Üç Güzeller, Kapadokya’nın simgesi olan ve iki büyük, bir küçük peribacasından oluşan peribacası oluşumları. Sadece Kapadokya’nın değil dünyanın en ünlü peri bacaları Üç Güzeller, şarap şişelerinden biblolara, tablolardan heykellere kadar tasviri bölgedeki her yerde karşınıza çıkıyor. Her yıl yaklaşık iki milyon turistin ziyaret ettiği bölgede en çok fotoğrafı çekilen peribacaları olan üç güzeller, Ürgüp karayolu üzerinde, ilçe merkezine beş dakikalık mesafede bulunan seyir tepesinde yer alıyor.

Peribacaları, yumuşak tüflü bir arazide vadi yamaçlarından inen sel suları ve rüzgârın tüfü aşındırması fakat daha sert tabakaların aşınmadan ayakta kalmasıyla oluşuyor. Altının oyulmasıyla daha sert olan kayanın şapka gibi kaldığı bu yeryüzü şekillerine ise şapkalı peribacası deniyor. Şapkalı peribacalarının gövdeleri koni şeklinde, işte üç güzeller de bu şapkalı oluşumların en güzel örneği.

üç güzeller kapadokya

Farklı türleri bulunan peribacalarından Kapadokya bölgesinde yer alan tipleri arasında şapkalı, konili, sütunlu, sivri kayalı ve mantar biçimli olanları var. Görüntüsüyle büyüleyen peri bacaları, grimsi-beyaz ile kızıl renkte olabiliyor. Bu doğa harikası oluşumlar Avanos, Ürgüp ve Uçhisar üçgeninde, Kayseri’deki Soğanlı Vadisinde ve Nevşehir Çat Kasabası dolaylarında bulunuyor.

Üç güzeller efsanesi

Yüzyıllar boyunca hakkında pek çok hikaye anlatılan üç güzellerin en çok bilinen efsaneleri şöyle:

Malta

Kapadokya kralının kızı bir çobana âşık olur ancak babası evlenmelerine müsaade etmediği gibi doğan torununun peşine de askerlerini gönderir. Efsaneye göre, ölmemek için bir mucize dileyen prenses, çoban ve çocukları birer taşa çevrilir. En önde duranın çoban, aradakinin çocuk, en arkada yer alanın ise prenses olduğuna inanılmış.

Bir başka hikayeye göre ise, aslında 5 kişilik bir aileyi meydana getiren üç güzellerden hemen arkasında bulunan büyük şapkalı olan büyük babayı, onun bir arkasındaki büyük anneyi, ön sağ tarafta duran babayı, babanın hemen önündeki anneyi ve hamile olan annenin kucağındaki de çocuğu temsil ediyor. Bu hikayede aileyi ve bereketi sembolize ettiği düşünülen üç güzellerin, çocuğu olmayan ailelerin buraya gelerek bu peribacalarının yan tarafındaki yokuşu 7 kere inip çıkmaları ile çocuk sahibi olacağına inanılmış.

kapadokya üç güzeller

Yine çok anlatılan içli bir söylenceye göre ise,

Bölgede yaşayan devler kızdıklarında dağların tepesinden insanların üzerine ateş dalgalarını gönderiyorlarmış. Bir gün yolu Kapadokya’ya düşen peri padişahı insanlara yardım etmek için perilerini toplamış ve peri halkı günlerce çalışarak ateşi kar ve buzla söndürmeyi başarmış. Devlerin yer altına girmesiyle insanlar ve periler arasında sıcak bir dostluk oluşmuş, insanlar kayalara oydukları mağaralarda yaşarken periler de sivri kayalıkların üzerindeki küçük odacıklarda yaşamaya başlamışlar.

Kapadokya kralının oğlu Revan ile, peri padişahının kızı Gülperi’nin aşkına karşı gelen insanlar perilerle savaşma kararı almış. Peri padişahı ise savaşıp insanları yok etmektense Kapadokya’dan ayrılmayı seçmiş. Ancak insanların devlerle baş edemeyeceğini düşünerek tüm perilere güvercin olmalarını emredip yine aynı yerde kalmalarını söylemiş. Gülperi de beyaz bir güvercine dönüşmüş ve her gün Revan’ın odasının penceresine konmuş. Revan ise olanlardan habersiz, penceresine konan güvercini avuçlarına alıp Gülperi’ye duyduğu özlemi onu şefkatle sevip okşayarak giderirmiş.

kapadokya üç güzeller

Üç Güzeller’e nasıl gidilir

Üç Güzeller’i görmek için Kapadokya’ya özel araçla geliyorsanız, bu oluşumlar Nevşehir-Ürgüp otoyolunun Ürgüp girişinde, sol kolunuzun üzerinde kalıyor.

Kapadokya’ya ise havayolu, karayolu ve demiryolunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Bölgeye en yakın havalimanı Nevşehir’deki Kapadokya Havalimanı olmakla birlikte dilerseniz Kayseri Havalimanından da bölgeye ulaşım mümkün. Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan, Pegasus Hava Yolları ile de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yaklaşık bir buçuk saat süren direkt uçuşla Kapadokya Havalimanı’nda olabilirsiniz. Buradan servis araçları ya da taksilerle Ürgüp’e ulaşabilirsiniz.

Kapadokya’ya ve Üç Güzeller’e otobüsle ulaşmak isteyenler içinse pek çok şehirden direkt olarak Ürgüp’e otobüs seferleri mevcut. Eğer demiryolunu kullanmak isterseniz Ankara, İstanbul gibi demiryolu ağı bulunan merkezlerden Kayseri’ye gelebilirsiniz. Buradan her saat Kapadokya Ürgüp’e hareket eden otobüsler bulunuyor.

üç güzelleri peribacaları

Kendi aracınızla bölgeyi ziyaret etmek isteyenler için ise, Ürgüp Ankara’ya 300 km, İstanbul’a 750 km, İzmir’e 790 km, Kayseri’ye 60 km ve Nevşehir il merkezine de 20 kilometre mesafede yer alıyor. Ankara’dan, Gölbaşı, Bala, Karakeçeli, Kaman, Kırşehir, Hacıbektaş üzerinden Ürgüp’e ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan ise Tem otoyolundan Ankara’ya geldikten sonra, buradan Ürgüp’e aynı güzergahı izleyebilirsiniz.

Üç Güzeller, Kapadokya’nın büyülü güzelliklerinden yalnızca biri. Dilerseniz Kapadokya Gezi Rehberi’ne göz atabilir, bu güzel coğrafyayı keşfe çıkabilirsiniz.

3 Yorumlar

  1. Gerçekten harika bir yer gittim göremeye Uçhisar’a. Her tarafı gezdim çok beğendim kafamda gelmeden önce birçok soru vardı gitmelimiyim gitmemelimiyim acaba diye

    muciticat.com buraya baktım aklıma girdi peri bacaları kapadokya vadiler filan hemen uçakla gittim 1 hafta turladım. Teşekkürler Kapadokya

  2. Bayramda oradaydık, tur firmamızın programındaydı. Ana baba günüydü, sizin fotoğraflarınızda orası daha güzel mistik görünüyor. Kalabalıkta bişey anlamadım…

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz