Meryem Ana Evi, İzmir’in Selçuk ilçesine 9 km uzaklıkta, Bülbül Dağı’nda bulunuyor. Hristiyanların Hac rotasında yer alan Meryem Ana Evi, kutsal kabul edilen bir yapı. İsa’nın ölümünden 4 ya da 6 yıl sonra, Yuhanna İncili’nin yazarı ve İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. John’un Meryem Ana’yı Efes‘e getirdiği biliniyor. Meryem Ana Evi, Meryem Ana’nın son günlerini geçirdiği yer olarak kabul ediliyor.

Dünya üzerinde Efes’teki Meryem Ana’nın yaşadığı kabul edilen evin 5 farklı kopyası var. Hemen hepsinin de Efes Meryem Ana Evi’ne benziyor. Bunlar Vermont (Jamaika), Eindhoven (Hollanda), Buenos Aires (Arjantin), Natividade (Brezilya), Medjugorje (Bosna Hersek) şehirlerinde yer alıyor.

meryem ana evi

Meryem Ana Evi, Selçuk

Meryem Ana Evi, İzmir’in Selçuk ilçesi sınırlarında yer alan Bülbül Dağının üzerinde konumlanan; Hristiyanların hac rotasında yer alan kutsal bir yapı. Efes Antik Kenti, İsa’nın 12 havarisinden biri olan ve Yuhanna İncili’nin yazarı Aziz Yuhanna ve Hz. İsa’nın annesi Meryem’in birlikte geldiği şehir olarak Hristiyan dünyasında büyük önem taşıyor. Aziz Yuhanna’nın İncil’i de Efes’te yazdığı biliniyor.

Aziz Yuhanna İncil’de şöyle aktarıyor: ”İsa, [haçının yanında] annesinin ve sevdiği öğrencinin yakınında durduğunu görünce annesine, ‘Anne, işte oğlun!’ dedi. Sonra öğrenciye, ‘İşte, annen!’ dedi. O andan itibaren bu öğrenci İsa’nın annesini kendi evine aldı (19,25-27). Meryem’in mütevazı ve saklı bir yaşantısı olsa da, onun varlığından haberdar olan Hristiyanlar, Havari Yuhanna’dan sonra da, onun Efes’te olduğunu kanıtlamak için bu cümleyi şüphesiz kanıt olarak göstermişlerdi.

Malta

Tarihi kaynaklarda ve birçok yazılı belgede Meryem Ana’nın evinin Efes yakınlarında olduğuna dair bilgiler bulunuyor. Efes geleneğine göre, İsa çarmıha gerilmeden önce annesi Meryem’i Aziz Yuhanna’ya emanet etmişti. Aziz Yuhanna, Meryem’i o andan itibaren terk edemezdi. MS 18 yılının sonrasında Hz. Meryem’in Efes ya da o kentin çevresinde ikamet ettiği belirtiliyor.

Bir başka dini kaynakta ise Hz. İsa’nın çarmıha gerilmeden kısa bir süre önce annesi Azize Meryem’i arkadaşı ve havarisi Aziz Jean’a emanet ettiği anlatılıyor. Aziz Jean, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesinin ardından Meryem Ana’nın Kudüs’te kalmasını sakıncalı bularak onu o dönemde dünyanın en büyük ve en huzurlu kentlerinden Efes’e getirir.

Hristiyanlığı yayma görevini de yürüten St. Jean, Meryem’i putperestlik inancının yaygın olduğu Efes’e sokmak istememesi üzerine Bülbül Dağı eteklerinde sık ağaçlarla kaplı gizli bir bölgede yer alan kulübeye yerleştirir. Meryem Ana’yı her gün ziyaret eden St. Jean, ona yiyecek götürür.

Meryem Ana Evi, Alman Rahibe Katherina Emerich’in rüyasında görmesi üzerine 1891’de yapılan araştırmalar sonucunda keşfedilmiş. Evin keşfi, Hristiyan dünyasında heyecan verici bir buluş olarak tüm dünyada ses getirmiş. Meryem Ana Evi, dinler tarihi için öneminin yanı sıra arkeolojik ve sanatsal dokusu ile Hristiyanlar ve her inanç grubundan insanın Efes Antik Kenti ile birlikte Selçuk’ta mutlaka ziyaret ettiği bir yer.

meryam ana evi
meryemana-nasil-gidilir
meryem ana evi nerede

Efes Antik Kenti yakınlarında bulunan Meryem Ana Evi, deniz seviyesinden 420 metre yükseklikteki Bülbül Dağı’nda çam ağaçlarıyla çevrili, doğayla baş başa bir bölgede yer alıyor.

Papa IV. Paul tarafından Hristiyan dünyası için resmi bir hac merkezi olarak ilan edilen Meryem Ana Evi, 1951’de restore edildi. Evin çevresinde yapılan düzenleme ile ziyaretçilerin yürüyüş rotaları belirlenerek giriş-çıkışların rahatlıkla yapılması sağlandı.

Her yıl onbinlerce Katolik’in hacı olmak amacıyla geldiği Meryem Ana Evi’nde Hristiyanlar mum yakıp, para, aşk ve mutluluğu simgeleyen üç çeşmeden ayrı ayrı su içerek hacı oluyor.

meryem ana nasıl gidilir

İzmir Hakkında Blog Yazıları:
1. İzmir Gezilecek Yerler
2. İzmir Çevresinde Gezilecek Yerler
3. İzmir Merkezde Gezilecek Tarihi Yerler
4. İzmir’in Kutsal Yerleri
5. İzmir Antik Kentleri

Meryem Ana Evi giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Atatürk Mah. Mevki Küme Evleri 35922 Selçuk, İzmir
📲 kulturportali.gov.tr/meryem-ana-evi ☎️ 0 (232) 8941014
Meryem Ana Evi ziyaret saatleri: Meryem Ana Evi ziyaret saatleri 09.00-17.00. Meryem Ana Evi, haftanın 7 günü ziyarete açık.
🔐 Meryem Ana Evi giriş ücreti: Meryem Ana Evi giriş ücreti 10TL, yabancı turist 25TL. Müze Kart geçerli değil. Meryem Ana Evi giriş ücreti Selçuk Belediyesi tarafından çevre düzenlemeleri ve bakım gibi amaçlarla tahsil ediliyor.

Hristiyanlıkta Meryem’in göğe yükseldiğine inanılan 15 Ağustos tarihinde Meryem Ana Evi’nin bahçesinde ayin düzenleniyor. Papa VI. Paul’un 1967’deki ziyaretinden sonra Meryem Ana Evi, dünyaca daha da tanınır bir yer haline dönüştü.

Meryem Ana Evi, Hristiyanlar için büyük önem taşıyan, hac rotasında yer alan bir yapı. İzmir’in Selçuk ilçesinde Efes Antik Kenti’ne çok yakın bir mesafede yer alan ev ile birlikte antik dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı, Selçuk’un muazzam manzarasını izleyebileceğiniz Ayasuluk Tepesi, UNESCO Dünya Mirası Listesinde de yer alan Selçuk İsabey Camii ve St. Jean Bazilikası‘nı da mutlaka ziyaret edin.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz