyonlar kahvaltı ve akşam yemeği şeklinde hizmet veriyor.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

kumluca nasıl gidilir
Olimpos Antik Kenti, Kumluca

Türkiye’de deniz, kum, güneş turizmiyle öne çıkan popüler bir turizm destinasyonu olan Kumluca‘da Olimpos Antik Kenti, Olimpos Plajı, Adrasan, Çıralı, Gelidonya Feneri ve Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Tarihi yerlere ilginiz varsa Rhodiapolis Antik Kenti’ni de listenize ekleyin.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz