Makedonya Tatil

Leipzig‘e 50 km mesafedeki bu kasaba, savaş döneminde Almanya’nın en büyük kalelerinden birine dönüşmüş. Film ve dizilere konu olan Colditz, II Dünya Savaşı’nda ismi sıkça duyulan yerlerden biri. Almanya’nın Orta cağ döneminden kalma Colditz Castle görülmeye değer bir yer.

En tehlikeli suçluların ve savaş esirlerinin tutulduğu kasaba, kaçması imkansız bir hapishane özelliğindeymiş. Günümüzde yaşlı rehabilitasyon merkezi olarak kullanılan kalenin avlusunda savaş döneminden kalan izleri görmek mümkün. Savaş sahnelerini hissetmek için kasaba ilginç bir deneyime dönüşebilir.

Colditz

Savaş zamanında Almanlar bu kasabayı dev bir kaleye dönüştürmüş ve kaçması imkansız bir hapishane olarak en tehlikeli gördükleri suçluları da içeri tıkmışlar. Çoğu bu zor hayattan kaçmayı başarmış, ancak bunu yapmak için kullanılan taktikler bir çok filme ve kitaba konu olmuş.

Kale şimdilerde yaşlıların bakımının yapıldığı bir yer, ancak bahçeleri, avluları savaş döneminde yapılan bir takım yerler ziyarete açık ve gezilebiliyor. Kasabanın kendisi de ziyaret etmeye değer ve Leipzig’den kolayca ulaşabileceğiniz ilginç bir yer.

Colditz Kalesi
Colditz, Leipzig
Colditz, Leipzig
Colditz (~ Fuga de Colditz) Film
II. Dünya Savaşı'nda Almanlar'ın kaçılması imkansız kampı Colditz'de, bir grup İngiliz askeri esir tutulmuştur. Ancak İngiltere'de herkes onların öldüğünü düşünmektedir. Kendi psikolojilerini ve ruhlarını ölümden uzak tutmaya çalışan askerler bir de ülkelerinde artık beklenmediklerini duyunca kaçmaya karar verirler. Fakat bunun kolay olmayacağını anlayınca vazgeçerler. Bir kişi hariç! Çünkü o, sevgilisinin, kendisinin öldüğünü düşündüğü için başka bir askerle birlikte olduğunu öğrenir. Colditz'de kaçışı, hayatta olduğu dışında daha pek çok saklı gerçeği gözler önüne serecektir.

Leipzig Hauptbahnhof’dan 690 nolu otobüs (6€), ortalama 1 saat 20 dakikada hoş manzaralı yerlerden geçerek Colditz’e gidiyor. Müze girişi 4€; öğrenciler 3€’ya giriş yapabiliyor. Kale için profesyonel tur hergün 10:30, 13:00 ve 15:00 saatlerinde düzenleniyor (8.50€, öğrenci 5.50€).

Önceki blog yazısıYağmurda Müzik Çalan Bina: Music House, Dresden
Sonraki blog yazısıMartin Luther’in Vaaz Verdiği Kilise: St. Nicholas Kilisesi, Leipzig
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

3 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın