Avrupa seyahati denildiğinde birçok kişinin aklına ilk olarak Fransa, İspanya, İtalya, Hollanda gibi ülkeler geliyor. Birçok kişi Almanya’nın ne denli muhteşem ve farklı bir ülke olduğunun farkında bile değil. Peri masallarını andıran şatoları, önemli tarihi yerleri, butik müzeler, romantik yürüyüş rotaları ve hiç bitmek bilmeyen eğlence hayatı da aslında kimliğini oluşturan farklı noktalar.

Avrupa’nın kalbinde bulunan Almanya, aynı zamanda kıtanın en güçlü ekonomisine sahip. Avrupa’nın hem yüzölçümü hem de nüfus açısından en büyük ülkelerinden Almanya, zengin tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra doğal güzellikleri de cezbedici bir coğrafyada yer alıyor.

almanya gezilecek yerler
Hannover

Almanya, diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında daha az turistik bir destinasyonmuş gibi görünse de birçok Avrupa ülkesiyle yarışacak düzeyde doğal güzellik, tarihi ve turistik destinasyona sahip. Avrupa ve dünya tarihini etkileyen birçok önemli olaya sahne olan Almanya’da duvarın yıkılmasıyla birlikte birleşmiş Almanya’nın simgesine dönüşen başkent Berlin başta olmak üzere Hamburg, Münih, Köln, Dresden, Nürnberg ve Heidelberg kentleri yabancı turistlerin rotasında yer alıyor.

Berlin tam anlamıyla dinamizmin, yaratıcılığın ve sansasyonun sembolü gibi gözükse de geçmişinden izleri halen saklamayı başarabiliyor. Berlin’de çok ciddi bir sanat ve müzik akımı, batıda muhteşem ormanlar, katedraller ve kaleler, güneyde Alpler ve hemen hemen ülkenin her yerinde de tarihi şehirler bulunuyor.Köln, Münih ve Hamburg gibi şehirler de başkentin gerisinde kalmıyorlar. Tarih bakımından çok zengin olmaları, klasik müzik geçmişleri, güzel sanatları ya da orta çağ mimarileri gibi hemen göze çarpan muhteşem özellikleri.

Almanya’nın kırsal bölgeleri de şehirler kadar ilgi çekici ve güzel. İlkbahar ve yaz ayları da köylere yapılacak kır gezintisi için ideal. Gökdelenlerden Bavyera Alplerine ve Jasmund Ulusal Parkından kalelere, göllere ve muhteşem doğal destinasyonlara varıncaya kadar yürüyüşçülerin, bisikletçilerin, kayıkçıların, motorcuların ve hatta paraşütçülerin dahi cennet diye tabir edebileceği yerlere sahip. Çeşitlilik açısından Bavyera‘nın üstüne yok. Kuzey Almanya, Ren bölgesi ve Kara Ormanların kendilerine göre çekicilikleri var.

Oktoberfest, Berlin Duvarı ve 2. Dünya Savaşı ile zihinlere kazınan Almanya, Avrupa’nın görkemli şehirlerine, masalsı kalelerine, insanlık tarihine ışık tutan tarihi bölgelere ve sıra dışı eğlence mekanlarına ev sahipliği yapıyor.

Fiyatlar her keseye uyacak nitelikte değişiklik gösterebiliyor ve aşırı kalabalık neredeyse yok. Dev boyutlarına rağmen A noktasından B noktasına gitmek çok çok kolay. Alman zekasının pratikliği burada kendini gösteriyor.

Almanya Gezilecek Yerler

1. Berlin

almanya görülecek yerler
The Charlottenburg Palace (Schloss Charlottenburg), Berlin

Almanya’nın başkenti Berlin, tam anlamıyla dinamizmin, yaratıcılığın ve sansasyonun sembolü gibi gözükse de geçmişinden izleri halen saklamayı başarabiliyor. Almanya’nın başkenti Berlin, Soğuk Savaş Dönemi’nde ülkeyi batı ve doğu olarak ikiye ayıran Berlin Duvarı ile hatırlanıyor.

Soğuk Savaş’ın sona ermesinin ardından duvarın yıkılmasıyla birleşen Almanya’nın sembol kentine dönüşen Berlin, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı, renkli gece hayatı ve zengin koleksiyona sahip müzeleriyle Avrupa’nın etkileyici şehirlerinden. Nüfusu 3 milyondan fazla olan Almanya’nın başkentinde 400 binden fazla Alman vatandaşlığı olmayan ve farklı etnik kökenlerden gelen insanın yaşıyor.

Berlin birçok şehrin aksine engebesiz olduğu için yürüyerek veya bisikletle gezmesi kolay. Berlin’in ünlü tarihi yapıları içinde özellikle saraylar (Schloss), belediye binaları (Rathaus) ve kiliseler büyük ilgi çekiyor. Bir yandan geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan Charlottenburg Sarayı ve Brandenburg Kapısı gibi tarihi yapılarıyla, diğer yandan günümüzün ünlü mimarları tarafından yapılan modern binalarıyla, eski ile yeninin sıra dışı buluşmasına tanık olursunuz Berlin’de.

Berlin’de ayakta kalan tek kapı olan Brandenburg, Doğu ve Batı Berlin’i sembolize ediyor. 18. yüzyılda yapılan kapı Unten den Linden adındaki bulvara açılıyor. Bu bulvar bir zamanlar Prusya monarşisinin sarayına giden ıhlamurlarla kaplı bir sokaktı. Brandenburg Kapısı, Avrupa’daki en meşhur kent simgelerinin başında geliyor.

Berlin Duvarı’nın artık bir sanat eserine dönen East Side Gallery kısmı en önemli yerler arasında. Spree Nehri’nin kolları arasında yer alan Müzeler Adası’nda gelen binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Pergamonmuseum, Bergama’dan çıkarılıp getirilen eserler sergileniyor.

2. Münih

almanyada gezilecek yerler

Almanya’nın sanayi bakımından en gelişmiş bölgesinde yer alan Münih, Şehir merkezi, tarihi kiliseler, Orta Çağ duvarları, tarihi kiliseleri ve Kraliyet Saraylarının yanı sıra alışveriş merkezleri, çeşit çeşit gece mekanları, klasik ve modern mimarisi etkileyici bir karışım sunuyor turistlere. Bavyera geleneklerine bağlı halkı, cıvıl cıvıl meydanları ve zengin mutfağıyla dikkat çekiyor. Münih, Ulusal Tiyatrosu ve birçok operasıyla kültürel sahnesi güçlü olan bir yer.

Münih, Almanya’nın dünyaca ünlü bira festivali Oktoberfest’in düzenlendiği şehir. Oktoberfest her yıl 6 milyon ziyaretçisi ile dünyanın en büyük festivallerinden biri olarak kabul ediliyor. İsmine rağmen genellikle Ekim yerine Eylül ayında yapılan festival Ekimin ilk haftasına kadar devam ediyor. Bavyera kültürünün önemli bir parçası olan festival 1810’den beri geleneksel olarak Hendl, Schweinebraten, Würstl, Knödel ve fıçılarca Alman biraları eşliğinde kutlanıyor.

3. Köln

almanyada gezilecek şehirler

Almanya’nın en çok ziyaret edilen kentlerinden biri olan Köln (Cologne), Ren Nehri’nin iki kıyısında kurulu. Katedralleri, gotik kiliseleri, alternatif kültür ve sanat akımının yanı sıra festival ve etkinlikleri ile de öne çıkan şehirde çok sayıda etnik kökenden binlerce insan yaşıyor.

Almanya’da ki en büyük katedral olan Köln Katedrali, yüzyıllardır şehrin simgesi olarak öne çıkıyor. 1248’de yapımına başlanan katedral sürekli olarak inşaatın durmasıyla tam 600 yılda tamamlandı. Yapı, Aziz Peter ve Mary ile Köln Katolik Başpiskoposluğuna adandı.

4. Dresden

almanya gezilecek şehirler

Birinci Dünya Savaşı’nda çok ağır bir yıkımla karşılaşan Dresden, savaşın yıkıcı izlerinin ortadan kaldırıldığı, savaş öncesi dönemdeki şehir planına göre yeniden inşa edilen bir şehir. Paha biçilemez sanat ve mimari koleksiyona sahip olan Dresden, Saksonya eyaletinin başkenti. İkinci Dünya Savaşında ağır şekilde bombalanmadan önce, Dresden ‘Mücevher Kutusu’ olarak bilinirdi. Övündüklerinin arasında Frauenkirche Katedrali ve Semper Operası’nın da aralarında bulunduğu birçok kültürel kurum yer alıyor.

Dresden’de bulunan Frauenkirche (Meryem Ana Kilisesi) II. Dünya Savaşında tamamen yok edilen bir Lüteriyen kilisesi. 1720’lerdeki planlarından yola çıkılarak tekrar inşa edildi ve 2005 yılında tekrar açıldı. Açıldığı günden bu yana Frauenkirche, Dresden’e gelen turistler arasında aşırı derecede popüler oldu ve hatta 2009 yılında dönemin Amerika Başkanı Barack Obama tarafından da ziyaret edildi.

5. Leipzig

almanyanın en güzel şehirleri
leipzig kemal kaya
Leipziger Üniversitesindenin Kulesinden

Saksonya’nın en büyük şehri Leipzig, ülkenin müzik kültürünün en önemli temsilcisi. Bach, Mendelsshon ve Wagner gibi ünlü müzisyenlerin hayatının bir bölümünü yaşadığı kenti ziyaret edenler Bach’ın bir dönem koro şefliği yaptığı ve mezarının bulunduğu St. Thomas Kilisesi‘nde sanatçının müziklerini dinleyebiliyor. Avrupa’nın en büyük meydanlarından Augustusplatz, eski belediye binası ve Napoleonic Anıtı görmeye değer.

6. Heidelberg

almanya gezilecek yerler heidelberg

Neckar Nehri’nin kıyısında, orta çağ izlerini taşıyan masalsı şehir masalsı bir şehir Heidelberg. Tarihi köprüleri, şehrin en güzel manzarasına sahip tepesinde yer alan kalesi ve ülkenin en eski üniversitesiyle Almanya’nın en güzel şehirlerinden biri. II. Dünya savaşında neredeyse tamamen bombalanan Alman şehirlerinden sağ çıkmayı başaran ve bu sayede barok ihtişamını, dar sokaklarını, evlerini ve meşhur kalesini başarılı bir şekilde günümüze ulaştırabilmiş.

Şehrin tarihi merkezi Hauptstrasse, restoran, kafe ve mağazaların sıralandığı ana cadde. Orta Çağ Old Bridge, Heidelberg Kalesi ve Holy Spirit Kilisesi ve St. George House Şövalyesi ile Heidelberg’in gezilecek en önemli yerleri.

7. Lindau

almanya gezilecek yerler lindau

Konstanz Gölü’nün doğusunda yer alan Lindau, Avusturya, Almanya ve İsviçre sınırlarının kesiştiği bölgede kurulu. Orta çağ izlerinin hakim olduğu ahşap yapıları ve göl üzerindeki ada bölümü ile turistik bir merkez olan Lindau’nun adası ana karaya tren yolu ve köprü ile bağlanıyor. Adada yaklaşık 3 bin kişi yaşıyor. Tamamen ortaçağ ve yarı ahşap binalar bulunan Lindau çok turistik bir bölge olarak öne çıkıyor.

8. Meersburg

almanya gezilecek yerler meersburg
meersburg kemal kaya

Almanya’nın Konstanz Gölü kıyısındaki şehirlerinden Meersburg, ‘Gölün üzerindeki kasaba’ olarak anılıyor. Yaz aylarında hareketlenen şehrin sokakları, kafe ve restoranları cıvıl cıvıl bir görünümde.

Muhteşem göl manzarasına sahip olan tepelerde ise şaraplık üzüm bağları var. Meersburg Müzesi, Altes Schloss (Eski kale) ve şehrin ana meydanı Marktplatz’a uğramayı unutmayın.

9. Rugen Adası

Almanya’nın Baltık Denizi’nde yer alan Rugen Adası, ülkenin en büyük adası. Köprüyle ana karaya bağlanan Rugen, plajları, yazlık evleri, deniz kenarında sıralanan konaklama tesisleri ile önemli bir turizm merkezi. 161 metre yükseklikteki Jasmun Ulusal Parkı, adanın en etkileyici manzarasını sunuyor. Rügen Tepeleri, Rügen Adasının kuzeydoğusunda Jasmund Ulusal Parkı’nda bulunuyor.

Baltık Denizi’nin hemen üzerinde bulunan tebeşir kayalıkları sürekli olarak erozyon ile karşı karşıya. 118 metre yükseklikteki Königsstuhl (Kral Tahtı) tepeler arasında en heybetli olanı. Hemen arkasında bulunan balta girmemiş ormanlar da ulusal parkın bir parçası. Adaya gittiğinizde eski feneri, Slav kalesi kalıntılarını ve büyüleyici balıkçı köyünü de gezmeyi unutmayın.

10. Neuschwanstein

almanya gezilecek en güzel yerler

Bavyera Alplerinin nefes kesen manzarasına sahip bir konumda, Fussen yakınında yer alan Neuschwanstein, Almanya’nın en çok fotoğraflanan mimari yapısı. Walt Disney’in Uyuyan Güzel eserine ilham kaynağı olan kale, 1800’lü yılların sonunda savunma amacıyla inşa edildi.

Tam bir masal diyarı olan Neuschwanstein Kalesi, güneybatı Bavyera’daki Füssen’in tepelerinde yer alıyor. Kalenin yapım emri Kral II. Ludwig tarafından verildi. 1886’da kale tamamlandığında kendisi için deli denmeye başlanmıştı ve kalenin tamamlanmasından birkaç gün sonra da hayata gözlerini yumdu. Neuschwanstein ülkede en çok fotoğraflanan yapı ve Almanya’nın en popüler turistik bölgesi olarak karşımıza çıkıyor.

11. Ren Vadisi

almanya ren vadisi

Ren Vadisi (Rhine Valley), Bingen ve Bonn şehirleri arasında uzanıyor. Ren Geçidi adı verilen bir jeolojik oluşuma sahip bu bölgede nefes kesen manzaraya sahip köyler, üzüm bağları, ve çok sayıda orta çağ kalesi bulunuyor. Nehir üzerinde tekne ve konaklamalı turların yapıldığı bölge, Avrupa’nın gözde turizm rotalarından.

Bu bölge içerisine 40 ortaçağ kalesi, muhteşem köyler ve üzüm bağları yer alıyor. Bölgenin en önemli doğal özelliği ise Rhine geçidinin en derin ve en dar bölgesi olan Lorelei. Daha önceleri birçok tekne kazasına yol açmış olan çok tehlikeli bir taş oluşumuna sahip.

12. Lubeck

Lubeck, Almanya

Lübeck, Almanya’nın en kuzey noktası olan Schleswig-Holstein bölgesinde, deniz sporlarıyla öne çıkan bir kent. Hansa Birliği’nin başkenti olan şehir 1143’te kuruldu. İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya’da bombaların ilk atıldığı yer olan şehir, etkileyici orta çağ mimarisinin izlerini taşıyan yapılarıyla turistik bir çekim merkezi.

Holesentor, Lübeck şehrinin geride kalan 2 şehir kapısından bir tanesi. 1464’de yapılan kapı günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Muazzam iki yuvarlak kulesi ve kemerli girişi ile Lübeck’in sembolü olarak kabul ediliyor. Alstadt tarihi şehir merkezi ile birlikte Lübeck’in ve Almanya’nın en önemli turistik bölgelerinden biri.

13. Friedrichshafen

Almanya gezilecek yerler blog
friedrischafen kemal kaya

Friedrichshafen, Almanya’nın güneyinde, ülkenin İsviçre ve Avusturya sınırlarına yakın bir şehir. Heybetli dağlarla çevrili Konstanz Gölü’nün kuzey kıyılarında bir mücevher gibi ışıldıyor. Almanya’nın çok az yerinde buradaki kadar güneşli ve ılık bir havaya sahip.

Konstanz Gölü kenarındaki sahil yolu Friedrichshafen’ın en cazip turistik rotalarından biri. Zeppelin’in icat ettiği zeplin, ilk uçuşunu 1900’de Friedrichshafen’de, Konstanz Gölü semalarında gerçekleştirdi. Dünyanın uçak yapımına dair en geniş koleksiyonu şehirdeki Zeplin Müzesi’nde sergileniyor.

Gidilecek bir yer olarak düşünüldüğünde ziyaretçileri çok güzel şehirler, büyük porsiyonlarda yemekler ve o kadar güzel manzaralar karşılayacak ki gören herkes neden Almanya’nın turistler tarafından istila edilmediğini sorgulayacak.

4 YORUM

  1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

    145,8k Takipçiler
    Takip et
  2. Hocam güncel ve güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Bende yeşil pasaport var ama yine de vize almam gerekir mi? Teşekkürler..

  3. 2 gün sonra İtalya ucuşum olacak ancak Sttugart aktarmalı ve farklı bir hava yolu şirketi. Bu konusa sizden yardım istiyorum. Sttugart’a inince ne yapmam gerektiğini adım adım yazabilir misiniz? El bagajıyla seyahat etmeyi düşünüyorum.

    • Her iki seyaahtiniz için de öncelikle online checkin yapın. Havalimanına indiğinizde International Departures bölgesine geçin. Ekranlarda İtalya uçuşunuzun kapı numarasını bulup kapıya geçin. Yanlışlık yapıp pasaport kontrolünden geçmeyin. İndikten sonra herhangi bir desk görürseniz onlar sizi yönlendirirler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın