Temenni Tepesi ve Anıt Mezarları, Nevşehir’e 22 km mesafede yer alan Ürgüp’te bulunuyor. Yükseltisi nedeniyle neredeyse yılın her günü rüzgarlı olan Temenni Tepesi’nden Ürgüp’ün tamamını, havanın açık olduğu günlerde ise Erciyes Dağı‘nı görmek mümkün. Kadı Kalesi’nin tepesinde Temenni Anıt Mezarı yer alıyor. Yaklaşık 80 metre yükseklikteki tepenin seyir balkonuna çıkan yaklaşık 80-100 metrelik bir kayadan oyma tünel bulunuyor.

Çaput bağlanıp dilek dilenmesi nedeniyle ‘Temenni’ olarak anılan tepe, antik çağdan bu yana kutsal bir yer olarak kabul ediliyor. Kapadokya, Ürgüp’te yer alan tepede bulunan pek çok mezar, insanların bu kutsal tepeye gömülmek için adeta yarıştıklarının göstergesi olmuş. Tepede, Sultan Abdülmecid döneminde, Kayseri Valisi Vecihi Paşa tarafından IV. Rüknettin Kılıçarslan ve Aleaddin Keykubat’ın anılarına yaptırılmış iki türbe yer alıyor.

temenni tepesi

Temenni Tepesi’nin ortasında bulunan kümbet ise daha önceleri Ürgüp Tahsinağa Halk Kütüphanesi olarak kullanılmış. Bu kütüphane aynı zamanda Anadolu’nun en eski kütüphanelerinden birisi olarak kabul ediliyor. Teras şeklindeki Temenni Tepesi‘nin güney batıya bakan yamacında ise Aziz Yeorgios Kilisesi yer alıyor.

Temenni Tepesi, Ürgüp ilçesinin merkezinde bulunuyor. Deniz seviyesinden yaklaşık 1.140 metre yükseklikte olan tepe, Ürgüp şehir merkezinden yaklaşık 80 metre yükseklikte, Ürgüp’ün neredeyse her tarafından görülebilen kaya oluşumu. Güney, batı ve doğuya bakan yamaçları yaklaşık 30 metrelik kaya duvarı olan Temenni Tepesi’nin altındaki seyir balkonuna çıkan yaklaşık 80-100 metrelik bir kaya oyma tünel bulunuyor.

Temenni Tepesi ve Anıt Mezarları

Kutsal olarak kabul edilmesinden dolayı bu adı alan Temenni Tepesi’nde bulunan pek çok ‘taka mezar’, çağlar boyunca insanların bu kutsal tepeye gömülmek için adeta yarıştıklarını gösteriyor. Kayaya derince kazılan taka mezarlarda, en alta gömülen mezarın, sağ ve sol yanlarında raf gibi ikişer mezar daha hazırlanıyor ve böylelikle aynı mezara 5 kişi gömülebiliyor.

Temenni Tepesi’nde mezarların yanı sıra iki tane de kümbet bulunuyor. Sultan Abdülmecid zamanında, 1857’de, Kayseri Valisi Muhammed Vecihi tarafından 4. Kılıçarslan ve 3. Aleaddin Keykubat adına sembolik mezarlar olarak yapılmış.

Moğollarla savaşırken Ürgüp mağaralarına sığınmak isteyen 3. Aleaddin Keykubat’ın, bir süreliğine Ürgüp’te yaşaması bunun en önemli sebebi. Ttürbenin kitabesi Ürgüp Müzesi’nde bulunuyor.

temenni tepesi ürgüp

Tepenin ortasında yer alan kümbet ise daha önceleri Ürgüp Tahsinağa Halk Kütüphanesi olarak kullanılmış. Ürgüp Tahsinağa Halk Kütüphanesi, saraydan sürülen ve Ürgüplü olmayan Tahsinağa tarafından 1855’te kurulmuş. Zamanla kümbetin kütüphane olarak yetersiz kalması üzerine kütüphane, Eşekli Kütüphaneci olarak bilinen Mustafa Güzelgöz‘ün çalışmaları sonucu, ilçe merkezine yapılan yeni binasına taşınmış.

Aziz Yeorgios Kilisesi, Temenni Tepesi‘nin güneybatıya bakan yamacında yer alıyor. Günümüzde kilisenin kaya oyma iç salonu halen durmaktaysa da taştan yapılma ön cephesi ise yok olmuş.

Temenni Tepesi’ne nasıl gidilir

Temenni Tepesi ve Anıt Mezarları, Nevşehir’e 22 km uzaklıkta bulunan Ürgüp’te yer alıyor. Nevşehir Kapadokya Havalimanı, merkeze 25 kilometre uzaklıkta. Havalimanından merkeze gelmek için havalimanı servisleri, taksi ya da araç kiralama gibi alternatifleriniz mevcut. Nevşehir kent merkezine geldikten sonra Ürgüp’e ulaşım çok kolay. Minibüslerle yaklaşık 20 dakikada Ürgüp ilçe merkezinde olabilirsiniz.

Temenni Tepesi’ndeki çay bahçesinde soluklanabilir, çay bahçesinin kapalı mekânında yer alan Ürgüp’ün tarihi fotoğraf sergisini gezebilirsiniz.

Önceki blog yazısıParis’in Sembol Yapılarından Notre Dame Katedrali
Sonraki blog yazısıParis Eğlence Hayatına Yön Vermiş Mekan: Moulin Rouge
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın