Avrupa seyahati denildiğinde birçok kişinin aklına ilk olarak Fransa, İspanya, İtalya, Hollanda gibi ülkeler geliyor. Birçok kişi Almanya’nın ne denli muhteşem ve farklı bir ülke olduğunun farkında bile değil. Peri masallarını andıran şatoları, önemli tarihi yerleri ve hiç bitmek bilmeyen eğlence hayatı da aslında kimliğini oluşturan farklı noktalar.

Avrupa’nın kalbinde bulunan Almanya, aynı zamanda kıtanın en güçlü ekonomisine sahip. Avrupa’nın hem yüzölçümü hem de nüfus açısından en büyük ülkelerinden Almanya, zengin tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra doğal güzellikleri de cezbedici bir coğrafyada yer alıyor.

malta
almanya gezilecek yerler
Hannover

Avrupa ve dünya tarihini etkileyen birçok önemli olaya sahne olan Almanya’da duvarın yıkılmasıyla birlikte birleşmiş Almanya’nın simgesine dönüşen başkent Berlin başta olmak üzere Hamburg, Münih, Köln, Dresden, Nürnberg ve Heidelberg kentleri yabancı turistlerin rotasında yer alıyor.

       

Berlin tam anlamıyla dinamizmin, yaratıcılığın ve sansasyonun sembolü gibi gözükse de geçmişinden izleri halen saklamayı başarabiliyor. Berlin’de çok ciddi bir sanat ve müzik akımı, batıda muhteşem ormanlar, katedraller ve kaleler, güneyde Alpler ve hemen hemen ülkenin her yerinde de tarihi şehirler bulunuyor.

Köln, Münih ve Hamburg gibi şehirler de başkentin gerisinde kalmıyorlar. Tarih bakımından çok zengin olmaları, klasik müzik geçmişleri, güzel sanatları ya da orta çağ mimarileri gibi hemen göze çarpan muhteşem özellikleri.

Almanya’nın kırsal bölgeleri de şehirler kadar ilgi çekici ve güzel. İlkbahar ve yaz ayları da köylere yapılacak kır gezintisi için ideal. Gökdelenlerden Bavyera Alplerine ve Jasmund Ulusal Parkından kalelere, göllere ve muhteşem doğal destinasyonlara varıncaya kadar yürüyüşçülerin, bisikletçilerin, kayıkçıların, motorcuların ve hatta paraşütçülerin dahi cennet diye tabir edebileceği yerlere sahip. Çeşitlilik açısından Bavyera‘nın üstüne yok. Kuzey Almanya, Ren bölgesi ve Kara Ormanların kendilerine göre çekicilikleri var.

Oktoberfest, Berlin Duvarı ve 2. Dünya Savaşı ile zihinlere kazınan Almanya, Avrupa’nın görkemli şehirlerine, masalsı kalelerine, insanlık tarihine ışık tutan tarihi bölgelere ve sıra dışı eğlence mekanlarına ev sahipliği yapıyor.

Fiyatlar her keseye uyacak nitelikte değişiklik gösterebiliyor ve aşırı kalabalık neredeyse yok. Dev boyutlarına rağmen A noktasından B noktasına gitmek çok çok kolay. Alman zekasının pratikliği burada kendini gösteriyor.

Almanya Gezilecek Yerler

1. Berlin

almanya görülecek yerler
The Charlottenburg Palace (Schloss Charlottenburg), Berlin

Almanya’nın başkenti Berlin tam anlamıyla dinamizmin, yaratıcılığın ve sansasyonun sembolü gibi gözükse de geçmişinden izleri halen saklamayı başarabiliyor. Almanya’nın başkenti Berlin, Soğuk Savaş Dönemi’nde ülkeyi batı ve doğu olarak ikiye ayıran Berlin Duvarı ile hatırlanıyor.

Soğuk Savaş’ın sona ermesinin ardından duvarın yıkılmasıyla birleşen Almanya’nın sembol kentine dönüşen Berlin, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı, renkli gece hayatı ve zengin koleksiyona sahip müzeleriyle Avrupa’nın etkileyici şehirlerinden. Nüfusu 3 milyondan fazla olan Almanya’nın başkentinde 400 binden fazla Alman vatandaşlığı olmayan ve farklı etnik kökenlerden gelen insanın yaşıyor.

Berlin birçok şehrin aksine engebesiz olduğu için yürüyerek veya bisikletle gezmesi kolay. Berlin’in ünlü tarihi yapıları içinde özellikle saraylar (Schloss), belediye binaları (Rathaus) ve kiliseler büyük ilgi çekiyor. Bir yandan geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan Charlottenburg Sarayı ve Brandenburg Kapısı gibi tarihi yapılarıyla, diğer yandan günümüzün ünlü mimarları tarafından yapılan modern binalarıyla, eski ile yeninin sıra dışı buluşmasına tanık olursunuz Berlin’de.

Berlin Duvarı’nın artık bir sanat eserine dönen East Side Gallery kısmı en önemli yerler arasında. Spree Nehri’nin kolları arasında yer alan Müzeler Adası’nda gelen binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Pergamonmuseum, Bergama’dan çıkarılıp getirilen eserler sergileniyor.

2. Münih

almanyada gezilecek yerler

Almanya’nın sanayi bakımından en gelişmiş bölgesinde yer alan Münih, Şehir merkezi, tarihi kiliseler, Orta Çağ duvarları, tarihi kiliseleri ve Kraliyet Saraylarının yanı sıra alışveriş merkezleri, çeşit çeşit gece mekanları, klasik ve modern mimarisi etkileyici bir karışım sunuyor turistlere. Bavyera geleneklerine bağlı halkı, cıvıl cıvıl meydanları ve zengin mutfağıyla dikkat çekiyor.

Münih, Almanya’nın dünyaca ünlü bira festivali Oktoberfest’in düzenlendiği şehir. Günümüzde, dev çadırlarda servis edilen bira ve lezzetli Bavyera yemekleriyle her yıl milyonlarca ziyaretçi çekiyor. Münih, Ulusal Tiyatrosu ve birçok operasıyla kültürel sahnesi güçlü olan bir yer.

3. Köln

almanyada gezilecek şehirler

Almanya’nın en çok ziyaret edilen kentlerinden biri olan Köln (Cologne), Ren Nehri’nin iki kıyısında kurulu. Katedralleri, gotik kiliseleri, alternatif kültür ve sanat akımının yanı sıra festival ve etkinlikleri ile de öne çıkan şehirde çok sayıda etnik kökenden binlerce insan yaşıyor.

4. Dresden

almanya gezilecek şehirler

Birinci Dünya Savaşı’nda çok ağır bir yıkımla karşılaşan Dresden, savaşın yıkıcı izlerinin ortadan kaldırıldığı, savaş öncesi dönemdeki şehir planına göre yeniden inşa edilen bir şehir. Paha biçilemez sanat ve mimari koleksiyona sahip olan Dresden, Saksonya eyaletinin başkenti.

İkinci Dünya Savaşında ağır şekilde bombalanmadan önce, Dresden ‘Mücevher Kutusu’ olarak bilinirdi. Övündüklerinin arasında Frauenkirche Katedrali ve Semper Operası’nın da aralarında bulunduğu birçok kültürel kurum yer alıyor.

5. Leipzig

almanyanın en güzel şehirleri
leipzig kemal kaya
Leipziger Üniversitesindenin Kulesinden

Saksonya’nın en büyük şehri Leipzig, ülkenin müzik kültürünün en önemli temsilcisi. Bach, Mendelsshon ve Wagner gibi ünlü müzisyenlerin hayatının bir bölümünü yaşadığı kenti ziyaret edenler Bach’ın bir dönem koro şefliği yaptığı ve mezarının bulunduğu St. Thomas Kilisesi‘nde sanatçının müziklerini dinleyebiliyor. Avrupa’nın en büyük meydanlarından Augustusplatz, eski belediye binası ve Napoleonic Anıtı görmeye değer.

6. Heidelberg

almanya gezilecek yerler heidelberg

Neckar Nehri’nin kıyısında, orta çağ izlerini taşıyan masalsı şehir Heidelberg, tarihi köprüleri, şehrin en güzel manzarasına sahip tepesinde yer alan kalesi ve ülkenin en eski üniversitesiyle Almanya’nın en güzel şehirlerinden biri. Şehrin tarihi merkezi Hauptstrasse, restoran, kafe ve mağazaların sıralandığı ana cadde.

Orta Çağ Old Bridge, Heidelberg Kalesi ve Holy Spirit Kilisesi ve St. George House Şövalyesi ile Heidelberg’in gezilecek en önemli yerleri.

7. Lindau

almanya gezilecek yerler lindau

Konstanz Gölü’nün doğusunda yer alan Lindau, Avusturya, Almanya ve İsviçre sınırlarının kesiştiği bölgede kurulu. Orta çağ izlerinin hakim olduğu ahşap yapıları ve göl üzerindeki ada bölümü ile turistik bir merkez olan Lindau’nun adası ana karaya tren yolu ve köprü ile bağlanıyor.

8. Meersburg

almanya gezilecek yerler meersburg
meersburg kemal kaya

Almanya’nın Konstanz Gölü kıyısındaki şehirlerinden Meersburg, ‘Gölün üzerindeki kasaba’ olarak anılıyor. Yaz aylarında hareketlenen şehrin sokakları, kafe ve restoranları cıvıl cıvıl bir görünümde.

Muhteşem göl manzarasına sahip olan tepelerde ise şaraplık üzüm bağları var. Meersburg Müzesi, Altes Schloss (Eski kale) ve şehrin ana meydanı Marktplatz’a uğramayı unutmayın.

9. Rugen Adası

Almanya’nın Baltık Denizi’nde yer alan Rugen Adası, ülkenin en büyük adası. Köprüyle ana karaya bağlanan Rugen, plajları, yazlık evleri, deniz kenarında sıralanan konaklama tesisleri ile önemli bir turizm merkezi. 161 metre yükseklikteki tebeşir kayalarının bulunduğu Jasmun Ulusal Parkı, adanın en etkileyici manzarasını sunuyor. Adaya gittiğinizde eski feneri, Slav kalesi kalıntılarını ve büyüleyici balıkçı köyünü de gezmeyi unutmayın.

10. Neuschwanstein

almanya gezilecek en güzel yerler

Bavyera Alplerinin nefes kesen manzarasına sahip bir konumda, Fussen yakınında yer alan Neuschwanstein, Almanya’nın en çok fotoğraflanan mimari yapısı. Walt Disney’in Uyuyan Güzel eserine ilham kaynağı olan kale, 1800’lü yılların sonunda savunma amacıyla inşa edildi.

11. Ren Vadisi

almanya ren vadisi

Ren Vadisi (Rhine Valley), Bingen ve Bonn şehirleri arasında uzanıyor. Ren Geçidi adı verilen bir jeolojik oluşuma sahip bu bölgede nefes kesen manzaraya sahip köyler, üzüm bağları, ve çok sayıda orta çağ kalesi bulunuyor. Nehir üzerinde tekne ve konaklamalı turların yapıldığı bölge, Avrupa’nın gözde turizm rotalarından.

12. Lubeck

Lubeck, Almanya

Lübeck, Almanya’nın en kuzey noktası olan Schleswig-Holstein bölgesinde, deniz sporlarıyla öne çıkan bir kent. Hansa Birliği’nin başkenti olan şehir 1143’te kuruldu. İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya’da bombaların ilk atıldığı yer olan şehir, etkileyici orta çağ mimarisinin izlerini taşıyan yapılarıyla turistik bir çekim merkezi.

13. Friedrichshafen

Almanya gezilecek yerler blog
friedrischafen kemal kaya

Friedrichshafen, Almanya’nın güneyinde, ülkenin İsviçre ve Avusturya sınırlarına yakın bir şehir. Heybetli dağlarla çevrili Konstanz Gölü’nün kuzey kıyılarında bir mücevher gibi ışıldıyor. Almanya’nın çok az yerinde buradaki kadar güneşli ve ılık bir havaya sahip.

Konstanz Gölü kenarındaki sahil yolu Friedrichshafen’ın en cazip turistik rotalarından biri. Zeppelin’in icat ettiği zeplin, ilk uçuşunu 1900’de Friedrichshafen’de, Konstanz Gölü semalarında gerçekleştirdi. Dünyanın uçak yapımına dair en geniş koleksiyonu şehirdeki Zeplin Müzesi’nde sergileniyor.

Gidilecek bir yer olarak düşünüldüğünde ziyaretçileri çok güzel şehirler, büyük porsiyonlarda yemekler ve o kadar güzel manzaralar karşılayacak ki gören herkes neden Almanya’nın turistler tarafından istila edilmediğini sorgulayacak.

4 YORUM

  1. Hocam güncel ve güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Bende yeşil pasaport var ama yine de vize almam gerekir mi? Teşekkürler..

  2. 2 gün sonra İtalya ucuşum olacak ancak Sttugart aktarmalı ve farklı bir hava yolu şirketi. Bu konusa sizden yardım istiyorum. Sttugart’a inince ne yapmam gerektiğini adım adım yazabilir misiniz? El bagajıyla seyahat etmeyi düşünüyorum.

    • Her iki seyaahtiniz için de öncelikle online checkin yapın. Havalimanına indiğinizde International Departures bölgesine geçin. Ekranlarda İtalya uçuşunuzun kapı numarasını bulup kapıya geçin. Yanlışlık yapıp pasaport kontrolünden geçmeyin. İndikten sonra herhangi bir desk görürseniz onlar sizi yönlendirirler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın