Midilli Adası, Yunanistan‘ın Doğu Ege Adalarının en kuzeyinde yer alan, Girit ve Eğriboz’dan sonra ülkenin en büyük üçüncü adası. Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda, Ayvalık ve Burhaniye’ye oldukça yakın, dağlık bir ada olan Midilli’nin başkenti Mytilene. Alcaeus ve Sappho gibi, Yunan antik çağından son yıllara kadar pek çok şair ve yazarın da memleketi olan Midilli, Barbaros Hayrettin Paşa’nın da doğduğu yer aynı zamanda.

Güneybatıda Lemnos ve Midilli ile Lemnos’un ortasında konumlanan küçük Agios Efstratios olmak üzere, 3 ana adadan oluşan Midilli Adası’nın Yunanca ismi Lesvos. Yüzölçümü açısından Ege Denizi’nin en büyük adalarından olan Midilli’de Molivos, Petra, Plomari, Sigri gibi kasabalar da adayı ziyaret edenlerin uğrak noktası.

midilli gezilecek yerler
Plomari, Midilli

Modern konaklama tesisleri, doğal ve kültürel güzellikleri ile Kuzey Ege’de önemli bir tatil destinasyonu olan Midilli Adası’nın şifalı suları sağlık turizmi ile ilgilenen turistler için adaya gelme sebepleri arasında. Yunan adaları arasında en sulak ve yeşil adalardan biri olan Midilli, leziz kaynak sularıyla Yunanistan’ın milli içeceği uzonun anavatanı.

Adanın Ayvalık ve Edremit Körfezi’ne bakan doğu kıyıları zeytin ve çam ağaçları ile kaplı. Tarım, hayvancılık ve balıkçılık ile geçinen yerel halk, zeytin ve zeytinyağı üretiminde de iddialı. Yıllık 50 bin ton zeytinyağı üretimiyle Midilli bu alanda Yunanistan’ın en büyük üreticilerinden.

Midilli Adası Gezi Rehberi

Ege Denizi’ndeki en eski yerleşim bölgeleri arasında yer alan ve kaliteli uzo üretimiyle de tanınan Midilli, yaklaşık 100 bin kişilik bir nüfusa sahip. Ada aynı zamanda da milyonlarca yıllık taşlaşmış orman kalıntılarıyla önem taşıyor. Girintili çıkıntılı bir yapıya sahip uzun kıyıları birçok sürpriz barındıran Midilli’de, dar ağızlı iki körfez, Geras ve Kalloni adanın içlerine kadar uzanıyor. Adanın en yüksek noktası ise, yaklaşık 1000 metrelik yüksekliğiyle Lepethymnos Dağı (Ayios İlias).

Antik dönemin en ünlü kadın şairlerinden Sappho’nun yanı sıra, Aristoteles’in öğrencisi düşünür Theophrastos’un doğum yeri olmasıyla da önem taşıyan Midilli, kıyıdaki Mitilini’nin güzel mimarisi, Ege manzarasıyla cazip bir ziyaret noktası. Özellikle Therapon Kilisesi’nin görkemli kubbesi oldukça dikkat çekici.

midilli gezi rehberi
Lesvos’un başkenti Mytilini

Çanakkale Boğazı’na yakınlığı nedeniyle ada, tarih boyunca büyük önem taşıdı. Özellikle Bizans döneminde çok gelişen ve anıtlarla donatılan ada, 1462–1911 yılları arasında Osmanlı egemenliğinde kaldı. Midilli’de Osmanlı Dönemi’nden kalan az sayıda cami, çeşme, hamam ve mimari yapı bulunuyor.

1912’de Osmanlı egemenliğinden bağımsızlığına kavuşan ada, 1923’de Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasıyla resmen Yunanistan’a bağlandı. 2. Dünya Savaşı sırasında 1941–1944 yılları arasında Alman işgali altında kalan Midilli’de halkın büyük çoğunluğu tarım, denizcilik ve turizm ile geçiniyor.

Midilli Adası Gezilecek Yerler

Midilli Adası’nda başlıca gezilecek yerler arasında adanın dört bir yanına dağılmış küçük kasabalar bulunuyor. Bu kasabalardan Molivos, Plomari, Eressos, Kalloni, Ayasos adayı ziyaret edenlerin sıklıkla uğradığı noktalardan.

Midilli’de Ege esintili sessiz ve sakin kasabaların yanı sıra gezilecek görülecek çok sayıda tarihi merkez var. Ülkenin ödüllü iki müzesine ev sahipliği yapan Midilli’de Roma su kemeri, Midilli tiyatrosu, Ceneviz kalesi, arkeoloji müzesi ziyaret edilmeli.

1. Mytilini

midillide gezilecek yerler

Adaya ayak basar basmaz etkileyici kubbesiyle Agios Therapontas Kilisesi’nin göze çarptığı Mytilini, sürprizlerle dolu ve 50’lili yılların Atina’sını anımsatıyor. Mytilini’de, yeşilliklerle dolu bir tepede, denizin kenarında yer alan Midilli Kalesini, limana paralel olan adanın en uzun caddesi Ermou Caddesini ve adada doğan ünlü şair Sappho’nun anısına yapılan Sappho Meydanını görün.

2. Midilli Arkeoloji Müzesi

midilli müze

Midilli Arkeoloji Müzesi’nin (Archaeological Museum of Mytilene) eski ve yeni bina olmak üzere iki yapısı bulunuyor. Midilli merkezinin güney limanı civarında, 1912 tarihine uzanan ve günümüzde koruma altında bulunan eski binada, tarih öncesinden Roma dönemine kadar uzanan eserler sergileniyor.

Makedonya
Flyista

1999’da kurulan ve eski binaya yakın bir konumda yer alan yeni bina, kabartmalı dekora sahip tarihi bir konakta kuruldu. Meşhur prehistorik Termi beldesinde yapılan kazıların bulguları, aynı zamanda da meşhur Eolik tapınakları parçası olan sütun başları da burada sergileniyor. Adanın antik dönemine ait buluntuları ve adanın zengin tarihini müzede görebiliyorsunuz.

Müze, çarşambadan pazartesiye haftanın 6 günü ziyaret edilebiliyor. Yaz döneminde (15 Nisan – 31 Ekim) 08.30-16.00, kış döneminde ise (1 Kasım – 14 Nisan) 08.30-15.30 saatleri arasında ziyarete açık. Salı günleri, 1 Ocak, 25 Mart, 1 Mayıs, 25 Aralık ve 26 Aralık’ta ziyarete kapalı. Midilli Arkeoloji Müzesi giriş ücreti 4€, öğrenci bileti ise 2€. 6 Mart, eylül ayının son hafta sonu, 28 Ekim’de ise müze ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

3. Midilli Eski Çarşı

midilli nasıl bir yer

Midilli’de yerel yaşama tanık olmak ve alışveriş kültürünü deneyimlemek için en doğru adres Eski Çarşı. Ermou Caddesi’nin devamında antikacılar, ikinci el eşya satan dükkanlar ve yiyecek-içecek satan mağazaların olduğu Eski Çarşı, adanın kalbinin attığı yer.

4. Midilli Antik Tiyatrosu

MÖ 62’de adaya gelen Komutan Pompeus’un, aynısını Roma’da yaptırdığı Midilli Antik Tiyatrosu, geçmişi Helenistik Dönem’e kadar uzanan bir yapı. Adanın kuzeybatısında, çam ağaçlarıyla kaplı Aya Kiriaki Tepesi üzerinde yer alan tiyatronu akustik özelliklerinin Epidavros’taki benzeriyle aynı seviyede olduğu biliniyor. Antik tiyatroya giriş için herhangi bir saat sınırlaması bulunmuyor, giriş ücretsiz.

5. Molivos

molivos midilli

Midilli Adası’nın kuzeyinde Edremit Körfezi’nin girişine hakim bir noktada bulunan Molivos kasabası, kıyı boyunca uzanan mavi bayraklı Molivos Plajı, tarihi kalesi, daracık şirin Arnavut kaldırımlı sokakları, aile işletmesi olan geleneksel Yunan tavernaları ile adanın en popüler turizm merkezi. Kasaba, ulusal güvenlik için stratejik bir noktada yer aldığından devlet tarafından nüfusun artması için teşvik programında yer alıyor. Midilli gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken bir yer.

6. Molivos Kalesi ve Sigri Kalesi

Midilli Molivos Kalesi

Adanın kuzeyinde yer alan ve hem manzarası hem de tarihi önemi nedeniyle gezilecek yerlerin başında gelen Molivos Kalesi, 13. yüzyılda antik Mithymna Kalesi’nin kalıntıları üzerine inşa edilmiş. Günümüzde kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan Molivos’un yanı sıra, adaya hâkim bir tepede yer alan Sigri Kalesi ise 1757’de Osmanlılar tarafından inşa edilen bir yapı.

Kale, çarşambadan pazartesiye haftanın 6 günü ziyaret edilebiliyor. Yaz döneminde (15 Nisan – 31 Ekim) 08.30-16.00, kış döneminde ise (1 Kasım – 14 Nisan) 08.30-15.30 saatleri arasında ziyarete açık. Salı günleri, 1 Ocak, 25 Mart, 1 Mayıs, 25 Aralık ve 26 Aralık’ta ziyarete kapalı. Molivos Kalesi giriş ücreti 3€, öğrenci bileti ise 2€. 6 Mart, eylül ayının son hafta sonu, 28 Ekim’de ise kale ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

7. Gera Plajı

midilli plajlar

Gera Plajı, Midilli’nin en romantik ve en şaşırtıcı bölgelerinden. Plaj çam ağaçları ile çevrili ve kristal tertemiz suları ile misafirlerini büyülüyor. Gera, adanın merkezine 12 km mesafede bulunuyor. Plaj çevresindeki kaplıcaları ile sağlık turizmine de hizmet veren Gera’da Agios Nikolaos (Aziz Nikolas) Kilisesi’ni mutlaka ziyaret edin. Cafi, Gialiotissa ve Ligonari gibi küçük koylarda da yüzebilirsiniz.

8. Morya Su Kemeri

midilli görülecek yerler

Midilli merkeze 6 km mesafede bulunan Morya’da yer alan Roma dönemine ait benzersiz Morya Su Kemeri, Ayasos bölgesinin su kaynaklarından Midilli merkeze su taşıyordu. Yakın bir ocaktan çıkarılmış, gri renkli mermerden oyulmuş 12 sütundan oluşan kemerler, görülmeyi hak ediyor. Herhangi bir giriş ücreti ve ziyaret saati sınırlaması yok.

9. Sigri Fosilleşmiş Ormanı

Lesvos gezisi

Midilli’nin batı kısmındaki Sigri ile Eresos arasındaki bölgede doğanın eşsiz bir eseri olan Sigri Fosilleşmiş Ormanı, paleontoloji, jeoloji ve çevre bakımından paha biçilmez bir değer.

Yaklaşık 20 milyon yıl önce Ege’nin kuzeydoğu bölgesinde meydana gelen volkanik faaliyetler sonucu ormanı kaplayan volkanik maddeler, bitkilerin etrafını kaplayarak bölgenin florasının mükemmel bir şekilde fosilleşmesine sebep oldu. 1985’ten bu yana koruma altına alınmış bir doğa eseri olarak ilan edilen bölgeyi mutlaka ziyaret edin.

10. Scala ve Eresos plajları

lesbos beach

Adanın diğer plajlarına göre daha tenha olan Scala Plajı, sığ yapısı nedeniyle özellikle çocuklu ailelerin tercih edebileceği bir yer. Adanın güneybatısında yer alan Eresos Plajı ise kayalık tepeleri ve volkanik arazisiyle ünlü. Eşcinsellerin yoğun ilgi gösterdiği bu bölgede ayrıca adanın antik dönemlerinden kalma yerleşim alanlarını da ziyaret edebilirsiniz.

11. Agios Athanasios, Agioi Theodoroi ve Agios Therapon kiliseleri

midilli kiliseler

Ada merkezinde yer alan ve muazzam, gotik tarzındaki çan kulesi ile öne çıkan Agios Athanasios, 18. yüzyıl yapısı. Adanın en değerli tapınaklarından biri olan, üzerinde Eski ve Yeni Ahit’ten kabartmalı sahnelerin yer aldığı Agioi Theodoroi ve Midilli’nin en tanınmış yapılarından olan Agios Therapon kiliseleri de mutlaka görülmeli. Kiliseler pazar hariç haftanın 6 günü 08.30-16.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Pazar günleri ise 13.00-16.30 saatleri arasında ziyarete açık. Giriş ücreti alınmıyor.

Midilli gece hayatı

Midilli Adası’nda gece hayatı yaz aylarında turistik hareketlilikle birlikte canlanıyor. Adanın merkez şehri Mytilene’de liman ve kordon boyunca sıralanan kafe ve barlar canlı müzik ve dj performanslarına sahne oluyor. Kış aylarında ise gece hayatı duruyor. Diğer Yunan adaları ile karşılaştırıldığında Midilli’nin gece hayatının sönük olduğunu söylemek doğru olur.

Midilli Adası yeme ve içme

midilli ne yenir

Midilli’de Ege mutfağının zengin çeşitliliğini görmeniz mümkün. Deniz ürünlerinden oluşan spesiyalleri, enfes zeytinyağlı otları tadabileceğiniz gibi dünya mutfaklarından da alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Yerlilerin rakı dediği, ada ve ada toplumuyla özdeşleşmiş bir ürün olan uzo almak isterseniz, yüzde 100 damıtma ürünü olan uzoyu tercih edin.

Lesvos mutfağı Türkiye sahillerindeki yemeklerin lezzet ve hayal gücüne, Anadolu bitki ve baharatlarının aromasına da sahip ve hafif. Tatlı olaraksa gemata, gülsuyu ile yapılan bir bademli türünü deneyebilirsiniz.

Midilli mutfağının çok önemli bir unsuru da adanın yamaçlarını Gateluzlar döneminden beri kaplayan on bin kadar zeytin ağacından elde edilen zeytinyağı. Salatalara ve bütün zeytinyağlılara şahane bir lezzet katan zeytin yağı, ızgara balıkta ise olağanüstü.

Yağ ve uzonun dışında Midlli, keçi ve koyun sütünden üretilen peynir ürünleriyle de meşhur. Kaşar ile graviyer peynirleri, genelde yumuşak olan feta, mitzithra ve anthotiro Midilli balı ile mükemmel bir lezzet kazanıyor.Midilli’de kaçırmamanız gereken diğer deneyim ünlü Kalloni sardalyası. Ünü bütün Yunanistan’a ve ülke dışına kadar yayılan Kalloni sardalyası, denizden çıkarır çıkarmaz en küçük sardalyeleri seçip bir kapta kalın tuzla bastırılarak yapılıyor ve meze olarak tüketiliyor.

Midilli konaklama

midillide nerede kalınır

Midilli Adası, farklı bütçelere uygun konaklama alternatiflerine sahip. Ada, yaz turizmine odaklı olduğundan kış döneminde ada merkezi dışındaki kasabalarda hizmet veren konaklama tesisi bulmak oldukça zor.

Midilli Adası’nın merkezinde denize girilebilecek plaj ve koy sayısının az olması nedeniyle yaz döneminde adaya gelenler daha çok Molivos ve Plomari’de konaklamayı tercih ediyor. Plomari’de muhteşem bir plajın yanı başında yer alan Frini Studios, Molivos’ta Olive Press Hotel ve Molyvos Hotel konaklama için tercih edilebilecek yerler. Midilli merkezde ise Hotel Blue Sea ve Lesvion Hotel’de konaklayabilirsiniz.

Midilli ulaşım

midilli araç kiralama

Midilli’de ada içi ulaşım KTEL otobüsleri (belediye otobüsleri), taksi ve kiralık araçlarla sağlanıyor. Adada kalış sürenize göre motorsiklet ya da araba kiralamanız şart. Adadaki mesafeler birbirine yakınmış gibi görünse de adanın güneyinden kuzeyine ulaşmak için dar ve engebeli yolları kullanmak gerekiyor.

Belediye otobüsleri düzenli olarak çalışsa da birçok noktaya belirli bir saatten sonra direkt ulaşım imkanı yok. KTEL otobüsleri ada merkezinden Molivos, Plomari, Petra ve Sigri’ye gidiyor. Taksiler ise yaygın ancak Türk Lirası ile karşılaştırıldığında pahalı.

Midilli Adası’na nasıl gidilir

Yılın her dönemi Ayvalık ile Midilli arasında düzenli feribot seferleri var. Turyol ve Jale Turizm firmalarının yanı sıra Yunan firmasının da karşılıklı seferleri var. Yaz döneminde Akçay ve Dikili’den de dönemsel seferler yapılıyor.

📍 Midilli’ye nasıl gidilir

Midilli Adası’na Yunanistan’dan ulaşmak için deniz ve hava yolunu kullanabilirsiniz. Günde 5 kez Atina’dan ve günde bir kez Selanik’ten kalkan uçaklarla adaya ulaşmak mümkün. Havalimanı, Midilli merkezinin 8 km güneydoğusunda yer alıyor.

Adaya ulaşım için Pire, Kavala ve Sakız Adası’ndan düzenli arabalı feribot seferleri düzenleniyor. Yine Selanik, Rodos, Rafina, Limni, Volos, Sisam, Dedeağaç ve Eğriboz’un kuzeydoğusundaki Kymi kasabasından da haftanın belirli günleri deniz yolu ile ulaşım sağlanabiliyor.

Ege’nin incisi ve yemyeşil adası Midilli Adası, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, harika plajları ve enfes ada mutfağı ile, en güzel tatil destinasyonlarından biri.

Önceki blog yazısıAdelaide Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıSakız Adası Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

7 YORUM

  1. Çok basit, önce Ayvalık’a gidiyorsun, pasaportunu yanına alıyorsun. Yeşil pasaportun yoksa vize harcını yatırıyorsun, feribot biletini alıp gümrükten geçiyorsun. Feribota binip 1,5 saat gibi sonra Midilli’ye varıyorusun. Gitmeye değer güzel bir ada. Ben 4 defa gittim.

  2. Ben gittim 1 hafta önce. Ayvalik limanından feribotla 1 saat 15 dak sürüyor. Sabah 9 kalkış akşam 6 da dönüş. Pasaport şart. Çok güzel bir ada. 3 gün kalmak gerekir ki gezebilirsiniz tam anlamıyla. Uzo nun memleketi.

    • Merhaba biz de gitmek istiyoruz, bilgileriniz için teserkur. Bir de özellikle görmemiz gereken yerleri var mi tavsiye edeceğiniz? Kalınacak bir otel falan?

    • Oteller pahali. Ama oda fiyatları 15 euro kişi başı. Gideceğiniz yerler Petra, Arti, Skala Eresou, Anaxos gibi. Ama buralara araç veya otobüsle gitmek ve orada kalmak gerekiyor. Bir de 15 Ağustos’ta Meryem Ana’nin doğum günü nedeniyle büyük bir karnaval, yemek, dans gösterleri, eğlence var.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın