Kekova, Antalya’nın batısındaki en bakir yerlerden biri. Antalya‘nın Demre ilçesi sınırlarında, Kaleköy ve Üçağız köyleri açıklarında yer alan Kekova Adası ve çevresindeki bölge Kekova olarak adlandırılıyor. Sular içindeki lahitleri, batık kentleri, kaya mezarları ve irili ufaklı koylarıyla insanı büyüleyen tam bir doğa harikası.

Kekova tekne turları hakkında bir blog yazısı yazmanın zamanı gelmişti. Kekova tekne turu nereden kalkıyor sorusuna cevap olarak bir karmaşa var insanların aklında. Kekova tekne turları Demre’nin limanı Çayağzı‘ndan ve Kaş merkezden kalkıyor.

kekova tekne turu
Tersane Koyu, Kekova

Denizle aranız olmasa bile manzarası, mavisi ve yeşili için bu koylara düzenlenen gerek günübirlik, en iyisi gece konaklamalı tekne turlarına katılmanızı tavsiye ederim. Ben her yıl, gerek günübirlik gerek konaklamalı Kekova tekne turlarına katılmak için birkaç defa yolumu bu enfes coğrafyaya düşürüyorum.

Antalya’nın Demre ilçesine bağlı şahane bir bölge olan Kekova, çoğunlukla Kaş’a bağlı sanılıyor. Antalya tarafında olanlar daha çok Demre’den Kekova turlarına çıkıyor. Ancak ben hayatımda ilk Kekova turuna Kaş çıkışlı olarak gitmiştim. Kaş’tan da her gün çok sayıda tekne, nefis coğrafya Kekova’ya doğru açılıyor.

Olimpos‘ta kalıyorsanız da Demre-Kekova’ya tekne turuna gelebilirsiniz. Her gün sabah 8.00-8.30 arasında sizi otelinizden minibüsle alıp 1,5 saate Demre Çayağzı’na getiren turu kaldığınız otelden veya internetten ayarlayabilirsiniz. Kekova tekne turu tamamlandıktan sonra minibüsünüz sizi Myra Antik Kentine götürüyor. Kent ziyareti sonrası da Olimpos’a geri dönüyorsunuz.

ⓘ Eğer Kaş’taysanız ve Kaş çıkışlı Kekova tekne turu yapmak istiyorsanız Kaptan Ergun bu işin Kaş’taki profesyoneli. Kaş’a her yolum düştüğünde turlarına katılırım. boattripturkey.com sitesinden nefis tekne turlarını inceleyin. Kendisine telefonla da ulaşabilirsiniz ☎️ 0 542 7312358. Mutlaka birkaç gün önceden rezervasyon yapın 👍

Kekova Tekne Turları

1. Günübirlik Kekova Tekne Turları

Günübirlik Kekova Tekne Turu

Demre’den kalkan günübirlik Kekova tekne turları, Demre Çayağzı Limanından kalkıyor. Demre-Kekova Tekne Kooperatifine bağlı yaklaşık 65 üzerinde günübirlik tur teknesi var. Günübirlik tura çıkan tekneler 40 ile 120 kişi arasında kapasitesi olan farklı büyüklükte teknelerden oluşuyor.

Flyista

Demre‘de kalıyorsanız ve aracınız varsa Demre Çayağzı’na gidip tekne turuna katılın. Aracı olmayanlar için ilk yapılması gereken şey öncelikle Demre Otogara gitmeniz. Buradan Demre Halk Otobüsü Çayağzı’na ulaşımı sağlıyor. Otobüs otogarı önünden, eski halk pazarı durağından 10.10’da kakan otobüs 10.20’de sizi Çayağzı’na ulaştırıyor.

Demre Kekova tekne turu sabah 10.30’da Çayağzı Limanından başlıyor. Tekneler yaklaşık 25 dakikada Kekova Adası’na varıyor. Rotanın ilk durağı ise Kekova Batık Şehir. Geçirdiği depremle sulara gömülmüş olan 500 metre kıyı kesimini boydan boya gezerek su altında kalmış antik yapıları görebiliyorsunuz.

Kekova Adası üzerinde yerleşim yok şu anda, ama geçmişteki yerleşime dair kalıntıların izleri görülebiliyor. Kekova Batık Şehir koruma altında olduğundan burada yüzme veya dalışa izin verilmiyor. Kekova Batık Şehir turu sonrası Simena Kaleköy’e geçiliyor.

Tekne, Kaleköy‘ün rıhtımına bağlanıyor. Tekneden inip ülkemizin en ilginç ve en güzel köylerinden biri olan Demre’ye bağlı Kaleköy’ü geziyorsunuz. Bu gezi için 1 saat vakit ayrılıyor.

Kaleköy gezisi sonrası Kekova tur tekneniz, Esmeralda Koyu‘na demirliyor, burada 1 saat yemek molası veriliyor, dileyen yüzebiliyor.

Öğle yemeğinde çupra balığı veya tavuktan oluşan bir menü sunuluyor. İsteyen balık, isteyen tavuk alıyor. Yanında ayrıca makarna, meyhane pilavı, bezelye ve salata da menüde yer alıyor. Sezonda yemekten sonra karpuz ve meyve ikramı da var. İçecekler dahil değil. Alkollü ve alkolsüz hemen her türlü içeceği bulabiliyorsunuz.

Yemeğin ardından Anadolu ana karasında yer alan Burç Koyu’nda 40 dakika yüzme molası veriliyor. Burç Koyu adını tepede yer alan burçtan alıyor. Koyda sodalı su kaynağından dolayı denizi birazcık daha serin. Su kükürtlü, içilmesi tavsiye edilmiyor.

Sonrasında Gökkaya Koyu‘na geçiliyor. Burası benim en sevdiğim koylardan, denizi berrak ve dingin, şahane bir yer. Burada 1 saat yüzme molası veriliyor.

Gökkaya sonrasında, koyda yer alan Aşırlı Adasında yer alan Korsan Mağarası ziyareti yapılıyor. Fotoğraflar çekildikten sonra Çayağzı Limanı yakınında yer alan Karemlik Koyu‘na tekneniz gidiyor. Burada Caretta Caretta kaplumbağalarını yüzerken tekneden izleyebiliyorsunuz. 20 dakikada kadar burada kalınıyor, isteyen bu koyda yüzebiliyor. Kaplumbağalara çok yaklaşırsanız ısırabilir, dikkatli olun, hayvanları rahatsız etmeyin.

Kekova günübirlik tekne turu akşam 17.30’da sona eriyor. Tekne Demre Çayağzı limanına geri dönüyor. Kekova, Demre’nin önündeki en büyük şans. Halkı daha çok tarım ve seracılıkla uğraşıyor, ancak köklü bir hikayesi ve mirası var. Myra Antik Kenti, Andriake Likya Uygarlıkları Müzesi, Noel Baba olarak bildiğimiz Aziz Nicholaos’ın gömüldüğü St. Nicholaos Kilisesi kentin turizm olarak da öne plana çıkmasını sağlamaya başladı.

ⓘ Günübirlik tekne turları 400TL’den başlıyor. Günlük tekne kiralama veya tekne konaklamalı mavi turlarının fiyatı ise rotasına, gün sayısına göre değişebiliyor. Bilgi için kekovatekneturu.com sayfasına bakın. Demre’den Kekova’ya gerek günübirlik gerekse de mavi tur için Egemen’i tavsiye ederim, çekinmeden arayın ☎️ 0532 5912445 ✔️

2. Özel Kekova Tekne Turları

kekova tekne turları
Kaleköy Simena, Kekova
Kekova turları
Korsan Mağarası, Kekova Özel Tekne Turu, Egemenim Teknesi

Özel Kekova tekne turları, yine Demre Çayağzı’ndan veya Kaş’tan kalkıyor. Özel tekne turunda sadece siz ve misafirlerinizi oluyor. Tanımadığınız kalabalık gruplar yerine size ait tekneyle Kekova’yı keşfediyorsunuz.

Katılacak sayıya uygun tekne seçme imkanınız var. Bu turda yemekler size ait. Dilerseniz malzemeleri kendiniz alıp, teknede kendiniz pişirebiliyorsunuz veya küçük bir ücret karşılığı pişirtiyorsunuz. Kendi içeceğinizi de getirebiliyorsunuz.Kalkış saati istediğiniz saatte başlıyor, ancak Kekova Batık Şehri dingin halinde görmeniz için 9.30-10.00 arası tura başlamanızı tavsiye ediyorum. Bu turda günübirlik tekne turu rotasının benzerini izliyorsunuz, farklı olarak Akvaryum Koyu’na gidiyorsunuz.

Akvaryum Koyu, kristal berraklığında muhteşem suya sahip. Bir yanda Kekova Adası, diğer yanda ise küçük bir adanın ortasında yer alan koyda 1 saat yüzme molası veriyorsunuz. Özel Kekova tekne turu yaparken gideceğiniz koy kalabalık veya yüzmeye elverişli değilse kaptanınız sizi bir başka koya götürüyor, daha özgürsünüz.

Klasik tekne turundan daha fazla koyu görme şansınız oluyor. Tur rotası kaptanın da onaylayacağı şekilde daha esnek olabiliyor. Tur havanın da durumuna göre ortalama 5-7,5 saat sürüyor. Çayağzı limanına geri dönüyorsunuz.

3. Kekova Mavi Tur

demre kekova tekne turu
Gökkaya Koyu, Kekova

Kakova mavi tur denince aklınıza tekne konaklamalı Kekova bölgesi yat gezisi gelsin. Kabini olan yatlarla mavi tura çıkıyorsunuz. Bu tekne turu arkadaşlarınızla özel tekne kiralama veya var olan takvime göre tura çıkacak bir mavi yolculuğa dahil olma şeklinde olabiliyor.

Konaklamalı mavi tur tekneleri/yatları genellikle 8-16 kişilik kabinlerden oluşuyor. Her kabinde duş ve tuvalet mevcut, kabinler küçük ama yeterli konforda. Zaten vaktinizin çoğunu güvertede veya denizde geçiriyorsunuz. Sabah, öğlen ve akşam yemekleri, 5 çayı fiyata dahil, içecekler hariç.Demre-Kekova-Kaş Mavi Tur: Bu mavi tur genellikle 4 gün 3 gece tekne konaklamalı yapılıyor. Demre’den başlayan Kekova mavi turda önce Myra Antik Kenti, Noel Baba Müzesi, Andriake Müzesi gezildikten sonra Çayağzı’ndan yata binilerek Kekova’ya doğru mavi tura başlıyorsunuz.

Korsan Mağarası’nı gördükten sonra Karaloz Koyu’nda demirleyerek ilk geceyi geçiriyorsunuz. Sabah kahvaltısı sonrası Simena Kaleköy’e geçip sonra Akvaryum Koyu’na geçiyorsunuz. Geceyi Sıcak Koyu’nda demirleyerek geçiriyorsunuz.

Üçüncü gün Sıçak’tan Aperlai’ye giden 45 dakika Likya Yolunu yürüyebiliyor, Ufakdere’de akşam yemeği ve geceleme yapılıyor. Dördüncü gün kahvaltıdan sonra Kaş Limanağzı’na geçilip yüzme molası veriliyor. Sonra da Kaş Yat Limanına demirliyor, tur burada sona eriyor.

Bunun dışında Demre’den başlayıp Fethiye’de son bulan mavi tur rotasına katılma şansınız da var. Ben 2019’da bu enfes tura katıldım, tavsiye ederim. Bu rotada Kekova

Demre-Kekova-Kaş-Fethiye Mavi Tur: Bu tur da 4 gün 3 gece tekne konaklamalı yapılıyor. Demre’den başlayan mavi turda Çayağzı’ndan yata binerek Kekova’ya doğru mavi tura başlıyorsunuz. Kekova Batık Şehir, Simena Kaleköy gezilerek Kocakarı Koyu’na dönüp gece burada geçiriliyor.

Ertesi gün Kaş limanına doğru ilerliyoruz. Öğle yemeği teknede alındıktan sonra Kaş gezisi için tekneden iniliyor. İhtiyacınız varsa alışverişinizi buradan yapın. Tekne Kaş’tan ayrıldıktan sonra Kalkan yakınlarından Fırnaz Koyu’na demirliyor, akşam yemeği ve geceleme burada yapılıyor.

Kalkan’dan gün doğumu ile ayrılıp rota Fethiye Kelebekler Vadisi’ne doğru çevriliyor. Sabahın erken saatlerinde Kelebekler Vadisi’ne varmıştık, çöken siz ve ışık huzmeleri inanılmaz bir ambiyans yaratmıştı, müthişti. Mavi tur yatınız burada demirliyor, vadiye inip şelaleyi gezecek ve koyda yüzecek vaktiniz oluyor.

Kahvaltı sonrası ise Ölüdeniz’e doğru tekneniz yola çıkıyor. Ölüdeniz Blue Lagoon önündeki adacıkların arkasında yatınız demirliyor. Dileyen botla Ölüdeniz’e bırakılıyor Burada Ölüdeniz-Kıdrak Milli Parkı ve Ölüdeniz kasabasını gezebilirsiniz.

Akşamına Fethiye’nin enfes yerlerinden Gemile Adası‘nın Gemiler Koyu’na geçip, geceyi orada geçiriyorsunuz. Ertesi gün kahvaltı sonrası tekneniz siz Fethiye Limanına bırakıyor.

Önceki blog yazısıPrag Astronomik Saat ve Hikayesi
Sonraki blog yazısıLondra’nın Antik Eserler Müzesi: British Museum
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

6 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın