Türkiye‘nin batıya açılan kapısı İzmir, çok kültürlü, hoşgörülü, zengin tarihi ve kültürel geçmişinin yanı sıra doğal güzellikleri ve kumsallarıyla ülkemizin en popüler tatil yerlerine ev sahipliği yapıyor. Hem doğa hem tarih hem de deniz tatili sevenleri mutlu edecek kadar zengin ve çeşitli.

İzmir şehir merkezinden bir saatlik yolculukla Ege’nin muhteşem tatil rotalarına ulaşılabiliyor. 629 km uzunluğundaki kıyı şeridinde sayısız antik kent, doğal güzellik, el değmemiş koy ve kumsala sahip olan İzmir tatil yerleri ile her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

İzmir Tatil Yerleri

İzmir, ünü Türkiye sınırlarını aşan Alaçatı, Çeşme gibi yaz turizminin gözde destinasyonlarına sahip. Çeşme ve Alaçatı sadece Türkiye için değil dünyanın da en güzel tatil yerlerinden biri. Çok pahalı olduğunu söyleyenlere inanmayın, her bütçeye uygun bir şeyler var burada.

Urla Yarımadası, ekoturizm alanları, plajları ve her biri birer marka değeri taşıyan köyleri ile öne çıkıyor. Kalabalıktan uzak sakin ve huzurlu atmosferi ile Karaburun, Seferihisar, Sığacık, Özdere, Gümüldür doğayla baş başa tatilde kafa dinlemek isteyenlerin adresi.

Makedonya Tatil

Şirince, Selçuk, Efes ve Pamucak hem otantik köy hayatı hem kadim uygarlıkların mirası hem de şahane deniz tatili vaat ediyor. UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Efes Antik Kenti, Selçuk ilçesi sınırlarında yer alıyor. Selçuk St Jean Bazilikası ve Meryem Ana gibi rotalarıyla Hristiyanlar için önemli inanç turizmi merkezlerinden.

Birgi, Tire, Ödemiş ve Gölcük rotası ise İzmir’in en verimli topraklarına ve yerel hayata yolculuğa çıkarıyor. Foça, Bergama, Dikili ise huzur vadeden Kuzey Ege kasabalarından.

1. Çeşme

izmir tatil yerleri

Altın sarısı renkli kumsalları, masmavi denizi, termal su kaynakları, lüks otelleri ile Çeşme, İzmir’in en önemli turizm destinasyonu. Yaz tatilinin gözdesi Bodrum’un tahtını elinden alan Çeşme, 19 km’lik sahil şeridine sahip, İzmir şehir merkezinden 85 km uzaklıkta.

Dalyan, Çiftlik, Şifne, Paşalimanı, Ildır, Ilıca ve Alaçatı gibi turistik rotalarıyla farklı alternatifleri bir arada sunan Çeşme hareketli gece hayatı ve bol eğlence vaat eden beach clublarıyla da yaz aylarında yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor.

2. Alaçatı

izmir en iyi tatil yerleri

Çeşme’ye bağlı bir mahalle olan Alaçatı‘nın ünü Çeşme’yi geçeli çok oldu. Özellikle İstanbullu yatırımcıların ilgisiyle büyük bir dönüşüm yaşayan tatil beldesi konsept butik taş otelleri, plajları ve gece kulüpleri ile yaz aylarının en hareketli tatil yerlerinden.

Arnavut kaldırımlı dar sokakları, şık restoran ve kafeleri, cumbalı taş binaları ve bütüncül mimari dokusuyla Alaçatı’da mavi ve beyaz rengin uyumu göze çarpıyor. Her yıl Alaçatı Ot Festivali’nin düzenlendiği belde, dünyanın en ünlü sörf alanlarından birine de sahip.

📍Alaçatı’ya Nasıl Gidilir
📍Alaçatı Gezilecek Yerler
📍Alaçatı Hakkında Bilgiler

3. Şirince

izmir tatil yerleri şirince

İzmir’in Selçuk ilçesi sınırlarında yer alan Şirince Köyü, Maya takvimine göre dünyada kıyamet kopması halinde ayakta kalacak iki yerden biri olarak gösterilmesiyle adını tüm dünyada duyurdu. İzmir’e 80, Selçuk’a 7 km uzaklıktaki köy eski bir Rum yerleşimi.

Tarihi ahşap evlerinin büyük bir uyumda yamaç boyunca sıralandığı Şirince, şeftali bahçeleri, zeytinlikleri ve enfes doğasıyla huzurlu bir yer. Kadınların el işi ürünlerini sattığı Şirince Çarşısı, Rumlardan kalan eski kilise, Nesin Vakfı Matematik Köyü ve Tiyatro Medresesi Şirince’de görülmesi gereken yerlerden.

4. Selçuk

izmir çevresi tatil yerleri
St. Jean Bazilikası

Dünyanın en büyük açık hava müzelerinden Efes Antik Kenti‘ne de ev sahipliği yapan Selçuk, İzmir’e 73 km uzaklıkta. 8 bin yıllık tarihi geçmişin izlerini taşıyan ilçe, Türkiye’nin en önemli kültürel ve tarihi çekim merkezlerinin bulunduğu bir bölgede kurulu.

Selçuk’ta Hristiyanların hac rotasında yer alan Meryem Ana Evi, İsa’nın 12 havarisinden biri olan ve İncil yazarlarından St. Jean Bazilikası, antik dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı, İsabey Camii, Selçuk Kalesi, Yedi Uyuyanlar ve Türkiye’nin en uzun kumsallarından Pamucak Plajı gezilecek görülecek yerlerden.

5. Foça

izmir tatil yerleri foça

İzmir şehir merkezinin kuzeyinde, Ege Denizi kıyısında yer alan Foça, adını Akdeniz foklarından alan bir sahil kasabası. Eski Rum evlerinin sıralandığı kordon boyu, tertemiz havası ve buz gibi deniz suyuyla Foça, İzmir’in en güzel tatil yerlerinden biri.

Foça ilçe merkezi ile Yeni Foça Mahallesi arasındaki el değmemiş koylar kamp ve doğa severlerin yaz aylarında akın ettiği rotalardan. Foça’da dibek kahvesi ile ünlü Kozbeyli Köyü ile sörf parkurları ve kumsalları ile Yeni Foça’ya da uğramayı unutmayın.

6. Seferihisar

izmir-tatil-yerleri-sigacik

Türkiye’nin ilk sakin şehri (Citta Slow) olan Seferihisar, İzmir’e 47 km uzaklıkta. MÖ 1050’lerde kurulan 12 İyon kentinden biri olan Seferihisar, Osmanlı Dönemi’nde donanmanın en önemli limanlarından biriydi.

Karya, İyon, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetin izlerinin görülebildiği Seferihisar’da Teos ve Lebedos antik kentleri zamanda yolculuk hissi yaşatan duraklar. Seferihisar’ın deniz kıyısındaki mahallesi Sığacık, denizle buluşmak ve Yunan Adası Samos’a geçmek için bir marinaya da sahip.

Seferihisar’ın sahil mahallesi Sığacık, İzmir şehir merkezine 52 km uzaklıkta. 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafından Ege Denizi kıyısına inşa edilen Sığacık Kalesi çevresine kurulan Sığacık, daracık sokakları ve şirin ev pansiyonları ile huzurlu bir tatil merkezi.

Makedonya Tatil

Taze sebze, meyve ve zeytinyağlı yemeklerin satıldığı, pazar günleri kurulan Sığacık Üretici Pazarı, rüzgar sörfü parkurlarıyla Akkum Plajı ve tatilcilerin gözdesi Ekmeksiz Plajı Sığacık’ın öne çıkan yerleri arasında.

7. Karaburun

izmir-tatil-yerleri-karaburun

İzmir’in en bakir tatil beldelerinden biri olan Karaburun, şehir merkezine 105 km mesafede. Kendi adını taşıyan yarımadanın kuzeyinde, Ege Denizi kıyısında yer alan Karaburun, buram buram Ege kokan bir yerleşim yeri.

Huzurlu, sessiz, sakin bir atmosfere sahip Karaburun, mis kokulu nergis çiçeğinin de anavatanı. El değmemiş koy, kumsal ve kayalıklarıyla yaz aylarında kalabalıktan kaçmak isteyenlerin sığındığı bir liman olan Karaburun’da Mordoğan tatilcilerin sıklıkla gittiği bir belde.

8. Urla

izmir-tatil-yerleri-urla

İzmir’in Yarımada olarak adlandırılan bölgesini Çeşme, Karaburun ve Seferihisar ile birlikte paylaşan Urla, bu yarımadanın tam merkezinde yer alıyor. Kent merkezine 53 km mesafedeki ilçe son yıllarda kent yaşamından uzaklaşmak isteyen İzmirlilerin yerleştiği bir kaçış rotasına dönüştü.

Sağlıklı ve uzun yaşamı ile Akdeniz tipi beslenme kültürünün hakim olduğu Urla’da mis gibi Ege otları pazar günleri kurulan üretici pazarında satılıyor. Gözlemenin daha ince hamurlu ve kıtır bir çeşidi olan katmeri ile tanınan ilçede Çeşmealtı’nda deniz keyfi, Urla bağlarında şarap tadımı ve Urla İskele’de rakı balık yapmak şart.9. Dikili

izmirin-en-guzel-tatil-yerleri

İzmir’in kuzeyinde, Ege Denizi kıyısında konumlanan Dikili, kuzeyde Ayvalık’la komşu. Birbirinden güzel plajları, tarihi ve antik kentleri, şelaleleri ve termal kaplıcalarıyla farklı alternatiflere sahip olan Dikili, ekonomik tatil seçenekleriyle de öne çıkıyor.

Kent merkezine 120 km uzaklıkta olan Dikili’de Pitane Antik Kenti’nin kalıntılarının bulunduğu Ceneviz kalesiyle Çandarlı, Aşıklar Şelalesi olarak bilinen Nebiler Şelalesi, enfes koylarıyla Bademli ve Kalem Adası görülmesi gereken yerlerden.

10. Kuşadası

izmirin-en-iyi-tatil-yerleri

Türkiye’de profesyonel turizm hareketinin başladığı ilk yerlerden olan Kuşadası, Cumhuriyet’in ilk yıllarında İzmir’e bağlı bir ilçe merkeziydi. Günümüzde Aydın’a bağlı olan Kuşadası, İzmir’e 100 km uzaklıkta olmasından dolayı İzmirlilerin sıklıkla tercih ettiği bir tatil yeri.

Kuşadası’na adını veren Güvercin Adası, Kuşadası’nda aklınıza gelebilecek her türlü ürünü bulabileceğiniz çarşı, eğlencenin ertesi günün ilk ışıklarına kadar sürdüğü Barlar Sokağı, meşhur Kadınlar Plajı ve Büyük Menderes Dilek Yarımadası Milli Parkı Kuşadası’nda gezilecek, görülecek yerlerden.

Önceki blog yazısıŞarm El Şeyh Nerede📍Şarm El Şeyh’e Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıSalda Gölü Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın