Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu Döneminden bu yana Almanya‘nın en önemli ticaret şehirlerinden biri olan Leipzig gezilecek yerleri, köklü üniversiteleri, kültür ve sanat izleri taşıyan meydanları, tarihi yapıları ve zengin müzeleri ile farklı bir deneyim sunuyor ziyaretçilerine. Alman kültürünün en önemli merkezlerinden Leipzig, Doğu Avrupa coğrafyasının en etkileyici yerlerinden biri benim için.

Ihlamur ağaçlarının bulunduğu yer anlamına gelen Leipzig‘in merkez nüfusu 500 bini, metropol nüfusu ise 3,5 milyonu aşıyor. Avrupa’da matbaa ve kitap evleriyle tanınan şehirde, eğitimli nüfusun varlığı hissediliyor. Müzikle, sanatla, tarihle içi içe geçmiş bir şehir olduğundan gezilecek ve görülecek yerleriyle Leipzig’i ben çok sevdim.

Leipzig Gezilecek Yerler

1. Leipzig Markt

Leipzig Markt
Leipzig Markt

Rönesans Dönemi’nin etkisindeki belediye binası Altes Rathaus‘un da bulunduğu Leipzig Markt (Eski Pazar), şehrin en eski ve en gösterişli bölgelerinden biri. Kentte yaşayanların olduğu kadar ziyaretçilerin de buluşma noktası olan meydan ve çevresindeki hareketlilik gün boyu sürüyor.

2. Hauptbahnhof Leipzig

Hauptbahnhof Leipzig
Hauptbahnhof Leipzig

26 platformu ile Leipzig’in ana tren istasyonu Avrupa’nın en büyüğü. 1915 yılında yapılmış ve günümüzde ise korunma altında alınmış bir anıt ancak bir bölümünde bulunan alışveriş bölümü bu korunmadan nasibi almamış. Tüm kompleks de eksik olan tek şey bir bar. Dükkan ve restoranların çoğu akşam saat 10’a kadar Pazar günleri de dahil olmak üzere açık. Tarihi geçmişi sayesinde Doğu Almanya’da alışveriş yapılabilecek en güzel yerlerden biri.

3. Auerbachs Keller

Auerbachs Keller
Auerbachs Keller

1525 yılında bulunan Auerbachs Keller, Almanya’nın en meşhur restoranlarından bir tanesi. Hem huzurlu hem de turistik ve yemekleri de oldukça lezzetli ve sunum olarak da güzel. İki farklı bölümü bulunuyor; sağlıklı Sakson yemeklerini bulabileceğiniz Grosser Keller ve üst düzey bir ücrete sahip olan Historische Weinstuben’ın 4 tarihi odası. Buradaki “Goethe Odası” meşhur şairin sayısız anısını barındırıyor. Mutlaka ve mutlaka gelmeden önce rezervasyon yaptırmalısınız. Restoranın oldğu pasaj Mädler Passage da oldukça ünlüdür bu arada.

4. Leipziger Universitätsturm Panorama Tower

Leipzig Universitesi Kulesi
Leipzig Universitesi Kulesi

Şehrin merkezi Markt’a yakın olan Augustus meydanının yanında yer alıyor. Şehrin en yüksek binası zaten, ne yandan bakılsa görülebiliyor. ‘Dev’, ‘Dik Yamaç’ veya ‘Bilgelik Timsali’, ‘Sivri Diş’ gibi lakaplarla anılan bu bina 142 metre yüksekliğinde. Binanın açık bir kitaba benzeyen bir mimarisi var. 31. katta bulunan manzara platformundan tüm şehri görmek mümkün. Lepzig şehrinin en iyi fotoğrafının çekileceği yerlerden birisi.Hava açık olduğunda Leipzig’in doğusunda bulunan ve 1813’deki tarihi savaşların anısına yapılan Völkerschlachtdenkmal Anıtını bile görmek mümkün. Restoran ve kafesi pek bir romantik.

5. Uluslar Muharebesi Anıtı

Leipzig gezisi
Leipzig Gezilecek Yerlerden Uluslar Muharebesi Anıtı

Şehrin kuruluşunda ve Almanya eski tarihinde oldukça fazla öneme sahip olan 1813 savaşlarında Napolyon’un aldığı büyük yenilgiyi anmak için yapılan anıt, şehrin sırtlarında yer alıyor.150 metrelik yükseliğiyle deva anıt Avrupa’nın en büyük anıtı unvanına da sahip. (Völkerschlachtdenkmal), 1913’te savaşta hayatını kaybedenler adına dikilmiş. Devasa büyüklüğüne rağmen tüm bölge ziyaret edilmeye değer. Prusyalılar zaferlerini kutlamak için şu anda 500 basamak ile 91 metresine kadar çıkılabiliyor. Buradan şehri tamamen görebileceğiniz gibi fotoğraflar da çekebilirsiniz.

6. St. Nicholas Kilisesi

Nikolaikirche, Leipzig
Nikolaikirche, Leipzig

Komünist rejimin bastırılması sırasında örgütlenen halkın buluşma noktası olan St. Nicholas Kilisesi (Nikolaikirche), hükümet çökmeden önce her pazartesi günü “bizler halkız” şarkısının söylendiği bir sahneye dönüşüyormuş. Gotik mimarinin hakim olduğu kilisede her pazartesi saat 5’te 1989’daki devrimi başlatan barış vaazları verilmeye devam ediyor.

7. St. Thomas Kilisesi (Thomaskirche)

Thomaskirche, Leipzig
Thomaskirche, Leipzig

Gotik mimarinin iyi bir örneği kabul edilen St. Thomas Kilisesi, Leipzig’deki en önemli yerlerin başında geliyor. Merseburg Psikoposu tarafından 10 Nisan 1496’da takdis ediliyor. Büyük reformcu Martin Luther 1539’da St. burada vaaz veriyor.

8. Zum Arabischen Coffe Baum

Zum arabischen Coffee-Baum
Zum Arabischen Coffee-Baum

Leipzig’de aynı zamanda dünyanın en eski kahve evi bulunuyor. Adı Zum Arabischen Coffee-Baum olan eve kısaca “Kahve Ağacı” deniyor. Hem bir kafe hem de bir müze olan tarihi Zum Arabischen Coffe Baum’de, özellikle Saksonya başta olmak üzere Avrupa’da ki kahve kültürü ile ilgili bir çok harika bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu kafe kıtanın en eski kafelerinden biri ve zamanında aralarında Gotthold Lessing, Schumann, Goethe ve Liszt gibi ünlülere de servis yapmış. Müze’de bir çok tablo, Arap kahve gemileri ve kafe oyunları bulunuyor.

9. Bach House

Bach House, Leipzig
Bach House, Leipzig

Bach’ın bir zamanlar aile evi olan Bosehaus (Bach-Archiv Leipzig), Thomaskirche’nin tam karşısında bulunuyor ve günümüzde bestecinin hayatına ve işlerine adanmış bir müze olarak kullanılıyor. Yeniden düzenlenen müzede bir çok interaktif sergiler bulunuyor. Bach’in nasıl çalıştığı, sanatçının yaşamı ve eserleri interaktif şekilde sesli anlatım, görsel çalışmalar ve tabii ki eserleri ile harmanlanarak sunuluyor.

10. Gewandhaus Leipzig

Neues Gewandhaus, Leipzig
Neues Gewandhaus, Leipzig

Dünyaca ünlü akustiğe sahip Neues Gewandhaus (Yeni Orkestra Binası) Leipzig’de sanat tutkunlarının buluşma noktası. Leipziger Universitatstrum’un gölgesindeki cam ve beton işçiliğinin eseri bina Leipzig Filarmoni Orkestrasına ev sahipliği yapıyor. Eski yönetmen Kurt Masur ve Michael Köhler şu anda buranın yönetiminde. Dünyaca ünlü bir akustiğe sahip, öyle ki tek bir tona tam 2 saniye boyunca yankılanıyor.

11. Grassimuseum

Grassimuseum, Leipzig
Grassimuseum, Leipzig

Grassimuseum üç önemli müzeye birden ev sahipliği yapıyor. Museum für Angewandte Kunst, Museum für Völkerkunde ve Museum für Musikinstrumente yer alıyor.

Museum für Angewandte Kunst’da Leipzig’in ve doğu Almanya’nın gurur kaynağı olan geleneksel el sanatarı olan porselen, kilim, ve modern ev tasarımlarıyla ilgili 2,000 yıllık dev bir arşiv sergileniyor. Tüm kıtalardan ve bir çok çağa ait sanat eserlerine sahip olan Museum für Völkerkunde ise özellikle Güneydoğu Asya’ya ait olan antik eserler oldukça ilgi çekiyor. Museum für Musikinstrumente ise çoğunlukla Rönesans dönemine ait olan ve 1543 yılında İtalya’da yapılan dünyanın en eski klavsenine sahip olan bir müzik enstrümanları müzesi. Ayrıca çibalo, flüt ve ud gibi çalgılar da bulunuyor.

12. Diğer Leipzig Müzeleri

Stadtgeschichtliches Müzesi

Altes Rathaus’un içinde bulunan müze Leipzig’in geçmişine ait eşsiz eserlerin ve dokümanlar bulunuyor. Giriş Rathaus’un arkasında bulunuyor. Müze sergi alanını genişletmek için sürekli olarak çalışmalar yapılıyor. Çatıda yer alan salında çeşitli aktiviteler yapılıyor. Bunun için geleneksel kıyafetler, trampetler eşliğinde duyurular yapılıyor.

Stadtgeschichtliches Muzesi
Stadtgeschichtliches Muzesi

Museum der bildenden Künste: Sachsenplatz Meydanı’nın ortasında yeşil bir cam kübün içinde bulunan Museum der bildenden Künste (Güzel Sanatlar Müzesi), şehrin önde gelen sanat galerilerinden birisi. Şehrin sanat geçmişini yansıtan ve minimalizm örneklerini taşıyan Güzel Sanatlar Müzesi’nin içinde 2,700 den fazla tablo ve heykel bulunuyor.

Zeitgeschichtliches Forum Leipzig: Bu muhteşem tarih müzesi Almanya’nın II. Dünya Savaşı sonrası bölünmesi ve tekrar birleşmesi ile ilgili olağanüstü bilgiler sunuyor.

13. Mendelssohn Evi

Mendelssohn Haus
Mendelssohn Haus

Besteci Felix Mendelssohn-Bartholdy’ye adanan Mendelssohn Haus (Mendelssohn Evi) sanatçının son günlerini yaşadığı ve yitirdiği ev olarak tanınıyor. 19.yy’daki özelliklerine sadık kalınarak yapılan restorasyonun ardından orijinalliği korunan yapıda her pazar saat 11’de konser düzenleniyor.

14. Colditz

Colditz Leipzig
Schloss Colditz

Savaş zamanında Almanlar bu kasabayı dev bir kaleye dönüştürmüş ve kaçması imkansız bir hapishane olarak en tehlikeli gördükleri suçluları içeri tıkmışlar. Kale şu anda yaşlıların bakımının yapıldığı bir yer ancak bahçeleri, avluları savaş döneminde yapılan bir takım yerler ziyarete açık durumda. Kasabanın kendisi de ziyaret etmeye değer ve Leipzig’den kolayca ulaşabileceğiniz ilginç bir yer.

15. Leipzig Hayvanat Bahçesi

Leipzig Zoo
Leipzig Zoo

Avrupa’nın en iyi hayvanat bahçelerinden birisi. Hayvanlara daha iyi şartlarda bakıldığı söyleniyor. Oldukça büyük bir yer. The Leipzig Zoological Garden olarak da adlandırılan yer 1878’de açılmış. 225,000 metre kare alanı kapsayan devasa bahçede 850’den fazla türü görmek mümkün.

Konaklama için benim de kaldığım Best Western ve Seaside Park Hotel iyi tercih olabilir.

Avrupa‘da kültür, eğitim ve sanatla anılan Leipzig şehrinde, genç üniversitelilerin dinamizm kattığı sokaklar, farklı tasarımlı kafeler, gotik mimari izleri taşıyan kiliseler ve müzik dünyasının önemli isimlerinin hayatlarına tanıklık etme imkanı var. Türk Hava Yolları Leipzig‘e İstanbul’dan tarifeli seferler düzenliyor. Leipzig şehrini Dresden ile birleştirerek ziyaret etmiştim.

6 YORUM 💬

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın