İzmir’in Selçuk ilçesine 9 km uzaklıkta, Bülbül Dağı’nda bulunan Meryem Ana Evi, Hristiyanların Hac rotasında yer alan, kutsal kabul edilen bir yapı. İsa’nın ölümünden 4 ya da 6 yıl sonra, Yuhanna İncili’nin yazarı ve İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. John’un Meryem Ana’yı Efes‘e getirdiği biliniyor. Meryem Ana Evi, Meryem Ana’nın son günlerini geçirdiği yer olarak kabul ediliyor.

Dünya üzerinde Efes’teki Meryem Ana’nın yaşadığı kabul edilen evin 5 farklı kopyası var. Hemen hepsinin de Efes Meryem Ana Evi’ne benziyor. Bunlar Vermont/Jamaika, Eindhoven/Hollanda, Buenos Aires/Arjantin, Natividade/Brezilya, Medjugorje/Bosna Hersek şehirlerinde yer alıyor.

meryem ana evi

ⓘ Selçuk Hakkında Blog Yazıları:
1. Selçuk Gezilecek Yerler
2. Selçuk İsabey Camii
3. Selçuk St. Jean Bazilikası
4. Selçuk’a Nasıl Gidilir

Alman Rahibe Katherina Emerich’in rüyasında görmesi üzerine 1891’de yapılan araştırmalar sonucunda keşfedilen ev, Hristiyan dünyasında heyecan verici bir buluş olarak tüm dünyada ses getirdi.


Hz. İsa’nın çarmıha gerilmeden kısa bir süre önce annesi Azize Meryem’i arkadaşı ve havarisi Aziz Jean’a emanet ettiğine inanılıyor. Aziz Jean, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesinin ardından Meryem Ana’nın Kudüs’te kalmasını sakıncalı bularak onu o dönemde dünyanın en büyük ve en huzurlu kentlerinden Efes’e getirir.

Hristiyanlığı yayma görevini de yürüten St. Jean, Meryem’i putperestlik inancının yaygın olduğu Efes’e sokmak istememesi üzerine Bülbül Dağı eteklerinde sık ağaçlarla kaplı gizli bir bölgede yer alan kulübeye yerleştirir. Meryem Ana’yı her gün ziyaret eden St. Jean, ona yiyecek götürür.

Meryem Ana Evi, dinler tarihi için öneminin yanı sıra arkeolojik ve sanatsal dokusu ile Hristiyanlar ve her inanç grubundan insanın Efes Antik Kenti ile birlikte Selçuk’ta mutlaka ziyaret ettiği bir yer.

meryam ana evi
meryemana-nasil-gidilir
meryem ana evi nerede

Efes Antik Kenti yakınlarında bulunan Meryem Ana Evi, deniz seviyesinden 420 metre yükseklikteki Bülbül Dağı’nda çam ağaçlarıyla çevrili, doğayla baş başa bir bölgede yer alıyor.

Papa IV. Paul tarafından Hristiyan dünyası için resmi bir hac merkezi olarak ilan edilen Meryem Ana Evi, 1951’de restore edildi. Evin çevresinde yapılan düzenleme ile ziyaretçilerin yürüyüş rotaları belirlenerek giriş-çıkışların rahatlıkla yapılması sağlandı.

Her yıl onbinlerce Katolik’in hacı olmak amacıyla geldiği Meryem Ana Evi’nde Hristiyanlar mum yakıp, para, aşk ve mutluluğu simgeleyen üç çeşmeden ayrı ayrı su içerek hacı oluyor.

meryem ana nasıl gidilir

İzmir Hakkında Blog Yazıları:
1. İzmir Gezilecek Yerler
2. İzmir Çevresinde Gezilecek Yerler
3. İzmir Merkezde Gezilecek Tarihi Yerler
4. İzmir’in Kutsal Yerleri
5. İzmir Antik Kentleri

Hristiyanlıkta Meryem’in göğe yükseldiğine inanılan 15 Ağustos tarihinde Meryem Ana Evi‘nin bahçesinde ayin düzenleniyor. Papa VI. Paul’un 1967’deki ziyaretinden sonra Meryem Ana Evi, dünyaca daha da tanınır bir yer haline dönüştü.

1 YORUM 💬

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın