Seyahatlerde dikkat edilmesi gereken siber güvenlik kuralları gündelik yaşamın bir parçası haline dönüştü. Teknolojinin hayatın her alanına girmesiyle birlikte, kullanılan elektronik cihazlar tüm seyahatlere eşlik ediyor. Akıllı telefon, diz üstü bilgisayar ve tablet gibi teknolojik aletler seyahat listesinin en başında yer alırken; bu cihazlarla güvenli bir yolculuk kullanıcıların dikkatiyle sağlanıyor.

Seyahat ederken tıpkı evde uygulanan güvenlik önlemlerini almak gerekiyor. Seyahat koşuşturması içerisinde, bavul toplarken dosyaları yedeklemek ya da hayati bir iş verisini şifrelemek gibi basit önlemleri atlamak mümkün oluyor. Bu ihmal siber saldırılara davetiye çıkarıyor.

siber güvenlik

Seyahatte dikkat edilmesi gereken güvenlik kuralları

Herkese açık wifi bağlantısı aracılığı ile bankacılık işlemi ve parola gerektiren girişler yapılmamalı. Bilgisayar, akıllı telefon ya da tablet gibi cihazların güncellemeleri wifi bağlantısı ile gerçekleştirilmemeli. Hassas bilgilerin kullanılması gereken girişlerde mutlaka güvenli bir bağlantı kullanıldığından emin olunmalı.

1. Şifresiz WLAN kullanmayın

Seyahatiniz sırasında internete hangi ağ üzerinden bağlandığınızı umursamayabilirsiniz ancak bağlandığınız kafe, havaalanı, alışveriş merkezi, otel gibi yerlerde kullanılan ortak ağların kimin tarafından sağlandığı, izlenip izlenmediği veya kaydedilip kaydedilmediğini bilemezsiniz.

Malta

Bağlandığınız ağların beraberinde getirdiği olası tehlikelerin yanında, internete bağlandığınızda bilgilerinizi sizden çeken web tarayıcıları, uygulamalar, web sayfaları, arama motorları da hem seyahat ederken hem de evinizin konforunda internete bağlanırken üstünde düşünmeniz gereken tehditlerden.

Internet bankacılığı, otel rezervasyon teyidi veya kiralık araba için ödeme gibi tatildeyken yapmanız gereken hassas bir işlem varsa, bu işlemi kesinlikle şifresiz bir WLAN kullanarak yapmamalısınız. Böyle bir durumda bilgileriniz herkes tarafından kolayca ele geçirilebilir. Eğer bir VPN istemciniz yoksa, kablo ile bağlantı talep edin ya da mobil iletişim bağlantısı kullanın.

2. Sanal Özel Ağ (VPN) kullanın

Birçok tatilci kablosuz internet bağlantı noktalarını kullanmayı tercih ediyor. Ancak dikkatli olun, etkin noktalar internete bağlanmak için pek de güvenli bir yöntem sayılmaz.

Hem seyahatleriniz sırasında hem de seyahat etmediğiniz dönemlerde çevrimiçi kişisel veri güvenlik ve gizliliğinizi VPN ile sağlayabilirsiniz. Bir VPN bağlantısı olmadan etkin bir noktada kesinlikle gizli bilgi aktarımı yapmamaya özen gösterin.

VPN programı aynı zamanda size sanal anonimlik kazandırır ve bunu VPN programını her aktifleştirdiğinizde IP adresinizi değiştirerek gerçekleştirir. VPN programı ile akıllı telefonunuzdan ya da dizüstü bilgisayarınızdan internete bağlandığınızda veri ve bilgilerinizin gizlilik ve güvenliğini sağlarsınız.

VPN Chrome eklenti gibi tarayıcı eklentileriyle ya da VPN programını direkt akıllı telefonunuza veya dizüstü bilgisayarınıza indirerek kişisel veri ve bilgilerinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

3. Lisanslı antivirüs programı yüklenmeli

Akıllı telefonunuza Kaspersky Internet Security for Android gibi bir güvenlik uygulaması indirmelisiniz. Bu uygulama, akıllı telefonunuzu gerçek zamanlı bir tarayıcı kullanarak, zararlı uygulamalara ve web saldırılarına karşı korur ve hırsızların kontaklarınıza, fotoğraflarınıza ve dosyalarınıza erişimini engelleyerek kişisel bilgilerinizi güvende tutar.

Akıllı cihazınız çalınmış bile olsa uzaktan etkinleştirebileceğiniz bir silme işlevi ile cihazınızda bulunan tüm gizli bilgileri yok edebilirsiniz. Kaspersky Internet Security for Android daha da öteye giderek, eğer akıllı cihazınızda Google Earth gibi entegre bir GPS modülü varsa kaybolan veya çalınan cihazınızın konumunu saptayabilmeniz için cihazınızın size mevcut konum bilgisini içeren bir mesaj göndermesini sağlar.

Buna ek olarak, eğer SIM kartınız değiştirilirse SIM-Watchişlevi sayesinde telefonunuz size yeni numarayı içeren bir mesaj gönderecektir.

4. Parolanızın benzersiz ve tekrardan kaçınılarak oluşturun

Kaspersky Internet Security for Android tarafından sağlanan koruma ile mobil işletim sisteminizin güvenlik fonksiyonları bir araya geldiğinde, akıllı cihazınız en güncel güvenlik özelliklerine sahip olacaktır.

Cep telefonunuzda bulunan ekranınız kilitliyken belirecek PIN kodu işlevini etkinleştirdiğinizden emin olun. Telefonunuzun kilidini açmak için izlemek zorunda olduğunuz gerçek parola ve desenler, tabii ki daha iyi bir güvenlik sağlayacaktır.

5. Tuş kilidi kullanın

Seyahat sırasında sıkça karşılaşılan hırsızlık olaylarına karşı da önlem almak mümkün. Yolculuklara eşlik eden elektronik cihazlarda girişi parola korumaya çevirmek ya da tuş kilidini devreye sokmak hırsızların zaman kaybetmesine neden olur.

6. Acil durumlar için hazır bilgilerin kaydını tutun

Acil bir durumda riske girmemek için tedbirli davranın ve bir cep telefonu kimliği oluşturun. Bu fikir size ilk başta saçma görünebilir ancak acil bir durumda size zaman kazandıracak ve sizi büyük bir zahmetten kurtaracaktır.

Telefonunuzla ilgili tüm önemli bilgileri bir yere not alın. Sağlayıcınızın yardım hattının numarası, müşteri numaranız, telefon numaranız, telefonunuzun seri numarası olan 15 haneli IMEI (Uluslararası Mobil Cihaz Kodu) ve SIM kart numarası.

Bu bilgiler sayesinde kaybolan akıllı telefonunuzun kullanımını hızlıca engelleyebilir, yeni bir SIM kart sipariş edebilir ve sadece birkaç gün içinde elinize ulaşacak yeni telefonunuzla tatilinizin keyfini çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Çevrimiçi kişisel veri ve bilgileri hem seyahatler hem de seyahat edilmeyen dönemlerde gizli ve güvenli tutmakta ve alınabilecek bütün önlemleri almakta fayda var. Herhangi bir veri ihlali ile karşılaşmadan önce önlem almak her zaman daha iyidir.

2 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz