Orta Avrupa’nın önemli ulaşım güzergâhları üzerinde yer alması nedeniyle tarihte de önemli bir yerleşim yeri olan Leipzig, Saksonya (Sachsen) eyaletinin merkezi olan Dresden’den sonraki en önemli şehri.

Uluslar Muharebesi Anıtı (Völkerschlachtdenkmal), Budist tapınağını andırsa da aslında Battle of Nations olarak bilinen ve 16-19 Ekim 1813’te Fransa Kralı I. Napolyon’un mağlubiyeti ile neticelenen savaşı simgeliyor.

Battle of the Nations

Leipzig bölgesi 1813’de Napolyon’un önderliğindeki Fransa İmparatorluğu’nun doğuya ilerlemesinin durdurulduğu ve muharebelerde toplam 120.000 kişinin hayatını kaybetmesiyle tarihi önemi olan bir yer.

Şehrin sırtlarında, Prusyalı, Avusturyalı, Rus ve İsveçli kuvvetler Napolyon’un askerlerine karşı 1813’te Leipzig Savaşında karşı karşıya gelmiş ve bu savaş iki yıl sonra kaybedeceği Waterloo savaşının habercisi olmuş aslında.

Battle of the Nations, Leipzig
Battle of the Nations, Leipzig

Şehirde nehir kenarlarına kurulu hitabelerde, savaş sırasında nehirlerin sularının kırmızı aktığı anlatılıyor. Bu kanlı savaşta hayatını kaybedenlerin anısına savaşın yüzüncü yılında anıt inşa edilmiş. 1913 yılında açılan, 91 metrelik dev anıt Völkerschlachtdenkmal, bugün şehrin gezilecek yerlerinin başında yer alıyor.

Muhteşem Leipzig manzarasını seyretmek ve fotoğraf çekmek için anıtın içerisindeki 364 basamaklı merdiveni çıkmak gerekiyor.

Battle of Nations, Leipzig
Battle of Nations, Leipzig

Prusyalılar zaferlerini kutlamak için dikilen anıtta Napolyon da unutulmamış tabi. Onu da anıt üzerinde 3 günlük savaş boyunca durduğu yerde belgelemişler.

Ağırlığı 300 bin ton yapan 26,500 porfirik granit blok ile inşa edilen anıtın gece ışıklandırması da ayrı bir güzel. Monument to the Battle of the Nations olarak da bilinen yer dört hektarlık bir alanı kaplıyor. Devasa büyüklüğüne rağmen tüm bölge ziyaret edilmeye değer.

Eski dönemlerden bu yana ülkenin bilim, kültür ve sanat merkezi kentlerinden olan Leipzig’e Türk Hava Yolları İstanbul’dan hergün tarifeli seferler düzenliyor. Leipzig’in nerede olduğu ve ulaşım ile ilgili bilgiler için tıklayın.

2 YORUM 💬

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın