Makedonya Tatil

Uçhisar, Kapadokya’nın en yüksek noktası görkemli kalesi ve kayadan oyma benzersiz butik otelleri ile Kapadokya coğrafyasının en önemli turizm merkezlerinden birisi. Nevşehir‘e 7 kilometre mesafede yer alan Uçhisar, uçsuz bucaksız görünen Kapadokya‘nın en yüksek noktalarından birisi olduğundan Türkiye’nin en güzel nefis panoramik manzaralarından birisine sahip.

Kapadokya’yı özel ve ilginç kılan çok eski dönemlerden bu yanan burada yaşamış toplulukların bıraktığı izler olsa gerek. Beylikler döneminde, Karamanoğulları ve Selçukluların doğu sınırını; Kadıburhanettin Beyliği’nin batı sınırını oluşturmuş Uçhisar çok eski yerleşim yerlerinden birisi.

Uchisar-Gezilecek-Gorulecek-Yerler

Uçhisar, bölgede ihmal edilen bir yer. Bölgeye gelen ziyaretçiler Göreme‘yi, Paşabağ ve Zelve’yi hızlıca görüp gidiyor. Oysa tarihi taş evlerinin sıralandığı sokakları gezmeden, Uçhisar Kalesi’ne çıkmadan gitmek olmaz.

Uçhisar Gezilecek Yerler

Perslerin Kral Yolu ve Selçukluların ise ticaret rotası İpek Yolu üzerine kurulmuş Uçhisar, kayadan oyma evleri, görkemli kalesi, nefis butik otel ve restoranları ile Kapadokya’da son yılların gözde bir durağı. Bu doğa mucizesi coğrafyanın keyfini sindire sindire gezin.

1. Uçhisar Kalesi

Uchisar, Cappadocia

Uçhisar Kalesi, özellikle gün batımını saatlerinde tüm Kapadokya coğrafyasının aldığı inanılmaz renk cümbüşünü panoramik izlemek için ideal. Yöre halkı büyüğüne ‘Ağanın Kalesi’, kü­çüğüne ‘Çavuşun Kalesi’ diyor. Uçhisar Kalesi ziyaret saatleri 07.30-17.30. Uçhisar Kalesi giriş ücreti 8TL, indirimli bilet 4TL. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Müze Kart geçerli değil.

2. Tığraz Kalesi

Tığraz Kalesi, Uçhisar

Uçhisar’ın ikinci büyük kalesi Tığraz, içindeki oyulmuş kaya odalar, tüneller ve mahsenleriyle, zirveden vadiye kadar yedi kat yerleşimiyle ilginç bir yer altı şehri. Güvenlik nedeniyle sadece dışarıdan izlenebiliyor.

2. Güvercinlik Vadisi

Uchisar-Gezisi-Guvercinlik-Vadisi

Güvercinlik Vadisi, sadece Uçhisar gezilecek yerler arasında değil, Kapadokya’ya gelenlerin en sık ziyaret ettikleri yerlerden birisi. Vadi içerisinde bir de şelale yer alıyor. Göreme’ye kadar uzayan vadide çok sayıda güvercin yaşadığından bu ad verimiş.

3. Cevizli

Cevizli, Uchisar-Gezilecek-Yerler

Uçhisar Kalesi’nin kuzeyinde, arka tarafında yer alan Cevizli pek sevdiğim bir yer. Nevşehir-Göreme yolu tam da önünden geçiyor. Ön tarafta çirkin hediyelik eşya dükkanları var. Arka taraf ise enfes. yarım gün geçirilebilecek bir yer. Çay, kahve için, şarap tadın. manzaranın keyfini çıkarın. Şapkalı peribacasını fotoğraflayın.

flyista

6. A La Turca Collection

Alaturka Halici Uçhisar

Burası gezmeniz gereken renkli bir dükkan. Yöreden ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinden getirilen halı, kilim, çanta, seramik, pişme çanaklar, yüzükler, kolyeler, küpeler ve dahası var. Ayrıca Orta Asya’dan getirtilmiş yöresel kıyafetlere de göz atın. Bir müze gibi bana göre burası.

7. Galeri Faruk

Galeri-Faruk-Uchisar

Uçhisar Meydanda Alaturka Taner’in hemen solunda yer alıyor. Burası da zengin el yapımı halı, kilim ve diğer nefis ürünlere sahip. Satın almasanız dahi el emeği, göz nuru ürünlere bir bakın.

8. Göreme Milli Parkı

Goreme-Uchisar-Gorulecek-Yerler

Göreme Vadisinin doğal yapısı kayalara oyulmuş çok sayıda kiliseleri ve peribacaları ile bölgenin en fazla ilgi çeken yerlerinin başında geliyor. Yeryüzünde bilinen hiçbir yere benzemeyen bu içerisindeki duvar resimleri olan kiliseleri gezin, vadilerinde yürüyün.

Göreme Açık Hava Müzesi ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 08.00-19.00, kış dönemi (1 Ekim- 1 Nisan) 08.00-17.00. Bilet satış gişesi yaz döneminde 18.30’da, kış döneminde ise 16.15’te kapanıyor. Açık hava müzesi, haftanın 7 günü ziyarete açık. Göreme Açık Hava Müzesi giriş ücreti 75TL. Müze Kart geçerli.

9. Anatelein Butik Hotel

Anatelein-Hotel-Cappadocia

Anatelein Butik Otel, panoramik manzarasıyla, Peri bacalarına karşı, isterseniz terasta isterseniz bahçede ayaklarınız uzatıp, bir doğa mucizesinin keyfini sindire sindire yaşayabileceğiniz bir yer. Kalmasanız dahi bir kahve içmeye ve dinlenmeye uğrayın.

Zengin kahvaltı tabağı 25 TL. Uçhisar Kalesi’nin Kuzeyinde, CCR Otel’in hemen arkasında yer alıyor. Bir yanda sevdiğim yer Cevizli, diğer yanda Uçhisar Kalesi manzarası. Enfes!

10. Taşkonaklar Cave Hotel

Taskonaklar, Uchisar

Kapadokya’nın en güzel vadilerinden Güvercinlik Vadisi’nin batı tarafında, görkemli bir yerde kurulmuş Taşkonaklar Butik Otel, elle oyulmuş kayaların hem içinde hem üzerinde uzayan, nefis mimariye ve karaktere sahip bir butik otel.

Erciyes Dağı ve Güvercinlik Vadisi’ne nazır enfes bir manzarası var. Gün batımında manzaraya karşı şarap keyfi için ideal. Kapadokya otelleri içerisinde en iyilerden olan Taşkonaklar otel için rezervasyon ve fiyatlar için otel rezervasyon sitelerine göz atın.

Hem Atatürk Havalimanından hem de İstanbul Sabiha Gökçen’den Kayseri ve Nevşehir havalimanlarına günlük tarifeli uçuşlar var. Ayrıca İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Kayseri Havalimanı’na da direkt seferler yapılıyor.

Uçhisar gezilecek yerler bunlarla sınırlı değil elbet. Kiralık araç ile Kapadokya’nın diğer nefis yerleri Zelve, Paşabağ, Çavuşin, Ürgüp ve Avanos‘a da uğrayın. Ürgüp’e 12 km, Kayseri‘ye 80 km, Avanos’a ise 10 km uzaklıkta yer alıyor.

Önceki blog yazısıGöz Alıcı Çelik ve Cam: Petronas İkiz Kuleleri
Sonraki blog yazısıİstanbul’da Tatil Yapın
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

3 YORUM

  1. Uçhisar ihmal edilmiş bir yer, eskiden çok daha kaliteli bir yerdi. Neyse o günler aklıma gelince her şeyin nasıl bozulduğunu görüyorum, üzülüyorum. Uçhisar’daki hediyelik eşya satan dükkanlara uğrayın, memnun kalırsınız. Bir şey almasanız da çok ilginçler.

  2. Kalenin manzarası bölgenin en iyisi. Sadece günbatımında değil, gün doğumunda da gidin, etrafta uçuşan balonları görün.

  3. Her sene Cappadox festivali yapılıyor Uçhisar’da. Türkiye’nin en kaliteli etkinliklerinden biri, aklınızda bulunsun gidenlere tavsiye ederim. 19 Mayıs’ta.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın