malta

Kapadokya benim için çok özel ve değerli bir yer. Dünyada bir eşi yok çünkü. Erciyes, Hasan Dağı ve Güllü Dağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların, milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla, dünyada başka hiç bir yerde görülemeyecek ilginçlikte ve güzellikte enfes bir coğrafya ortaya çıktı. Burası bugün Kapadokya olarak adlandırılıyor.

Kapadokya, Pers dilinde Güzel Atlar Ülkesi anlamına geldiği söyleniyor. Bu güzel ülke, dünyada daha önce gördüğünüz hiçbir yere benzemeyen sihirli gibi duran bir coğrafyaya sahip. Yeraltı şehirleri, ilginç peri bacaları, kaya otelleri, etkileyici vadileri ve biri birinden şaşırtıcı aktiviteleriyle yeryüzünün en özel yerlerinden biri. Kırşehir, Niğde ve Kayseri‘ye kadar uzayan Kapadokya coğrafyasının büyük bir bölümü Nevşehir sınırları içerisinde yer alıyor.

malta
Kapadokya-Gezilecek-Gorulecek-Yerler

Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya çok geniş bir coğrafyanın adı. Birkaç günde hepsini gezmeniz bile imkânsız. Kapadokya, her fırsatını bulduğunuzda 4 mevsim gezilip görülesi bir yer. O yüzden hepsini bir defada hızlı hızlı gezmeyin. Her gelişinizde bir yerinde kalın; Ürgüp’te, Göreme’de, Uçhisar veya Ortahisar’da. Orayı baz alarak çevresini gezmeye başlayın. Kapadokya’ya ne kadar zaman ayırırsanız kendi güzelliğini o kadar gözler önüne serer. Büyüleyici topraklar burası, gerekli özeni, saygıyı ve zamanı ayırarak gezin.

       

1. Göreme

Kapadokya-Gezilecek-Yerler-Goreme

Güllüdere Vadisi; Çavuşin ve Göreme arasında yer alan Güllüdere Vadisi, pek çok kilise, manastır ve yaşam alanı kalıntılarının bulunduğu bir bölge. Peribacası oluşumlarının en iyi izlenebileceği trekking parkuru olarak rağbet gören Güllüdere, yaklaşık 4 kilometre uzunluğunda ve yalnızca yürüyerek kat edilebilen bir alan. Üç Haçlı Kilise ile Ayvalı Kilise görülmeli.

Güvercinlik Vadisi;Güvercinliklerin yoğun olarak bulunduğu Kapadokya’da, Uçhisar’dan Göreme’ye uzanan 4100 metrelik bir trekking vadisi olan Güvercinlik Vadisi, adını vadilerde oyulmuş güvercinlik adı verilen yuvalarda beslenen güvercinlerden alıyor. Güvercinleri izlemek, manzaranın keyfini çıkarmak için hoş bir yer.

Zemi Vadisi;Ürgüp-Nevşehir Yolu üzerinde yer alan ve Uçhisar’ın doğusunda kuzey-güney doğrultusunda uzanan Zemi Vadisi, Göreme-Açık Hava Müze arasında bulunuyor. Vadi başlangıcı ile Göreme arasındaki 5600 metrelik vadi, doğa yürüyüşüne elverişli, önemli parkurlardan biri. Sarnıç Kilisesi, Saklı Kilise, Görkündere Kilisesi ve El Nazar Kilisesi de vadi içinde gezilmesi gereken yerler.

Aşk Vadisi;Bağlıdere Vadisi olarak da bilinen, Göreme-Uçhisar yolu üzerindeki Örencik’ten başlayıp, Göreme-Avanos yolu üzerinde biten 4900 metre uzunluğunda bir yer. Balon turlarının hava koşullarına göre muhakkak uğradığı vadi, Kapadokya gezilecek yerler arasında yürüyüş için de oldukça uygun.

Sunset Point;Göreme gün batımını izlemek için Kapadokya’nın en özel bölgelerinden biri. Kapadokya, günbatımı saatlerinde kızıl bir görüntü alıyor. Günü güzel bir manzara ile bitirmek için buraya gidin.

2. Uçhisar

Kapadokya-Gezilecek-Yerler-Uchisar

Kapadokya’nın en yüksek noktası olan Uçhisar, şehir merkezine 5 km mesafede yer alıyor. Tüm Kapadokya bölgesinin en güzel panoramik seyrinin yapıldığı tepe üzerine kurulu olan kasaba, Kapadokya’nın kapısı olarak da biliniyor. Uçhisar, günümüzde Kapadokya bölgesinin yüksek gelirli ziyaretçilerinin tercih ettiği konaklama merkezi. Tarihi sokaklar arasında dolaşın, kalesine çıkın, hediyelik eşya dükkanlarına uğrayın.

Uçhisar Kalesi

Kapadokya-Gezilecek-Yerler-Uchisar-Kalesi

Kapadokya bölgesindeki görülecek tüm yerlerin panoramik seyrine olanak veren konumuyla Uçhisar Kalesi’nin zirvesinden Kızılçukur, Ortahisar, Ürgüp, İbrahimpaşa, Mustafapaşa ve Gömede Vadileri ile Göreme, Avanos, Çavuşin, Nevşehir, Çat ve Erciyes’e kadar büyük bir coğrafya izlenebiliyor. Gün batımının izlenebileceği en güzel yerlerden diğer biri burası.

3. Avanos

Paşabağ

Kapadokya-Gorulecek-Yerler-Pasabag

Göreme-Avanos yolu üzerinde Zelve’ye çok yakın olan ve Paşabağ Rahipler Vadisi olarak bilinen Paşabağ bana göre Kapadokya gezilecek yerler en önemli yerlerin başında. Şapkalı peri bacası oluşumlarının ilginç örneklerinin görülebileceği bir vadi. Adından da anlaşılacağı gibi keşişlerin inziva yeri olarak kullandıkları bir bölge olan vadi ve çevresi, hediyelik eşya satan dükkânlarla çevrili.

Devrent Vadisi

Devrent Vadisi

Hayal Vadisi veya Perili Vadi olarak da bilinen Devrent Vadisi, Avanos’ta yer alıyor. U şeklinde bir yapısı olan vadinin bir ucu Dervent iken diğer ucu da Kızılçukur’a çıkıyor. Ortada kalan bölüm ise Zelve ve Paşabağı olarak adlandırılıyor. Göreme’ye yalnızca 10 dakika mesafede yer alan vadideki peribacaları birçok hayvan ve insan şekline benzetilebilecek siluetler oluşturuyor. Meşhur deve figürünün belirdiği peribacasıyla da ünlü Kapadokya’nın bu görülmesi gereken bölgesinde, uzaktan elleri açık rahibeye benzeyen Meryemana peribacasını da görün.

Çavuşin Köyü

Kapadokya Gezisi Cavusin Koyu

Göreme-Avanos yolu üzerinde, Göreme’ye 2 km uzaklıkta yer alan Çavuşin Köyü, Kapadokya bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden biri. Hristiyan dervişlerinin ve topluluklarının yaşadığı bir bölge olan köyün en eski yapısı 5’inci yüzyıl tarihli Vaftizci Yahya Kilisesi. 12 kilisenin yer aldığı Kızılçukur ve Güllüdere Vadileri Avanos’a bağlı olan Çavuşin sınırından başlıyor. Güllüdere’nin yakınındaki Haçlı Kilise aynı zamanda Müslüman Arapların akınlarına karşı savunma amaçlı olarak da kullanılmış. Konaklama için tavsiyem Phocas Cave Hotel.

Güray Museum

Guray Seramik, Kapadokya

Dünyanın ilk ve tek yeraltı seramik müzesi olan Güray Museum, bölgenin binlerce yıllık zengin kültürel birikimini, dünyanın birçok yerinden gelen ziyaretçilere tanıtıyor. Geleneksel çömlekçilik ve seramik sanatının tarihi süreçteki gelişimini sergileyen müzeye gelen turistler seramik ve çömlek imalatının bütün aşamalarını görüp dilediklerinde kendileri de çömlek yapımını deneyimliyorlar. Kapadokya’nın en büyük imalat ve satış atölyesi olan yapı da bölge mimarisine uygun, iki katlı kaya oyma yeraltı şehri tarzında.

4. Ürgüp

Temenni Tepesi

Temenni Tepesi

1288’de Vecihi Paşa tarafından Kılıçaslan için yaptırılmış olan anıt mezarın bulunduğu Temenni Tepesinde Osmanlı döneminden kalma iki önemli mezar var. Tepenin ortasında bulunan kümbet ise daha önceleri Ürgüp Tahsinağa Halk Kütüphanesi olarak kullanılmış. Tepeden Ürgüp’ün tamamın ve Erciyes’i görebiliyorsunuz. Konaklama için tavsiyem Fresco Cave Suites.

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi; Kapadokya’nın tarihi, kültürel ve mimari özelliklerini yansıtan ve Türkiye ile dünyadan toplanmış 200’den fazla bebeğin sergilendiği müzede, tematik bölümlere ayrılmış el yapımı bebekler, kostümleri ve yapılan özgün düzenlemeleriyle yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.

Üç Güzeller; Kapadokya’nın simgesi olan ve iki büyük, bir küçük peribacasından oluşuyor. Kapadokya turları programlarının olmazsa olmazı. Sadece Kapadokya’nın değil dünyanın en ünlü peri bacaları bunlar. Kapadokya’da en çok fotoğrafı çekilen peribacaları yine Üç Güzeller.

Sobesos Ancient City; Ürgüp’e bağlı Şahinefendi Köyü’nün güneyinde yer alan Sobesos Antik Kenti, Örencik olarak adlandırılan bölgede bulunuyor. 4. yüzyılın ortalarına ve 5. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen yapılar Sivastika, Meander ve Haç motifleriyle dikkat çekici.

5. Ortahisar

Kapadokya-Ortahisar-Gezilecek

Daha çok Türkiye’nin soğuk hava deposu olarak bilinen, Kapadokya’nın bozulmamış yöresel köy yaşamını sürdüren Ortahisar, köy merkezindeki yer alan tüf kaya ve çevresine oyulmuş kaya evlerden oluşuyor. Hristiyanların bölgeden ayrılmadan önce manastır yaşamına ait örnekler bıraktığı Ortahisar’da, Tavşanlı, Harim, Sarıca, Cambazlı, Balkan Deresi Kiliseleri ile Hallaç Dere Manastırını görmeden ayrılmayın. Kapadokya yaşantısını yansıtan bölgenin ilk ve tek Etnografya Müzesi’nin de bulunduğu köy, Ürgüp-Nevşehir yoluna 1 km mesafede yer alıyor.

Konaklama için tavsiyem Queen’s Cave Kapadokya.

Ortahisar Kalesi; Bizans döneminde yapıldığı düşünülen kale, Göreme ile Ürgüp arasında yer alıyor. Hem barınma hem de stratejik amaçla yapılmış olan kale içerisinde birbiriyle bağlantı koridor, oda ve tüneller bulunuyor. Tırmanılarak zirvesine ulaşılabilen Ortahisar Kalesi’nin tepesi ilginç bir seyir alanı ve resim çekme noktası.

6. Zelve

Zelve Vadisi

Avanos’a 5, Paşabağı’na 1 kilometre uzaklıkta yer alan Zelve, Kapadokya gezilecek yerlerin en önemlilerinden. Aktepe’nin dik ve kuzey yamaçlarında kurulmuş, üç vadiden oluşan, sivri uçlu ve geniş gövdeli peribacalarının en yoğun olduğu bölge. Özellikle 9’uncu ve 13’üncü yüzyılda Hristiyanların önemli yerleşim ve dini merkezlerinden biri olan Zelve, aynı zamanda eğitim verilen manastırların da bulunduğu bir yöre. Vadideki en önemli yapılar ikonoklastik dönem öncesinde yapılmış olan Balıklı, Üzümlü ve Geyikli Kiliseleri.

7. Mustafapaşa

Mustafapasa Kilise

Ürgüp İlçesine bağlı, Mustafapaşa Kasabası barındırdığı 30’a yakın kilise ve şapelle, 1924 yılında yapılan nüfus değişimine kadar Hristiyanların yoğun olarak yaşadığı bir bölge olmuş. Mustafapaşa’da yerleşen Hristiyanlar, yöreye özgü kesme taş işçiliği ile pek çok ibadethane ve konak bırakarak buradan ayrılmışlar. Antik dönemlerde ismi Sinasos olan Mustafapaşa’da Aziz George, Aziz Vasilios, Aziz Stefanos Kiliseleri, Konstantin ve Helena Kilisesi ile Aziz Basil Şapeli öne çıkıyor.

Konaklama için en uygun otel Arno Valley Otel.

Gömeda Vadisi; Ürgüp-Mustafapaşa yolunda Üzengi Vadisi yakınlarında yer alan yer, Mustafapaşa Kasabasının batısında kalıyor. Kapadokya’nın diğer vadilerine göre daha az bilinen ve peribacası oluşumunun nispeten daha az olduğu fakat bitki örtüsü bakımından daha zengin olan vadi, jeomorfolojik açıdan Ihlara Vadisine benzeyen floraya sahip. Yamaçlarında kilise, manastır ve güvercinliklerden oluşan alanda kayalara oyulmuş Aziz Basil Kilisesi, Aziz Nicola Manastırı ile vadideki diğer kiliseler gezilebiliyor.

8. İbrahimpaşa

Ibrahimpasa, Kapadokya

Sadrazam Damat İbrahim Paşa’nın doğum yeri olan Muşkara, bizatihi kendi yaptığı imar planı ile bugünkü Nevşehir’in temellerini atan Osmanlı paşası. Köprüler, hanlar, hamamlar, medreseler ve camiler inşa edilen köydeki en önemli yapı ise Damat İbrahim Paşa Külliyesi. İbrahim Paşa tarafından 1726-1727 yılları arasında Nevşehir’de yaptırılan Damat İbrahim Paşa Külliyesi, cami, medrese, kitaplık, sıbyan mektebi, imaret ve hamamdan oluşan bir yapı topluluğu. Kurşunlu Cami ise yüksek ve kalın bir duvar ile çevrili bir avlu içinde yer alan ve İbrahim Paşa Camisi adı ile bilinen bir yapı. Günümüzde de kullanılan batı kapısı iç içe iki kemerli olan cami ve külliye, lale devri mimari özelliklerine sahip.

Konaklama için tavsiyem Kapadokya El Puente Cave Hotel.

9. Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi

Eski ismi Peristremma olan Ihlara Vadisi’nde ilk yerleşimin 4. yüzyılda başladığı biliniyor. Melendiz Çayı’nın 14 kilometre uzunluğunda ve 100-200 metre derinlikte bir kanyon oluşturarak yörenin kendine has jeolojik özelliği sayesinde, kayalara oyulmuş freskli kiliseler, korunarak yeryüzünde eşine rastlanmayan bir tarih hazinesi olarak günümüze ulaşmış. Kapadokya denince akla ilk gelen yerlerden biri olan vadi, Aksaray‘ın Güzelyurt İlçesi, Ihlara Kasabasında ve Hasan Dağı’nın kuzeydoğusunda kalıyor. Aksaray’a 40, Güzelyurt’a ise 7 kilometre mesafedeki bu doğa harikası, Kapadokya’nın ziyaretçilerine en özel armağanı.

10. Yeraltı Şehirleri

Kapadokya’da en büyükleri olan, Kaymaklı ve Derinkuyu haricinde kayalara oyularak yapılmış Özkonak, Özlüce, Tatlarin gibi yeraltı şehri bulunuyor.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltışehri

Nevşehir’e 20 km mesafedeki Kaymaklı Kasabası’nda yer alan 8 katlı, 5000 kişi kapasiteli, yerin 20 metre altı olan 4 katının ziyarete açık olduğu bir şehir. MÖ. 3000 yılına kadar giden tarihiyle Hititlerin inşa ettiği bilinen kent, Roma ve Bizans dönemlerinde oyma işlemi devam ettirilerek genişletilmiş. Bu tüf kayalara oyulmuş devasa yeraltı kentinde koridorlarla birbirlerine bağlanan oda ve salonlar, şarap depoları, su mahzenleri, mutfak ve erzak depoları, havalandırma bacaları, su kuyuları, kilise ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeyi önlemek için kapıyı içten kapatan büyük sürgü taşları yer alıyor.

Mazı Yeraltı Şehri; Ürgüp’e 18 km mesafede, Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin ise 10 km doğusunda yer alan Mazı Yeraltı Şehri, Roma ve Bizans dönemine ait çok sayıda kaya mezarıyla ünlü. Antik dönemlerdeki adı Mataza olan kentin, dört farklı girişi bulunuyor. Gerek hayvan ahırlarının fazlalığı ve gerekse de şırahaneleriyle çok uzun süreler kullanılmak üzere inşa edildiği düşünülen kentin en görkemli bölümlerinden biri de ahırlardan açılan kısa koridorlar vasıtasıyla ulaşılan kilisesi. Kilisenin, Kaymaklı’dan farklı olarak dikine tasarlanmış apsisisin tam karşısında ise diğer bölümlerine geçişi sağlayan gizli bir bacası var. Pasajların çoğu kapanmış olduğu için, şehrin ne kadar bir alana yayıldığı bilinemese de, en az Derinkuyu ve Kaymaklı kadar geniş ve derin olduğu düşünülüyor.

Kapadokya Baloon Gezisi

Gaziemir Underground City (Güzelyurt); Güzelyurt’a 14, Nevşehir’e 55 km mesafede olan ve Gaziemir Köyü içerisinde bulunan Gaziemir Yeraltı Şehri ve Kervansarayı, Kapadokya’nın diğer yer altı şehri ve kervansarayından farklı olarak her ikisini de aynı anda barındırıyor. Girişindeki Hitit tarzı taş bindirme tekniği ile yapılmış geçit Boğazkale’den sonra türünün ikinci örneği sayılıyor. Tarih boyunca Bizans ve Selçuklu döneminde de kullanılan yer altı kervansarayı ortada bir meydan ve çevresinde açılmış odalardan oluşuyor. İki kilise, şarap yapım atölyesi ve çok sayıda şarap küpünün bulunduğu yeraltı şehrinde erzak depoları, ocaklar, hayvan barınakları ile yaşam mekânları dikkat çekiyor.

Yamaçlara veya peribacalarının içlerinin oyulmasıyla hazırlanmış odalar, yüzlerce yıldır insanlara ev sahipliği yapıyor. Yörenin volkanik yapısından dolayı kolayca oyulabilen ve şekil verilen taş kayalıkların oyulmasıyla oluşturulmuş odalar, misafirlerine nefis konaklama deneyimi sunuyor.

Türkiye’nin en büyülü yerlerinden Kapadokya için en az 3 günlük bir tatil planlayın. Sabaha karşı yapılan balon turlarına katılın, ATV ile vadilerde dolaşın, atlı geziler yapın, çeşitli rotalarda düzenlenen trekkinglere dahil olun, kaya otellerinden kalın. Sadece 1 defa değil, yaz döneminde değil dört mevsim ve defalarca bu güzel coğrafyayı ziyaret edin. Kapadokya gezilecek yerler içeriğini fırsat buldukça genişletiyorum. Sizin de katkılarınız varsa yorum kısmından düşünce ve önerilerinizi yazabilirsiniz.

50 YORUM

 1. Merhaba yaziniz icin cok tesekkur ederim. Biz yurtdisindan 20 kisilik bir grup olarak Kapadokya’yi ziyaret edecegiz, kendi aracimiz olacak. Geziye gelecek herkes tarihi bir otelde kalmak istiyor. Yani demek istedigim dogal yollarla olusmus kapadokya evlerinde kalmak istiyor. Nereyi tavsiye edersiniz?

  • Maalesef dediğiniz gibi bir otel yok, sadece çok az sayıda peri bacası odalı otel var, onlar da grubunuz için yeterli olmaz. Kapdakya’ya özgü kaya evler daha yaygın. Çoğu yer altında oyulmuş bu odalarda da pencere yok genellikle. Taş oteller veya konak şeklinde Kapadokya otelleri var. Ürgüp Fresco Otel bunlardan biri. Çavuşin Köyü’ndeki Phocas Cave Suites de olabilir.

 2. Kesinlikle gitmek istedigim yerlerden bir yerdir ve orayi gormemek benim için.
  Bir eksiklik ama bu boşlugu doldurcam. Ünuversiteyi orda okumak istedim nasip degilmis demek, simdi farkli bir ildeyim. Yazi cok guzel olmus ilk gezi planim da Kapadokya olacak ve gidicem insallah.

 3. Kapadokya’yi hakki ile tanitamiyoruz dünyaya. Eger diger ülkeler burayi bir bilseler Antalya’dan fazla turist gelir.

 4. Burada üniversite okudum. Çok güzel bir memleket. Sizlere de böyle güzel bir içerik hazırladıınız için teşekkürler. Ellerinize sağlık.

 5. Şans eseri yazınıza rastladım. Kapadokya’da Balon Turu, Atv Turu ve Gezi turları gibi hizmet veren bir firmada çalışıyorum. Şahsım ve tüm kapadokya severler adına bölgemiz için kelimelere döktüğünüz bu güzel yazı için çok teşekkür ederim Kemal Bey. Gerçekten olağanüstü bir bölge. Bu coğrafyanın bizlere bir armağan olduğunu düşünüyorum. Tüm dünyada ilgi çeken bir yapıya sahip. En inanılmaz yanıda tamamen doğal olması. Uzun lafın kısası kesinlikle görülmesi gerek. Tekrar tüm içtenliğimle teşekkür ederim. Umarım bölgemizde de görüşme fırsatı yakalayabiliriz.

  kapadokyabalonturfiyati.com
  Müşteri Temsilcisi
  Osman TOY

 6. Güzel bir yazı olmuş. Bir Aksaraylı olarak şunu soylemeden geçemiycem Ihlara Vadisi Aksaray iline baglıdır. Bir de Kapadokya’yı gezenlere kışında ugramasını tavsiye ederim, bembeyaz karlar içinde peri bacaları daha bi güzel ve büyüleyici

 7. Kemal bey bir çoğumuzun içinde yatan hayali gerçekleştirmiş birisini görebilmek hem umut verdi hem de çok kıskandım😉 25 yıl sonra Kapadokya’da sonbaharı yaşamak istediğimde yazınz işimizi çok kolaylaştırdı.

  Günümüz teknolojisine ve sizin gibi görebilen insanlara teşekkürler. Artık sıkı bir takipçinizim. Bu arada Uçhisar’da biraz daha özel bir tatil istiyorsanız Taşkonaklar Hotel mükemmel bir alternatif ve mutlaka merkezdeki çaybahçesi gibi görülen bir yere hiç tereddüt etmeden gidin. 27 yıl Paris’te çalışmış şefin olağanüstü bonfilesi ve enterasan atmosfer Türkiye’nin kültürel zenginliğine şaşırtıcı bir örnek.

  • Kapadokya benim 4 mevsim sevdiğim bir coğrafya. Her embsimi ayrı güzel, her noktası ayrı güzel. Her gittiğim de daha önce hiç duymadığım yerlerini keşfediyorum. Tam bir hazine.

   Taşkonaklar Otel, Uçhisar’da en sevdiğim yer, blogda da gazısını yazdım. Selamlar 🙂

 8. Merhaba biz ilk defa ailecek gitmek istiyoruz 3 günlüğe ve aracımizla kapadokyaya bize onerebilceginiz gezilen yerleri ve otel adı verebilir misiniz?

 9. Merhabalar, yazınız için teşekkürler. Biz Bursa’dan Kayseriye giderken bir veya iki gecelik ugramak istiyoruz. Dediğiniz gibi çok zaman ayıramayacagız ama en önemli yerleri için nasıl bir harıta izlemeliyiz acaba?

  • Kalacağınız yere göre plan yapmanız gerekir. Göreme, Uçhisar, Paşabağ, Cevizli ve Çavuşin Köyünü görün. Aracınız var, vaktiniz bunlara rahatlıkla yeter.

 10. Merhaba
  Bu sene esimi 40. Dogum gunu icin supriz olarak Kapadokyaya goturmek istiyorum. 3.5 gun kalacagiz. Yaziniz bilgilendirici oldu tesekkur ederim. Bu 3.5 gun icin olmazsa olmaz diyecekleriniz var midir? Hem de romantik bir aksam yemegi icin oneriniz olur mu?

  Sevgiler

  • Yukarıda yazdığım yerlerin bir çoğunu görürsünüz. Göreme, Avanos, Çavuşin, Paşabağ, Ortahisar, Uçhisar ve Ürgüp görmeniz gereken ana yerler. Yemek için ise Lil’a Restaurant olabilir, Uçhisarda. Tripadvisor sitesindeki restoran yorumlarına da bakın derim.

 11. Merhaba Nevşehir de yer alan Artemis Cave Suites otel de konaklayacağız. Kapadokya’yı gezmemiz çok zaman alır mı? Çok mu uzak kalıyor?

 12. Çok güzel bi yazı olmuş benim de 4 günlük tur şeklinde bir yazım var blog.bavul.com/kapadokya-gezi-rehberim-var-mi-burdan-daha-guzeli/
  Bazı yerler aynı ama bazı farklı yerlere gittim ven izlediğim güzergahla çok memnun oldum. Tavsiye ederim.

 13. Çok güzel gerçekten herkesin görmesi gereken bir yer ama giriş ücretleri çok çok fazla. Bunları da belirtirseniz gidecek kişilerin bilgisi olur. Soygun yapılıyor.

 14. Türkiye Turizmini özellikle Asya’ya oldukça iyi tanıtan bir turizm cenneti. İnsanlar binlerce kilometre uzaktan geliyorlar, her Türk mutlaka görmeli…

 15. Merhaba, 15 aylık kızımızla bayram tatilinde gelicez ve Göreme’de kalacağız. Kızımızla gezmek çok zorlar mı? Araç ile her yere ulaşabiliyor muyuz? Teşekkürler

  • Araç kiralayın, hemen her yere rahatlıkla gidebilirsiniz.Bazı yerlere bebek arabasıyla gidebilirsiniz, ancak bu her yerde mümkün değil. Zaman zaman kucağınıza almanız gerekecek. Bebekle de olsa mutlaka Kapadokya’ya gidin derim.

 16. Merhaba, bayram tatili için Kapadokya planı yapmak istiyorum. Kendi aracımla gezeceğim. Kaç gün ayırmamı ve üs olarak hangi bölgede konaklamamı tavsiye edersiniz?

  • Kapadokya’da önemli olan aslında seçeceğiniz butik otel. Aracınız varsa bir noktadan yola çıkıp diğer rotaları tamamlamanız gerekiyor, yani her şekilde hareket halinde olacaksınız. Gezip geldikten sonra kaldığınız otelin rahatlığı ve konforu önemli. Bu yüzden kaldığınız yerin çok da önemi yok -bence-. Uçhisar, Ürgüp ve Göreme’den birini seçin. Ben çoğunlukla Ürgüp’te kalıyorum, bazen de Çavuşin Köyünde.

   Kapadokya’da en az 3 gün öneriyorum.

  • Kendi aracınız yoksa en iyisi araç kiralamak. Aracınız yoksa mutlaka tur alın. Toplu taşıma da var bölgeler arasında, gerekirse de onu kullanın, ama geniş bir bölge olduğundan zaman kaybına yol açacağını bilin. Otel değiştirmeyi genelde tavsiye etmiyorum, ama farklı bölgelerde konaklama deneyimi için tercih de edilebilir.

 17. Bu sıralar çok sıcak (Temmuz), güneş kremi, şapka ve iyi ayakkabı ve t-shirt tavsiye ederim eğer turlara katılırsanız. Bu defa Ürgüp’te kalık, Sinosis ve İbrahimpaşa’yı da görmüş olduk. Çok seviyoruz Kapadokya’yı.

 18. Kapadokya’ya turla beraber gitmiştim, fakat her yerde maksimum 20 dakika durduğumuz için yerlerin isimlerini şu an yazınız sayesinde hatırlıyorum. Bunlara ek olarak Asmalı Konak’a gitmiştik, bir de Avanos şehir merkezinde sanırım ırmak ve kayıklar vardı, daha farklı bir ortamdı. Fotoğraflarınızı ve blogunuzu hayranlıkla takip ediyorum. Teşekkürler.

  • Kapadokya acele gezilirse yazık olur. Şehir dışında gelen turlar 1-1,5 günde her yeri koşturarak geziliyor. Kapadokya yavaş yavaş gezilmesi, izlenmesi gereken bir yer. Dünya’da bir eşi ve benzeri yok. Turla gidilip bazı yerleri gördükten sonra, beğendiğiniz yerlere siz kendiniz tekrar gidin.

 19. Herkes nerdeyse sadece Göreme’yi hızlıca görüp gidiyor oysa, Kapadokya’nın her bir tarafı görmeye değer. Kızılçukur, Güvercinlik Vadisi, Zelve Vadisi yürüyüş rotalarında yürümeden Kapadokya’yı gördüm demeyin. Biz balayına Kapadokya Uçhisar’a gideceğiz.

 20. Uçhisar biraz pahalı olsa da nezih bir konaklama isteyenlere tavsiye ederim. Balon turu olmazsa olmazı. Güvercinlik vadisi, Zelve benim en çok beğendiğim yerlerden. Akhal Teke’de ata binmek ve yemek yemek de listeye alınabilir. Selamlar.

 21. yoldaolmak ekibine canı gönülden teşekkür ederim. Harika bir çalışma olmuş bodrum rent a car dan sevgilerle. Hergün müdaviminiz olduk, çayımı alıp okuyoruz. Genel kültür anlamında Türkiye’de ilk 10 arasında bir site. Güzel yazıların devamını bekliyoruz saygılarımla.

 22. Güzel bir yazı olmuş, tüm siteleri tek tek inceledim. Bu tür çalışmalarınızın artması dileğiyle. Paylaşımınız için teşekkürler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın