Tarih ve doğanın buluştuğu bu Kapadokya’da Güneşin Şehri olarak bilinen Sinasos, yani haritada görebileceğimiz adıyla Mustafapaşa, bu yörenin en güzel yerlerinden birisi. Tarihe tanıklık etmiş eski evlerin olduğu Mustafapaşa, 1924’te yapılan mübadele ile bölgeden Jerveni’ye mübadil olarak gönderilen Rumlardan kalan evlerin mimari dokusu, sağlamlığı ve sanatsal mirası gözler önüne seriliyor. Bugün bu evlerin bazıları butik olarak hizmet veriyor.

Daha önceden Sinasos adıyla bilinen Mustafapaşa, Kapadokya’nın tam ortasında Ürgüp’e bağlı ve buraya 6 km uzaklıkta bulunuyor. Osmanlı Devleti döneminden beri Rumlar ve Türkler iç içe yaşamışlar burada.

Mustafapaşa, Kappadokya

Kapadokya’nın Ürgüp’e bağlı, el değmemiş̧ ve doğal beldesi Mustafapaşa’da bulunan Arno Valley Otel, bir aile işletmesi olarak samimi ve girdiğinizden yabancılık hissetmeyeceğiniz keyifli bir ortam sunuyor. Mart (2015) ayında kendilerini ziyaret edip nefis ev yapımı böreklerinden yedim çaylarını içtim.

Otel güzel bir konumda bulunuyor, binalardan uzak, önü açık doğaya ve doğa yürüyüşlerine ulaşılması kolay bir vadinin yanı başında yer alıyor.

Malta

Otelin mağara odası (cave otel) bulunmuyor, ancak resepsiyonu bu özelliğe sahip. Yörenin dokusuna uygun kesme taştan yapılmış, rahat edebileceğiniz şekilde dizayn edilmiş 25 taş odasıyla hizmet veriyor. Kendi çiftliklerinde organik olarak yetiştirilen yiyeceklerle yapılan enfes ev yemeklerin tadına ve mekanın atmosferini beğeneceğinizi sanıyorum.

Arno Valley Otel
Arno Valley Otel

Ürgüp merkezine 5 km uzaklıkta olan Arno Valley Otel, Sinasos Kiliseleri ve Kapadokya’nın tarihi yerlerini keşfetmek için uygun bir noktada yer alıyor. Ayrıca Erciyes Kayak Merkezi’ne sadece 1 saat uzaklıkta yer alıyor.

Arno Valley Otel, Mustafapaşa, Kapadokya

Kapadokya geniş bir coğrafyaya yayılıyor ve bu bölgede nereye yerleşirseniz yerleşin, bir çok yeri görebilmeniz için epeyce bir kilometre yapmak durumundasınız. O nedenle ekonomik konaklama arzulayanlar, geçmişte Rumların yaşadığı evlerin dönüştürüldüğü Mustafapaşa otellerini tercih edebilir. Diğer Kapadokya otelleri için tıklayın.

Rum evleri ve taş işçiliği ile ünlü, sakin, huzurlu, doğallığından hiçbir şey kaybetmemiş olan bu köyde, bugün hala gelinen toprakların bazı adetleri, kutlamaları farklı isimlerde de olsa yerine getirilip, gelenekler nesilden nesile aktarılıyor.

Arnovalley Hotel | Telefon: 0384 353 54 50

Mustafa Paşa Kasabası Yukarı Mah. Manastır Sok. No:40 Mustafpaşa, Kapadokya

Kapadokya Mustafapasa

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya’nın en özgün yerlerinden biri olan Sinasos’ta, farklı kültürden insanlara ev sahipliği bir coğrafyayı keşfederken ve Ürgüp, Uçhisar ve Göreme’deki tarihi yerleri keşfedebilirsiniz.

Göreme Açıkhava Müzesi, Paşabağı, Avanos, Saruhan Kervansarayı, Devrent vadisi, Ürgüp ve Ortahisar. Ayrıca Uçhisar Kalesi, Güvercinlik Vadisi, Kaymaklı (Derinkuyu) Yeraltı Şehri, Güzelyurt (Gelveri), Ihlara vadisi ve Selime Köyü listenizde yer alabilir. Daha uzun vakti olanlar ise Pancarlık Vadisi, Sobesos Roma Antik Şehri, Keşlik Manastırı ve Soğanlı vadisi’ni ziyaret edebilir.

Balon turu olmazsa olmazla arasında yer alıyor. Arno Valley Otel’den rezervasyon yaptırabiliyorsunuz. Trekking ve at turu da aklınızda bulunsun derim. Akşamları ise Sema Gösterisine katılabilirsiniz.

3 Yorumlar

  1. Sinosis köyümüzün eski adı artık mahalle oldu burası. eski Rum evleri çok değerli ama hala bir çoğu bakımsız burada. Köyümüz güzeldir, gelin misafir olun.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz