AirAsia uçağı ile, 21 Eylül 2011′de Singapur’dan, Borneo Adası’nda bulunan Sarawak Eyaleti’nin Miri şehrine geçtim. Sarawak, Malaysian Borneo’da bulunan 2 eyaletten birisi. Diğeri ise Sabah Eyaleti.

Gezegenimizdeki 3 ada benim için çok özel. Tazmanya, Borneo ve Madagaskar. Tazmanya dave Borneo da beklentilerimin üzerinde çıktı. Özellikle Borneo tam bir macera, tatil ve farklı bir dünyaya yolculuk demek oldu benim için. 40 gün gezme fırsatı bulduğum Borneo’dan 31 Ekim’de ayrılıp Filipinler’in Manila şehrine geçtim.

Singapur→ Miri→ Mulu→ Miri→ Marudi→ Miri→ Kota Kinabalu→ Tunku Abdul Rahman Park→ Kota Kinabalu→ Semporna→ Mabul Adası→ Lahad Datu→ Sandakan→ Sepilok→ Kinabatangan→ Sepilok→ Kota Kinabalu→ Manila (Filipinler)

Önceki blog yazısıSizin Kaç Tane Adanız Var?
Sonraki blog yazısıKaranlık Şehir Manila
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

 1. Borneo’ya giriş için vize gerekli midir? Eğer vize yok ise vizesiz ne kadar kalabiliyoruz? Ayrıca Borneo’ya iniş için hangi hava alanını tercih edersiniz?

  • Borneo Adası üzerinde 3 ülke ve bir özerk bölge arasında paylaşılıyor. Kuzey doğusunda Sarawak ve Kuzey batısındaki Sabah eyaletleri Malezya’ya bağlıdır. Malezya vizesi, kapıdan alınabiliyor. İster havayolu ister karadan giriş yapın, 90 günlük vize alabiliyorsunuz. Farklı uygulama olarak Sabah eyaletinde de pasaportunuza kaşe basılıyor. Sabah eyaletinin başkenti Kota Kinabalu da uygun uçuş noktaları arasında yer alıyor. Eğer dalış için gidecekseniz Tawau’ya da uçabilirsiniz.

   Sarawak’a gitmek isterseniz Kuching şehri uygun. Yada Mulu National Parkı ziyaret edecekseniz Miri Havalimanına uçabilirsiniz.

   Borneo’da yerel uçuşların çoğu ATR-500 tiplı bizim pırpır dediğimiz uçaklarla yapılıyor. Genelde ekonomikti.

   Ayrıca Borneo üzerinde Labuan adında özerk bir ada bulunuyor. Serbest bir bölge olan ada yine Malezya’ya bağlı. Buraya Brunei Sultanlığı’nın başkenti Bandar Seri Begavan’den botlarla kolayca ulaşabilirsiniz. Yada Kota Kinabalu’dan da buraya birkaç saatte hızlı botlara gidebilirsiniz.

 2. Tekrar merhaba, yerel hayatın içine girmek, kültürleri tanımak, doğal güzellikler, tarihi eserler gibi en özel yerleri görmek amacıyla çıkacağımız 18 günlük bir Asya turu için nasıl bir rota önerirsiniz?

  Her ülkenin gidilmezse olmazlarını soruyorum aslında. Uzman sizsiniz. 🙂 Şimdiden teşekkürler

  • Endonezya- Bali, Yogyakarta ve Bukit Lawang (Suamtra)

   Tayland – Chiang Mai, Koh Panyee

   Laos: Luang Prabang – Luang Nam Tha

   Malezya – Georgetown, Mabul Adası

   Filipinler: Banaue, Batad

   Eğer yerel hayatı yakından tanımak istiyorsanız, o yerde biraz uzun -1 hafta- kalmanız gerekir. Yukarıdakiler ilk aklıma gelenler. Ulaşım şartlarının zor olduğu çokça yer daha var. 

   Ancak Endonezya ve Filipinler bende açık ara öndedir. Borneo’yu da eklemek gerek. Aslında Malezya’da çok renklidir ancak Modern dünyaya daha yakın bir gelişmiş ülke olmasından dolayı, hissettirdikleri, Endonezya ve Filipinlere göre biraz zayıf kalıyor.

   Ayrıca kapıalrını henüz açmış Myanmar’da listeye girebilir, örneğin Bagan şehri (Vize sorunları yüzünden gidemedim.(Myanmar vizesi almak kolay değil)

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın