Temenni Tepesi ve Anıt Mezarları, Nevşehir’e 22 km mesafede yer alan Ürgüp’te bulunuyor. Yükseltisi nedeniyle neredeyse yılın her günü rüzgarlı olan Temenni Tepesi’nden Ürgüp’ün tamamını, havanın açık olduğu günlerde ise Erciyes Dağı‘nı görmek mümkün. Kadı Kalesi’nin tepesinde yer alan Temenni Anıt Mezarı’nın en ilginç özelliği ise 700 metre uzunluğundaki tüneli. Yaklaşık 80 metre yükseklikteki tepenin seyir balkonuna çıkan yaklaşık 80-100 metrelik bir kayadan oyma tünel bulunuyor.

Çaput bağlanıp dilek dilenmesi nedeniyle ‘Temenni’ olarak anılan tepe, antik çağdan bu yana kutsal bir yer olarak kabul ediliyor. Kapadokya, Ürgüp’te yer alan tepede bulunan pek çok mezar, insanların bu kutsal tepeye gömülmek için adeta yarıştıklarının göstergesi olmuş.

malta
temenni tepesi

1288’de Vecihi Paşa tarafından Kılıçaslan için yaptırılmış olan bir anıt mezarın bulunduğu Temenni Tepesi’nde, Osmanlı döneminden kalma iki önemli mezar bulunuyor. Bunlar 13. yüzyılda Ürgüp’te öldürüldüğü bilinen Selçuklu sultanlarından 4. Kılıçaslan ve 3. Alâeddin Keykubat adlarına sembolik olarak, yine Osmanlı döneminde yaptırılmış.

       

Temenni Tepesi’nin ortasında bulunan kümbet ise, daha önceleri Ürgüp Tahsinağa Halk Kütüphanesi olarak kullanılmış. Bu kütüphane aynı zamanda Anadolu’nun en eski kütüphanelerinden birisi olarak kabul ediliyor. Teras şeklindeki Temenni Tepesi‘nin güney batıya bakan yamacında ise Aziz Yeorgios Kilisesi yer alıyor.

Temenni Tepesi ve Anıt Mezarları

Temenni Tepesi, Ürgüp ilçesinin merkezinde bulunuyor. Deniz seviyesinden yaklaşık 1.140 metre yükseklikte olan tepe, Ürgüp şehir merkezinden yaklaşık 80 metre yükseklikte, Ürgüp’ün neredeyse her tarafından görülebilen kaya oluşumu. Güney, batı ve doğuya bakan yamaçları yaklaşık 30 metrelik kaya duvarı olan Temenni Tepesi’nin altındaki seyir balkonuna çıkan yaklaşık 80-100 metrelik bir kaya oyma tünel bulunuyor.

Kutsal olarak kabul edilmesinden dolayı bu adı alan Temenni Tepesi’nde bulunan pek çok ‘taka mezar’, çağlar boyunca insanların bu kutsal tepeye gömülmek için adeta yarıştıklarını gösteriyor. Kayaya derince kazılan taka mezarlarda, en alta gömülen mezarın, sağ ve sol yanlarında raf gibi ikişer mezar daha hazırlanıyor ve böylelikle aynı mezara 5 kişi gömülebiliyor.

Temenni Tepesi‘nde mezarların yanı sıra iki tane de kümbet bulunuyor. Tepeye girişte sağdaki mezarın yanında bulunan kümbet, sembolik türbelerden oluşuyor. 4. Kılıçarslan ve 3. Aleaddin Keykubat‘ın yattığı sembolik mezarların aslı ise şöyle: 1857’de Sultan Abdülmecid zamanında, Muhammed Vecihi tarafından yaptırılan türbenin kitabesi Ürgüp Müzesi’nde bulunuyor.

Moğollarla savaşırken Ürgüp mağaralarına sığınmak isteyen 3. Aleaddin Keykubat’ın, bir süreliğine Ürgüp’te yaşamasına ithafen yüzyıllar sonra da olsa Ürgüplüler, Aleaddin Keykubat’a olan saygılarını ona temsili bir mezar yaparak yaşatmışlar. Temenni Tepesi’ndeki 4. Kılıçarslan’a ait olduğu ileri sürülen türbe ve 3. Alâeddin Keykubat’a ait olduğu ileri sürülen mezarda, tepenin ortasında bulunan kümbet ise, daha önceleri Ürgüp Tahsinağa Halk Kütüphanesi olarak kullanılmış.

Ürgüp Tahsinağa Halk Kütüphanesi, saraydan sürülen ve Ürgüplü olmayan Tahsinağa tarafından 1855’te kurulmuş. Zamanla kümbetin kütüphane olarak yetersiz kalması üzerine kütüphane, Eşekli Kütüphaneci olarak bilinen Mustafa Güzelgöz‘ün çalışmaları sonucu, ilçe merkezine yapılan yeni binasına taşınmış.

temenni tepesi ürgüp

Aziz Yeorgios Kilisesi, Temenni Tepesi‘nin güneybatıya bakan yamacında yer alıyor. Günümüzde kilisenin kaya oyma iç salonu halen durmaktaysa da taştan yapılma ön cephesi ise yok olmuş.

Temenni Tepesi’ne nasıl gidilir

Temenni Tepesi ve Anıt Mezarları, Nevşehir’e 22 km uzaklıkta bulunan Ürgüp’te yer alıyor. Nevşehir Kapadokya Havalimanı, merkeze 25 kilometre uzaklıkta. Havalimanından merkeze gelmek için havalimanı servisleri, taksi ya da araç kiralama gibi alternatifleriniz mevcut. Nevşehir kent merkezine geldikten sonra Ürgüp’e ulaşım çok kolay. Minibüslerle yaklaşık 20 dakikada Ürgüp ilçe merkezinde olabilirsiniz.

Temenni Tepesi’ndeki çay bahçesinde soluklanabilir, çay bahçesinin kapalı mekânında yer alan Ürgüp’ün tarihi fotoğraf sergisini gezebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın