Seyahatlerde dikkat edilmesi gereken siber güvenlik kuralları gündelik yaşamın bir parçası haline dönüştü. Teknolojinin hayatın her alanına girmesiyle birlikte, kullanılan elektronik cihazlar tüm seyahatlere eşlik ediyor. Akıllı telefon, diz üstü bilgisayar ve tablet gibi teknolojik aletler seyahat listesinin en başında yer alırken; bu cihazlarla güvenli bir yolculuk kullanıcıların dikkatiyle sağlanıyor.

İnternette gezinirken gizlilik ve güvenlik her zamankinden daha önemli hale geldi. İnternet servis sağlayıcıları, çevrimiçi aktivitelerimizi izleyebilir ve verilerimizi satabilir. Ayrıca, kamu Wi-Fi ağları gibi açık ağlarda, verilerimiz kolayca ele geçirilebilir. Seyahat ederken tıpkı evde uygulanan güvenlik önlemlerini almak gerekiyor. Seyahat koşuşturması içerisinde, basit ama hayati olan önlemleri atlamak gayet mümkün. Bu ihmaller bizi siber saldırılara açık hale getiriyor.

Seyahatte dikkat edilmesi gereken güvenlik kuralları

Herkese açık wifi bağlantısı aracılığı ile bankacılık işlemi ve parola gerektiren girişler yapılmamalı. Bilgisayar, akıllı telefon ya da tablet gibi cihazların güncellemeleri wifi bağlantısı ile gerçekleştirilmemeli. Hassas bilgilerin kullanılması gereken girişlerde mutlaka güvenli bir bağlantı kullanıldığından emin olunmalı.

1. Şifresiz WLAN kullanmayın

Şifresiz WLAN kullanmak, çeşitli güvenlik risklerine yol açabilir ve kullanıcıların hassas bilgilerinin tehlikeye girmesine neden olabilir. Seyahatiniz sırasında internete hangi ağ üzerinden bağlandığınızı umursamayabilirsiniz ancak bağlandığınız kafe, havaalanı, alışveriş merkezi, otel gibi yerlerde kullanılan ortak ağların kimin tarafından sağlandığı, izlenip izlenmediği veya kaydedilip kaydedilmediğini bilemezsiniz.

Malta

Şifresiz bir kablosuz ağa bağlandığınızda, tüm verileriniz açık bir şekilde iletilir ve kötü niyetli kişiler tarafından izlenebilir veya ele geçirilebilir. Bu durum, kişisel bilgilerinizin çalınması, banka hesaplarınıza erişim sağlanması veya kimlik avı saldırılarına maruz kalmanız gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.

Internet bankacılığı, otel rezervasyon teyidi veya kiralık araba için ödeme gibi tatildeyken yapmanız gereken hassas bir işlem varsa, bu işlemi kesinlikle şifresiz bir WLAN kullanarak yapmamalısınız. Böyle bir durumda bilgileriniz herkes tarafından kolayca ele geçirilebilir. Eğer bir VPN istemciniz yoksa, kablo ile bağlantı talep edin ya da mobil iletişim bağlantısı kullanın.

Şifresiz WLAN kullanırken dikkatli olun ve bilinçli davranın. Özellikle bankacılık işlemleri veya kripto borsaları gibi hassas işlemleri şifresiz bir ağ üzerinden yapmayın! Ayrıca, kişisel bilgilerinizi paylaşırken ve çevrimiçi alışveriş yaparken, web sitelerinin güvenli olduğundan emin olun. Bu şekilde, şifresiz WLAN kullanımının risklerini en aza indirebilir ve çevrimiçi güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

2. Sanal Özel Ağ (VPN) kullanın

Tatildeyken rastgele bağlandığımız cafe, restoran veya şehir wifi internet bağlantı noktaların aslına bakarsanız pek de güvenli bir yöntem değil. Bir VPN bağlantısı olmadan bağlandığımız bu wifi noktaları kişisel veri güvenlik ve gizliliğimizi ihlal edebilen gizli kodlar barındırabilir. Bu tür bağlantıları kullanırken önemli ve gizli bilgi aktarımı yapmamaya özen gösterin.

Hem seyahatleriniz sırasında hem de seyahat etmediğiniz dönemlerde çevrimiçi VPN ile sağlayabilirsiniz. VPN, Virtual Private Network adından gelir ve gizlilik ve veri koruması açısından önemli bir araç. VPN (Virtual Private Network), internet kullanıcılarının çevrimiçi aktivitelerini güvenli bir şekilde yönetmelerini sağlayan bir teknoloji. Bir VPN kullanıcısı, internet trafiğini şifreleyerek, verilerin izlenmesini veya çalınmasını engeller ve gerçek IP adresini gizler.

VPN, kullanıcının internet bağlantısını bir sunucuya yönlendirir ve bu şekilde, kullanıcının trafik bilgileri, çevrede bulunan diğer kullanıcılar ve siteler tarafından görülmemiş olur. Sizin kişisel verilerinizin güvenli tutulmasını sağlar ve internet sınırlarını aşmak için kullanılabilir. Bu, kullanıcıların çevrimiçi faaliyetlerini anonim hale getirir ve çeşitli tehlikelerden korur.

VPN, bu tür riskleri azaltarak kullanıcıların çevrimiçi deneyimlerini güvenli hale getirir. VPN programı ile akıllı telefonunuzdan ya da dizüstü bilgisayarınızdan internete bağlandığınızda veri ve bilgilerinizin gizlilik ve güvenliğini sağlarsınız.

Ayrıca, VPN’ler coğrafi kısıtlamaları aşmak ve çevrimiçi içeriğe erişimi artırmak için de kullanılabilir. Örneğin, bazı web siteleri veya yayın platformları belirli coğrafi bölgelerle sınırlı olabilir. Bir VPN kullanarak, kullanıcılar farklı bir coğrafi konumdan internete erişim sağlayarak bu kısıtlamaları aşabilir ve engellenen içeriğe erişebilirler. Bu yüzden VPN’ler günümüzde internet kullanıcıları için önemli bir araç artık.

Ücretsiz VPN hizmetleri sunan pek çok VPN hizmeti mevcut. Ayrıca ücretsiz VPN programını direkt akıllı telefonunuza veya dizüstü bilgisayarınıza indirerek kişisel veri ve bilgilerinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Planet Free VPN (Android VPNIOS VPN) – en iyi çevrimiçi ücretsiz VPN hizmeti sunan hızlı ve güvenli tercihlerimden biri.

3. Lisanslı antivirüs programı yükleyin

Lisanslı antivirüs programları, bilgisayarlarımızı çeşitli kötü amaçlı yazılımlardan koruyan yazılımlar. Bu programlar, bilgisayarlarımızı virüsler, casus yazılımlar, fidye yazılımları ve diğer zararlı yazılımlardan koruyarak, cihazlarımızın güvenliğini sağlarlar. Lisanslı antivirüs yazılımları, düzenli olarak güncellenen veritabanları sayesinde en son tehditleri algılamak ve engellemek için sürekli güncellenirler, böylece kullanıcıların bilgisayarlarını her türlü tehlikeye karşı korumaya yardımcı olurlar.

İnternette gezinirken, çeşitli zararlı yazılımların ve dijital tehditlere maruz kalma şansınız var. Kötü niyetli kişiler, bilgisayarlarımıza sızarak kişisel bilgilerimizi çalabilir, banka hesaplarımıza erişebilir veya bilgisayarlarımızı kullanılamaz hale getirebilir. Lisanslı antivirüs yazılımları, bu tür tehditlere karşı bir bariyer oluşturarak kullanıcıların dijital güvenliğini sağlıyor.

Akıllı telefonunuza Kaspersky Internet Security for Android gibi bir güvenlik uygulaması indirebilirsiniz. Bu uygulama, akıllı telefonunuzu gerçek zamanlı bir tarayıcı kullanarak, zararlı uygulamalara ve web saldırılarına karşı korur ve hırsızların kontaklarınıza, fotoğraflarınıza ve dosyalarınıza erişimini engelleyerek kişisel bilgilerinizi güvende tutar.

Akıllı cihazınız çalınmış bile olsa uzaktan etkinleştirebileceğiniz bir silme işlevi ile cihazınızda bulunan tüm gizli bilgileri yok edebilirsiniz. Kaspersky Internet Security for Android daha da öteye giderek, eğer akıllı cihazınızda Google Earth gibi entegre bir GPS modülü varsa kaybolan veya çalınan cihazınızın konumunu saptayabilmeniz için cihazınızın size mevcut konum bilgisini içeren bir mesaj göndermesini sağlar.

Ayrıca, lisanslı antivirüs programları genellikle ek özellikler sunuyorlar. Bu özellikler arasında güvenli internet tarayıcısı, spam filtresi, dosya şifreleme ve kimlik avı koruması gibi ekstra güvenlik katmanları bulunabilir.

4. Parolanız benzersiz olsun ve tekrardan kaçının

Siber güvenlik için kullanılacak sağlam bir parolanın önemini uzun uzun anlatmama gerek yok sanırım. Artık adını sayamayacağımız kadar çok uygulamalarımız ve hesaplarımız var. Hepsine erişmek için de kullanıcı adı veya mail ve parola gerekiyor. Güçlü bir parola, hesapların kötü niyetli kişilerin erişimine karşı korunmasını sağlar. Ancak, biliyorum ki pek çoğunuz hala zayıf parolalar kullanıyor veya aynı parolayı birden fazla hesap için kullanıyorsunuz. Bu da büyük bir güvenlik riski!

Bir gün bu cümlemin ne anlama geldiğiyle umarım yüzleşmezsiniz. Sağlam bir parolanızı olması şart! Sağlam bir parolanın da olması gereken bazı özellikler var. İdeal bir parola, karmaşık bir kombinasyon içermeli ve büyük ve küçük harfler, rakamlar ve özel karakterler içermeli. Ayrıca, her bir hesabınız için benzersiz bir parola seçmeniz şart! Benzer parola kullansanız da mutlaka parolanızın başına veya sonuna ilgili hesabı çağrıştıran bazı şeyler eklemeyi tercih edin.

Böylece bir hesabın güvenliği ihlal edilirse diğer hesaplarınızı riske atmazsınız. Parolaların düzenli olarak değiştirilmesi önerilse de ben nedense buna pek sıcak bakmıyorum. Neyse, hırsıza nasıl evinizin adresini ve evinizin adresini vermiyorsanız parolanızı da hiçbir yere yazmayın, kimseyle paylaşmayın.

5. Tuş kilidi kullanın

Cep telefonları, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar gibi cihazlarda kullanılan tuş kilidi, yetkisiz erişimi engellemenin en etkili yollarından biri. Cep telefonunuzda bulunan ekranınız kilitliyken belirecek PIN kodu işlevini etkinleştirdiğinizden emin olun. Cihazlarınızı kilitlemek, bilgilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesini ve cihazınızın kontrolünün dışına çıkmasını önler.

Tuş kilidi kullanımı, cihazınızın kaybolması veya çalınması durumunda da önemli bir güvenlik katmanı sağlar. Yolculuklara eşlik eden elektronik cihazlarda girişi parola korumaya çevirmek ya da tuş kilidini devreye sokmak hırsızların zaman kaybetmesine neden olur. Eğer cihazınızı kilitlemediyseniz, kişisel bilgileriniz ve hassas verileriniz kolayca erişilebilir hale gelir ve kötü niyetli kişiler tarafından kötüye kullanılabilir.

Bu nedenle, tuş kilidi kullanmak sadece cihazınızın güvenliğini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kişisel gizliliğinizi ve veri güvenliğinizi de korur. Bu basit ama etkili güvenlik önlemi, siber tehditlere karşı savunmanızı güçlendirir ve dijital varlıklarınızı korur.

6. Acil durumlar için hazır bilgilerin kaydını tutun

Telefonunuz çalındığında, kaybolduğunda veya bozulduğunda ne yapmanız gerektiği konusunda önceden hazırlıklı olun. Ne yapmanız gerektiği konusundaki adımları geniş bir vaktinizde test edin. Bu fikir size ilk başta saçma görünebilir ancak acil bir durumda size zaman kazandıracak ve sizi büyük bir zahmetten kurtaracaktır.

Acil bir durumda riske girmemek için tedbirli davranın ve bir cep telefonu kimliği oluşturun. Telefonunuzla ilgili tüm önemli bilgileri cloud hesabınıza not alın. Telefonunuzun seri numarası olan 15 haneli IMEI (Uluslararası Mobil Cihaz Kodu) ve SIM kart numarası ile başlayabilirsiniz.

Bu bilgiler sayesinde kaybolan akıllı telefonunuzun kullanımını hızlıca engelleyebilir, yeni bir SIM kart sipariş edebilir ve sadece birkaç gün içinde elinize ulaşacak yeni telefonunuzla tatilinizin keyfini çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Çevrimiçi kişisel veri ve bilgileri hem seyahatler hem de seyahat edilmeyen dönemlerde gizli ve güvenli tutmakta ve alınabilecek bütün önlemleri almakta fayda var. Herhangi bir veri ihlali ile karşılaşmadan önce önlem almak her zaman daha iyidir.

2 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz