Almanya denince birçoğumuzun aklına ilk olarak sanayisi gelişmiş, güçlü bir ülke geliyor. Bu gerçeğin yanı sıra Almanya, orta çağdan kalma masal tadındaki kasabaları, tarihi meydanları, dağların zirvelerine kurulmuş görkemli şatoları, yemyeşil coğrafyası ve nehirleriyle görülmeye değer enfesi bir coğrafya.

Dünyanın en gelişmiş sanayi ülkelerinden biri olan Almanya, ABD ve Japonya’nın ardından en büyük ulusal ekonomi konumunda. 82,8 milyonluk nüfusuyla da Avrupa Birliği’nin en büyük ülkesi. Avrupa’nın kalbinde yer alan ülke, geçmişte çok göçmen kabul etmiş olması ve farklı kültürleri barındırmasından dolayı çok yönlü ve zengin bir kültüre sahip.

malta
almanya gezi rehberi
Heidelberg, Almanya

Almanya kadar dünya gündemini değiştirmeyi başarmış çok az ülke var. Hansa birliği, reformlar ve evet Hitler ve soykırım ama aynı zamanda matbaa, otomobil, aspirin, mp3 teknolojisi de. Martin Luther, Albert Einstein, Karl Marx, Goethe, Beethoven, Grimm Kardeşler ve daha birçoğu gibi kendi alanlarında dünyada iz bırakmış çok büyük isimlerin de doğum yeri.

       

Almanya Gezi Rehberi

Almanya çok yönlü bir coğrafi zenginliğe sahip. Batıdan doğuya doğru tam 640 km genişliğe sahip. Bu birçok Avrupa ülkesi ile kıyaslandığında oldukça büyük bir coğrafya demek. Ülkenin kuzeyinde Kuzey Denizi ve Baltık Denizi yer alırken, güneyinde görkemli Alpler bulunuyor.

Bu iki nokta arasında ise verimli ovalar, göller ve nehirler sıralanıyor. Bu coğrafya arasında serpilmiş tam 38 yer, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

Almanya nüfusunun 3’te 2’si Hristiyan. Protestan ve Katolikler neredeyse başa baş gibiler ancak ülkenin kuzeyinde Protestan sayısı daha fazlayken güneyde Katolikler sayıca üstün. Almanya aynı zamanda 4 milyon Müslümana ve 100,000 kadar da Yahudi’ye ev sahipliği yapıyor.

1990’da tekrar birleşmesinden sonra Almanya 16 federal bölgeye ayrıldı. Ülkenin 3 şehir devleti Berlin, Hamburg ve Bremen’in yanı sıra kuzeyde Schleswig-Holstein ile güneyde Bavyera’ya kadar 13 farklı idari bölge bulunuyor.

Almanlar çoğunlukla çok ciddi insanlar olarak biliniyor ve evet güneydeki komşuları kadar çılgın olmadıkları bir gerçek. Ancak ciddi oldukları kadar da dost canlısı ve yardımseverler. Göründükleri kadar soğuk kesinlikle değiller. Genel olarak Almanya hemen her türlü bütçeye hitap edebilecek kadar da çeşitliklere sahip bir ülke.

Almanya Gezilecek Yerler

Almanya’nın her şehri ayrı bir büyüye sahip. Hamburg’un denizcilik tutkusunu ‘Maritime City’de yaşayabilirsiniz. Duesseldorf modanın şehri ve alışveriş için çok iyi bir yer. Dresden kültür şehri ve her yerine barok saltanatı hâkim. Hannover ise ticaret fuarlarının başkenti olmasından dolayı yenilik şehri olarak adlandırılıyor.

Tarih şehri Nürnberg’in Noel Pazarı, müzik şehri Leipzig’de Bach, kitaplar ve art nouveau mimarisini, sanat şehri Frankfurt’ta geleneksel Alman elma şarabı, Stuttgart’ta müzikaller, Köln’de çikolata ve her şehirde farklı bir olguyu sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

Festivaller ülkenin sosyal yaşamında çok önemli. Çeşitli tarımsal ürünlerden tutun da klasik ve rock müzik, şarap ve kültürel çok sayıda dünyaca ünlü festivale ev sahipliği yapıyor Almanya. Bu festivaller hem gelen turistlerin yerel kültürü yakından tanıması hem de eğlenmesi için en iyi fırsatlar. Bunların en ünlüsü, elbette ki Oktoberfest.

1. Berlin

almanya gezi blog

Almanya’nın başkenti Berlin, ülkenin batısı ile doğusunu ikiye bölen, 1989’da yıkılan duvarıyla dünyanın hafızasında yer eden bir şehir. Avrupa’nın en popüler turizm destinasyonlarından biri olan Berlin, Brandenburg Kapısı, Berlin Müzesi, hareketli gece hayatı, farklı etnik kimlik ve kültürlerden insanlarıyla ile tam bir renk cümbüşüne sahne oluyor.

Brandenburg Kapısı, Charlottenburg Sarayı ve Reichstag binası gibi eserleriyle Berlin tarih bakımından aşırı zengin. Özellikle Führer’in Karargâhı ve Berlin duvarının kötü izleri sokak sanatının renkleri, dans sanatının en güzel örnekleri ve sürekli her yerde karşınıza çıkan yaratıcılığı ile Modern Berlin ziyaretçilerinin karşısında ışıldayarak parlıyor.

📍Berlin Gezi Rehberi

2. Leipzig

almanya rehberi leipzig

Dünyaca ünlü müzik bestecileriyle tanınan Leipzig, Almanya’nın Saksonya eyaletinin merkezi. Bach, Richard Wagner, Felix Mendelssohn gibi müzik ustalarının izlerini şehrin dört bir yanında görmek mümkün.

Leipzig gezilecek yerler açısından oldukça doyurucu. Napolyon’un yenildiği yer Augustusplatz; Leipzig’in tarihi bölgesi Markt ve Altes Rathaus; Bach’ın kilisesi St. Thomas ve diğer önemli kilise St. Nicholas; şehir manzarasını gözler önüne seren Leipzig Üniversitesi Kulesi; görkemli Uluslar Muharebesi Anıtı; filmlere konu olmuş kale Colditz en önemli yerler.

📍Şiirin, Sanatın ve Müziğin Şehri: Leipzig
📍Leipzig Gezilecek Yerler
📍Leipzig’e Nasıl Gidilir
📍Leipzig Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

3. Heidelberg

almanya rehberi

Güneybatı Almanya’da bulunan Heidelberg, Almanya’nın en eski üniversitesi olan Heidelberg Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan kent. Neckar Nehri’nin iki yakasında kurulu olan şehir, ülkenin en romantik kenti (Wege der Romantik) olarak tanınıyor. Üniversitelilerin varlığıyla genç bir nüfusa sahip olan şehirde tarih, kültür, sanat ve eğlence yaşamı çok zengin.

Geniş Neckar Nehrinin yanında muhteşem bir ahşap kasaba olan Heidelberg, heybetli Rönesans kalesi, sevimli kafeleri, kitapçıları ve şiir etkinlikleri ile muhteşem bir görüntüye sahip. Almanya’nın en eski üniversite kasabası aynı zamanda Alman Romantizminin doğum yeri ve Filozofun Yolunun (Philosophenweg) muhteşem panoramik görüntüsüyle de meşhur.

4. Rügen Adası

almanya rehberi rugen

Almanya’nın en büyük adası olan Rügen, Baltık Denizi üzerinde yer alıyor. Adanın birbirinden güzel plajları, şık ve etkileyici otelleri ve sessiz ve sakin yapısıyla hem Almanların hem de yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği bir destinasyon. Nefes kesen kayalıklarıyla Jasmund Milli Parkı, deniz feneri, balıkçı köyü ve Slav Kalesi kalıntıları adada görülebilecekler arasında.

5. Romantik Ren

Rheinstein Kalesi Almanya
Rheinstein Kalesi

Ren Nehri, Avrupa’da ki en uzun nehirlerden biri ve tekne ile gezi için de en uygunu denebilir. Bingen ve Bonn şehri ile Ren Nehri’nin orta bölümü boyunca ilerleyen Romantik Ren, etkileyici manzaraların bulunduğu bir rota.

Koblenz’den bir tekneye atlayın ve yerel kültürün izlerini taşıyan köyler, masalsı ortaçağ kaleleri, üzüm bağları, sevimli kasabalar ve balıkçıları baştan çıkarttığına inanılan denizkızlarının olduğu yerleri hem görün hem de yaşayın. Rota üzerindeki en ilginç yapı ise Lorelei Kayası. Nehrin ortasındaki kaya, mitolojide denizcilere seslenip onları öldüren bir su perisi olarak geçiyor.

Romantik yol: Almanya 200’den fazla çok uzun bisiklet yollarına sahip ve bu yollar ana şehirlerden küçücük ve çok sevimli kasabalara kadar uzanıyor. Tartışmasız bu yollar arasında en güzeli 350km uzunluğundaki Wurzburg’dan Avusturya sınırına kadar uzanan yol.

6. Köln

almanya rehberi köln

Almanya’nın en çok ziyaretçi ağırlayan kentlerinden biri olan Köln, Cologne olarak da tanınıyor. Avrupa’nın en hareketli gece hayatı, disko ve partilerine ev sahipliği yapan kent, orta çağ mimarisinin simge yapılarından Köln Katedrali ile de popüler. Zengin kültürel geçmişe sahip şehirde çok sayıda butik müze de ziyaret edilebilir.

Noel zamanı tüm şehir ve kasabalar geleneksel sokak pazarları ile çok canlı bir görüntüye sahip oluyor ama hiç biri Köln’de ki kadar eğlenceli ve güzel olamıyor. Oyuncaklar, zencefilli çörek ve el yapımı hediyelik eşyalar festivalin sayısız ürünlerinden sadece bazıları. Glühwein (sıcak şarap) ise bu muhteşem deneyimin en tatlı parçalarından birini oluşturuyor.

7. Dresden

almanya rehberi dresden

İkinci Dünya Savaşı sırasında bombardıman altında büyük yıkım yaşayan Dresden, savaşın ardından eski kent planına uygun olarak yeniden inşa edildi. Kent, ülkenin kültür sanat hayatının önemli merkezlerinden biri. Sanat galerileri, müzeler ve farklı koleksiyonlar ile sanat severleri etkileyen şehirde Frauenkirche Katedrali ve Semper Operası görülmeye değer.

I. Dünya savaşının adeta yetim bıraktığı şehir günümüzde çok muazzam ve sanatsal açıdan doyuma ulaşmış bir yer olarak karşımızda. Özellikle yenilenen Dresden Frauenkirche kilisesinin muhteşem bir şekilde onarılarak mükemmel bir şekilde restore edilmesinden sonra şehir çok enfes bir çehreye sahip oldu.

📍Elbe Nehrini Süsleyen Barok Şehir: Dresden
📍Dresden Gezi Rehberi
📍Dresden’e Nasıl Gidilir

8. Lübeck

almanya rehberi lubeck

Ülkenin Baltık Denizi’ndeki en büyük liman şehri olan Lübeck, II. Dünya Savaşı’nda bombalanan ilk şehirler arasında yer alıyor. Orta çağ mimarisinin yansıması olan mimari yapılarıyla muhteşem bir atmosfere sahip olan kent, 1143 yılında kurulmuş. Dar sokakları, 12. yüzyıldan kalan belediye binası ve tarihi şehir kapılarıyla şehirde büyüleyici bir atmosfer bulunuyor.

9. Neuschwanstein Şatosu

Neuschwanstein Şatosu

Almanya’da Bavyera eyaletinde, Füssen yakınlarında bulunan Neuschwanstein Şatosu, Walt Disney’in ‘Uyuyan Güzel’ eserine ilham kaynağı olan ünlü bir yapı. Almanya’da en çok fotoğraflanan mimari yapılardan biri olan şato, Bavyera Kralı Ludwig II’nin dinlenmesi için inşa edilmiş. Şatonun benzeri Disneyland Paris’te bulunuyor.

Eşi benzeri olmayan bir saray olan Neuschwanstein Bavarya’nın Alp eteklerinde bulunuyor. Kral Ludwig II’in en özenle donattırdığı kalelerden biri ve tasarımı çoğunlukla Wagner operalarından esinlenilmiştir. Eğer dışarıdan baktığınızda sizi etkilemeyi başarıyorsa içerisine girdiğinizde dekor ve tasarımı ile başınızı döndürecektir.

10. Münih

almanya rehberi münih

Almanya’nın dünyaca ünlü bira festivali Oktoberfest’e ev sahipliği yapan Münih, ülkenin en hareketli ve renkli şehirlerinden. 1810’da ilk olarak Münih’te kutlanan 16 günlük Oktoberfest, Bavyera kültürünün en önemli parçalarından birini oluşturuyor.

Muhteşem bir organizasyon ve canlı müziği bulabileceğiniz festivale katılmayı düşünüyorsanız ismi Ekim olmasına rağmen çoğunlukla Eylül ayı içinde yapılıyor, o yüzden biletinizi almadan önce tarihleri iyi kontrol edin.

Tarihi kiliseleri, ihtişamlı sarayları, gece mekanları, modern ve geçmişi bir arada sunan sokakları ile şehir oldukça renkli. Yemekleri ve bira festivaliyle Münih’i her yıl milyonlarca insan ziyaret ediyor.

Avusturya sınırında doğal bir sınır oluşturan Bavyera Alpleri çarpıcı şekilde güzel bir çekiciliğe sahip. Münih’ten kolaylıkla ulaşılabiliyor ve adrenalin sporlarını sevenler için burada birçok kayak, yürüyüş ve kano seçenekleri bulunuyor. Huzur arayanlar da muhteşem SPA merkezlerinde dinlenip kendilerini toplayabilirler.

Bayern Munich’in stadyumu olan Allianz Arena’da futbol keyfi Almanlar için tam bir zirve noktası. Hamburg, Bayer Leverkusen, Hertha Berlin, Schalke 04 ya da Werder Bremen gibi büyük kulüplerin maçlarını yakalama şansınız varsa asla kaçırmayın deriz. Stadyumların çok büyük bir kısmı yeni ve 2006 dünya kupası için yapılmıştı.

11. Frankfurt

almanya rehberi frankfurt

Frankfurt parlak ofis binaları görüntüsüyle ülkenin finans merkezi olsa da kültürel açıdan turistleri kendisine çekebilecek birçok özelliği de yok değil. Avrupa’nın finans merkezi olarak bilinen Frankfurt, bankalar caddesi, fuar alanı ve şehir etrafındaki yeşil kemerleriyle tanınıyor. Yaşam kalitesiyle dikkat çeken, Main Nehri etrafında kurulan şehir, yeşil alanları, köprüleri, görkemli manzaraları ve muhteşem gezinti yerleri ile modern yaşamla çevreci karakterin buluştuğu bir noktada.

Nehrin her iki yakasında bulunan sanat merkezleri Almanya’nın en önemli müze alanları arasında. Giersch Müzesi, Museum of Applied Art (Uygulamalı Sanatlar Müzesi), Museum of World Cultures (Dünya Kültürleri Müzesi), Museum of Communication (Haberleşme Müzesi) ve Liebieghaus bu müzelerden sadece birkaçı.

Tarihi bölgeleri ortaçağ dönemlerine kadar uzanıyor ve halen iyi durumda olan birçok binalar var. Kentin en popüler noktalarından biri olan Brober Hirschgraben’de bulunan ünlü Alman edebiyatçı Goethe’nin Evi olan Goethe-Haus; 850 yılında Domplatz’da inşa edilen büyük katedral Kaiserdom St. Bartholomäus; Frankurt’un 600 yıllık belediye binası Römer kentin görülmeli.

12. Rennsteig

Rennsteig

Dağları, gelgitli kıyıları ve tabii ki görkemli ormanları ile Almanya yürüyüş tutkunları için tam bir cennet. Rennsteig’in tarihi dokusu, ormanın içine doğru tam 170km boyunca uzanıyor ve zengin kültürü daha da zengin görselliğiyle harmanlayarak olağanüstü bir sentez ortaya çıkartıyor.

13. Weimar

Weimar almanya

Bin yıllık bir şehir olan Weimar birçok yazar, müzisyen, besteci ve şaire ev sahipliği yaptı. Bu sanatçılar arasında Goethe, Luther, Bach, Liszt, Wagner ve Schiller gibi isimler yer alıyor. Kültür tutkunlarının mutlaka uğraması gereken bir yer olmasının yanında görsel açıdan da 18 ve 19. Yüzyıllarda yaşadığı altın çağından kalma mimarisi ile de göz dolduruyor.

14. Hamburg

almanya rehberi hamburg

Almanya’nın en büyük metropolü Hamburg, nehirlerin kesiştiği bir coğrafyada, yemyeşil yapısı, köprüleri, devasa limanı, gölleri, park ve bahçeleri, mimari yapıları ve hareketli yaşamı ile cezbedici güzellikte. Şimdiye kadar 2 defa ziyeret etme fırsatım oldu.

Kuzey Denizi ile Baltık Denizi’ni birbirinden ayıran Jutland Yarımadasının güneyindeki şehir, Binnenalster ve Aussenalster göllerinin etrafında kurulduğundan doğal güzellikleri ile etkileyici özellikte. Alster Gölü ile Elbe Nehri’ni buluşturan Alsterfleet (Alster Kanalı) ve kanal çevresindeki yürüyüş yolu Hamburg’un en önemli soluklanma alanı.

Rengârenk ve kozmopolit yapısıyla şehrin kalbinde müzik atıyor. Reeperbahn’da Beatles’ın izlerini takip edebilir; ateşli yaşamın tadını çıkartabilir; ya da DJ’ler eşliğinde sabahlara kadar dans edebilirsiniz. The Speicherstadt’ın neo-gotik kanallarını görmek için en güzel zaman kesinlikle gece.

15. Moselle Vadisi

almanya rehberi moselle

Dünyaca ünlü Moselle Vadisinde şarap tadımı, kırsal Almanya’yı tanımanın en lezzetli yollarından biri. Moselle nehrinin dik kıyıları bir yana dursun, gelenekselliğini koruyan kültürü, yavaş akan hayatı ve baştan çıkartıcı güzellikteki doğası ile vadinin güzelliğine kendinizi bırakın. Özellikle beyaz şarapları denemeyi sakın unutmayın.

16. Kara Orman

Almanya’nın çok az kırsal bölgesi Kara Orman kadar yoğun, yeşil, dağlık ve masalsı bir atmosfere sahip. Orman içerisinde yapılacak uzun bir yürüyüş bu fotojenik manzaraların tadını çıkartmak ve ulusal parkın muhteşem tepelerine çıkmak için en uygun yol. Kendi içinde küçük ama karakterli kasabalar olan Triberg im Schwarzwald gibi birçok şirin bölgeyi de ziyaret etmek için çok güzel bir sebebiniz olur. Ayrıca dünyanın en büyük guguklu saatinin burada olduğunu biliyor muydunuz?

Almanya’ya ne zaman gidilir

Almanya diğer birçok Avrupa ülkesi gibi tüm yıl boyunca gidilebilecek bir ülke. Ülkede yazlar sıcak kışlar da soğuk geçiyor. Kışın kar yağışı genellikle görülmüyor. Yıl boyu yağmur yağışı var ve Almanya’nın çok büyük bir kısmı özellikle yaz aylarında çok yoğun yağış alıyor.

Ocak aylarında sıcaklık gündüzleri 3°C’ye kadar inerken temmuzda 22°C’ye çıkıyor. En yüksek sıcaklıklar Akdeniz ikliminin hakim olduğu güneydoğu bölgesinde yoğunlaşıyor. Kayak bölgelerinde yüksek sezon aralıkta başlayıp martın sonuna kadar sürüyor.

Mayıs – eylül arası turistik geziler açısından en uygun zaman ve özellikle doğa sporları yapacak olanlar için de en tercih edilebilir dönem. Ancak ilkbahar ve sonbahar mevsimleri aynı zamanda çok fazla kalabalık istemeyenlerin ve aynı zamanda güzel hava isteyenlerin de tercih ettiği bir sezon.

Dağlık bölgelerde olmadığınız sürece ocak – nisan arası hem kalabalık olmayan hem de havanın nispeten yumuşak olduğu dönemler. Kalabalık da olmayınca seyahat kolaylaşıyor ancak Berlin gibi şehirlerin düşük sezonu olmadığından fiyatlarda bir değişiklik görmezseniz şaşırmayın.

Yaz mevsiminde fiyatlar biraz daha yükseliyor. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da ticaret fuarlarının olduğu dönemlere denk gelmemeniz. Bu dönemler fiyatların tavan yaptığı zamanlar oluyor.

Almanya alışveriş

Almanya gibi gelişmiş bir ülkeden bahsettiğimiz zaman ‘ne ararsan bulursun’ demek yanlış olmaz. Kamera ve dürbün gibi optik ekipmanlar ile porselen, el yapımı kristal, gümüş, çelik, Solingen bıçağı, deri, spor ekipmanları gibi malzemeler Almanya’ya özel ürünler arasında yer alıyor.

Doğu Almanya tarafında ise müzik enstrümanları ve ahşap oyuncaklar çokça satılıyor. Guguklu saatler ise çok bilinen bir mitin aksine İsviçre’den değil, Almanya’nın Kara Orman bölgesinde üretiliyor.

Alman el yapımı eşyalar kolaylıkla her yerde bulunabiliyor ancak özellikle dev Noel pazarlarında çok geniş seçenekler karşımıza çıkıyor. Birkenstock, Jack Wolfskin, Hugo Boss ve Adidas gibi Alman markalarının fiyatları dünya ortalamasıyla aynı. Ancak ülkede bu markaların çok daha geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor.

almanya gece hayatı

Almanya gece hayatı

Almanya’nın gece hayatı sofistike kültürel partilerden coşkulu ve eğlenceli sokak partilerine kadar farklılık gösteriyor. Büyük kasaba ve şehirlerde tiyatro, opera, canlı müzikli bar ve birçok gece kulübü gibi seçenekler mevcut.

Ülke özellikle elektronik müziği ile ünlü ve dünyanın bu konuda en meşhur yerlerinden biri. Hip-hop ve heavy metal de çok dinlenen müzik türleri arasında. Berlin özellikle tüm gece açık olan yerleri ile meşhur.

Kabare kültürü yıllardır kendisini korumayı başarmış ve çok büyük bir kesime hizmet veriyor. Geleneksel folk müziğini çoğunlukla kırsal bölgelerde duyabiliyorsunuz. Güneyde sayısız birahane varken Rhineland Palatinate, Franconia ve Baden bölgelerinde şarap mahzenlerine sıkça rastlanıyor.

Almanya yeme ve içme

Almanya hem yerel hem de dünya mutfağından birçok yemeği bulabileceğiniz çok zengin bir yemek kültürüne sahip ülke. Bunda ülkede farklı milletlerden yaşayan kişilerin de etkisi var. Saksonya’nın kuzu eti, Rhineland-Westphalia’nın yahnisi ve güneybatının erişte temelli mutfağı ünlü.

Akdeniz mutfağının sağlıklı yemeklerinin birçoğunu ve hatta belki de en iyilerini burada bulabilirsiniz. Almanya, fiyat olarak da diğer batı ülkelerine nazaran daha uygun. Almanya’nın gururu bira ve şarap çeşitleri ise ülkenin her yerinde, her zaman yanınızda.

Almanya ulaşım

Almanya çok iyi çalışan bir otoban sistemine sahip. Bazı bölgeler çok kalabalık olsa da genel olarak Almanya’da ki karayollarının kalitesi olağanüstü. Tüm yollar büyük kamyonlar dışında herkese ücretsiz. Büyük kamyonların hafta sonları ve yazın tatil zamanlarında trafiğe çıkması yasak ve bu da uzun mesafeler gidecek olan araçların işlerini çok kolaylaştırıyor.

almanya gezi rehberi blog
Baden-Württemberg, Germany.

Almanya bisiklet kullananlar için muhteşem bir ülke. Sadece bisikletlilere özel olan yollar hemen hemen her yerde ve çok uzun mesafelere kadar gidilebiliyor.

Ülkenin uzakta kalan bölgelerine hem zaman hem de maddi açıdan tasarruf ederek gitmek için en uygun yollardan biri de tren yolunu kullanmak. Tren seferleri bölgesel şirketler tarafından işletiliyor ve çok sık sefer bulunuyor.

Kentsel alanların hepsinde çok iyi çalışan bir otobüs sistemi, tramvaylar ve metrolar bulunuyor. En büyük şehirlerde şehir içi biletler istasyonlarda bulunan bilet makinalarından alınmak zorunda.

Almanya’ya nasıl gidilir

Almanya’nın birçok kentine Türkiye’den doğrudan uçak seferleri var. İstanbul’dan Almanya’nın başkenti Berlin başta olmak üzere Hamburg, Köln, Frankfurt, Hannover, Münih, Stuttgart, Düsseldorf, Bremen, Leipzig, Baden-Baden ve Friedrichshafen’a direkt uçak seferi bulunuyor. Ankara, İzmir ve Antalya’dan da Almanya kentlerine uçakla ulaşılabiliyor.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın