malta

Kapadokya bölgesinde en sevdiğim yerlerden biri olan Çavuşin, nedense Kapadokya turu yapanların pek de bilmediği, gitmediği bir yer. Ziyaretçilerine farklı bir dünyanın kapılarını açan Peribacaları ile ünlü Kapadokya’ya her gittiğimde mutlaka uğrarım buraya. Çavuşin Köyü, Avanos ilçesine bağlı bir köy. Nevşehir Göreme ile Avanos arasındaki Çavuşin de Kapadokya’da görülmesi gereken güzel yerlerden.

Anadolu’nun ortasında farklı bir gezegen gibi duran Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağın püskürttüğü lav ile küllerin milyonlarca yılda erozyona uğrayarak şekillenmesiyle oluşmuş. Dünyada eşi benzeri olmayan bir coğrafya olan Kapadokya’nın en ünlü trekking rotalarının bazıları Çavuşin Köyünden başlıyor.

malta
Capadoccia Cavusin

Göreme-Avanos yolu üzerinde küçük bir köy olan Çavuşin, böylesi etkileyici bir coğrafyada, dev gibi bir oyma kaya kütlesinin altına kurulmuş küçük bir yerleşim yeri. Geçmişte Rumlarla Müslümanların birlikte yaşadığı bir köyün hemen arkasında yer alan Çavuşin Harabelerinde Hristiyan dervişleri yaşamış. 1950 depreminde büyük hasar görerek bugün bulunduğu düzlüğe taşınan Çavuşin’de ilk yerleşimin başlaması çok eski dönemlere uzuyor. Köyün asıl hikayesi ise MS 56’da Hıristiyanlığın bölgede yayılmasıyla başlıyor.

       

Roma’nın baskısıyla bulundukları yeri terk eden Hristiyanlar Çavuşin ve civarında bulunan peribacalarının içlerini oyarak yerleşmişler. Oyulan kayaların içerisine küçük şapeller kazarak ibadetlerini buralarda yerine getirmişler. Bölgeye yerleşen ve Hıristiyanlığı yaymaya uğraşan keşişler tarafından bölge hızla Hristiyanlaşarak 8. yüzyılda Çavuşin vadileri din eğitiminin önemli bir merkezi haline gelmiş. Engebeli yapısı nedeniyle bölgeye ulaşımız zor olması, burayı dini inzivaya çekilmek isteyenler için sığınma merkezi olmasını sağlamış.

Çavuşin Gezilecek Yerler
Kapadokya, Çavuşin

Doğu Roma imparatorluğunun Hıristiyanlığı resmi din olarak kabul etmesi sonrasında gizli saklıya gerek kalmadığından Kapadokya’da manastırlar yapılmaya başlanıyor. İşte bu dönemin ilk geniş hacimli kilisesi olan Vaftizci Yahya Kilisesi (Church Of St. John The Baptist) Çavuşin köyünde yapılıyor. Kapadokya’da gezilmesi gereken yerler listenize almanız gereken kiliseyi görmeden köyden ayrılmayın.

Yüzlerce yıldır hala hıristiyanlık dünyasının en önemli toplantısı olma özelliğini koruyan İznik Konsülü toplandığında dünyanın çeşitli bölgelerinden getirtilen yüzlerce İncil versiyonu imha edilirken, Kapadokya’dan getirilen İncil kabul edilmiş. Tarihin akışını değiştiren bu olayın ardından da Kapadokya bölgesi hıristiyan topluluklarının akınına uğramış. Kalabalıklaşan nüfus manastır hayatına geçerken, İsa’nın öğretmeni kabul edilen Vaftizci Yahya adına inşa edilen kiliseyi pek çok dini yapı takip etmiş.

Çavuşin
Church Of St. John The Baptist
Church Of St. John The Baptist

Vaftizci Yahya adına yapılan St. John The Baptist Kilisesi Çavuşin’deki en önemli tarihi yapı. 5. yüzyılda yapıldığı düşünülen kilise aynı zamanda bölgenin en eski kilisesi. Avlusu kayaların kopması sonucu yıkılmış olsa da oldukça etkileyici yine de. (Terim olarak vaftiz, Hristiyanlıkta, dine girmek, günahtan ve kirli geçmişten temizlenmek amacıyla belli usullere riayet etmek suretiyle su ile yapılan bir ayin.)

Kilisenin ön cephesi seksenli yıllarda tamamen çökmüş. Kilisenin cephesinde dört veya beş sütun olduğu kalıntılardan anlaşılıyor. Cephe görünümündeki kemerli pencerelerde ve kapı çevrelerinde Suriye mimarisini yansıtan geometrik ve bitkisel motifler var. Girişin arkasındaki mekân üç nefli bir bazilika plan şekli gösterilmiş. İç mekânı süsleyen fresklerden çok azı günümüze ulaşabilmiş. Yalnızca bir meleği tasvir eden bir fresk iyi bir durumda. 1924’e kadar aktif olarak kullanılan kilisenin giriş kapısından Kapadokya manzarası pek güzel.

Vaftizci Yahya Kilisesi, Kapadokya
Vaftizci Yahya Kilisesi, Kapadokya
Çavuşin, Avanos

Mübadele öncesi 2000 kadar Rum Çavuşin Köyünde yaşıyordu. 1924’te Türkiye ve Yunanistan arasında yapılan mübadele sonrası bölgeye 950 kadar Türk yerleştirildi. Rumlar ayrılmadan önce, Çavuşin’e vardığınızda göreceğiniz dev ana kayanın içerisinde iki yüzden fazla kaya oyma ev vardı. 1964 sonrası ise oluşan erozyon ve çökmeler sonrası halk burayı terk edilerek ovaya taşındı.

Çavuşin Köyü, Kapadokya
Çavuşin Köyü

Kızılçukur Vadisi, Güllüdere Vadisi, Meskendir Vadisi, Zindanönü Vadisi, Kılıçlar Vadisi, Peri Bacaları Vadisi ve Ak Vadinin sınırları bu köyde. Bana göre bu vadiler dünyanın en güzel yürüyüş parkurları arasında.

Doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, at üzerinde geziler düzenlenen vadilerde yüksek kayalara oyulmuş kiliseleri ziyaret etmek mümkün. Bugün Güllüdere ve Kızılçukur Vadilerinin ilgin peribacalarında 12 kilise bulunuyor.

Kızılçukur Vadisi, bölgede günbatımının izlenebileceği en güzel yerlerden biri. Toprağın kırmızıya çalan rengi nedeniyle günbatımında kızıla boyanan vadi, olağanüstü bir ambiyans yaratıyor. Dünyada bu denli özgün görünüme sahip coğrafya pek azdır.

Çavuşin Balon

Çavuşin’e geldiğinizde köyün sırtını dayadığı dev harabelerin arasında dolaşın. Zirveye çıktığınızda ise şahane bir manzara sizi bekliyor. Vakti olanlar için tepedeki günbatımı manzarası kaçmaz. Sabah erken saatlerde ise gökyüzü tam bir renk cümbüşüne dönüşüyor.

Hemen başınızın üzerinden yükselen sıcak hava balonlarını yerden izlemek için Kapadokya’daki en güzel yerlerden biri bu köy. Kaldığım Phocas Cave Suites‘in hemen arkasındaki tepeden izlediğim balonlar hemen başımın üzerinden geçiyorlardı. Zıplasanız erişecek kadar yakın hem de.

Kapadokya Çavuşin Köyü

Çavuşin’e çok yakın olan Zelve-Ürgüp yolu üzerinde bulunan Paşabağı bölgesi, Kapadokya’nın en güzel köşelerinden birisi. Eskiden “Rahipler Vadisi” olarak bilinen yer şimdilerde Paşabağı olarak adlandırılıyor. Yan yana dizili sıralı çok büyük peribacalarının bazıları geçmişte şapel olarak kimisi deyaşam mekanları olarak kullanılmış.

Aziz Simeon adına yapılmış bir şapel ve inziva hücresi burada görülmesi gereken yerden. Yaşam alanları, ışık girmesi için oluşturulmuş pencereler, inziva yerleri ile burası bir başka gezegen sanki. Gittiğim bahar mevsiminde ise bir başka güzeldi.

Paşabağı, Çavuşin Köyü, Avanos
Paşabağı, Çavuşin Köyü, Avanos

Yol üzerindeki seramik mağazaları için de zaman ayırmalı. Yine Avanos’taki Akhal Teke At Çiftliği bölgede atla turlar düzenliyor. En kısa tur bir saat sürüyor ve dileyen sekiz saati bulan günlük rehberli turlara katılabiliyor. Avanos’tan başlayan günlük turlar Kızılırmak boyunca ilerleyip, Kapadokya’nın vadilerinde, peri bacalarının arasında dolaşıyor. Pek keyifli bir deneyim, benim gibi ata ilk defa biniyor olsanız da çekinecek bir şey yok, deneyim.

Avanos Akhal Tepe Çiftliği

Konaklama için önerim ise Phocas Cave Suites Çavuşin. Köyü şimdiye kadar 3 defa ziyaret ettim her ikisinde de bu nefis butik otele misafir oldum. Kapadokya zaten dünyada eşi benzeri bulunmayan eşsiz bir kaya otel deneyimi sunuyor.

Tarihi taşlara, tepelere gram zarar vermeden; doğal kaya oluşumlarını milim oynatmadan; sadece insan eliyle üç yıl süren bir restorasyon sonucu ortaya çıkmış bir yer Phocas Cave. Balkonlu taş odası en güzel odalarından biri ve balkonun manzarası enfes. Alın kahvenizi veya şarabınızı günbatımının keyfini çıkarın.

Phocas Cavusin Otel

Phocas Cave Suites
Adres: Çavuşin Koyu, 2.kume Mevkii, 50500 Nevşehir, Türkiye. Telefon: +90 384 532 71 61

Otel çalışanları Kapadokya’da yapabileceğiniz her türlü aktiviteye yardımcı oluyor. Balon turu, ATV turu, atla geziler, doğa yürüyüşleri gibi aktiviteleri kendilerinden alın. Tüm çalışanları hoş sohbet ve güleryüzlü. Kapıda sizi karşılayan Lütfiye Hanım Kapadokya gezinizin keyifli geçmesi için size yardımcı olur. Şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler, keyifli ortam sunan Phocas Cave Suites oteli not edin.

Phocas Cave Hotel

Kapadokya’da görmeniz gereken yerler: Göreme Açıkhava Müzesi, Paşabağı, Avanos, Saruhan Kervansarayı, Devrent Vadisi, Ürgüp ve Ortahisar. Ayrıca Uçhisar ve Uçhisar Kalesi, Güvercinlik Vadisi, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Güzelyurt (Gelveri), Ihlara vadisi, Mustafapaşa ve Selime Köyü listenizde yer alabilir. Daha uzun vakti olanlar ise Pancarlık Vadisi, Sobesos Roma Antik Şehri, Keşlik Manastırı ve Soğanlı Vadisi’ni ziyaret edebilir.

Nevşehir-Ürgüp karayolu dördüncü kilometresinden sonra Uçhisar yolundan 10 km. daha giderek Çavuşin Köyüne varılıyor. Çavuşin Köyü, Göreme Açık Hava Müzesine 3 km, Paşabağı Peribacalarına 2 km, Avanos’a 5 km ve Kızılçukur Vadisine ise 1 km uzaklıkta. İç Anadolu’da Nevşehir, Aksaray, Kırşehir, Niğde, Kayseri illerini buluşturan Kapadokya 4 mevsim çok sevdiğim bir coğrafya, ancak bahar aylarında bir başka güzel. Karlar altında da Kapadokya’ya gitmeyi ihmla etmeyin. İyisi mi siz her fırsatta gidin, buna değer çünkü.

5 YORUM

  1. Merhaba 26-28 Şubat 2018 tarihleri arası Kapadokya’da idik. Çavuşin’den geçerken çok güzel 6-7 adet şapkalı peri bacası gördük ama ben şimdi bütün görsellere videolara bakıyorum hep karşıma üç güzeller çıkıyor. Şapkalı olarak oysa Çavuşin’dekiler de çok güzeldi. Neden hiç resmi yok, ya da ben mi bulamıyorum. Ayrıca 20 yıl aradan sonra yine Göreme’de kaldık ve Kaymaklı, Derinkuyu, Ürgüp Zelve, Uçhisar dahil her yeri gezdik hem çok ekonomik bir gezi oldu hem de kış mevsimi ayrı güzel, her şey muhteşemdi.

  2. Merhaba Kemal abi. Çavuşinli biri olarak her zaman bekleriz. Bir gün de gelin evimizde misafir alun. başım gözüm üstünde yeriniz var. Çok selamlar.

    • Bariş bey ben Derinkuyu’luyum sizin köylu bayram babil diye birisini ariyoruz taniyormusunuz? Eniştemin asker arkadaşi kendisine ulaşmaya çalişiyoruz taniyorsaniz numaram bu ararmisiniz 0535 634 66 80

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın