Akdamar Adası, Van

Akdamar Adası, Van

44
2
PAYLAŞ

Akdamar Adası, Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’ndeki 4 adadan biri. Üzerinde kilisesi ile Akdamar Adası, Van şehir merkezine 47 km uzaklıkta, kıyıdan 4 km içeride yer alıyor. Asıl adı Ahtamara olan Akdamar Adası, üzerinde Ermeniler tarafından yapılan 1100 yılık tarihi Kutsal Haç Kilisesi ile biliniyor. Keşiş Manuel tarafından Kral I.Gagik’ın denetiminde inşa edilen kilise, 1113 yılında manastıra çevrilmiş ve 1895 yılına kadar da yöredeki Ermeni Patrikliğinin merkezi olmuş. Kilisenin kuzeydoğusundaki şapel 1296-1336 tarihlerinde, batısındaki jamadun (cemaat evi) 1793 tarihinde, güneyindeki çan kulesi ise 18. yüzyıl sonlarında ilave edilmiş. Kuzeyindeki şapelin ise tarihi bilinmiyor. Kutsal Haç’a ithaf edilen kilisenin merkezindeki kubbe, 20 metre yüksekliğinde. Kilisenin duvarlarını kutsal konuları içeren taş kabartmalar görülebilir.

96-97 yıllarında Van’da yaşamama rağmen gidememiştim. Kısmet 15 yıl sonrasınaymış. Neredeyse 2 yıl süren Okyanusya ve Güney Asya gezisi devamında, son rota olarak gittiğim ortadoğu ülkelerinden İran sonrası, sınır kapısını geçerek Van’a ulaşmıştım (Haziran 2012). Bir nostalji tadınki kısa süreli Van gezisi rotalarından birisi de Akdamar Adası oldu.

Koyu mavi göl suyunda kısa süren bir tekne yolculuğu sonrası adaya ulaşılıyor. Van gezilecek yerler listesinde ilk sırada olan adanın bahar aylarında ziyaret edilmesi tavsiye ediliyor. Badem ve kayısı çiçekleri arasında yemyeşil çayırların kapladığı ada ve deniz kombinasyonu harika olmalı. Adanın kuzey kıyılarındaki kayalıklardan denize atlayıp yüzmeyi kesinlikle tavsiye ederim. Van Gölü’nün yağ kıvamında sodalı tertemiz suyunda yüzmek ilginç bir deneyim olacaktır.

[box type=”info”]Uzun yıllar bakımsız kalan kilise 2005-2007 döneminde Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde, Türkiye Ermenileri ve komşu Ermenistan ile ilişkilerin geliştirilmesine yönelik bir adım olarak, 1.5 milyon dolar harcanarak restore edilmiş. Kilise, Mart 2007’deKültür Bakanı Ertuğrul Günay ve Ermenistan Kültür Bakan Yardımcısının katılımıyla müze olarak tekrar açılmış. Restorasyon çalışması sonrası, kilisede 19 Eylül 2010 tarihinde Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclisi Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan yönetiminde bir ayin düzenlenmiş. Bu ayin 95 yıl aradan sonra burada düzenlenen ilk ayin olarak kayıtlara geçmiş. (Vikipedia)[/box]

Akdamar-Adası

PAYLAŞ
Önceki makaleFilipinlilerin Dolmuşu: Jeepney
Sonraki makaleNilüfer, Batum Botanik Parkı
“Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. Aslında veteriner hekim, bilgi yönetimi okudu, marka yönetimi üzerine MBA yaptı. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca hayatının fırsatını yakalayıp, kendisini Türkiye’ye en uzak masal ülkesine attı. Yollara olan aşkına yenik düşüp, hep yaşamak istediği ülke Yeni Zelanda’dan ayrılıp, 685+ gününü egzotik Okyanusya ve Asya yollarında geçirdi.

2 YORUMLAR

  1. Baharda gidin, en güzel o zaman görürsünüz Akdamar Adasını. Badem ağaçları çiçek açıyor, güneşli bir güne denk gelirseniz çok beğeneceksiniz. Öğleden önce gidin o yüzden.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!