Makedonya Tatil

Midilli Adası, Yunanistan’ın Doğu Ege Adalarının en kuzeyinde yer alan, Girit ve Eğriboz’dan sonra ülkenin en büyük üçüncü adası. Ege Denizinin kuzeydoğusunda, Ayvalık ve Burhaniye’ye oldukça yakın, dağlık bir ada olan Midilli’nin başkenti Mytilene. Alcaeus ve Sappho gibi, Yunan antik çağından son yıllara kadar pek çok şair ve yazarın da memleketi olan Midilli, Barbaros Hayrettin Paşanın da doğduğu yer aynı zamanda.

Güneybatıda Lemnos ve Midilli ile Lemnos’un ortasında konumlanan küçük Agios Efstratios olmak üzere, 3 ana adadan oluşan Midilli Adasının Yunanca ismi Lesvos. Yüzölçümü açısından Ege Denizinin en büyük adalarından olan Midilli’de Molivos, Petra, Plomari, Sigri gibi kasabalar da adayı ziyaret edenlerin uğrak noktası.

midilli gezilecek yerler
Plomari, Midilli

Yunanistan’ın yakın zamanda başlattığı Yunan Adalarına Kapıda Vize Uygulaması ile Ege Denizindeki Yunan adalarına gitmek isteyenlerin sayısında ciddi bir artış meydana geldi. Her geçen yıl Türk turistler Yunan adalarına daha bir gönülden demir atıyor. Ada halkı Türkleri gayet seviyor. Turizm onlar için önemli bir gelir kaynağı.

Yunan adaları arasında en çok tercih edilenlerden biri olan Midilli’ye Ayvalık‘tan feribotla geçiliyor. Yüksek sezon olan nisan-eylül aylarında her gün saat 9.00 ve 18.00’de, hem Midilli hem de Ayvalık’tan karşılıklı kalkan feribotlarla iki kıyı birleşiyor.

Modern konaklama tesisleri, doğal ve kültürel güzellikleri ile Kuzey Ege’de önemli bir tatil destinasyonu olan Midilli Adası’nın şifalı suları sağlık turizmi ile ilgilenen turistler için adaya gelme sebepleri arasında. Yunan adaları içerisinde en sulak ve yeşil olan adalardan biri.

Midilli Adası Gezi Rehberi

Midilli Adası, Ege Denizi’nin kuzey doğusunda bulunan, dağlık bir Yunan adası. Türkiye’nin Ayvalık ile Burhaniye ilçelerine yakın olan ada, Girit ve Eğriboz’dan sonra Yunanistan’ın en büyük üçüncü adası. Başkenti Mytilene. Girit ve Rodos’tan sonra üçüncü büyük Yunan adası olan Midilli, aslında Lesvos isimli adanın başkenti.

Biz adaya Midilli, Avrupalılar ve Yunan ise Lesbos demiş. Adanın başkentinin ismini alıp tüm adayı bu isimle anar olmuşuz. Diğer Yunan Adaları aksine daha yeşil olduğundan Zümrüt Ada olarak da anılıyor. Yunan milli içkisi Uzo’nun memleketi olan Midilli’nin, Ayvalık ve Edremit Körfezine bakan doğu kıyıları zeytin ve çam ağaçları ile kaplı.

Ege Denizindeki en eski yerleşim bölgeleri arasında yer alan Midilli, yaklaşık 100 bin kişilik bir nüfusa sahip. Girintili çıkıntılı bir yapıya sahip uzun kıyıları birçok sürpriz barındıran Midilli’de, dar ağızlı iki körfez, Geras ve Kalloni adanın içlerine kadar uzanıyor. Ada aynı zamanda da milyonlarca yıllık taşlaşmış orman kalıntılarıyla önem taşıyor.

flyista

Çanakkale Boğazına yakınlığı nedeniyle ada, tarih boyunca büyük önem taşımış. Özellikle Bizans döneminde çok gelişen ve anıtlarla donatılan ada, 1462–1911 yılları arasında Osmanlı egemenliğinde kalmış. Midilli’de Osmanlı Döneminden kalan az sayıda cami, çeşme, hamam ve mimari yapı bulunuyor.

Osmanlıdan 1912’de egemenliğinden bağımsızlığına kavuşan ada, 1923’de Lozan Barış Antlaşmasının imzalanmasıyla resmen Yunanistan’a bağlanmış. II. Dünya Savaşı sırasında 1941–1944 yılları arasında Alman işgali altında kalan Midilli’de halkın büyük çoğunluğu tarım, denizcilik ve turizm ile geçiniyor.

Antik dönemin en ünlü kadın şairlerinden Sappho’nun yanı sıra, Aristoteles’in öğrencisi düşünür Theophrastos’un doğum yeri olmasıyla da önem taşıyan Midilli, kıyıdaki Mitilini’nin güzel mimarisi, Ege manzarasıyla cazip bir ziyaret noktası. Özellikle Therapon Kilisesinin görkemli kubbesi oldukça dikkat çekici.

MİDİLLİ ADASINA GİTMEK İÇİN NE GEREKİYOR
Midilli Adası’na gitmek istiyorsanız öncelikle Yunan Adaları Kapı Vizesi veya Schengen vizesi almanız ya da Yeşil Pasaport sahibi olmanız gerekiyor. Kapı vizesiz hemen hemen herkese veriliyor. Vize Nedir Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar yazılarım vizeler hakkında bilgilendirici yazılarıma göz atabilirsiniz.

Pasaportunuz henüz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken havalimanında veya sınır kapılarında yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Dünya genelinde vizesiz nereye gidebileceğinizi öğrenmek için Vizesiz Gidilebilen Ülkeler blog yazıma göz atabilirsiniz.

Daha uygun ve verimli bir Midilli Adası tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarıma göz atabilirsiniz.

MİDİLLİ ADASINA NASIL GİDİLİR
Orijinal adı Lesvos olan Midilli adasına Ayvalık’tan gidebilirsiniz. Yılın her dönemi Ayvalık ile Midilli arasında feribot seferleri var. Turyol ve Jale Turizm firmalarının yanı sıra Yunan firması da karşılıklı seferler düzenliyor. Yaz döneminde Akçay ve Dikili’den de dönemsel seferler yapılıyor. Yolculuk feribotla yaklaşık 1,5 saat, katamaranla 45 dk sürüyor.

Yunanistan’dan Midilli Adasına gitmek için deniz ve hava yolunu kullanabilirsiniz. Atina ve Selanik’ten kalkan uçaklarla adaya ulaşmak mümkün. Havalimanı, Midilli merkezinin 8 km güneydoğusunda yer alıyor. Yine Atina Pire, Kavala ve Sakız Adasından Midilli Adasına düzenli arabalı feribot seferleri var. Selanik, Rodos, Rafina, Limni, Volos, Sisam, Dedeağaç ve Kymi’den de belirli günler deniz yolu ile ulaşım sağlanıyor.

⛴️ Ayvalık-Midilli Feribot Bileti Ne Kadar : Turyol, Jale Tur ve Jalem Tur şirketleri hem online ortamda hem de ofisleri aracılığıyla Ayvalık-Midilli feribot bileti satışı gerçekleştiriyor. Ben hep Turyol ile gidip geliyorum. Gidiş dönüş bilet ücreti yetişkinler için 30€, çocuklar için 15€, ancak internetten yapılan alışverişlerde yaklaşık 5€ indirim sağlanıyor.

Ayvalık-Midilli Gidiş Feribot Saatleri: Hafta içi sabah 09.00’da hareket eden feribot Midilli’ye 10.30’da varıyor. Bu feribota araçlı binebiliyorsunuz. Akşam 18.00’de hareket eden feribot ise 19.30’da Midilli’ye ulaşıyor. Akşam gidiş feribotu ise araçsız, yolcu olarak biniyorsunuz. Turyol Ayvalık telefon ☎ 0266 3316700.

Turyol’un Cuma günleri 14.00’te kalkan ve 15.30’da adaya ulaşan Ayvalık Midilli feribot seferi var. Turyol’un Cumartesi ve Pazar günleri 08.45 kalkışlı sadece yolcu, 09.00 ve 14.00 kalkışlı arabalı/yolcu ve 18.00 kalkışlı sadece yolcu Ayvalık Midilli feribot seferi yapılıyor.

Midilli-Ayvalık Dönüş Feribot Saatleri: Turyol Hafta içi sabah 09.00’da Midilli’den kalkan feribot Ayvalık’a 10.30’da varıyor. Bu feribota yalnızca yolcu olarak binebiliyorsunuz. Araçlı değil. Akşam 18.00’de hareket eden feribot ise 19.30’da Ayvalık’a ulaşıyor. Akşam gidiş feribotuna aracınızla binebiliyorsunuz.

Turyol Cuma günleri Midilli’den sadece yolcu alarak 09.00’da kalkan feribot 10.30’da Ayvalık’a varıyor. Midilli’den 12.00 ve 18.00’de kalkan Midilli Ayvalık feribot feribot seferi de var ve bunlara aracınızla veya yolcu olarak binebiliyorsunuz. Cuma günleri Midilli’den Ayvalık’a 20.00’de kalkan bir yolcu feribotu daha bulunuyor.

Turyol Cumartesi günü 09.00 kalkışlı sadece yolcu, 12.00 ve 18.00 kalkışlı arabalı/yolcu ve 20.00 kalkışlı sadece yolcu Ayvalık Midilli feribot seferi yapılıyor. Turyol Pazar günü ise 11.30 kalkışlı sadece yolcu, 12.00 ve 18.00 kalkışlı arabalı/yolcu ve 20.00 kalkışlı sadece yolcu Ayvalık Midilli feribot seferi yapılıyor.

Turyol Tarifeli feribot seferleri için şu linki tıklayın. Tarifeler sezona, yoğunluğa göre değiştirilebiliyor. Gitmeyi düşündüğünüz günün tarihlerine bakarak kontrol etmenizde fayda var. Biletleri gidiş dönüş olarak almanız gerekiyor. Ayvalık Midilli feribot biletlerini online satın alabilirsiniz.

Araçla Midilli’ye Gitmek: Son dönemde daha rahat bir seyahat için yurtdışına arabayla gidenlerin sayısı da arttı. Midilli’ye kendi arabasıyla gitmek isteyenlerin feribot biletlerini en az 1 hafta önceden rezerve ettirmeleri gerekiyor. Araç kapasitesi sınırlı olan feribotlarda yer bulunmama olasılığına karşı önlem, ancak bu şekilde sağlanıyor.

Yunanistan’a araçla girişlerde Türk vatandaşlarının uluslararası ehliyet ve yeşil sigorta (uluslararası sigorta) beyan etmeleri gerekiyor. Aksi takdirde Türk araçları ve sürücülerinin adalara girişi mümkün değil.

Midilli Araç Kiralama: Midilli’de araç kiralamak hem uluslararası ehliyet masrafı hem de yeşil sigorta ücretinden sizi kurtaracağı gibi, aracınız için feribota ödeyeceğiniz bedel de cebinize kalıyor.

Midilli’de günlük araç kiraları 35-75€, motosiklet kiraları ise 20-50€ arasında değişiyor. Bu yüzden adaya feribotla geçip orada araç kiralamak daha uygun bir seçenek olarak görünüyor.

Ayvalık’tan Midilli’ye kendi aracımla gitmek istiyorum diyenler için feribotun gidiş-dönüş araç tarifesi ise şu şekilde: Motosiklet 30€, otomobil 70€, jeep 100€, karavan 150€, kamyonet 150€, minibüs 250€, otobüs ise 300€.

Midilli Ada İçi Ulaşım: KTEL otobüsleri (belediye otobüsleri), taksi ve kiralık araçlarla sağlanıyor. Adada kalış sürenize göre motorsiklet ya da araba kiralamanız şart. Adadaki mesafeler birbirine yakınmış gibi görünse de adanın güneyinden kuzeyine ulaşmak için dar ve engebeli yolları kullanmak gerekiyor.

Belediye otobüsleri düzenli olarak çalışsa da birçok noktaya belirli bir saatten sonra direkt ulaşım imkanı yok. KTEL otobüsleri ada merkezinden Molivos, Plomari, Petra ve Sigri’ye gidiyor. Taksiler ise yaygın ancak Türk Lirası ile karşılaştırıldığında pahalı.

MİDİLLİ ADASINDA NEREDE KALINIR
🏡 Midilli merkezinde denize girilebilecek yer az olduğundan adaya gelenler daha çok Molivos ve Plomari’de kalıyor. Frini Studios, Midilli Adasına her gittiğimde kaldığım yer oldu. Hermes ve ailesinin işlettiği apartın çok hoş manzarası var ✔︎ Molivos’ta Olive Press Hotel, Molyvos Hotel veya Stone House tercih edilebileceğiniz yerler. Midilli merkezde ise Hotel Blue Sea ve Lesvion Hotel‘de konaklayabilirsiniz.

Midilli Adası Gezilecek Yerler

Midilli Adasında başlıca gezilecek yerler arasında adanın dört bir yanına dağılmış küçük kasabalar bulunuyor. Bunlar için araç kiralama şart. Bu kasabalardan Molivos, Plomari, Eressos, Kalloni, Ayasos adayı ziyaret edenlerin sıklıkla uğradığı noktalardan.

Midilli’de Ege esintili sessiz ve sakin kasabaların yanı sıra gezilecek görülecek çok sayıda tarihi merkez var. Ülkenin ödüllü iki müzesine ev sahipliği yapan Midilli’de Roma su kemeri, Midilli tiyatrosu, Ceneviz kalesi, arkeoloji müzesi ziyaret edilmeli.

1. Mytilini

Adaya ayak basar basmaz etkileyici kubbesiyle Agios Therapontas Kilisesi’nin göze çarptığı Mytilini, sürprizlerle dolu ve 50’lili yılların Atina’sını anımsatıyor. Mytilini’de, yeşilliklerle dolu bir tepede, denizin kenarında yer alan Midilli Kalesini, limana paralel olan adanın en uzun caddesi Ermou Caddesini ve adada doğan ünlü şair Sappho’nun anısına yapılan Sappho Meydanını görün.

Midilli’de yerel yaşama tanık olmak ve alışveriş kültürünü deneyimlemek için en doğru adres Eski Çarşı. Ermou Caddesinin devamında antikacılar, ikinci el eşya satan dükkanlar ve yiyecek-içecek satan mağazaların olduğu Eski Çarşı, adanın kalbinin attığı yer.

Midilli Adasında gece hayatı yaz aylarında turistik hareketlilikle birlikte canlanıyor. Adanın merkez şehri Mytilene’de liman ve kordon boyunca sıralanan kafe ve barlar canlı müzik ve DJ performanslarına sahne oluyor. Kış aylarında ise gece hayatı duruyor. Diğer Yunan adaları ile karşılaştırıldığında Midilli’nin gece hayatının sönük olduğunu söylemek doğru olur.

Midilli Antik Tiyatrosu (The Ancient Theater of Mytilene), geçmişi Helenistik Döneme kadar uzanan bir yapı. Adanın kuzeybatısında, çam ağaçlarıyla kaplı Aya Kiriaki Tepesi üzerinde yer alıyor. Yürüyerek gideyim derseniz yarım saati bulur, yokuş yukarı çıkmanız gerekecek. Araçla gitmesi ise sadece 5-6 dk. Nefis manzarayı görmek için gidebilirisiniz.

flyista

2. Midilli Arkeoloji Müzesi

midilli müze

Midilli Arkeoloji Müzesi (Archaeological Museum of Mytilene), eski ve yeni bina olmak üzere iki yapıya sahip. Midilli merkezinin güney limanı civarında, 1912 tarihine uzanan ve günümüzde koruma altında bulunan eski binada, tarih öncesinden Roma dönemine kadar uzanan eserler sergileniyor.

1999’da kurulan ve eski binaya yakın bir konumda yer alan yeni bina, kabartmalı dekora sahip tarihi bir konakta kuruldu. Meşhur prehistorik Termi beldesinde yapılan kazıların bulguları, aynı zamanda da meşhur Eolik tapınakları parçası olan sütun başları da burada sergileniyor. Adanın antik dönemine ait buluntuları ve adanın zengin tarihini müzede görebiliyorsunuz.

Müze, çarşambadan pazartesiye haftanın 6 günü ziyaret edilebiliyor. Yaz döneminde 08.30-16.00, kış döneminde ise 08.30-15.30 saatleri arasında ziyarete açık. Salı günleri, 1 Ocak, 25 Mart, 1 Mayıs, 25 Aralık ve 26 Aralık’ta ziyarete kapalı. Midilli Arkeoloji Müzesi giriş ücreti 4€, öğrenci bileti ise 2€. 6 Mart, eylül ayının son hafta sonu, 28 Ekim’de ise müze ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

3. Agios Athanasios, Agioi Theodoroi ve Agios Therapon kiliseleri

midilli kiliseler

Ada merkezinde yer alan ve muazzam, gotik tarzındaki çan kulesi ile öne çıkan Agios Athanasios, 18. yüzyıl yapısı. Adanın en değerli tapınaklarından biri olan, üzerinde Eski ve Yeni Ahit’ten kabartmalı sahnelerin yer aldığı Agioi Theodoroi ve Midilli’nin en tanınmış yapılarından olan Agios Therapon kiliseleri de mutlaka görülmeli.

Kiliseler pazar hariç haftanın 6 günü 08.30-16.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Pazar günleri ise 13.00-16.30 saatleri arasında ziyarete açık. Giriş ücreti alınmıyor.4. Molivos

Molivos, Midilli Adasının kuzeyinde Edremit Körfezinin girişine hakim bir noktada bulunan bir kıyı yerleşimi. Kıyı boyunca uzanan mavi bayraklı plajı, tarihi kalesi, daracık şirin Arnavut kaldırımlı sokakları, aile işletmesi olan geleneksel Yunan tavernaları ile adanın en popüler turizm merkezi. Midilli gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken bir yer.

Hem manzarası hem de tarihi önemi nedeniyle gezilecek yerlerin başında gelen Molivos Kalesi, 13. yüzyılda antik Mithymna Kalesi kalıntıları üzerine inşa edilmiş. Adaya hâkim bir tepede yer alan Sigri Kalesi 1757’de Osmanlılar tarafından inşa edilmiş. Kale, çarşambadan pazartesiye haftanın 6 günü ziyaret edilebiliyor. Molivos Kalesi giriş ücreti 3€, öğrenci bileti ise 2€.

Çoğu gezgin Midilli gezisinde Molivos’ta kalıyor. Ben daha çok Plomari’yi tercih ediyorum.

5. Morya Su Kemeri

Midilli merkeze 6 km mesafede bulunan Morya’da yer alan Roma dönemine ait benzersiz Morya Su Kemeri, Ayasos bölgesinin su kaynaklarından Midilli merkeze su taşıyordu. Yakın bir ocaktan çıkarılmış, gri renkli mermerden oyulmuş 12 sütundan oluşan kemerler, görülmeyi hak ediyor. Herhangi bir giriş ücreti ve ziyaret saati sınırlaması yok.

6. Gera Plajı

midilli plajlar
Gera Plajı

Gera Plajı, Midilli’nin en romantik ve en şaşırtıcı bölgelerinden. Plaj çam ağaçları ile çevrili ve kristal tertemiz suları ile misafirlerini büyülüyor. Gera, adanın merkezine 12 km mesafede bulunuyor. Plaj çevresindeki kaplıcaları ile sağlık turizmine de hizmet veren Gera’da Agios Nikolaos (Aziz Nikolas) Kilisesini mutlaka ziyaret edin. Cafi, Gialiotissa ve Ligonari gibi küçük koylarda da yüzebilirsiniz.

7. Scala ve Eresos plajları

lesbos beach

Adanın diğer plajlarına göre daha tenha olan Scala Plajı, sığ yapısı nedeniyle özellikle çocuklu ailelerin tercih edebileceği bir yer. Adanın güneybatısında yer alan Eresos Plajı ise kayalık tepeleri ve volkanik arazisiyle ünlü. Eşcinsellerin yoğun ilgi gösterdiği bu bölgede ayrıca adanın antik dönemlerinden kalma yerleşim alanlarını da ziyaret edebilirsiniz.

8. Sigri Fosilleşmiş Ormanı

Lesvos gezisi

Midilli’nin batı kısmındaki Sigri ile Eresos arasındaki bölgede doğanın eşsiz bir eseri olan Sigri Fosilleşmiş Ormanı, paleontoloji, jeoloji ve çevre bakımından paha biçilmez bir değer.

Yaklaşık 20 milyon yıl önce Ege’nin kuzeydoğu bölgesinde meydana gelen volkanik faaliyetler sonucu ormanı kaplayan volkanik maddeler, bitkilerin etrafını kaplayarak bölgenin florasının mükemmel bir şekilde fosilleşmesine sebep oldu. 1985’ten bu yana koruma altına alınmış bir doğa eseri olarak ilan edilen bölgeyi mutlaka ziyaret edin.

MİDİLLİ ADASINDA NE YENİR
Lesvos mutfağı Türkiye sahillerindeki yemeklerin lezzet ve hayal gücüne, Anadolu bitki ve baharatlarının aromasına da sahip ve hafif. Midilli’de Ege mutfağının zengin çeşitliliğini görmeniz mümkün. Deniz ürünlerinden oluşan spesiyalleri, enfes zeytinyağlı otları tadabileceğiniz gibi dünya mutfaklarından da alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Midilli’de ünlü Kalloni sardalyasını tadın. Denizden çıkarır çıkarmaz en küçük sardalyeleri seçip bir kapta kalın tuzla bastırılarak yapılıyor ve meze olarak tüketiliyor. Midilli mutfağının önemli bir unsuru zeytinyağı. Salatalara ve bütün zeytinyağlılara şahane bir lezzet katan zeytin yağı, ızgara balıkta ise olağanüstü.

Midilli, keçi ve koyun sütünden üretilen peynir ürünleriyle de meşhur. Kaşar ile graviyer peynirleri, genelde yumuşak olan feta, mitzithra ve anthotiro Midilli balı ile mükemmel bir lezzet kazanıyor. Yerlilerin rakı dediği, adayla özdeşleşmiş uzo almak isterseniz, yüzde 100 damıtma olanlarını tercih edin. Tatlı olaraksa gemata, gülsuyu ile yapılan bir bademli türünü deneyebilirsiniz.

Plomari’de kalıyorsanız Sunset Restoranı tercih edebilirsiniz. Yine Plomari’de sahilde yer alan Joe Bar da kahvaltı ve öğlen yemekleri için şahane.

Ege’nin incisi ve yemyeşil adası Midilli Adası, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, harika plajları ve enfes ada mutfağı ile, en güzel tatil destinasyonlarından biri.

Önceki blog yazısıIos Adası Gezi Rehberi
Sonraki blog yazısıIsparta-Burdur Gezilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

33 YORUM

  1. Yazınız harika, ilgilenenler için çok iyi düşünülmüş lakin bir bilgi eklemek isterim. Ünlü Yunan şair Sappho genç kızlar için düğün şiirleri yazan bir şairdir. Tabii başka şiirleri de var ama genel olarak şiirleri genç kızlarla ilgili.

    Kendisi de bir kadın olduğu için tarihteki ilk lezbiyen olarak nitelendirilmiş. Lesbos adası onun memleketi olduğu için Lesboslu anlamına gelen lezbiyen kelimesi de buradan türemiş. Lesvos çağdaş Yunancası. Antik Yunancada Lesbos olarak geçer.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın