Leipzig, yarım milyonu biraz aşan nüfusu ile Almanya’nın Saksonya Eyaleti’nin en büyük yerleşimini oluşturuyor. Aslında bir Slav kasabası olan ve Lipsk adı ile bilinen tarihi yerleşimin, zamanla ticaret merkezine dönüşmesi sayesinde bugünkü kent ortaya çıkmış. Leipzig, yıkılmadan önce Doğu Almanya’ya önemli şehirlerinden birisiydi.

Rönesans Dönemi’nin etkisindeki belediye binası Altes Rathaus‘un da bulunduğu Leipzig Markt (Eski Pazar) şehrin en eski ve en gösterişli yeri. Eski belediye binasının bulunduğu Markt, şehirde yaşayanların olduğu kadar ziyaretçilerin de buluşma noktası. Meydan ve çevresindeki hareketlilik gün boyu sürüyor.

Altes Rathaus
Altes Rathaus

Markt ve Altes Rathaus

Leipzig’in eski Belediyesi Altes Rathaus (Old Town Hall), Almanya’nın en büyük Rönesans hazinesi olarak görülüyor Bina 1557’de yapılmış ve daha sonra 18. yüzyılda ilaveler yapılarak mimar Hieronymus Lotter’in şaheseri tamamlanmış. Saksonya eyaletinin bu büyük şehri tarihi yapısı, zarafeti ve sosyalist dönemden esintiler taşıyan mimarisiyle fark yaratıyor.

Altes Rathaus’un içerisinde bulunan Stadtgeschichtliches Müzesi, şehrin geçmişten günümüze tarihine ışık tutacak geniş bir arşive sahip. Bina II. Dünya Savaşında hasar aldıysa da dikkatlice restore edilmiş. Merkezin orta yerinde bulunan kulede, çatıda gün içerisinde çeşitli aktiviteler yapılıyor.

Malta

Leipzig Markt
Leipzig Markt
Leipzig Markt
Leipzig Markt

Geleneksel kıyafetler, trampetler eşliğinde duyurulara denk gelirseniz şaşmayın. Sergi alanının büyütülmesi için çalışmaların sürdüğü müzenin girişi Rathaus’un arkasında. Pazartesi hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilen müzeye giriş ücreti 6€.

Leipzig gezilecek yerler arasında yer alan Markt meydanının hemen yakınında ise 1555 yılında yapılan Tartım Evi bulunuyor. Burada eskiden arabalar tartılıyor ve gümrük işlemleri yapılıyordu.

Leipzig’in kalbinde, şehir yaşamına şahit olmak, Rönesans zamanından kalma yapıları görmek, iyi yemek yemek ve sohbet için Rathaus ve çevresi iyi bir rota.

Kek ve kahve kokusunun duyulduğu Leipzig sokaklarında ve meydanda vakit geçirerek şehrin tadını çıkarın. Leipzig gece hayatı da bu meydan ve çevresindeki sokaklarda hayat buluyor. THY İstanbul’dan Leipzig’e tarifeli seferler düzenliyor.

2 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz