Leipzig, Almanya‘nın Saksonya eyaletinde yer alan hoş bir şehir. Burada 2 gün geçirme fırsatı bulmuştum. Adı her zaman müzik ve edebiyatla anılmış bir şehir olan Leipzig, tarihi kiliseleri, müzeleri, anıtları, konser ve opera evleri, festivalleri ile görülmeye değer bir şehir.

Şehrin en büyük meydanı Augustusplatz’ın yakınlarındaki City-Hochhaus veya daha çok kullanılan adıyla Kitap Kule, açık bir kitabı anımsatan mimarisiyle şehrin dikkat çeken yapılarından birisi. Burası Leipzig fotoğrafları çekmek için en ideal yer.

Leipziger Universitatstrum
Leipziger Universitatstrum

Leipzig Üniversitesi Kulesi

Leipzig Üniversitesi Kulesi (Leipziger Universitatstrum) 143 metre uzunluğu ile dikkat çeken bir yapı. Üniversiteli gençlerin ‘sivri diş’ veya ‘yirmilik diş’ olarak isimlendirdiği kulede yönetim ofisleri ile konferans salonu bulunuyor.

2009 yılında altı yüzüncü yılını kutlayan Leipzig Üniversitesi Almanya’nın en eski üniversitelerinden birisi. Eski ismi Karl Marx olan üniversitede bu kule uzay kampüsünü andırıyor. Buradan harikulade Leipzig fotoğrafları çekmek mümkün.

Malta

Leipzig Üniversitenin kuruluşu çok eskilere dayanıyor. 1409’da kurulmuş olan Leipzig Üniversite’si, Almanya’nın en eski ikinci üniversitesi konumunda. Bölgede insan gücünün yetişmesinde ve bölgenin kalkınmasında çok önemli olan Leipzig üniversitesi bugün bünyesinde 14 Fakülte ve bu fakültelerde öğrenim gören 30.000 öğrenciye sahip.

2000 yılında yapılan Leipzig şehri yeni bir gelişim programı ile merkezde yer alan tarihi kimliği olmayan binalar yıkılarak, şehrin merkezindeki gereksiz görüntü kirliliği ortadan kaldırılmış. Slogan haline getirilen ‘Yeni Yeşil Dönem’ başarıya ulaşarak Leipzig’i dinamik ve sürdürülebilir bir şehir haline getirmiş.

Leipzig City
Leipzig City
Leipzig, Almanya
Leipzig, Almanya

Leipzig şehri merkezinde yer alan ve anıtsal değeri olan binalar birleşmeden sonra değişik modeller uygulanarak yenilenerek ilgi çekici hale getirilmiş. Böylece şehir yeniden çekim merkezi haline getirilmiş. Sokaklar canlı ve kalabalık, her yaştan insanı sokaklarda görebiliyorsunuz, en fazla da gençleri.

Tarihi eser olarak kabul edilen ve değişik yöntemler ile koruma altına alınmaya çalışılan binaların yanı sıra, tarihi değeri olmayan ve şehir merkezinde yer alan pek çok bina yıkılarak bu alanlar ağaçlandırılarak kenti yeşil bir görünüm alması sağlanmış.

Bunu kuleden rahatlıkla görebiliyorsunuz. Şehir sıkışık bir görüntü sergilemiyor, geniş yollar ve bunun çevresinde düzenlice sıralanan tarihi binalar şehrin tarihi karakterini daha net ortaya koyuyor.

Leipzig Resimleri
Leipzig Kitap Kulesi
Leipzig Kitap Kulesi

Leipzig ve Dresden birlikte gezilebilecek 2 güzel Alman şehri. Birakç günlük bir tatil için de ideal 2 şehir. Türk Hava Yolları Leipzig şehrine İstanbul’dan direk uçuyor.

13 Yorumlar

  1. Abi gezecek ne çok yer var!☺ İnşallah birgün ben de çocukluk hayalimi gerçekleştirir gitmek istediğim birçok ülkeyi gezerim. Ama yine de nankörlük etmeyim,şimdiye kadar Almanya, Tayvan, Tayland, Hong Kong ve Çin de bulundum..En çok da Çin etkiledi beni,Hong Kong’u da ayrı bir aşkla seviyorum

  2. Isyerinden izin almaksizin biseyler yapmak istiyorum. Her ay bir haftasonu.boylece iznimi daha uzak rotalara saklamak amacindayim kemal bey.bu arada size de iyi bayramlar. Leipzig biletine kac kere elim gitti geldi.sizin yazinizdan sonra okdir dedim bu iş))

  3. 2008 de oradaydım. İş için gittiğim için sadece belirli yerlerini görebildim ancak resmi çok net hatırlıyorum. Keyifli bir şehirdi. Hayvanat bahçesini gezmiştik, öğrenci grubuyla gittiğimiz için.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz