Adriyatik’in İncisi olarak da bilinen Dubrovnik, Hırvatistan‘ın Adriyatik kıyısında, Orta Çağ esintisi taşıyan, tarihi liman kenti. Avrupa‘nın en popüler yaz destinasyonları arasında bulunan şehir, zengin bir tarihi mirasa sahip. Dalmaçya kıyılarının güneyinde, denize uzanan burunda surların içinde bulunan eski şehir bugün Dubrovnik, Balkanlar’ın en eski şehirlerinden biri.

Orta Çağ’dan kalan ve çok iyi korunarak günümüze ulaşan, tarihi surlar içerisinde yer alan Dubrovnik eski şehir merkezi, 1979’dan bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunuyor. Dünyaca ünlü Game Of Thrones dizisinin bölümlerine de ev sahipliği yapan şehir, göz alıcı sahilleri, hareketli meydanları ve tarihi yapılarıyla ziyaretçi akınına uğruyor.

dubrovnik nasıl gidilir

Dubrovnik hakkında kısa bilgiler 🇭🇷

Dubrovnik, resmi adı Hırvatistan Cumhuriyeti olan Hırvatistan’ın şehri. Osmanlı Dönemi’nde Ragusa ismiyle anılan şehir, Avrupa’da Adriyatik kıyısında yer alan en önemli turizm merkezlerinden biri. Orta çağ boyunca deniz ticaretinde Venedik’e rakip olan Dubrovnik, 15. ve 16. yüzyıl boyunca bölgenin en güçlü şehirleri arasında yer alıyordu.

Deniz ticareti potansiyeli ile kısa sürede gelişen ve büyüyen şehir nitelikli işçi nüfusu ile zenginleşerek kültür ve sanat alanında eşsiz bir şehre dönüştü. Bu kentte kurulu şehir-devleti Ragusa Cumhuriyeti’ne I. Murat döneminde 1365’te ayrıcalık tanınmış. Buna karşılık bu küçük devlet Osmanlı himayesine alınmış ve yıllık vergiye tâbi tutulmuş.

Napoleon Bonaparte dönemindeki savaşlar sırasında 1808’de şehre giren Fransız ordusu devlete de son vermiş ve şehri Fransa’ya bağlamış. 1815’te düzenlenen Viyana Kongresi ise şehri Avusturya yönetimine vermiş. Bu şekilde şehir üzerindeki 443 yıllık Osmanlı egemenliği de sona ermiş.

Hırvatistan ‘ın 1991’de Yugoslavya’dan ayrılışı sırasında çıkan iç savaşta, Sırp saldırıları nedeniyle şehirdeki tarihi eserler önemli ölçüde zarar gördü. UNESCO’nun başlattığı restorasyon çalışmaları ile de 2005 yılı itibariyle şehir eski görünümünü büyük ölçüde kazandı.

Dubrovnik’te Hırvatistan’ın resmi dili Hırvatça konuşuluyor. Şehirde İngilizce de yaygın olarak konuşulabiliyor. Hırvatistan para birimi Kuna. Dubrovnik, Türkiye’den 1 saat geride. Şehrin nüfusu 52 bin.

Dubrovnik’e gitmek için Yeşil Pasaport sahibi olmanız, Hırvatistan vizesi ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun.

Daha uygun bir Dubrovnik tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Dubrovnik nerede 📍

Dubrovnik, Avrupa kıtasında yer alan Hırvatistan’ın şehri. Hırvatistan aynı zamanda bir Güneydoğu Avrupa, Balkanlar ülkesi. Hırvatistan’ın güneyinde, Adriyatik Denizi kıyısında yer alan Dubrovnik’in eski ismi Ragusa. İtalya’nın Bari kentinin karşı kıyısında konumlanan Dubrovnik, Hırvatistan’ın Adriyatik kıyısında uzanan en önemli turizm ve liman kenti.

Orta Çağdan kalma tarihi eserleri ile ünlü Dubrovnik, Hırvatistan, Netreva Eyaleti’nin merkezi konumunda. Hırvatistan’ın Dalmaçya Bölgesi’nde, Hırvat sahil şeridinin güneyinde bulunan Dubrovnik, ana karadan oluşan dar kıyı şeridi ve çok sayıda adadan oluşuyor. Şehrin kuzeydoğusu ve güneydoğusu Bosna-Hersek topraklarıyla çevrili.

ⓘ Dubrovnik gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Ben sıklıkla kullanıyorum. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak güvenle rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Dubrovnik’e nasıl gidilir ✈️

Hırvatistan’ın en önemli turizm destinasyonu Dubrovnik’e Türkiye’den en hızlı ulaşım yönetimi hava yolunu kullanmak. Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan Dubrovnik’e direkt uçak seferleri bulunuyor. İstanbul-Dubrovnik uçuş süresi 2 saat sürüyor.

Dubrovnik’e Hırvatistan’ın başkenti Zagreb başta olmak üzere farklı Avrupa şehirlerinden aktarmalı uçuşlarla da ulaşmak mümkün. Özellikle yaz aylarında şehre charter seferleri düzenleniyor. Budva, Kotor, Mostar, Saraybosna gibi Balkan şehirlerinden Dubrovnik’e otobüs ve araç kiralayarak kara yoluyla ulaşım imkanı da var.

Dubrovnik Havalimanından şehir merkezine ulaşım: Hırvatistan’ın en işlek üçüncü havalimanı olan Dubrovnik Havalimanı, şehir merkezine 15 km mesafede yer alıyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için belediye otobüsü ve özel firmaların otobüslerinin yanı sıra taksi ve kiralık araçlarla da ulaşım sağlanıyor.

dubrovnik nerede

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Azerbaycan

Dubrovnik‘te turistlerin ilgisini çeken birçok şey arasında güzel tasarlanmış kiliseler, manastırlar, çeşmeler ve müzelerle övünen görkemli mimarisi yer alıyor. Stari Grad sokaklarında Barok ve Rönesans eserleri arasında dolaşırken, Prensin Sarayı, Sponza Sarayı, Fransisken Manastırı ve Dominikien Manastırı’nı gezin. 1940 metrelik uzunluğa sahip surları yürüyerek tamamlamak ise 2 saate yakın sürüyor.

Turistlerin ilgisini çeken diğer kiliseler arasında Meryem Ana Katedrali, Saint Blaise Kilisesi, St. Ignatius Kilisesi, Dominik Manastırı, St. Sebastian Kilisesi ve Sırp Ortodoks Kilisesi bulunuyor. Ayrıca Dubrovnik’in karşısında sıralanan küçük adalar yüzme keyfi için sizi bekliyor.

Hırvatistan’da turizm denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan Dubrovnik, masmavi denizi ve kırmızı çatılı evleriyle insanı neşelendiren ve canlandıran bir şehir. Kristal mavisi denizi ve ticari açıdan oldukça faal olan limanı sayesinde her geçen yıl daha da popülerleşiyor.

Önceki blog yazısıKayalara Oyulmuş Tapınak: El-Deir Manastırı, Petra
Sonraki blog yazısıKütahya Nerede 📍 Kütahya’ya Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın