İzmir‘in en batısında yer alan Çeşme, altın sarısı renkli kumsalları, termal kaplıca kaynakları, sörf merkezleri, beş yıldızlı otelleri ver her biri markaya dönüşen köy ve kasabalarıyla Türkiye‘nin en önemli tatil merkezlerinden.

Yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan Çeşme, ünü Türkiye sınırlarını aşan, konsept butik otelleri ve renkli gece hayatıyla Alaçatı, Türkiye’nin en popüler plajlarından birine sahip olan Ilıca, Ildır, Şifne, Germiyan gibi köyleriyle çok sayıda alternatif gezi rotası sunuyor.

Tarih boyunca Ege Denizi’nin en önemli limanları arasında yer alan Çeşme, denizciler tarafından ‘küçük liman’ olarak adlandırılıyordu. İlçenin dört bir yanında buz gibi suların aktığı çeşmeleri nedeniyle Çeşme ismini alan ilçe İzmir kent merkezinden 90 km uzaklıkta yer alıyor.

Anadolu’nun batı kıyısında konumlanan Çeşme, 12 İyon kentinden biri olan Erythrai Antik Kenti’nin iskelesiydi. Lidyalılar, Persler, Bergama Krallığı, Roma Devleti, Bizans ve Osmanlı izlerini taşıyan Çeşme çok kültürlü bir atmosfere sahip.


Çeşme Gezilecek Yerler

1. Çeşme merkez

çeşme gezilecek yerler

Çeşme ilçe merkezi, Çeşme’ye gelen ziyaretçilerin büyük bölümünün zaman geçirdiği tarihi ve doğal güzellikleriyle özellikle yaz aylarında tıklım tıklım olan bir tatil destinasyonu.

Çeşme Limanı’na hakim bir noktada 2. Beyazıt tarafından 1508’de yaptırılan Çeşme Kalesi, günümüzde Çeşme Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. 1528’de Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’nde inşa edilen Kervansaray, Çeşme Çarşısı ve Çeşme Marina merkezde görülecek yerler arasında.

2. Alaçatı

çeşmede gezilecek yerler

Türkiye’de son yıllarda yıldızı parlayan tatil destinasyonları arasında öne çıkan Alaçatı, Çeşme’ye bağlı bir mahalle. Arnavut kaldırımlı taş sokakları, konsept mağazaları ve butikleri, hareketli gece hayatı, meyhaneleri, kumsalları ve sörf alanları ile Alaçatı yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor.

Özgün mimarinin korunduğu Alaçatı, taş butik otelleri ile ülkemizde butik otel işletmelerinin yoğunlaştığı bir bölge. Rüzgar değirmenleri, beach clubları ve Ege lezzetleri sunan aile işletmesi restoranları ile Alaçatı Bodrum’un tahtını sallayan bir tatil merkezi.

3. Ilıca

ceşme en güzel yerler

Çeşme’nin en önemli tatil yerlerinden Ilıca, ilçe merkezine 5 km uzaklıkta. Denizin içinde kaynayan termal suları, 2 km’yi bulan uzunluğu, altın sarısı ince taneli kumsalıyla Ilıca Plajı, hem günübirlikçilerin hem de yaz tatilini değerlendirmek isteyenlerin gözdesi.

Ilıca, çevresinde çok sayıda konaklama alternatifi de mevcut. Rüzgarlı konumuyla yılın her dönemi temiz havaya sahip olan Ilıca’da termal kaynaklarla beslenen oteller sağlık turizmine de hizmet ediyor.

4. Erythrai (Ildır)

çeşme görülecek yerler

Çeşme gezilecek yerler arasındaki Ildır Köyü, antik dönemde Erythrai olarak anılan bir yerleşim yeriydi. Yunanca’da kırmızı anlamına gelen Erythros’tan ismini alan bölge Tunç Çağı’ndan bu yana insanlığın yaşadığı zengin bir tarihe sahip.

Günümüzde Çeşme’nin en sakin ve huzurlu yerlerinden biri olan Ildır, deniz manzaralı kafe ve restoranları, ev yapımı ürünlerin satıldığı stantları, Erythrai Antik Kenti’nin kalıntılarının yer aldığı görkemli tepesi ile hoş bir kaçış rotası. Ildır, Çeşme merkeze 22 km uzaklıkta.

5. Çeşme plajları

Çeşme en güzel plajlardan Sera Plajı

Girintili çıkıntılı coğrafi yapısı nedeniyle çok sayıda kumsal, koy, körfez, ada ve kayalığa sahip olan Çeşme’nin toplam kıyı şeridi uzunluğu 133 km. Yaz turizminin popüler yerlerinden Çeşme’de irili ufaklı ücretli ve ücretsiz plajlar Ege Denizi’nin muhteşem sularıyla tatilcileri ağırlıyor.

Çeşme’de en bilinen kumsal olan Ilıca Plajı’nın yanı sıra Şifne, Boyalık, Paşalimanı, Altınkum, Pırlanta, Sera Plajı, Tekke, Ayayorgi, Dalyan, Deliklikoy, Çark, Sakızlı Koyu, Çiftlik ve Küçük Liman olmak üzere 20’den fazla plaj var.

6. Çeşme kaplıcaları

Çeşme, Türkiye’nin en zengin termal kaplıca kaynaklarına sahip bir bölgede yer alıyor. İzmir-Çeşme Karayolu üzerinde, Çeşme ilçe merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Çeşme Ilıcaları, ortalama sıcaklığı 58 derece olan şifalı sularıyla sağlık turizmine hizmet ediyor.

Çeşme Ilıcalarının yanı sıra Şifne (Residere) Kaplıcaları, Şifne Körfezi üzerindeki yarımadada termal suları ve çamuruyla şifa dağıtan bir merkez. Çeşme kaplıcaları romatizmal hastalıklar, metabolizma bozuklukları ve idrar yolu rahatsızlıklarına iyi geliyor.

7. Eşek Adası

Çeşme merkezden kalkan tekne turlarının uğradığı yerlerden, eski ismi Goni olan Eşek Adası, temiz koyları ve adada yaşayan eşekleri ile meşhur. Konumu nedeniyle kuzey rügarlarına kapalı korunaklı bir bölge olan ada yatların ve teknelerin demirlediği, mola verdiği bir durak.

Çeşme merkezden teknelerle 1 saatlik bir yolculukla ulaşılan Eşek Adası’nın tamamı maki bitki örtüsü ile kaplı. Eşeklerin su ihtiyacını karşılayabilmek için adada rüzgarla çalışan bir tatlı su kuyusu da var. Gece konaklamasına izin verilmeyen ada turizm amacıyla kullanılıyor.

Çeşme’de ne yenir

Üç tarafı denizlerle çevrili Çeşme, doğal olarak deniz ürünleri ile öne çıkan bir tatil destinasyonu. Çipura, levrek, ahtapot ve midye çeşitlerini gönül rahatlığıyla yiyebileceğiniz Çeşme’de balık restoranlarında meze kültürü de çok gelişmiş.

Çeşme’nin ünlü kumrusu nohut mayalı sandviç ekmeği içerisinde tulum peyniri, sucak ve domatesle sunulan bir yiyecek. Sakız reçeli ve dondurması, Çeşme kavunu ve enginarı ile zeytinyağlı yemekler ve Ege otları Çeşme’de öne çıkan lezzetlerden.

Çeşme’den ne alınır

Çeşme’den dönerken zeytin, zeytinyağı, taze Ege otları, sakız reçeli, yerel şarap çeşitleri ve sakız rakısı alabilirsiniz. Ayrıca Çeşme ve Alaçatı’da çok sayıda konsept mağaza bulunuyor. Kişiye özel tasarımlar yapan bu mağazalardan kıyafet, aksesuar ve hediyelik eşya çeşitleri bulabilirsiniz.

Çeşme’ye nasıl gidilir

İzmir şehir merkezinden 80 km uzaklıktaki Çeşme’ye, İzmir-Çeşme Otoyolu’nu kullanarak 1 saatlik bir yolculukla ulaşılabiliyor. İzmir Otogarı ve Üçkuyular Semt Garajı’ndan Çeşme Seyahat otobüsleri ile Alaçatı, Ilıca ve Çeşme merkeze ulaşım sağlanıyor.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan HAVAŞ otobüsleri yaz sezonu boyunca sefer düzenliyor. HAVAŞile havalimanından Çeşme’ye 1,5 saatlik bir yolculukla ulaşılabiliyor. Birçok büyük şehirden şehirlerarası otobüs firmalarının yaz döneminde Çeşme’ye direkt seferleri var.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın