Almanya’nın güneyinde, Konstanz Gölü’nün kıyısında yer alan sahil şehri Friedrichshafen, bölgede Konstanz’dan sonra ikinci büyük şehir. Almanca Bodensee olarak anılan Konstanz Gölü, Almanya, İsviçre ve Avusturya arasında, Alp Dağları’nın yanı başında bulunuyor. Avusturya’nın Salzburg kenti gezimden sonra Lihtenştayn sonrasında geldiğim Friedrichshafen şehri göl kenarında nefis Alp manzarasına bakıyor.

Baden Württemberg eyaletinin on dört şehrinden biri olan Friedrichshafen’ın geçmişi 5. yüzyıla kadar uzanıyor. II. Dünya Savaşı sonrasında yeniden kurulan Friedrichshafen, görkemli Alp Dağları ve Konstanz Gölü’nün manzarasının da etkisiyle Almanya’nın önemli turizm merkezlerinden birine dönüşmüş.

Friedrichshafen, Almanya

Almanya, İsviçre ve Avusturya arasında, Alp Dağları’nın eteklerinde bulunan Friedrichshafen, Baden Württemberg eyaletinin 14 merkezinden biri. Almanya’nın havacılık endüstrisinde oldukça önemli bir yere sahip şehir, 1811 yılına uzanan geçmişiyle nispeten genç bir yerleşim yeri olarak kabul ediliyor. Adını kurucusu olan Württemberg Kralı I. Friedrichshafen’dan alan kent, Konstanz Gölü’nün kuzey kıyısında yer alıyor.

II. Dünya Savaşının ardından eski dokusuna sadık kalınarak yeniden kurulan kent, tarihsel dokusu, mimari yapıları ve doğal güzelliklerinin uyumu ile etkileyici bir güzellikte. Şehirde yol güzergahları ve binaların konumu savaş öncesindeki mimariye göre aynen korunmuş.

Malta

Birçok binanın üzerinde geçmişte nasıl bir görünümde olduğunu yansıtan tabelalar bulunuyor. Uçak, helikopter ve roket üretimi yapan uluslararası firmaların da dönüşüyle beraber Friedrichshafen, eski hareketli günlerine kısmen de olsa döndü.

Şehri ziyaret eden birçok insan yeme-içme ve zaman geçirmek için göl kıyısını tercih ediyor. Tekne turlarının düzenlendiği gölde yılın farklı dönemlerinde kültürel aktiviteler gerçekleştiriliyor. Meşhur Zeplin Müzesi de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Şehirde alışveriş için yerel pazarlardan süpermarketlere kadar çok sayıda alternatif var. İndirimleri takip edenlerin kaçırmaması gereken ve her cuma Adenauerplatz’da kurulan pazar görsel bir şölen yaşatıyor. Bu yerde her cumartesi sadece yiyecek ve içeceklerin olduğu standlar kuruluyor. Avrupa’nın farklı yerlerinde olduğu gibi Aralık ayı boyunca görülebilecek Noel Pazarı da görmeye değer.

Nisan’dan Eylül ayına kadar olan dönemde ılıman iklimin etkisiyle gezmeye müsait bir havası olan Friedricshafen’da bahar aylarında açan çiçekler görülmeye değer. Yaz aylarında tatilcilerin artan ilgisiyle hareketlenen sokaklar, yazlık tatil beldelerini hatırlatıyor. Bazı otel ve restoranlar kış boyunca azalan ziyaretçi sayısı nedeniyle kapanıyor.

Almanya’nın güneyinde doğayla iç içe bir konumda olan Friedrichshafen, yeni yerler keşfetmeyi sevenler için ideal bir seyahat rotası. Alp Dağları’nın serinliği, Konstanz Gölü’nün manzarası ve bozulmamış doğasıyla şehir, insanı etkiliyor. Göl kıyısında gerçekleştirilecek kısa bir yürüyüş ya da biraz yükseklerden şehrin manzarasına göz atmak Friedrichshafen’da yapılacak ilk şeyler arasında. Şehirdeki en güzel fotoğrafları çektiğim yer de yine bu kule oldu.

Friedrichshafen Gezilecek Yerler 📌

1. Bodensee

Bodensee Gölü
Bodensee Gölü
Friedrichshafen-Sehri
Konstanz’a bakan sahil kesimi, Friedrichshafen-Sehri

Şehre hayat veren Bodensee (Konstanz Gölü) çevresinde yürüyüş yolları, kafe ve restoranlar bulunuyor. İsviçre, Avusturya ve Almanya arasındaki göl Alp Dağları manzarasıyla da Friedrichshafen’ın en popüler noktası. Gölde tekne turu ve su sporları da yapılabiliyor.

2. Dornier Müzesi

Dornier Müzesi
Dornier Müzesi
Dornier Müzesi, Friedrichshafen
Dornier Müzesi, Friedrichshafen

Dornier Müzesi‘nde, savaş döneminden uzay çağı teknolojilerine kadar çok sayıda havacılık ekipmanı görmek mümkün. I. Dünya Savaşı’ndan sonraki dönemde Avrupa’nın en gelişmiş havacılık endüstrisine sahip olan şehrin, havacılık müzesi olan Dornier Müzesi, Alman havacılık şirketlerine adanmış.

Savaş döneminden uzay çağı teknolojilerine kadar çok sayıda havacılık ekipmanı müzede görülebiliyor. I. Dünya Savaşından önce zeplin yapımı ve 1920 ve 1930’lu yıllarda ise Dornier deniz uçakları uçaklarının test edildiği bir merkez konumundaydı. II. Dünya Savaşında fabrikalara yapılan saldırılar neticesinde şehir adeta haritadan silinmişti.

3. Zeplin Müzesi

Zeplin Müzesi
Zeplin Müzesi
Zeplin-Friedrichshafen
Zeplin Hangar, Friedrichshafen

Dünyada ilk zeplin uçuşu 1900 yılında Friedrichshafen’da Graf von Zeppelin tarafından yapıldı. Zeplin Müzesi, dünyanın en zengin zeplin koleksiyonuna sahip. Zamanda yolculuk yapmak ve uçmanın tarihine yakından bakmak isteyenler için bu müze ideal bir nokta (7,50€).

Güney Almanya’daki zeplinin anavatanı olan bu şehirde, kuş gibi özgür hissettirecek bir uçuş deneyimi yaşamak mümkün. 30 dakikalık zeplin turu ile Bodensee (Konstanz) Gölü’nün üzerinde turlamak ve Friedrichshafen şehrine kuşbakışı bakmak oldukça keyifli olmalı.

Bu tecrübenin fiyatının çok da ucuz olmadığını hatırlatmakta yarar var. Ben deneme fırsatı bulamadım, ama Zeplin Hangar’a kadar girip yakından inceleme fırsatı buldum.

4. Schlosskirche

Schlosskirche
Schlosskirche
Schlosskirche
Schlosskirche

Konstanz Gölü’nün kıyısında bulunan Schlosskirche, 2 kuleli bir kilise. Muhteşem göl manzarasına sahip olan, barok mimarisini yansıtan kilise bir dönem kale olarak da kullanılmış.

5. Zeplin Çeşmesi ve Anıtı

Friedrichshafen Gezilecek Yerler
Zeplin Çeşmesi

Şehre hayat veren havacılık endüstrisine ve yerel halka teşekkür etmek amacıyla yaptırılan Zeplin Çeşmesi ve Anıtı, tren istasyonunun yanında bulunuyor. 1909 yılında yapılan çeşmenin savaş döneminde her şeyin yok olmasına rağmen günümüze kadar ulaşması büyük şans.

6. Klangschiff

Klangschiff Boat of Sound
Klangschiff Boat of Sound

Ses Gemisi ‘Sound Ship’ heykeli 2000 yılında Helmut Lutz tarafından yapılmış. Constance Gölü kıyısında, gölün içerisinde bulunan heykel, 40 metre boyunda ahşap ve metal malzemeden oluşuyor. Barış mesajı vermek için tasarlanan gemiyi yapma fikri 90’larda Balkanlarda yaşanan savaşlar olmuş.

7. Gözlem Kulesi

Aussichtsturm Moleturm
Aussichtsturm Moleturm
Almanya-Friedrichshafen
xKonstanz Gölü, ve Friedrichshafen

Friedrichshafen Limanının sonunda bulunan Gözlem Kulesi (Aussichtsturm Moleturm), 22 metre yüksekliğinde. Çelik yapısı, 22 metre yüksekliği ile Gözetleme Kulesi, Konstanz Gölü’nün harika görüntüsü, Alp Dağları ve birbiri ardına sıralanan tepelerine hakim konumu ile şehrin liman bölgesinde.

Kuleden şehrin, gölün, İsviçre ve Avusturya dağlarının etkileyici manzarasını izlemek mümkün. Nefis fotoğraflar çekmek için en doğru yerlerden biri olan kuleye çıkmak ücretsiz.

8. Okul Müzesi

Dünyada okulların gelişimini yansıtan Okul Müzesi, şehrin en ilginç duraklarından biri. 1850, 1900 ve 1930’lu yılların eğitim sisteminde sınıfların nasıl göründüğünü sergileyen müzede, taş tahtaya yazı yazmayı denemek farklı bir deneyim.

9. Haldenbergkapelle

Haldenbergkapelle
Haldenbergkapelle

Haldenberg Şapeli, Friedrichshafen’ın kuzeyindeki Ailingen kasabasında bulunuyor. Şehrin dışındaki tepede konumlanan şapelin Constance Gölü ve Alp Dağları manzarası oldukça güzel.

10. Meersburg

Meersburg-Friedrischafen-Gezilecek-Yerler
Meersburg

Meersburg, Almanya’nın ünlü turistik rotalarından biri olan The German Timber-Frame Road (Deutsche Fachwerkstrasse) üzerinde yer alan şirin kasabalardan birisi. Ortaçağdan kalmış kaleleri, meydanları ve sokaklarıyla kusursuz bir tatil için nefis bir atmosfer sunuyor.

AVM ve outlet mağazaların yer aldığı büyük çaplı merkezler ise şehir dışında. En çok ziyaret edilen AVM’lerden olan Central Mall’da yüzü aşkın dükkandan alışveriş yapmak mümkün.

Zeplinin anavatanı olan şehirde, Friedrichshafen Havalimanı yakınlarındaki hangarda modern zeplin uçuşu gerçekleştiriliyor. 12 kişilik zeplin penceresinden, yaklaşık 300 metre yükseklikten nefis manzarayı izlemek için rezervasyon yaptırmak gerekiyor. 30 dakika ile 2 saat arasında değişen turun fiyatı ise 200€/30 dakika, 745€/120 dakika.

Friedrichshafen civarında gezilecek çok sayıda yer var; Lindau, Insel Mainau (The Flower Island), göldeki en büyük ada Reichenau, benim en beğendiklerim arasında. Ayrıca Konstanz ve Ravensburg şehirleri de yakın. Unteruhldingen’de yer alan The German Stilthouse Museum görmeye değer, ancak ben görme fırsatı bulamadım. Konstanz gölünde tekne turu da tavsiyemdir.

Türk Hava Yolları İstanbul’dan Friedrichshafen şehrine tarifeli seferler düzenliyor. Ben THY ile Salzburg‘a uçup, Hallstatt, Innsbruck, Vaduz (Liechtenstein), Friedrichshafen, Meersburg, Konstanz rotasını takip edip Friedrichshafen şehrinden döndüm. 5 günlük bu rota ile bu bölgeyi keyifle ziyaret etmek mümkün.

Friedrichshafen Havalimanı, şehir merkezinin 3,5 km kuzey doğusunda bulunuyor. Gölün kıyısına denk gelen bir konumu olan havalimanından şehre ulaşmak çok kolay. 8 numaralı otobüs hattına binerek havalimanı-şehir merkezi ulaşımı sağlanıyor. Yaklaşık 20 dakika süren bu yolculuğun bedeli ise 2€.

Ayrıca havalimanından sezona göre İsviçre ve Avusturya’nın farklı bölgelerine araç bulmak da mümkün. Havalimanı terminalinde bulunan taksileri kullanarak gidilecek yerin uzaklığına göre 10-20€ ödeyerek şehre ulaşılıyor. Frankfurt başta olmak üzere Almanya’nın birçok şehrinden ve İsviçre’nin Zürih kentinden Friedricshafen’a tren ve otobüsle de gelmek mümkün.

Seehotel Friedrichshafen’da kaldım. Şehrin nerdeyse kalbinde yer alıyor. Şehir zaten küçük ve bir çok yere buradan kolayca ulaşabiliyorsunuz. Otel konfor ve fiyat dengesi olarak da beklentileri karşılıyordu. hemen bitişiğinde turizm ofisi yer alıyor. Buradan aktiviteler konusunda bilgi almak ve ücretsiz harita bulmak mümkün. Otelin hemen karşısında ATM bulunuyor. Burada sahile ve şehir kulesine ulaşmak kolay. Sahilde çok sayıda cafe ve restoran bulunuyor.Güney Almanya’da doğal güzellikleri ve etkileyici mimari yapılarıyla keşfedilmeyi bekleyen Friedrichshafen, İsviçre ve Avusturya’ya olan konumuyla da ideal bir durak.

8 Yorumlar

  1. Merhaba. Daha önceki yazılarınızda bahsettiğiniz Meersburg’u görmek üzere Mart sonuna Long Weekend olacak şekilde arkadaşlarımla bilet aldık. Friedrichshafen havaalanından Meersburg’a ulaşım için tavsiyeniz var mı. Teşekkürler.

  2. Almanya’yı hiçbir zaman tatil yapılacak bir memleket olarak düşünmemiştim. Ta ki Orta Çağ festivalinden fotoğraflarınızı görene kadar. O festivale denk gelemeyeceğim fakat onları araştırırken Salzburg’da başka muhteşem bir festival olduğunu keşfettim sayenizde. Bu yazki rotam sizinle şekillendi 🙂

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz