Antik yolların kavşağı olan Leipzig şehri Alman kültürünün en önemli merkezlerinden birisi. Leipzig’in geçmiş ve gelecek arasındaki muhteşem dengesini gösteren şehrin merkezindeki Aziz Nikolai Kilisesi, aynı zamanda kentin zengin tarihinin göstergelerinden birisi.

Yapımına 1165’te başlanan St. Nicholas Kilisesi‘nde reformist Martin Luther vaaz vermiş, besteci Johann Sebastian Bach’ın John Passion eseri ilk kez burada icra edilmiş. Kilisede başlayan barış duaları 1989 yılındaki ünlü Barışçıl Devrim ve sonrasında Duvar’ın yıkılmasıyla sonuçlandı.

Nikolaikirche, Leipzig
Nikolaikirche, Leipzig

St. Nicholas Kilisesi, Leipzig

Komünist rejimin bastırılması sırasında örgütlenen halkın buluşma noktası olan St. Nicholas Kilisesi (Nikolaikirche), hükümet çökmeden önce her pazartesi günü “bizler halkız” şarkısının söylendiği bir sahneye dönüşüyormuş. Gotik mimarinin hakim olduğu kilisede her pazartesi saat 5’te 1989’daki devrimi başlatan barış vaazları verilmeye devam ediyor.

Bach bu Gotik kilisede 27 yıl boyunca koro yönetmenliği yapmış ve Martin Luther de 1539 yılında burada Protestanlığın gelişini haber verdiği konuşmasını yapmıştır. Orijinal olarak 15. yüzyılda tekrar yapılan uzun kilisenin merkeziydi ancak şimdi tek başına.

Malta

Bach kısa oratoryolarının çoğunu kilisenin meşhur oğlan korosu için burada yazmış ve öldüğünde Johannisfriedhof şehrinde mezar taşı olmayan basit bir mezara gömülmüş.

1894’e kadar tam olarak nereye gömüldüğünü kimse bilmiyordu, ancak çok detaylı bir arama sonucunda mezarı bulunarak Johanniskirche’ye götürülmüş. Aralık 1943 yılında kilise bombardımanda yok olmuş ve sonrasında Bach ebedi uykusuna devam ettiği kilise olan Thomaskirche’ye yerleştirilmiş. Gittiğinizde meşhur oğlanlar korosunu dinlemeniz de mümkün.

Nikolaikirche, Leipzig
Nikolaikirche, Leipzig
Aziz Nikolas Kilisesi, Leipzig
Aziz Nikolas Kilisesi, Leipzig

Bach’ın 12 çocuğu, henüz bir bebek olan Richard Wagner 17.yy’da burada vaftiz edilmiş. Karl Marx ve Griedrich Engels de aynı şekilde Karl Liebknecht’in vaftiz babaları olarak burada bulunmuş.

Kilisenin önünde bulunan Felix Mendelssohn anıtı Leipzig Vatandaşlarının katkılarıyla yeniden yapılmış. Orijinali Gewandhaus önünde bulunuyordu, ancak Naziler tarafından yok edilmişti.

Saksonya eyaletine bağlı Leipzig, Almanya tarihinde önemli yeri olan bir kent. Leipzig gezilecek yerler arasında St. Nicholas Kilisesi önemli bir yere sahip. Yolunuz düşerse ziyaret edin. Türk Hava Yolları her gün İstanbul-Leipzig uçak seferleri düzenliyor.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz