Özkonak Yeraltı Şehri, Kapadokya bölgesinde yer alan 200’e yakın yeraltı şehrinden biri. Şehir, etrafını çevreleyen dağların meydana getirdiği vadi içerisinde kurulmuş Avanos ilçesine bağlı büyük bir kasaba olan Özkonak’ta yer alıyor. İdiş Dağı’nın kuzey yamaçlarındaki volkanik granit tüf tabakalarının oldukça yoğun olduğu yere oyulan ve 1972’de keşfedilen Özkonak Yeraltı Şehri’nin yapılış tarihinin MÖ 400 yıllarına dek uzandığı tahmin ediliyor.

Kapadokya bölgesinde yer alan diğer yeraltı şehirlerinden farklı olarak Özkonak’ta katlar arası haberleşmeyi sağlayacak çok dar ve uzun delikler var. Güvenliği tehdit eden herhangi bir anda kayalara çok düzgün bir şekilde oyulmuş odaların girişleri kapatıldığında, odaların havalandırması yaklaşık 5 cm’lik dar ve uzun deliklerle sağlanıyor.

Özkonak Yeraltı Şehri

Özkonak Yeraltı Şehri, Avanos, Kapadokya

Nevşehir’in Avanos ilçesine 14 km uzaklıktaki Özkonak kasabasında bulunan Özkonak Yeraltı Şehri, İdiş Dağı’nın kuzey yamaçlarına, volkanik granit tüf tabakalarının yoğunlaştığı bir bölgede inşa edilmiş. Geniş bir alana yayılan ve yeraltı şehrinde yaşam alanı olan galeriler birbirine tünellerle bağlı.

Kapadokya’nın en ünlü yeraltı şehirlerinden Derinkuyu ve Kaymaklı’dan farklı olarak Özkonak’ta farklı seviyelerde (katlarda) bulunan galeriler arasında haberleşmeyi sağlayan çok dar ve uzun delikler bulunuyor. Yeraltı şehrini dışarıdan tehdit eden herhangi bir olumsuz durumda kayalara çok düzgün bir şekilde oyulan odaların girişleri kapatılarak dar ve uzun deliklerden hem havalandırma hem de katlar arasındaki iletişim şağlanmış.

Malta

Özkonak Yeraltı Şehri’nde Kaymaklı ve Derinkuyu’da olduğu gibi hava bacası, su kuyusu, şıra hane ve sürgü taşları bulunuyor. Dört kattan oluşan yeraltı şehri, henüz tam olarak temizlenemese de temizlendiği kadarıyla geniş alanlara yayılan galeriler birbirlerine tünellerle bağlanan kısımları ziyarete açık.

Özkonak Yeraltı Şehri’nin en alttaki dördüncü katın sonuna, sadece tek bir kişinin hareket edebileceği kadar dar bir koridordan geçilerek ulaşılıyor. Bu en son bölümün ise yeraltı şehrinin cezaevi bölümü olduğu tahmin ediliyor. Katlar arasında ve bazı odaların girişinde kapı görevi gören ve ancak çok sayıda insan gücüyle hareket ettirilebilen, değirmen taşından daha büyük, tonlarca ağırlığı olan üç Tığraz Taşı var. Tığraz Taşı’nın kapatıldığı kapı girişlerinin üzerinde, gelen düşmanı tuzağa düşürmek için kullanılan avlama delikleri yer alıyor. Bu deliklerden kızgın yağlar dökülerek düşman püskürtülmeye çalışılmış.

Özkonak Yeraltı Şehri nerede

Özkonak Yeraltı Şehri nerede

Özkonak Yeraltı Şehri ziyaret bilgileri ve giriş ücreti

Adres: Özkonak Kasabası Avanos, Nevşehir
Telefon: +90 (384) 213 42 60
Özkonak Yeraltı Şehri Ziyaret Saatleri: Yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 08.00-19.00, kış dönemi (1 Ekim- 1 Nisan) 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Yeraltı şehri, dini bayramların birinci günü saat 13.00’e kadar kapalı.
Özkonak Yeraltı Şehri Giriş Ücreti: 25TL, Müze Kart geçerli. Bilet satış gişesi yaz döneminde 18.30’da, kış döneminde ise 16.15’te kapanıyor.

Özkonak Yeraltı Şehri nasıl gidilir

Özkonak Yeraltı Şehri’ne nasıl gidilir

Özkonak Yeraltı Şehri’ne uçakla nasıl gidilir: Özkonak Yeraltı Şehri’ne en yakın havalimanı Nevşehir’de. Nevşehir Kapadokya Havalimanı, Özkonak Yeraltı Şehri’ne 39 km uzaklıkta. Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na İstanbul ve İzmir’den düzenli uçak seferleri yapılıyor. Yaz döneminde farklı şehirlerden de seferler bulunabiliyor.

Nevşehir Kapadokya Havalimanı’ndan Özkonak Yeraltı Şehri’ne nasıl gidilir: Nevşehir Kapadokya Havalimanı’ndan Özkonak Yeraltı Şehri’ne toplu ulaşım aracı bulunmuyor. Havalimanından özel araçla yeraltı şehrine ulaşım 35 dakika sürüyor. Taksi, özel transfer aracı ya da araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek en kısa sürede yeraltı şehrine ulaşabilirsiniz. Toplu ulaşımla gitmek isterseniz havalimanından Nevşehir merkeze geldikten sonra bu noktadan Avanos üzerinden minibüslerle yeraltı şehrine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özkonak Yeraltı Şehri’ne arabayla nasıl gidilir: Avanos’a 14 kilometre uzaklıktaki Özkonak Yeraltı Şehri, Avanos ilçe sınırları içerisindeki Özkonak Kasabası’nın doğu girişinde bulunuyor. Nevşehir’in Avanos ilçe sınırları içerisindeki Özkonak Kasabası’nın Nevşehir’e uzaklığı ise 35, Avanos’a uzaklığı ise 17 km. Özkonak’a kara yoluyla ulaşmak için Nevşehir-Avanos-Özkonak güzergahını kullanmak gerekiyor.

Özkonak Yeraltı Şehri, Kapadokya bölgesindeki 200’ü aşkın yeraltı şehri arasında en çok ziyaret edilenlerden biri olarak, bölgenin tarihi geçmişi ve gizemli kültürüne tanık olmak için iyi bir seçenek.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz