Paşabağ, Kapadokya’nın en ilginç peri bacalarından bazılarına, kaya şapellerine ev sahipliği yapan bir bölge. Avanos‘un güney çıkışında, yoldan 1 kilometre içeride yer alan Paşabağ, peribacası oluşum ve gelişiminin Kapadokya’da en iyi gözlenebildiği yerlerden birisi. Tekli, ikili ve üçlü olarak araziye dağılmış çok şapkalı çok gövdeli peri bacaları burayı yörenin en çekici yerlerinden biri yapıyor.

Şapkalı peri bacalarının en güzellerinden bazılarının sıralandığı yer, Paşabağı, Keşişler Vadisi ve Rahipler Vadisi olarak da biliniyor. Ana yerleşim yerlerine uzaklığı ve engebeli bir bölge olması nedeniyle inzivaya çekilmek veya gizlenmek isteyenler için bir sığınma yeri olmuş.

pasabağ kapadokya

Avanos gezilecek yerler arasında yer alan vadinin önemli bir özelliği de peri bacası oluşum aşamalarının gözlemlenebilmesine imkân vermesi. Hâlihazırda kimi henüz oluşum halinde kimi oluşumunu tamamlamış, kiminin de olgunlaşıp bozulmaya başladığı peri bacalarını aynı anda görmek Paşabağı’nda mümkün.

Paşabağ, Avanos, Kapadokya

Vadinin ortasındaki üç başlı peri bacasında Keşiş Simeon’un inziva hücresi bulunuyor. Aziz Simon’un öğrencilerinin inzivada kaldığına inanılan şapel, yolun sağında, vadinin 200 metre içinde yer alıyor.

Malta

Roma imparatorluğu sınırları içindeki Kilikya Silifke’de 390 yılında doğmuş olan Simeon, otuzlu yaşlarına doğru, o zamanlarda bir hayli yaygın olan çileci akıma kapılarak bir sütunun tepesinde yaşamaya başlar. 40 yıl bu şekilde bir sütunun başında yaşadığı söylenir. Bu yüzden Sütuncu Simeon (Aziz Stylite) olarak da adlandırılıyor.

pasabağ aziz-simeon

Sütunun üzerinde halkın ve müritlerinin getirdiği yardımlarla karnını doyuran Simeon olduğu yerde halka sık sık vaaz verir. Bu vaazlardan etkilenip Simeon’un öğrencisi olanlar ‘Sütun Keşişleri’ oluşumunu başlatırlar. Kapadokya’ya gelip peri bacalarını sığınak olarak kullanırlar.

Peribacalarını aşağıdan yukarı doğru 10-15 metre oyarak, yükseklikte kaya odalarda, kaya yataklarda yaşalar ve inzivaya çekilirler. Kapadokya’da Hristiyanlığın tutunmasını sağlarlar.

aziz simeon pasabağ
aziz simeon kilisesi pasabağ

Vatikan tarafından aziz ilan edilen ve oldukça saygı gören bir keşiş olan Simeon adına yapılmış şapele daracık bir oyuk vasıtasıyla ulaşılabiliyor. İçerisinde ocak, oturma ve yatma mekânları ile ışık girmesini sağlayan pencere aralıkları mevcut. Keşişin hücresinde yatak ve oturma yerleri hep taştan oyulmuş.

Aziz Simeon inziva hücresinin girişini simetrik haçlar süslüyor. Şapelin karşısında da bir manastır yer alıyor.

paşabağ avanos
pasabağ nasıl gidilir

Paşabağı yolunun sağ tarafında bulunan beyaz bir tepe gözlem noktası (sunset point) özelliği göstererek güneşin batışını izlemek için bölgeyi ziyaret edenlerin fotoğraf çekmek, soluklanmak için tercih ettiği bir yer.

Avanos-Göreme yolundan Zelve istikametine döndükten kısa bir süre sonra Zelve Vadisi’ne ulaşıyorsunuz. Aynı yol üzerine devam ettiğinizde Paşabağ‘a ulaşıyorsunuz. Göreme tarafından geliyorsanız, Avanos yönüne gidip, Çavuşin Köyü’nü geçtikten sonra Zelve Vadisi’ne doğru yöneliyorsunuz. Zelve’den önce Paşabağı geliyor.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz