İzmir, hayatın tadını çıkarmayı bilenlerin yaşadığı, büyük şehirlerin karmaşasına tezat, huzurun vücut bulduğu bir şehir. 8 bin 500 yıllık tarihi geçmişiyle Anadolu’nun batıya açılan kapısı konumundaki kent, sayısız medeniyete ev sahipliği yapan bereketli topraklar üzerinde kurulu. Çok renkli, çok hoşgörülü, çok kültürlü, çok yönlü, çok uygar bir şehir.

İnsanlık tarihi ile yaşıt İzmir toprakları, tarih boyunca sayısız önemli olaya, kişiye, mimari yapıya ve yerleşimlere ev sahipliği yapmış. Türkiye’nin üçüncü büyük yerleşimi ve cıvıl cıvıl bir Akdeniz şehri olsa da bir tatil kasabası sakinliğinde yaşayan İzmir’de hayat aceleye gelmez. Buna görülecek yerlerini keşfetmek de dahil.

Antik dönemden bu yana sayısız kültürü harmanlamış köklü tarihi, sıcak kanlı insanları, her mevsim güneşli iklimiyle bu Avrupai kenti sadece gezmeyin, yaşayın. Türkiye’nin en önde gelen turistik merkezleri için bir başlangıç noktası burası. Kentin merkezinden biraz uzaklaşıp tatil beldelerine yol aldığınızda, kendine has kişiliği ile Ege’nin en güzel kasabaları ve köyleri sizi bekliyor.

Altın rengi kum plajlar, turkuaz mavisi deniz, nefis koylar ve plajlar, enfes lezzetler, şahane butik oteller sizi karşılar. Telaş ve koşuşturmadan uzak Ege’nin en güzel tatil yörelerinden Çeşme’ye, Alaçatı’ya, Karaburun, Kuşadası, Foça, Urla ya da Dikili’ye gidin, Efes, Selçuk ya da Bergama’da tarih mirasları görün.

Malta

İzmir Gezi Rehberi

İzmir, Türkiye’nin en büyük üçüncü kenti. İzmir, modern yaşam biçimi, farklı inanç ve düşünceden insanların bir arada yaşadığı hoşgörü kültürü, deniz kokan coğrafyasında huzurlu atmosfere sahip bir kent.

İzmir adının nereden geldiği konusunda kanıtlanmış herhangi bir bilgi bulunmuyor. Ancak tarihçiler ve araştırmacılar tarafından yaygın olarak kabul edilen görüşe göre bir dönem bugünkü İzmir yöresinde yaşamış olan Erektidlerin Amazonlarla savaşıp galip geldiği; onların önderi olan These’nin de Amazon kadını Smyrna ile evlenip yöresine onun adını verdiği ve İzmir’in adının da Smyrna’dan geldiği biliniyor.

Eski İzmir (Smyrna) kenti, İzmir Körfezinin kuzeydoğusunda yer alan, yüzölçümü yaklaşık 100 dönüm olan bir yarımada üzerine kurulmuştu. Sonraki dönemlerde Meles Çayı ve Yamanlar Dağından gelen millerle Bornova Ovası oluştu. İzmir’deki ilk yerleşim izleri Bayraklı Tepekule Höyüğü ve çevresinde görülüyor.

Şehir 3 bin yıl önce bu yarımada üzerinde yer aldıktan sonra MÖ 4. yüzyılın ikinci yarısında nüfus artışı sebebiyle Kadifekale eteklerine taşındı. Eski İzmir’in parlak dönemi MÖ 650-545 yılları arasında yaşanmış. Yaklaşık yüzyıl süren bu dönem, aynı zamanda bütün İyonya uygarlığının en güçlü dönemini oluşturuyor.

Tarih boyunca Roma İmparatorluğu, Bizans, Emeviler, Selçuklular, Haçlılar, Cenevizliler, Rodos Sövalyeleri, Aydınoğulları ve Osmanlı hakimiyetine giren İzmir, Osmanlının batılı ülkelere tanıdığı kapitülasyonların ardından imparatorluğun en önemli ticaret limanı haline geldi.

Şehir güçlü ticari kimliğini Uluslararası İzmir Fuarı ile de tescillemiş durumda. İzmir, 1923 yılında, Cumhuriyetin ilanından birkaç ay önce, yeni Türkiye’nin ekonomik sorunlarının tartışıldığı bir kongre olan İzmir İktisat Kongresine de ev sahipliği yaptı. 1984 yılında çıkarılan yasa ile İstanbul ve Ankara ile büyükşehir statüsüne geçenİzmir, günümüzde ülkemizin en gelişmiş ve en kalabalık üçüncü şehri unvanını taşıyor.

Yüksek refah seviyesi, uygun iklimi ve gelişmiş yapısıyla nüfusu 4 milyon 320 bin olan İzmir’in yüzölçümü 11 bin 973 kilometrekare. İzmir’in plaka kodu 35, telefon kodu ise 232. İzmir’in 30 ilçesi bulunuyor.

İzmir’in ilçeleri: Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Çiğli, Dikili, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla.

İZMİR NEREDE
İzmir, Türkiye’nin batısında yer alan Ege Bölgesinin Ege Bölümünde bulunuyor. Şehir, Anadolu Yarımadası’nın batı ucunda geniş bir yarımada üzerinde konumlanıyor. İzmir Körfezinin en uç noktasında bulunan kent merkezi batıda Ege Denizi ile sınırlanıyor. İzmir, kuzeyde Balıkesir, doğuda Manisa ve güneyde Aydın illeri ile komşu. Şehrin batısında ise Ege Denizi yer alıyor. İzmir’in en batısındaki ilçe konumundaki Çeşme’nin tam karşısında ise Yunanistan’ın Sakız Adası bulunuyor.

İZMİR’E NASIL GİDİLİR
İzmir, Türkiye’nin en batısında, ülkemizin birçok noktasından kolaylıkla ulaşılabilen bir şehir. İzmir’e hemen hemen birçok şehirden direkt otobüs seferi bulunuyor. Birçok kentle hava yolu bağlantısı bulunan şehre Denizli, Ankara ve İstanbul’dan trenle de ulaşılıyor. İzmir-Aydın Otoyolu ve İzmir-Bursa-İstanbul Otoyolu İzmir’i Türkiye’nin en gelişmiş bölgeleri ile bağlıyor. Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren hattının tamamlanması için ise süreç devam ediyor.

İzmir’e uçakla nasıl gidilir: İzmir Adnan Menderes Havalimanı, kent merkezine 9 km uzaklıktaki Gaziemir ilçesinde bulunuyor. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda Türkiye ve birçok Avrupa ve Orta Doğu ülkesinden direkt uçak seferleri yapılıyor. Adnan Menderes Havalimanı’ndan İzmir kent merkezine ulaşım için belediye otobüsü, HAVAŞ servisleri, İZBAN, taksi, araç kiralama ve transfer araçları ile ulaşım sağlanıyor.

HAVAŞ servislerinin İzmir’de Alsancak, Mavişehir, Alaçatı ve Çeşme’ye, ayrıca Manisa, Aydın, Söke, Kuşadası gibi merkezlere düzenli seferleri var. İzmir’de Aliağa-Selçuk güzergahında hizmet veren İZBAN treninin Adnan Menderes Havalimanı’nda da durağı var. İZBAN trenleri ile kenti kuzeyden güneye 136 km’lik hatta kat eden ilçelere ulaşabilirsiniz.

İzmir’e trenle nasıl gidilir: İzmir kent merkezinde iki tren garı bulunuyor. Alsancak ve Basmane tren garları İzmir’in ilçeleri ve Türkiye’nin farklı kentleriyle tren seferlerinin gerçekleştirildiği merkezler. İzmir’den direkt tren seferlerinin bulunduğu kentler Balıkesir, Denizli, Eskişehir, Aydın ve Ankara.

İzmir’e arabayla nasıl gidilir: Türkiye’nin en batısında yer alan İzmir, gelişmiş kara yolu ağı ile Türkiye’nin dört bir yanındaki kentlere doğrudan bağlı. Türkiye’nin farklı birçok şehrinden İzmir’e direkt otobüs seferleri bulunuyor. Özel araçla İstanbul’dan İzmir’e ulaşım için İstanbul-İzmir Otoyolu kullanılıyor.

Ankara’dan İzmir’e ulaşım için ise Afyonkarahisar ve Uşak’ın güzergah üzerinde yer aldığı devlet yolu kullanılıyor. İzmir güneyde Aydın’la, batıda ise Çeşme ile otoyol ile bağlı. İzmir, İstanbul’a 479 km, Ankara’ya 591 km, Bursa’ya 347 km, Antalya’ya 465 km, Aydın’a ise 114 km uzaklıkta.

İzmir Gezilecek Yerler 📌

1. İzmir Saat Kulesi

izmir gezilecek yerler

Zevkli bir gezintiyle şehri keşfetmeye İzmirlilerin buluşma noktası Konak Meydanı’ndan başlayın. Yürüyerek gezilecek birçok yere de yakın. İzmir’in kalbi meydan her daim hareketli ve kalabalık. Meydanın tam da ortasında yer alan, şehrin simgesi İzmir Saat Kulesi, 1901’de İzmirlilerin Padişah II. Abdülhamid’e tahta çıkışının 25. yılı armağanı olarak yaptırılmış. 25 metre boyundaki 4 çeşmeli kulenin saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm’in hediyesi.

Saat yapım tarihinden bugüne kadar hiç durmadan çalışıyor. Meydanda yer alan İzmir’in güzel camilerinden, 18. yüzyıldan kalma sekizgen mimarili Konak Yalı Camii ise göz alıcı Kütahya Çinileri ile meydanın bir başka yıldızı. Meydanın Varyant’a çıkan yokuşun başında ise görmeniz gereken 2 güzel müze var.

Bu güzel coğrafyayı gezmek için araca ihtiyacınız olursa çoğu seyahatte benim de kullandığım otorento.com.tr sitesini ziyaret edin. İzmir araç kiralama seçeneklerine göz atın.

2. İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

izmir arkeoloji müzesi

Körfez’e karşı kurulu, tarihin eski çağlarına bir yolculuğa çıkartan Arkeoloji Müzesi ile Etnografya Müzesi, Konak’ta Körfez’e nazır Bahribaba Parkı içinde, ulaşılabilirlik açısından oldukça kolay bir yerdeler. Etnografya Müzesi, 1831’de vebalılar için St. Rock Hastanesi olarak kurulmuş. Daha sonra kimsesiz Hıristiyan çocuklarını konuk etmiş. İzmir’in ilk eczanesini tasvir eden canlandırma ile nazar boncuğu yapımını anlatan odaları gezin.

Bayraklı (Smyrna), Efes, Bergama, Milet, Klazomenai, Teos ve İasos gibi Ege’nin antik yerlerindeki kazılardan çıkarılan eserler İzmir Arkeoloji Müzesinde Batı Anadolu tarihine ışık tutuyor. ‘Bronz Koşan Atlet Heykeli’ ile birlikte ‘Bronz Demeter Heykeli’ müzenin en ilgi çeken eserlerinden. Roma Dönemi’ne tarihlenen mermer ‘Androklos Heykeli’nin’ ise Efes’in kurucusu Androklos’a ait olduğunun düşünülüyor.

3. Kemeraltı Çarşısı

izmir gezilecek yerler kemeraltı

İki yüz yıl önce Batılı gezginler tarafından “Akdeniz’in mücevheri” olarak tanınan İzmir’in kalbi Kemeraltı, İzmir gezilecek yerler denince akla gelmesi gereken ilk yerlerden. Şehrin tarihi, kültürel ve mimari öğeleri, hanları, hamamları, camileri ve eski İzmir evleriyle eski şehir dokusunu yaşatan bir semt burası.

Geçmişte Şadırvanaltı Cami ve Havra Sokağı arasında uzanan sokakların üstü örtülü olduğundan Kemeraltı adını buradan alıyor. Tabelaların ve diğer binaların arasına sıkışıp kalmış olsa da bölgede çok sayıda görmeye değer han var. Birçoğu metruk durumda.

İzmir’in en eski ve hala ayakta olan oteli Yeni Şükran, kentin belleğinin saklı olduğu Milli Kütüphane, sanatseverlerin buluştuğu Devlet ve Opera Balesi, Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın içinde. Kemeraltı’nın önemli tarihî yerlerinden Kızlarağası Hanı‘nı başlı başına bir hazine. Üst katına çıkın, antika dükkanlarına, sahaflara, plakçılara ve diğer dükkânları gezin.

Uzun ve keyifli bir gezintiden sonra hanın avlusunda, kumda fincanda pişirilen kahveyi yudumlamak bir İzmir gezisi klasiği. Kızlarağası Hanı, bitişiğindeki Hisar Camisi’ni de görün ve Hisarönü’nü dolaşın. Kemeraltı’nın sonunda Havra Sokağı‘nı da gezip Agora’ya geçin.

4. Agora

izmir gezi agora

İzmir’in antik ismi Smyrna. MÖ 4 yüzyılda Büyük İskender zamanında şehir antik dönemdeki Smyrna’dan Kadifekale’nin kuzey yamacına taşındı. Agora antik dönemlerde çarşı, pazar yeri anlamında, politik toplantı ve alışveriş alanlarına olduğu yerlerdi.

Toprak altındaki varlığı ancak 1927’de keşfedilen Agora, yüzyıllardır yarı açıkta duran bazı mermer sütunların ilgi çekmesi ve kazı başlanması sonucu ortaya çıkarılmış. Günümüzde görülen kalıntılar MS 178 depreminden sonra İmparator Marcus Aurelius’un destekleriyle yeniden inşa edilen Roma Dönemi Agorasına ait.

Antik bölgeden çıkarılan önemli eserler İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Her gün 08.00-17.00 arasında ziyarete açık. Gezmek için 20 dakikanızı ayırmanız yeterli. Agora’dan Kadifekale’ye geçin. Agora’dan Kadifekale’ye yürümek yarım saati bulsa da siz iyisi mi bir taksiye binin.

5. Kadifekale

izmirde gezilecek yerler kadifekale

Tepeden İzmir’e bakan, bir yerlerinde Büyük İskender’in bir ağacın altında uyuduğunun söylendiği yer burası. İzmir merkezde körfeze hâkim bir tepede yer alan Kadifekale, MÖ 4. yüzyılda Büyük İskender’in emriyle Generali Lysimachos tarafından kurulmuş. Efsaneye göre, Büyük İskender’in rüyasında gördüğü iki Nemesis (koruyucu ruhlar), kendisinden yeni İzmir (Smyrna) kentini uyuduğu tepenin eteklerinde kurmasını ister.

Pagos Tepesi’nde yeniden kurulan Smyrna, döneminin en büyük şehirleri Efes ve İskenderiye ile yarışacak düzeye gelir. Bugün Kadifekale gecekondularla çok dar bir alana sıkıştırılmış olsa bile hâlâ manzarasının görkeminden bir şey yitirmiş değil.

Kale çevresi bugün modern yerleşim yerleri ile çevrili olmasına rağmen Helenistik ve Roma dönemine ait sur duvarları görülebiliyor. Kale içerisinde Bizans Döneminden kalma kemerli büyük bir sarnıç ve bir mescit kalıntısı var. Kadifekale’nin girişindeki İzmir Körfezi manzaralı kahvehanede çay içmeyi unutmayın. Kadifekale’den Basmane’ye geçin.

6. Aziz Voukolos Kilisesi

izmirde gezilecek yerler ayavukla

Symrna’nın ilk piskoposları’ndan St. Boukolos’un (Aziz Vukolos, Aziz Ayavukla) adına yapılmış Aziz Vukolos Kilisesi, Rum kesiminin nüfusunun yoğun olduğu dönemin bir eseri. Misyonunu 1922’ye kadar sürdüren yapı, cemaatinin İzmir’den ayrılması üzerine yıllarca terk edilmiş. 1924 ‘te Atatürk’ün isteği üzerine Asar-ı Atika Müzesi’ne dönüştürülmüş, yani zamanın arkeoloji müzesi.Müze işlevi ilerleyen zamanlarda değişerek Kültür Bakanlığı tarafından opera çalışma salonu olarak hizmet vermiş. Uzun yıllar harap halde kalmış kilise nihayet 2010 yılı sonunda restore edilmiş olarak hizmete açılmış. Kilise bugün çok amaçlı kültür salonu olarak kullanılıyor. Kilisenin hemen karşıdaki binada İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ne ait Basın Müzesi’ni de görün.

7. Radyo ve Demokrasi Müzesi

izmir radyo demokrasi müzesi

Aya Vukla Kilisesinden Basmane Garı yönüne 5 dakika ilerlediğinizde karşınıza Konak Belediyesi’ne ait Radyo ve Demokrasi Müzesi çıkıyor. Çok fazla zamanınızı almadan görebileceğiniz ilginç bir müze. Siyasi ve tarihi müzeler kategorisinde Avrupa’nın en iyi 16 müzesi arasında yer alıyor.

Basmane semtinde yer alan müzede, radyoların sergilendiği ve ortada interaktif bölümün yer aldığı, 6 galeri var. Karanlık ve baskıcı darbe yılların psikolojisi yansıtıldığı bölümleri görün. Dönemlere göre ayrılan bölümlerde, o dönemin önemli siyasi veya sanat aktörlerinin ses kayıtlarını dinleyebiliyorsunuz.

Ayrıca dünyadaki genel siyasi atmosferlerin ve önemli radyo olaylarının anlatıldığı bilgi panoları ve o döneme dair önemli görseller yer alıyor. Müzeden İzmir Hilton’a doğru yürüdüğünüz yola yakın yerde, 1955’ten beri hizmet veren Adil Müftüoğlu Uğur Lokantasında bir yemek molası verebilirsiniz. Ayrıca Tarihi Emniyet Meyhanesi de efsanedir.

8. St. Polycarp Kilisesi

izmirin gezilecek yerleri

İzmir, geçmişte farklı cemaat ve dinlerin yan yana ve uyum içinde yaşadıkları bir şehirdi. Bugün İzmir’in renkli kültür mozaiği sona ermiş gibi olsa da geride az da olsa bir şeyler kalmış. Bunlarda biri de İzmir’in Koruyucu Aziz’i Aziz Polikarp adına adanan St. Polycarp Kilisesi. Osmanlı İmparatoru Sultan Süleyman’ın izni ve Fransa Kralı 13. Louis’in iradesi ile 1625’te inşa edilmiş.

Hristiyanlığın o zamanın Roma İmparatorluğu’nda yayılmasında kilit rolü üstlenen Tarsuslu Aziz Pavlus ilk öğrencilerinden Aziz Polikarp, Hıristiyanlığı İzmir’de yaydığı gerekçesiyle Kadifekale eteklerindeki Roma Stadyumunda yakılarak öldürülmüş.

Bu trajik son asırlarca unutulmuyor ve azizin adı kiliseye verilerek yaşatılıyor. İzmir’in bu en eski Katolik kilisesi Pazar hariç, her gün saat 15:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık. Kapı genelde kapalı olduğundan zile basın, ancak genelde sadece gruplar için kapı açılıyor. Kilise ziyareti sonrası Pasaport Vapur İskelesi ve oradan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyün.

9. Pasaport İskelesi ve Cumhuriyet Meydanı

izmirde gezilecek yerler blog

İzmir’in simge yapılarından Pasaport Vapur İskelesi deniz kenarında bir mola verebileceğiniz en güzel yerlerden. Konak Pier ile Cumhuriyet Meydanı arasındaki Pasaport rıhtımında, İzmir Körfezi manzarası eşliğinde çay, kahve ve nargile içmek tavla oynamak bir ritüel.

İzmir’in en eski gümrük binalarından biri olan Pasaport Vapur İskelesi, bugün körfez içi yolcu taşımacılığında kullanılıyor. Alsancak, Göztepe, Konak, Bostanlı ve Karşıyaka yönlerine vapur seferlerinin yapıldığı iskele aynı zamanda İzmir’de gün batımının en güzel izlendiği yerlerden.

Cumhuriyet Meydanı ise resmi törenlerin gerçekleştirildiği önemli bir meydan İzmir için. İstanbul’un Taksim Meydanı’na karşılık geliyor diyebilirim. 1922 yangını sonrasında İzmir’in yeniden inşası sırasında burası planlanmış. Yangında İzmir’in önemli bir bölümü yok olmuş, 20-25 bin civarında yapı yanmış. İtalyan heykeltıraş Canunica’nın eseri Atatürk Anıtı ve Meydan, asırlık kentin yeniden kuruluşunun en önemli sembollerinden.10. İzmir Kordon Boyu

izmirin gezilecek yerleri

Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp İzmir Limanı’na kadar uzayan sahil şeridi Kordon, eğlence ve kültürel faaliyetlerin yoğunlaştığı en keyifli yerlerinden. İyot ve deniz kokusu iliklerinize nüfuz ederken, masmavi İzmir Körfezine nazır çimlere yayılmış gençleri, bisikletiyle dolaşan İzmirlileri görürsünüz. İzmir’de dört mevsim gelmekten en çok keyif aldığım yer burası benim.

Yazı, kışı birbirine karışan İzmir’de yaz akşamüstlerinde bir başka güzel olur. Şiir ve şarkılara konu olmuş Kordon’da çimenlere yayılıp, görebileceğiniz en güzel gün batımlarından birine kendinizi hazırlayın. İzmir ruhunu en iyi yaşatan yerlerin başındaki Kordon, akşam yemekleri için şahane bir yer.

Kordon boyunca Keyifli sofralar sunan pek çok restoran var. Ege’nin zeytinyağlıları ve deniz ürünleriyle tanışmak şart. İzmirliler gece eğlencesini sever, o yüzden akşamları iyi mekânlarda yer bulmak zor olabilir. Gündoğdu Meydanındaki Atatürk Müzesi ve Kordon’da yer alan Arkas Sanat Merkezi görmeniz gereken önemli yerler.

11. Kıbrıs Şehitleri Caddesi

izmir kıbrıs şehitleri

Alsancak, Kordon’un arka paralelinde yer alan Kıbrıs Şehitleri Caddesi, şehrin en hareketli bölgelerinden biri. İstanbul’un İstiklal Caddesi’ne benzetilir genelde. Bu sokağın sağında ve solunda uzayan ara caddeler son 10 yıldır çok hızlı bir değişim geçirdi. Burada her türlü mekâna rastlayabilirsiniz.

Yeni nesil cafelerden, restoranlara ve alışveriş mağazalarına, İzmir’in hareketli gece hayatına ev sahipliği yapan barlara kadar çok çeşitli mekanlar bu sokaklar boyunca sıralanıyor. Kordon’da güneşi batırıp, iyi bir akşam yemeği yedikten sonra şehrin capcanlı bu ara sokaklarına dalın. Konak Belediyesi’nin tematik butik müzelerinden Mask Müzesi ve Neşe ve Karikatür Müzesi ilginizi çekebilecek Kordon’a yakın yerler.

Alsancak’ta Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde yer alan Tans Coffee nitelikli kahve için mola verebileceğiniz bir mekân olarak aklınızsa bulunsun.

12. İzmir Tarihi Asansör

izmir blog

İzmir’de, huzurun vücut bulduğu bir olan Tarihi Asansör, 1900’lü yıllarda Musevilerin yoğun olarak yaşadığı semt Karataş’ta bulunuyor. Asansör, 1907’de iki sokak arasındaki 58 metrelik kot farkını rahatça çıkabilmek için inşa edilmiş. Öncesinde Halil Rıfat Paşa semtine çıkabilmek için 155 basamaklı merdivenler kullanılıyordu. İş adamı Nesim Levi, ulaşımı kolaylaştırmak için asansörü yaptırmış.

Kulede iki asansör bulunuyor; bunlardan soldaki buharla, sağdaki ise elektrik ile çalışıyordu. 1985’de restorasyonla birlikte her iki asansör de elektrikle çalışır duruma getirildi. İzmir’in en güzel körfez manzarasını izleyebileceğiniz yerlerden birisi burası.

Hele günbatımlarında tarifsiz bir atmosferi var. Romantiklerin akşam saatlerinde uğrak bir yeri. Akşam yemeği için veya bir kahve içimine bile olsa uğrayın. Tarihi Asansörün korkuluklarından körfeze bakın.

İzmir Asansör’ün hemen önünde uzanan Dario Moreno Sokağı, İzmir’in en şirin sokaklarından biri. İzmir’in deniz kokan sokaklarından başlayan trajik hayatı Fransa’nın Cannes şehrine ve Beyazperde’ye kadar uzayan müzisyen ve oyuncu Dario Moreno’nun bir ara yaşadığı ev yenilenerek Dario Moreno Sanat Merkezi olarak şehre kazandırıldı.13. İzmir Doğal Yaşam Parkı

izmirde görülmesi gereken yerler

Avrupa’nın sayılı hayvanat bahçeleri arasında İzmir Doğal Yaşam Parkı, doğaya ve hayvanlara olan özleminizi gidermek için görmeniz gereken yerlerden. Çiğli Sasalı’da 2008’de hizmete giren park, 425 bin metrekare yeşil alanda, 130 tür ve 1500 yaban hayvanına ev sahipliği yapıyor.

Hayvanların doğal ortamlarındakine benzer barınaklar hazırlanmaya çalışılmış. Çocuklar için hazırlanan özel bölümde parkta yaşayan hayvanların yavruları yakından görülebiliyor. Ayrıca 3,000 kadar ağaç ve 250 farklı bitki türü de var. Yağmur ormanlarının atmosferini ve canlı çeşitliliğini hissedebileceğiniz Tropik Merkez özel bir yere sahip. Türkiye’nin ilk Doğal Yaşam Parkı olan İzmir Doğal Yaşam Parkı, mutlaka İzmir gezilecek yerler listenizde olsun. İzmir Kuş Cenneti ise 2 km kadar ötenizde yer alıyor. Vaktiniz varsa oraya da gidin.

Türkiye‘nin önde gelen turizm merkezlerini keşfetmek için iyi bir başlangıç noktası olan İzmir, zengin tarihi geçmişini yansıtan antik kentleri, Ege Denizi kıyısı boyunca uzanan sahil kasabaları, birbirinden şirin köyleri ve doğal güzellikleriyle keşfedilmeye değer.

126 Yorumlar

 1. Harika bir yazı ellerinize sağlık. Bunun yanında seyahattavsiyeleri.com/izmir yazısını da çok beğendim ama yorum yazılamıyor maalesef onun için bu yazı on numara

 2. Alsancak güzel, Kordon da Karşıyaka’da güzel. İnciraltı,Teleferik bir de Fuar alanı var gezilecek.

  Çeşme, Seferihisar, Karaburunyazın en güzel tatil yerleri. Benim favorim ise Eski Foça.

 3. Kadifekale? Agora? Yahu kac kere izmire geldin de yazdigin yerlere gittin? Kadifekaleye gidebilecegni mi saniyorsn? Gasp edilirsin, bicaklanirsin, taciz edilirsin. Agora dedigin yer ztn cadde kenari 300 m2 lik sadece kafeslenmis cok gorulmesi gerekli olmayan bir yer. Sirf boyle de bir yazimis olsun diye yaziyorsunz. İnsanlari yanlis yerlere yonlendiriyorsunuz.!!!

  • İzmir’de yaşıyorum. Cesur olup sen de gitmeyi denersen önyargılarından kurtulursun. Agora ister cadde kenarı olsun, ister uzak, ister küçük ister büyük… görülesi bir antik kent.Size göre görülmesi gereken bir yer olmayabilir, İzmir gibi köklü tarihe sahip bir kentin kalbinde bir antik kent elbette görülmeli. Sırf eleştirmek için yorum yazmışsınız.

   • Arkadaşım kusura bakmayın ama bende eleştiriye katılıyorum, bence de makaleyi kaleme alan kişi İzmir’e gelmediği gibi ben bu kişinin Türkiye’de yaşadığından da harita bilgisinden de şüpheliyim, “cıvıl cıvıl bir Akdeniz Şehri”, ayıptır ya İzmir ile alakası olmayan orada burada okuduklarıyla makale yazan ya da daha kötüsü yazdığını zanneden insanların bu ülkede yönlendirme işine elatmış olması çok manidar!

    • Adam yukarıda ben İzmir’de yaşıyorum diyor, siz İzmir’e gelmediğinden söz ediyorsunuz 😀 İzmir bir Akdeniz şehridir. Bunu kabullenin, Ege Denizi dediğimiz yer Akdeniz’in kendisi. Google’da “izmir akdeniz şehri” şeklinde aratırsanız gelen bilgilerle cahilliğinizi biraz olsun aşmış olursunuz. Herkes bilmeyebilir, ama sizinki bilmediği halde bilmiş gibi davranıp yaftalamak. Buyrun bilginiz yetiyıorsa yönlendirme işine siz el atın. Sevgiler.

  • Siz kaç kere gidip gasp edilip bıçaklandınız acaba merak ettim. Ben istediğim zaman rahatlıkla gidiyorum. Birde bir dönercisi var meşhur mutlaka denenmeli

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz