Almanya‘nın güneyinde, Konstanz Gölü’nün kıyısında yer alan sahil şehri Friedrichshafen, bölgede Konstanz’dan sonra ikinci büyük şehir. Almanca Bodensee olarak anılan Konstanz Gölü, Almanya, İsviçre ve Avusturya arasında, Alp Dağları’nın yanı başında bulunuyor. Avusturya’nın Salzburg kenti gezimden sonra Lihtenştayn sonrasında geldiğim Friedrichshafen şehri göl kenarında nefis Alp manzarasına bakıyor.

Baden Württemberg eyaletinin on dört şehrinden biri olan Friedrichshafen’ın geçmişi 5. yy’a kadar uzanıyor. İkinci Dünya Savaşı sonrasında yeniden kurulan Friedrichshafen, Alp Dağları ve Konstanz Gölü sayesinde Almanya’nın popüler turizm noktalarından biri günümüzde.

Friedrichshafen Gezilecek Yerler

1. Bodensee

Bodensee Gölü
Bodensee Gölü

Şehre hayat veren Bodensee (Konstanz Gölü) çevresinde yürüyüş yolları, kafe ve restoranlar bulunuyor. İsviçre, Avusturya ve Almanya arasındaki göl Alp Dağları manzarasıyla da Friedrichshafen’ın en popüler noktası. Gölde tekne turu ve su sporları da yapılabiliyor.

2. Dornier Müzesi

Dornier Müzesi
Dornier Müzesi

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonraki dönemde Avrupa’nın en gelişmiş havacılık endüstrisine sahip olan şehrin, havacılık müzesi olan Dornier Müzesi, Alman havacılılk şirketlerine adanmış. Savaş döneminden uzay çağı teknolojilerine kadar çok sayıda havacılık ekipmanı müzede görülebiliyor.

3. Zeplin Müzesi

Zeplin Müzesi
Zeplin Müzesi

Dünyada ilk zeplin uçuşu 1900 yılında Friedrichshafen’da Graf von Zeppelin tarafından yapıldı. Zeplin Müzesi, dünyanın en zengin zeplin koleksiyonuna sahip. Zamanda yolculuk yapmak ve uçmanın tarihine yakından bakmak isteyenler için bu müze ideal bir nokta (7,50€).

4. Schlosskirche

Schlosskirche
Schlosskirche

Konstanz Gölü’nün kıyısında bulunan Schlosskirche, 2 kuleli bir kilise. Muhteşem göl manzarasına sahip olan, barok mimarisini yansıtan kilise bir dönem kale olarak da kullanılmış.

Malta

5. Zeplin Çeşmesi ve Anıtı

Friedrichshafen Gezilecek Yerler
Zeplin Çeşmesi

Şehre hayat veren havacılık endüstrisine ve yerel halka teşekkür etmek amacıyla yaptırılan Zeplin Çeşmesi ve Anıtı, tren istasyonunun yanında bulunuyor. 1909 yılında yapılan çeşmenin savaş döneminde her şeyin yok olmasına rağmen günümüze kadar ulaşması büyük şans.

6. Klangschiff

Klangschiff Boat of Sound
Klangschiff Boat of Sound

Ses Gemisi ‘Sound Ship’ heykeli 2000 yılında Helmut Lutz tarafından yapılmış. Constance Gölü kıyısında, gölün içerisinde bulunan heykel, 40 metre boyunda ahşap ve metal malzemeden oluşuyor. Barış mesajı vermek için tasarlanan gemiyi yapma fikri 90’larda Balkanlarda yaşanan savaşlar olmuş.

7. Gözlem Kulesi

Aussichtsturm Moleturm
Aussichtsturm Moleturm

Friedrichshafen Limanı’nın sonunda bulunan Gözlem Kulesi (Aussichtsturm Moleturm), 22 metre yüksekliğinde. Kuleden şehrin, gölün, İsviçre ve Avusturya dağlarının etkileyici manzarasını izlemek mümkün. Nefis fotoğraflar çekmek için en doğru yerlerden biri olan kuleye çıkmak ücretsiz.

8. Okul Müzesi

Dünyada okulların gelişimini yansıtan Okul Müzesi, şehrin en ilginç duraklarından biri. 1850, 1900 ve 1930’lu yılların eğitim sisteminde sınıfların nasıl göründüğünü sergileyen müzede, taş tahtaya yazı yazmayı denemek farklı bir deneyim.

9. Haldenbergkapelle

Haldenbergkapelle
Haldenbergkapelle

Haldenberg Şapeli, Friedrichshafen’ın kuzeyindeki Ailingen kasabasında bulunuyor. Şehrin dışındaki tepede konumlanan şapelin Constance Gölü ve Alp Dağları manzarası oldukça güzel.

10. Meersburg

Meersburg-Friedrischafen-Gezilecek-Yerler
Meersburg

Meersburg, Almanya’nın ünlü turistik rotalarından biri olan The German Timber-Frame Road (Deutsche Fachwerkstrasse) üzerinde yer alan şirin kasabalardan birisi. Ortaçağdan kalmış kaleleri, meydanları ve sokaklarıyla kusursuz bir tatil için nefis bir atmosfer sunuyor.

Zeplin uçuşu

Zeppelin Flights
Zeppelin Flights

Zeplinin anavatanı olan şehirde, Friedrichshagen Havalimanı yakınlarındaki hangarda modern zeplin uçuşu gerçekleştiriliyor. 12 kişilik zeplin penceresinden, yaklaşık 300 metre yükseklikten nefis manzarayı izlemek için erken rezervasyon yaptırmak gerekiyor. 30 dakika ile 2 saat arasında değişen turun fiyatı ise 200€/30 dakika, 745€/120 dakika.

Friedrichshafen çevresinde gezilecek yerler

Friedrichshafen civarında gezilecek çok sayıda yer var; Lindau, Insel Mainau (The Flower Island), göldeki en büyük ada Reichenau, benim en beğendiklerim arasında. Ayrıca Konstanz ve Ravensburg şehirleri de yakın. Unteruhldingen’de yer alan The German Stilthouse Museum görmeye değer, ancak ben görme fırsatı bulamadım. Konstanz gölünde tekne turu da tavsiyemdir.

Türk Hava Yolları İstanbul’dan Friedrichshafen şehrine tarifeli seferler düzenliyor. Şehir merkezinin 3,5 km kuzeydoğusunda bulunan Friedrichshafen Havalimanı’na Frankfurt’tan düzenli uçak seferi bulunuyor. Havalimanından şehir merkezine 8 numaralı otobüs, taksi ya da araç kiralayarak gidiliyor.

Güney Almanya’da doğal güzellikleri ve etkileyici mimari yapılarıyla keşfedilmeyi bekleyen Friedrichshafen, İsviçre ve Avusturya’ya olan konumuyla da ideal bir durak.

Önceki blog yazısıBudapeşte’nin En Meşhur İkonu: Zincir Köprü
Sonraki blog yazısıRegie Ottoman Hotel Istanbul
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

  1. Merhaba. Daha önceki yazılarınızda bahsettiğiniz Meersburg’u görmek üzere Mart sonuna Long Weekend olacak şekilde arkadaşlarımla bilet aldık. Friedrichshafen havaalanından Meersburg’a ulaşım için tavsiyeniz var mı. Teşekkürler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın